Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

maajka83
4. mar 2011

@blcha ahoj, presne toto som riesila aj ja. na socialke mi dali papier ktory som dala ucotvnicke, mala tam napisat aky by som mala predpokladany plat kebyze nastupim tento mesiac. uctovnicka vypisala a podla toho mi vyratli vysku materskej.

gapa
4. mar 2011

@lenko
ale pozri aj § 54 ods. myslím 9, že pri určení RO sa § 26 ods.5 nepoužije, tj. ukončenie prerušenia sa nepovažuje za vznik NP. Ale tieto § sú pre mna teraz dosť nepochopitelné, akoby na seba nenadväzovali. Preto ti odporúčam sa znovu spýtať na SP.

lenko
4. mar 2011

@gapa
pozriem ďakujem.
Určite sa ozvem aj na SP.

lenko
4. mar 2011

@gapa
pozerám aj list zo SP a tam písali:
V zmysle § 26 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“) zamestnankyni sa prerušuje povinné nemocenské poistenie v období, v ktorom čerpá rodičovskú dovolenku alebo pracovné voľno bez náhrady mzdy podľa osobitného predpisu. Vznik prerušenia povinného nemocenského poistenia sa posudzuje rovnako ako zánik povinného nemocenského poistenia a skončenie prerušenia tohto poistenia sa posudzuje rovnako ako vznik tohto poistenia.

mkristike
4. mar 2011

Ahojte mohli by ste mi poradiť prosím 🙂
Môj syn bude mať v 13 mája 3 roky. Pravdepodobne ako mi končí rodičovská tak skončíme aj moju zmluvu u zamestnávatela, lebo oni už tú firmu majú už len na papieri a aj tak tam ani nechcem ísť naspäť. Mala som tam na papieri len minimálnu mzdu tak som na materskej dostávala len malú sumu.
No a teraz na materskú by som mala nastúpiť niekedy začiatkom augusta. A tam mám približne 3 mesiace od skončenia rodičovskej k nástupu na materskú. Mám sa prihlásiť na úrad práce alebo do zdravotnej, alebo na sociálku. Alebo je nejaká možnosť okrem DNP aby som mala druhú materskú vyssiu? Manžel je živnostník, mohol by ma zamestnať či by to malo vplyv na vyššiu materskú. Ak by za mňa platil 90 dní z najvyšieho VZ tak by to pozerali pri vypočítaní ďalšej materskej? Alebo sa len počíta z roku 2010?
ĎAKUJEM PEKNE

lara75
9. mar 2011

ahojte, kto mi poradí?
Som na RD od júna 2010 (dostávam tých 256€), stále zamestnaná (teda som mala nárok na MD) a pravdepodobne som tehotná. Termín pôrodu by som mala v mať novembri 2011. Otázka, z akého vymer. základu sa mi znova vypočíta materská, teda z ktorého roku? Naposledy to bolo vypočítané z roku 2008 (dostala som maximum), nakoľko na MD som nastúpila v novembri 2009. A ešte či náhodou PN (2 mesiace v roku 2009 kvôli rizikovému tehu) neovplyvní výšku vym. základu? Ďakujem pekne 🙂

lindusik
10. mar 2011

PROSIM O RADU 🙂
dnes t.j. 10.3 mi konci materska dovolenka a teda logicky zacina rodicovska dovolenka (RD). som SZCO. do prace sa ale chcem vratit asi tak o polroka. Mam si rerusit zivnost ?
A ako je to s platenim do poistovni... Teraz sa dostava rodicovsky prispevok - jednotny pre vsetkych - cca 190 Eur (podla noveho zakona co vymyslela radicova).

zaujimalo by ma:
- ak si neprerusim zivnost tak pocas rodicovskej dovolenky si musim platit odvody do social. aj zdravotnej poistovne ja?
- ak si ju prerusim tak odvody plati stat?

dalej, pred porodom som si platila aj dobrovolne poistenie....ale pocas materskej nie....od zaciatku rodicovskej chcem pokracovat...otazka:
- pokracovanie platenia dobrov.poistenia do social.poistovne sa musi nahlasit alebo to mam automaticky posielat tam kde pred porodom?

bola som sa pytat aj na urade prace - cast socialnych veci - ked som niesla doklady k rodicovskemu prispevku ale niesu tam velmi ochotne zienky....

Prosim ak mate niektora skusenosti tak mi ich napiste...vopred dakujem

siiisiii
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
siiisiii
11. mar 2011

@gapa
Ahojte som tu nova a potrebujem sa poradiť.Som na rodičovskej dovolenke a som tehotna na MD by som mala isť 5.9. 2011 ale 12.8 ma syn 3 roky tak mi konči aj rodičovska dovolenka. Nastup do práce by mal byť 13.8 pokial to dobre chapem t.j. ale sobota. Bude sa mi to ratat už ako keby som bola v praci ta sobota nedela, lebo by som chcela ist od 15.8. na PN a počula som, že ked nastupim aspon 1 den do prace že budem dostavat taku matersku z hrubej mzdy, pokial by som nenastupila tak mi budu počitať z minimalnej mzdy.Ďakujem

gapa
11. mar 2011

@siiisiii
tak toto sa snažím teraz zistiť, že prečo to takto vysvetlujú, na základe akých §. No priznávam, oni sú teraz pre mna tie § hrozné a nie je čas na to. No toto jednoznačne treba riešiť písomne cez ústredie sP, tj. cez poradnu, nie telefonicky, nie na SP, nech to máš aspon čierne na bielom (aj ked to tiež nie je 100% záruka). A ešte cez prázdniny by som otázku na sP zopakovala, ak by som bola tvoj prípad (dovtedy sa niečo môže zmeniť vo vysvetlovaní záonov).

siiisiii
11. mar 2011

@gapa Ďakujem. Dufam že niečo zistim ak ano tak dam vediet.

zuzin78
15. mar 2011

Ahojte holky,
mozete mi prosim poradit?
od 25.2.2011 som na MD, tak vtedy mi skoncil rodicovsky. viem ze mam narok na prispevok na starostlivost o dieta do troch rokov, ale pani na nasom urade prace stale hovori, zenan nerok nemam, nakolko dcerka nechodi do skolky, ale volala som na iny urad prace do ineho okresu a tam mi pani povedala, ze mam narok na ten prispevok, dokial dcerka nebude mat 3 roky. teraz som uz z toho jelen , nam alebo nemam narok nan? ☹ 😉
dakujem za radu.

alusha
15. mar 2011

@zuzin78 mas nan narok, ale len do 6 tyzdnov mladsieho dietata alebo do troch rokov starsieho, podla toho, co nastane skor, nam sa maly narodil v marci a v maji dovrsil sest tyzdnov, tak sme ho dostali za marec, april a maj...

zuzin78
15. mar 2011

@alusha ahoj, mozem sa ta spytat a to kedy mam ist vybavovat? tento tyzdne musim zaniest papier zo socialky, ze poberam matersku, akurat vcera mi prisiel, a mam dat tlacivo, ktore som si vytlacila na nete pani na stol? alebo az ked sa mi dcerka narodi, co bude niekedy na zaciatku aprila?

effie81
15. mar 2011

Ahojte 🙂
viete mi niekto poradit?Rodicovska mi skoncila 18.februara,vtedy mal maly 3 roky.Ja som si myslela,ze rodicovsky dostanem este za cely februar,cize som si myslela,ze mi to este v marci vyplatia a teraz mi neprislo nic.Ale to by mali vyplacat spatne,nie?Alebo som to zle vedela??

alusha
15. mar 2011

@zuzin78 ja som to chcela dat uz pred narodenim a povedali mi, ze mam prist, ked sa maly narodi, tak sme sli potom... ale mame tam naozaj milu pani, ktora sa vyzna a aj sama poradi na co mame narok

cicimon
15. mar 2011

@effie81 tento mesiac este asi neposielali rodicaky, ved je len 15,

effie81
15. mar 2011

@cicimon ale doteraz som mala vzdy doobeda 15. na ucte peniaze.Tak je mozne,ze este nikto nedostal?Len som sa zlakla,ze som sa sekla a ze uz ani nedostanem.🙂

zuzin78
15. mar 2011

@effie81 Ahoj Evi,
rodicak som dostala okolo 10.30 hod, neboj pride ti.

zuzin78
15. mar 2011

@alusha dakujem, zajtra zanesiem papier so socialky, aby som nemusela potom vratit peniaze spat a ked sa mala narodi, tak budem ziadat o ten prispevok. hadam on nepridem.
mozem sa ta spytat, ty si bola nahlasovat na urade prace v ten isty den aj to ze sa odhlasujes a ze chces ziadat o ten prispevok? alebo si tam bola dva krat ?
ja uz fakt neviem ci u nas su ine zakony na nasom urade alebo ta pani ma v tom hokej. 😠

effie81
15. mar 2011

@zuzin78 ahoj moja 🙂 no tak aspon tu sastretneme.🙂)) a co ti prislo zo socialky?Dobre spravy?🙂 no tak dufam,ze este mi poslu rodicak za februar,lebo to by bolo dost neprijemne,keby nie.Len som zostala zaskocena,lebo doteraz sa taketo este nestalo.

alusha
15. mar 2011

@zuzin78 ja som bola odniest papier na UP o tom, ze mi priznali materske, aby mi pozastavili rodicovsky na prveho syna... a potom po narodeni som davala ziadost na ten prispevok na starostlivost

zuzin78
15. mar 2011

@effie81 ahoj,poslu ti aj rodicak a aj doplatok so socialky, aspon mne to dneska vsetko prislo.
ano socialka ma prekvapila, aspon nieco. 😉

zuzin78
15. mar 2011

@alusha dakujem, tak to urbim aj ja .
pekny den

effie81
15. mar 2011

@zuzin78 Aky doplatok?Ja este nie som na materskej,takze mne nijaky doplatok nemaju posielat.Ja sa budem tesit,ked ten rodicak este poslu.

zuzin78
15. mar 2011

@effie81 juj, pn,

paula58
15. mar 2011

ahojte mne dnes prvy krat dosla materska a dake davky socialneho zabespecenia to je co viete mi poradit prosim?ci to budem dostavat kazdy mesiac ci co je to vlasne dakujem za odpoved

alusha
15. mar 2011

@paula58 a kolko to je? ak okol 20eur, tak to su pridavky na dieta

paula58
15. mar 2011

@alusha 98 euro 20 euro mi chodi postou ak myslis tie pridavky fakt neviem co mi to prislo

paula58
15. mar 2011

inak ja som sa neodhlasovala s rodicovskeho ze vraj to automaticky mi davaju matersku neviete cio fakt lebo uz som s toho debko 🙂