Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

blcha
21. feb 2011

ahojte chcela by som sa spytat z coho sa mi bude pocitat vyska materskej ? som na materskej s dcerkou bude mat tri roky takze teraz prechadzam s materskej do materskej takze neviete mi poradit? zevraj by to malo byt z predpokladaneho zarobku co y mi mal vypocitat zamestnavatel nieveiet prosim vas ako to je???????

mcoya
22. feb 2011

Ahojte Babulky, prosim Vas, nejak mi nenapadlo s tymto "problemom" sa skor zaoberat, ale teraz od 1.3. nastupujem na matersku dovolenku a neviem, ci treba nieco vybavovat.
Nastupujem na nu z rodicovskej. Maly ma 2 roky a 5 mesiacov.
Mam sa niekde PRIHLASOVAT, ODHLASOVAT, PREHLASOVAT?
Jedine co som zatial urobila, bolo, ze som dala zamestnavatelovi ziadost na matersku, co mi dala moja gynekologicka. Staci to, alebo treba este nieco.
Este som sa tu dozvedela, ze mozem poziadat o prispevok na starostlivost o dieta - toho prveho, kym nebude mat baby 6 tyzdnov. Cize potom by som od 1.3 mala dostavat matersku plus prispevok na starostlivost o dieta, ano?
Dakujem Vam a prajem pekny den.

veronique_1
27. feb 2011

Viete mi, prosim, poradit? Planujeme druhe dieta. Chcem sa DNP. Na matersku s prvym dietatom som nastupila v auguste, 6 tyzdnov pred porodom. Predtym som nebola DNP, matersku som dostala len podla odvodov od zamestnavatela. Kolko dni si musim platit DNP a kolko pred pocatim sa nan prihlasit, aby som dostala matersku?

masinka
27. feb 2011

@mcoya na UPSVAR im zober kopiu tej ziadosti, od 1.3. uz nemas narok na rodicak. Skoda ze to nemas az od 2.3.. to by si este dostala rodicak za cely marec (ak to zamestnavatel este neodovzdal, mozno by ti to mohla doktorka este posunut ?). O ten prispevok na starostlivost si pojdes poziadat az potom s rodnym listom dietatka, my sme to riesili az ked som si vybavovala prechod z MD na RD a vyplatili mi to ako jednu sumu za toho 1,5 mesiaca

prsky
28. feb 2011

@blcha prechadzas z rodicovskej na matersku - ak 1. dieta pri nastupe na MD nebude mat viac ako 3 roky, vztahuju sa na teba retazove porody a teda materske ti bude vypocitane z predpokladaneho vymeriavacieho zakladu (papier od doktora posles zamestnavatelovi a zalezi od toho, co on tam napise za sumu)

blcha
28. feb 2011

@prsky dakujem pekne tak si mi potvrdila to co som si myslela 😉 aj som sa bola na to popytat na socialke a je to tak 😉

prsky
28. feb 2011

@blcha NZ, u mna zas problem, dokina mi zle vypisala papier, takze som zvedava, kedy sa dozviem, ake materske budeme dostavat, kedze z SP sa ozvali az teraz po 3 tyzdnoch ☹
a na UPSVaR si sa odhlasovala?

blcha
28. feb 2011

@prsky neodhlasovala tam treba odhlasit matersku co som bola doteraz s dcerkou?
ja som sa z mojim zamestanavatelom dobre dohodla takze matersku by som mala mat peknu 😉

prsky
28. feb 2011

@blcha no mame povinnost nahlasit zmenu do 8 dni ako vznikne - zvycajne staci poslat az papier od SP s vymerom, ja som poslala papier od doktorky (kopiu) a akurat dnes si idem na postu po info od UPSVaR, ze mi zanikol narok na RP, co ma tam caka od piatka - na MD som nastupila 4.2. ked ale nastupujes na MD v prvy den mesiaca, vtedy uz narok na rodicak nemas a ked ti ho vyplatia, tak im ho potom musis vratit a to je zbytocna administrativa naviac :-/ .

blcha
28. feb 2011

@prsky ja som nastupila na MD 24.2. 😉 takze teraz ked sa tam mam ist odhlasit vybehla by som tam osobne ale nemam ziaden papier ved od doktora som dala zamestnavatelovi tak mam cakat az kym mi pride ten vymer so socialky alebo vybehnem zamestnavatelovi uctovnicka si prefocovala ten papier od doktora zeby som im zobrala to?

prsky
28. feb 2011

@blcha tak ty v pohode pockaj na papier od socialky a jeho kopiu im posli do 8 dni 😉

maruska22
28. feb 2011

@veronique_1 ahojky...DNP sa musi platit minimálne 270 dní pred pôrodom, v tvojom prípade by stacilo, keby si si DNP zacala platit az ked zistis ze si tehu (do toho 8tt) pretoze do toho obdobia tých 270 dní by sa ti ratali este aj dni z prvej materskej...skus si najst temu Dobrovolne nemocenské poistenie...tam ti baby bude vediet povedat presne🙂

blcha
28. feb 2011

@prsky dik tak to teda spravim tak alebo ked budem mat cestu tak by som vybehla na UPSVaR a opytam sa tam 😉

zuzin78
28. feb 2011

@blcha ahoj, ja na Urad prace sa pojdem odhlasit az ked mi pride rozhodnutie zo socialky, ze budem mat matersku, to bude asi az o mesiac, kym sa vyjadria. 😠

prsky
28. feb 2011

@blcha ja som sa s tym ponahlala kvoli tomu, ze som nastupovala zaciatkom mesiaca, ty mas v pohode cas pockat si na rozhodnutie od SP - mam to potvrdene z viacerych zdrojov a praxe 😉

prsky
28. feb 2011

@blcha len co ma stve je, ze postu posielaju stale do vlastnych ruk (co aj chapem na jednej strane) - a ja sa mam kolisat na nasu uzasne otvorenu postu, kedze nasa postarka zasadne len oznamenia do schranky hadze - nech si to skusia 🙄

blcha
28. feb 2011

ok dik baby tak tam pojdem az ked mi pride ten vymer tiez si myslim ze si pockam na to aj mesiac 😉

zuzin78
28. feb 2011

@mcoya ahoj, ja si tento prispevok budem vybavovat az ked sa mala narodi,ked si pojdem vybavovat pridavky na dieta.. tak mi to poradila jedna holka, oni to vyplacaju aj spatne, tak by sme o ten prispevok nemali prist. 😉

zuzin78
28. feb 2011

@blcha oni maju cas, 😠

mcoya
28. feb 2011

@masinka jaaaj skoda, keby som to vedela. To som si tam ja sama napisala, lebo dokina mi vypisala len datum porodu a ja som len odpocitala 6 tyzdnov, skoda, hm. Dakujem

mcoya
28. feb 2011

no tak vraj tam ten datum mala napisat doktorka a vraj aj doktorka posiela taky isty papier na socialku, tak akoze bude sranda, ked tam budem mat iny datum, ako na tom, co mi tam poslala mzdraka. Kazdopadne zajtra volam doktorke, ze co mi tam napisala ona, a ked tak, tak ju poprosim, aby mi napisala, novy. Ze sa to da potom prepisat. Ono to za tych 190 euro stoji, no nie?

mcoya
2. mar 2011

ahojte, tak dokina povedala, ze ona nic socialke neposiela, ze to len zamestnavatel. Kazdopadne mi dala nove tlacivo a tam sme napisali datum nastupu na MD 3.3, co je presne 6 tyzdnov pred datumom porodu. Takze teraz by som mala dostat za marec aj rodicak a od 3.3. alikvotne aj matersku, ano?
Dakujem @masinka, vdaka Tebe som "bohatsia" o 190 euro 🙂

A este som sa chcela spyatat, ze ako to je s tym prispevkom na starostlivost o dieta, ked maleho dam asi tyzden pred porodom na nejake 4 hodiny do skolky a potom, ak by sa aklimatizoval, by na doobeda chodil do skolky, mam v tom pripade narok na prispevok, alebo nie? Dakujem

lenko
3. mar 2011

@gapa
ahoj, písali sme si ohľadom nepl. voľna.
prišla odpoveď:
Vychádzajúc z uvedených skutočností, nemocenské poistenie zamestnankyne je síce z vyššie uvedených dôvodov v súčasnosti zaniknuté, avšak v zmysle zákona sa nemocenské poistenie zamestnanca obnoví nástupom na materskú dovolenku, ak bude ukončené pracovné voľno bez náhrady mzdy.
Nakoľko dôvod na poskytnutie materského nevznikne nasledujúci deň po skončení prerušenia povinného nemocenského poistenia z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky, ale z dôvodu skončenia čerpania pracovného voľna bez náhrady mzdy, pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca bude jedna tridsatina minimálneho vymeriavacieho základu.

Asi skončím na PN, kedy je najlepšie ísť na PN? Pred ukončením RD, alebo hneď ako skončí RD?
Mám komplikácie, ale nechce sa mi byť tak dlho na pn.
Ešte zvažujem aj čo sa týka práci, aj keď robím len doma, len odvody sú dosť vysoké. 😖

arrett
3. mar 2011

baby, ak dam dieta do jasliciek, budem dostavat na to prispevok, ked som s druhym na materskej?

gapa
3. mar 2011

@lenko
dík za info, no zaujímavé. musim pozrieť presne znenie § 57 ods.2
na pn presne den po ukonč. RD, ale príp. sa spýtaj mzdárky.

lenko
3. mar 2011

@gapa
ďakujem.

lenko
3. mar 2011

@gapa
čítam si tie paragrafy, ale sú hrozne popísané.
Ešte jedna mzdárka mi poradila, aby som mala NV a pred nástupom MD čerpala starú dovolenku a tak išla na MD.
To by bolo dobré, ale neviem, ktorý paragraf by na mňa platil, lebo tie 54, a 57 hotová hrôza. 😖 Či by sa počítal VZ z tých dní, čo by som čerpala dovolenku. Nevieš náhodou?
Ďakujem. Lenka

gapa
3. mar 2011

@lenko
sú hroné. Vôbec nezávidím pracovníčkam na SP, že s týmto musia pracovať.
podla mna napr. ak by bol koniec RD v apríly a nástup na MD napr. 13.8 (nerátam reál), tak v prípade, že by si čerpala od apríla do júla nepl. volno a od 1.8.2011 už čerpala dovolenku, tak by bolo rozhod. obd. rok 2010, v ktorom predpokladám si celý čas čerpala len RD (nič iné??!!), tak by sa materské rátalo z pravdep. VZ podla § 57 ods.1 písm. a). Ale tiež by bolo dobré to overiť.
čerpať dovolenku už od 1.8. preto, aby mohla mzdárka napísať ako pravdep. VZ v mesiaci nástupu na MD CELOMESAčNý plat, teda nie len za časť mesiaca bez dní nepl volna.

lenko
4. mar 2011

presne takto som to pochopila, mám dosť dovolenky, síce nie na celý mesiac, ale skoro, ale musím si ešte vypočítať presný nástup na md, a podľa toho sa zariadiť.

lenko
4. mar 2011

@gapa
mňa napadli tieto 2 par.
§ 54 (3) Ak nemocenské poistenie zamestnanca pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky trvalo menej ako 90 dní od vzniku tohto nemocenského poistenia, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, okrem obdobia nemocenského poistenia dosiahnutého u zamestnávateľa, u ktorého vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

§ 57 (1) Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak
a) poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v § 54 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie