Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

andulqa
26. mar 2009

Vies co, ja som najprv len pisala na poradnu a to mi najskor odpovedal nejaky no name clovek, nebol podpisany, ale ja som mala furt dalsie otazky k tomu lebo mi to stale nebolo jasne, aj mi to bolo smiesne, lebo tehotna nie som a riesim taketo dost hypoteticke veci, potom mi uz odpisovala taka pani veduca oddelenia na komunikaciu s klientmi 🙂 a ked som sa pytala na tu lehotu, ze ci mi plati ta 6mesacna alebo iba 42dnova alebo ziadna, tak mi najprv napisala ze si to musi overit, teda asi ani sama si nebola ista....ale teda potom napisala ze ano 🙂 tak som rada 🙂

jasne, rezervu si chcem nechat, priatel by najradsej zacal hned, ale asi by sme mali zacat na buduci mesiac, to keby som hned otehotnela, tak by mi termin vychadzal niekedy v polke januara asi cca, no, je to vsetko take hypoteticke 🙂 ale cim neskor otehotniem, tym vacsia pravdepodobnost ze to nepoviem dovtedy ako mi daju podpisat novu zmluvu, len si chcem zistit svoje moznosti, peniazky sa vzdy zidu 🙂 😀

gapa
26. mar 2009

rozumná to baba 😅

díky za info. LEbo ja som v Ba mesto hovorila s metodičkou po tom, čo som zaslala mail. A povedala mi, že v tom prípade, čo som písala (nie môj prípad) nárok na materské nebude. Som bola naštvaná, no aj tak sme to tak urobili, lebo som si bola istá. Potom sme zaslali žiadosť o materské aj so sprievodným listom, kde sme vysvetlili, prečo nárok na materské vzniká. No a po 60tich dnoch a mojom telefonáte materské predsa uznali. Tak preto som dosť skeptická na ich info.

Ešte raz díky za túto info. 🙂

kisska
1. apr 2009

Ahojte babulky. Momentalne som na rodicovskej dovolenke s rocnym dietatom a snazime sa o dalsie dieta. V 10/2008 som sa dobrovolne NP poistila s max. VZ, a od 01/2009 som VZ zmenila na minimalny. Je zaciatok aprila a ja este tehu nie som, cize je malo pravdepodobne, ze by som rodila v r. 2009. Poradte mi, prosim, co dalej? DNP si stale platim, mam ho ukoncit? Ak ano, kedy najneskor sa musim znovu prihlasit, aby sa mi to bralo do uvahy? Z akeho VZ budem musiet platit poistne aby som mala maximalnu matersku aj v roku 2010? Este teraz je to take hranicne, ktory termin je zavazny? Termin nastupu na MD alebo termin porodu? Dakujem.

gapa
1. apr 2009

záleží od nástupu na md, nie od pôrodu. Tak maš ešte čas cca do juna,jula

marinka
1. apr 2009

Holky,potřebovala bych poradit. 30.6.2007 mi skončil pracovní poměr, v půlce srpna 2007 jsem nastoupila na mateřskou, teď jsem na rodičáku na tři roky. Otěhotněli jsme ale, druhé se narodí, až bude mít malá něco málo přes dva roky. Zajímalo by mě, jestli budu mít u miminka nárok na mateřskou, nebo už jen na rodičák?? Platí tam ta ochraná lhůta po skončení zaměstnání, nebo se to už druhého dítka netýká? Děkuju!

sakura77
1. apr 2009

babule,takze podla tohoto,kedze by mi terajsia materska mala trvat do 1/2010-ale druhu nastupim uz 10/2009-cize z jednej do druhej-tak by som mala dostat normalne prvy polrok ako aj pri prvom,dobre som to pochopila?

jaduska
1. apr 2009

sakura - nechce sa mi čítať ten link, čo si dala, ale je to tak, že ak tvoj pracovný pomer stále trvá a ty si momentálne na rodičovskej dovolenke, tak tú rodičovskú ukončíš a nastúpiš na materskú s druhým dieťatkom. Zamestnávateľ ti dá potvrdenie o príjme normálne ako pri prvej materskej, len tam napíše pravdepodobný vymeriavací základ - tj., koľko by si zarábala, keby si pracovala. No a normálne budeš dostávať 28 týždňov materské. Samozrejme rodičovský ti stopnú, ale do 6 týždňov po pôrode druhého bába môžeš dostávať 25% z rodičovského príspevku. Podrobne som to tu nedávno rozpisovala, tak si skús pozrieť predošlé strany, niekde to tam je....Je tam aj postup pri papierovačkách.... 🙂

sakura77
1. apr 2009

jaduska,dakujem 🙂 uz som nieco popozerala dozadu,moc mi to pomohlo,ja som absolutne neratala s tym ze by som to dostala,este si musim prestudovat,to s tym druhym pilierom,ze co to tam treba nahlasit,to som tiez nevedela,dik moc

kisska
1. apr 2009

gapa - dakujem, cize sa mozem odhlasit a ked sa mi podaria //, tak v 8. tt znovu prihlasit s max VZ? 😉

gapa
1. apr 2009

no síce môžeš, no ešte vy ti to vyšlo aj s vym.základom z r.2008. Záleží od teba. treba si vyrátať. Ono sa mi zdá, že stačí napr. koncom juna si dať test a ak nie si tehotná, tak už to nevychádza.

Vlastne ak pravd.termín pôrodu budeš mať napr. 11.2.09, tak nástup na MD 6týždnov pred je 31.12.09.
Ak bude PTP 25.2.2010, tak NAJSKORší možný nástup na MD je 8týž.pred (ak trvá nem.poistenie, nie v ochr.lehote) je tiež 31.12.09.

A to vychádza ešte cca pri prvom dni posl.menštr cca 8.-.18.5.09, no záleží aj od dlžky cyklu a od spôsobu stanovenia termínu pôrodu, či podla UVZ alebo podla PM. A tiež prípadne či si obhájiš nástup na MD 8týždnov pred termínom (niektorí lekári vraj s tým majú problém, aj ked neviem prečo).

lilimonika
2. apr 2009

Ahojte 🙂
mám taký problémik, že :
zo zamestnania som nastúpila na MD tá mi mala končiť 1.4.2009, ale ukončila som ju skôr 24.03.2009, 25.3.2009 som nastúpila späť do práce a hneď na PNku, totižto čakáme druhé bábo🙂))))
volala som na úrad sociálnych vecí a rodiny keďže som vypísaná, tak som sa informovala cez tel., že či musím niečo zobrať k nim, alebo nahlásiť atď..tak jedna pani mi vravela že nič netreba, druhá pani mi vravela že potrebujem zobrať pracovnú zmluvu, Naša sektretárka najprv vravela že netreba nikde nič vybavovvať a potom že treba, že dostanem na úrade talčivo a že to musím vyplniť

Baby ja som z toho už jeleň.

potrebovala som potvrdenie do zdravotnej poisťovne tak to mi že najprv nemôžu dať až po 9.4. lebo vtedy je uzávierka, ale včera keď som znova poslala mamu, a dalijej ho, poproila by som Vás, ak máte s týmito vecami skúsenosť poraďte mi🙂))

ďakujem pekne

gapa
2. apr 2009

lilimonika,
podla mna je podstatné, aby si nahlásila na SP oddelenie odkial poberáš materské, že si nastúpila do práce 25.3.09, lebo od 25.3.09 nemáš nárok na materské a vo vyhlásení na žiadosti o materské si podpisovala, že všetky údaje, ktoré majú vplyv na nárok na materské oznámiš tuším do 8dní.
Neviem odkedy si na PN, no to by bolo zaujímavé, lebo počas nároku na materské nie je nárok na nemocenské. Tak by som bola zvedavá, ako to v SP urobia. či ti ešte budú vyplácať materské alebo nemocenské.

Vlastne nerozumiem, prečo si to tak spravila a nenastúpila na PN až od 2.4.09.

Nuž a čo sa týka nároku na rodičovský príspevok alebo na príspevok na starostllivost o dieťa (PnSoD). Tak to by som bola zvedavá, na ktorý máš nárok. Podla zákona o PnSoD si považovaná za zárobkovo činnú, lebo poberáš nemocenské vid zákon o PnSoD § 4 ods.2 písm.c). Zákon o rodič.príspvku však presne nedefinuje "zárobkovú činnosť" (neberie sa tá istá definícia, ako pri ZoSoD), takže podla toho, či ta považujú za zárobkovo činnú ti bud uznajú nárok na RP alebo nie. Ak ti uznajú nárok na RP, tak nebudeš mať nárok na PnSoD.

Nerozumiem aké potvrdenie si potrebovala zo zdr.poistenie. O čom a pre koho?

Tiež ak si si podávala prihlášku do SP na dôch.poistenie štátom, tak by si si mala dať podla mna odhlášku, lebo si považovaná za zamestnanca a súčasne byť ako zamestnanec na PN a byť osoba riadne sa starajúca o dieťa podla mna nejde.

No tiež som s toho jelen. ☹

mima595
2. apr 2009

Ahojte,
mám takúto otázočku: momentálne som na RD, ktorá mi končí 10.08.2009. Práve som však zistila, že som tehotná, TP bude pravdepodobne okolo 01.12.2009 - takže nástup na MD asi tak od 15.10. 2009. Pracovný pomer u zamestnavatela mi zatial trvá. A mám aj DNP, ktoré som si začala platiť 01.11.2008 - z maxima - tych 1330 Sk. Tých 270 dní DNP mi uplynie niekededy 03.08.2009 +- 2 dni.
Myslím, že nárok na MD by som mala mať aj od zamestnavateľa - lebo ak nastupim toho 11.8.2009 do zamestnania - môžem ist hned aj na PN?
Ale hlavne chcem vedieť, z čoho sa bude vypočítavať výška MD z DNP / teda aký vymeriavací základ sa bude brať do úvahy /Ide mi hlavne o to, že kedže nastúpim na MD ešte v roku 2009, tak sa mi bude brať za vymeriavací základ rok 2008. A vraj, kedže som vtedy platila iba 2 mesiace, tak sa mi bude MD vypocitavat iba z min. zakladu, lebo vraj nema zaplatene min. pol roka z roka 2008.
Takže to zhrniem: hlavne ma zaujima ten vymeriavaci zaklad: ci sa mi bude brat max. alebo min.

gapa
2. apr 2009

mima,
v súčte z DNP+zamestnania určite dosiahneš maximum v mesiaci nástupu na MD (od 1.7.09 sa mesačné maximum zvyšuje), t.j. tvoj denný VZ v súčte bude predpokladám nové mesačné maximum platné od 1.7.09 deleno počet dní v mesiaci nástupu na MD.

Ak by si aj nemala zamestnanie, tak pri prihlásení na DNP od 1.11.08 a pri nástupe na MD v 10/09 (ak si nemala medzitým odhlásenie), tak je rozh.obdobím pre výpočet materského z DNP obdobie 1.11.08-31.12.08. Od posledného prihlásenia na DNP do nástupu na MD ti uplynulo aspon 26týždnov, tak sa materské ráta zo skutočného VZ v RO, nie minima.

mima595
2. apr 2009

dik Gapa, len som sa potrebovala ujistit.

gapa
2. apr 2009

😅
jej mima, tak pozerám, že máš dvojičky a teda Matúška čo má sviatok na moje narodeniny 😉
Tak nech májú/te vela radosti aj z dalšieho súrodenca/bábätka 😉

lilimonika
3. apr 2009

ahoj gapa 🙂

ďakujem pekne za odpove´d

aj ja som z toho úplne nešťastná a nechápem prečo ma skôr vypísala lekárka...samé problémy mi narobila

naša sekretárka ma bola nahlásiť do socilánej takže to je už vybavené aspoň dúfam

stým rodičovským príspevkom a príspevok o starostlivosť o dieť atrošku nechápem ☹ prepáč ale ja sa v týchot veciach absolútne nepohybujema ani nezaujímama

ak to viem dobre, tak normálne keď nastúpim na ďalšiu materskú tak dostanem zo zárobku neviem či to je ešte tých 70%ako bolo pri malej ale toľko budempoberať prvý pól rok a potom normálne ako aj iné maminy...či nie?

no malú sme nedali do škôlky ale ani nič nepožadujem od štátu nejaké platby, takže neviem ☹ja budem doma na PNke až do nástupu na ďalšiu materskú

neviem či ma pochopíš, ale ja sa fakt nevyznám v týchto výrazoch a tak

ale Ďakujem pekne za všetky odpovede 🙂

no do poisťovne som volala , lebo naša sekretárka že tam musím zahlásiť že už pracujema tď tak som tam volala a pani mi vravela že musím doniesť potvrdenie odkiaľ teraz poberám peniažky že od kedy do kedy som bola na MD do kedy sompoberala príspevok.....

gapa
3. apr 2009

lilimonika,
tak ako píšeš, tak podla mna samotná PN od lekárky až tak nevadí, ale vadí, že ti skôr nahlásili nástup do zamestnania. Ty si predsa mohla v pohode do 1.4.09 čerpať mataerské a následne si mohla prejsť na nemocenské (PN ti vznikla počas trvania nem.poistenia, no v čase poberania materského nemáš nárok na poberanie nemocenského, aha, tu by bolo treba zistiť, či môžeš poberať náhradu mzdy počas dočasn.PN za prvých 10dní od zamestnávatela počas poberania materského. A to je možno kamen úrazu)

Nuž takto stále nechápem, prečo hovoríš, že si nastúpila do práce 25.3.09, tebe len vypísali PN od 25.3.09 a mzdárka asi netuší, čo má s touto PN robiť, či prerušiť materskú dovolenku a či môžeš poberať náhradu mzdy za PN počas poberania materského. Tak to by bolo treba zistiť a z toho sa všetko odvíja!!!

Velmi záleží pri tomto na každom slove a ako to vlastne prebiehalo. Takže takto ťažko sa o tom baviť. Ak budem mať čas, tak sa na to mrknem, či by sa nedalo niečo vyčítať zo zákonov. Samu ma to zaujíma. No predpokladám, že nič nebráni tomu, aby si poberala materské aj počas poberania náhrady mzdy. NO ak sa to formuluje tak, že si nastúpila do práce 25.3.09, tak už to nesedí ☹

kvakynka
4. apr 2009

ahojte, ahoj gapa 🙂
tak manzel sa vratil vcera z UPSVAR s tym, ze nemam narok na prispevok na starostlivost o dieta, kedze Vanda nechodi do skolky - tak som to nejak zle pochopila ???
vdaka za odpoved

gapa
4. apr 2009

kvakyna,
ak si zamestnaná a máš nárok na materské, tak ak dieťa nechodí do škôlky, tak máš nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške 25% z výšky RP. Ak by do škôlky chodila, tak by teda pravdepodobne si poberala PnSoD vo výške preukázaných skutočných nákladov, ktoré by ste preukazovali za tých pár mesiacov (som nevedela, či aj to je možné, aj ked sa mi zdalo, že áno).
Podla mna si si to vysvetlila ty dobre, ale oni zle.
Ved nemusíš poberať PnSoD podla § 5 ods.1písm. a) zákona o starostlivosti o dieťa, v sume preukázaných výdavkov
ale podla § 5 ods.1 písm.b) v sume 25% z výšky RP, ak zabezpečuje starostlivosť poskytovatel podla § 2 ods.3 písm d) a e)

no a na teba platí ten § 2 ods.3 písm.e)
že poskytovatel starostlivosti o dieťa podla tohto zákona je:

e) rodič, ktorý vykonáva zárobkovú činnosť a nezabezpoečí starostlivosť o svoje dieťa poskytovatelom uvedeným v písmenách a) až d)

treba si stáť za svojim. Síce to nebude vela penazí, no aj tak máš na ne právo, nech si to naštudujú 😠

Ak platí vyššie, t.j. to trvanie PP a nárok na materké a máš dieťa do 3-och rokov . 😉

kvakynka
7. apr 2009

dakujem gapa,
takze som volala s tetuskou z UPSVAR DS a ked som jej vyblafla vsetky paragrafy tak ostala chvilu ticho a potom ze ano, mam na to narok, ale "len 6 tyzdnov" - tak si asi myslela, ze im to darujem 😠 , som jej povedala, ved aj to su peniaze a ona ze ok, nech poslem tlacivo postou
no verili by ste ???

gapa
7. apr 2009

😅
tak som rada.
NO verila by som. Síce takéto skúsenosti mám so soc.poistovnou a nie s UPSVaR, tam sú u nás milé pracovníčky a aj poradia.

lilimonika
8. apr 2009

ahoj gapa ďakujem ti veľmi pekne za rady, už to nechaj tak, ako tak som to všetko vybavila, dúfam, že to bude všetko ok 😀

si naozaj veľmi veľký poklad 😉

gapa
8. apr 2009

ok 😀 😀
tak daj vedieť, ako si dopadla (či pozastavili materské zo SP počas poberania náhrady mzdy za doč.PN v zamestnaní). LEbo som zvedavá 😨 😅 😉

adulak
20. apr 2009

na MD som mala nastupiz z RD 2.4 2009. zamestnavatelovi som doniesla tlačivo Ziadost o materske, ktore mi vystavil lekár. zamestnavatel mi mal k tomu prilozit Potvrdenie zamestnavatela o zamestnancovi na ucely uplatnenia naroku na nemocensku davku, ale do dnesneho dna to vobec neposlali na SP. je tam nejaka lehota poslania do SP? kvoli tomuto sa nemozem odhlasit na UPSVaR a ani zahlasit kvoli II.pilieru do SP. ako mam postupovat? nepridem kvoli zamestnavatelovi o matersku? 😕
a este k tomu II.pilieru: do 30dní od právoplatnosti rozhodnutia o priznaní materského dorucim do SP oznamenie o sporitelovi cast A a po narodeni babatka do 45 dni cast B? co to znamena od pravoplatnosti rozhodnutia? 😅
dakujem

adulak
20. apr 2009

a este sa chcem spytat ohladne Ziadosti o príspevok na starostlivost o dieta: dnes som volala na UPSVaR, ze pojdem z RD na MD a tetuska mi povedala, ze ked budem poberat matersku, tak ten narok na prispevok mat nebudem 😕 ale vyzerala, ze sa tomu moc nerozumie. ako to teda je? ved vsetky podmienky splnam.

adulak
21. apr 2009

asi mi nikto neporadi, ze? ☹ 😔 🙄

gapa
21. apr 2009

adulak,
treba jednoznačne posúriť zamestnávatela/mzdárku. Ale o materské neprídeš, len bude nepríjemné vybavovať ešte aj UPSVa R a zdr.poist. po pôrode.

Ak si nezamestnaná, tak na príspevok na starostilivosť o dieťa podla mna nemáaš nárok. Ak myslíš na staršie dieťa do 6týždnov od pôrodu. Lebo tam je okrem poberania materského pomienka trvania zamestnania a to nesplnaš vid zákon o PnSoD § 4 ods.2 písm d).

Tiež v prípade, ak ti netrvá PP (povinné NP), tak sa na teba nevzťahuje tých 30dní od právoplatnosti (t.j. oznámenie o sporitelovi časť A), lebo aj tak nebudeš dôch.poistená štátom do pôrodu. Ty musíš dať len príhlášku do SP na RLFO s prílohami (vrátane oznámenia o spoitelovi časť B) do 45dní po pôrode. Potom štát za teba bude platiť do II.piliera odo dna pôrodu.

Ak by si bola zamestnaná alebo povinne NP SZčo v čase od nástupu na MD do pôrodu, tak je to inak.

adulak
21. apr 2009

gapa,
na prvu matersku som isla zo zamestnania, takze nezamestnana nie som...aspon si myslim 😅