Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

martinka117
1. apr 2014

@alex21 takze myslis ze to bude cca v rovnakej sume ako prva materska? 🙂

mary653
1. apr 2014

@ivushka19 som v podobnej situacii, idem z RD na MD. Len mi nie je jasne ako poziadat o zastavenie rodicovskeho prispevku na Urade prace. Je potrebne napisat ziadost alebo len vypisat nejaky formular alebo len nahlasit a tak isto aj ziadost o prispevok na starostlivost o dieta. Aby sme to nemuseli vybavovat na dva krat. Moze to vybavit aj moj muz?

ivushka19
1. apr 2014

@mary653 pojdete na urad prace a tam vam daju ziadost o zastavenie rodicovskeho prispevku, popripade ziadost o zastavenie prispevku na starostlivost o dieta. Pokial ste vy ziadali o RP, zrejme budete musiet aj ziadat o ukoncenie, zda sa mi, ze to musi byt vami podpisane, ak ste to ziadali vy a chodi to na vas ucet. Ale na kazdom urade vam to povedia inak, nechcem vas pliest.... Ak je to mozne, asi by som to sla vybavit osobne na vasom mieste.....

novazienka
2. apr 2014

@gapa oki chápem takze jeden den dovolenka a potom UP 🙂 dik

wera.g
2. apr 2014

prosím vás o radu 🙂 momentálne som na RD, v auguste mám nastúpiť na MD, som zamestnaná, na prvú MD som nastúpila koncom augusta 2011, teraz to bude o cca 2 týždne skôr 😉 chcela som sa opýtať - na sociálke mi povedali, že sa mi materská vyráta podľa predpokladaného príjmu - čo to znamená? totiž ak by to bolo podľa zmluvy, tam mám uvedenú sumu bez nadčasov, bez každomesačných odmien, mesačne ten rozdiel robí /za obdobie keˇd som robila/ cca 200-250 eur... tak som z toho mimo, budem mať materskú akú som mala /čo bola skoro maximálna/, alebo podstatne nižšiu? Vˇdaka moc 🙂 a ešte otázočka, mám tam ešte aj nejakú dovolenku, mám si ju medzičasom nejako vyčerpať, či sa to neoplatí?

liz_lemon
2. apr 2014

@wera.g zamestnavatelia vacsinou potvrdzuju tu istu sumu, ako pri prvej MD

gapa
2. apr 2014

@wera.g na to najlepšie sa spýtať dosť popredu mzdáky, len od nej to záleží. Viem, že s tým niektoré mamičky majú problém.

pinkpink
4. apr 2014

Ahojte, prosim viete mi vysvetlit ci budem mat znova materske, alebo len rodicovsku? Od maja 2012 som na materskej 8 mes. potom RD ktora stale trva... teraz budem v maji/juni nastupovat znova na matersku... mam narok na materske kedze som citala ze byt treba 270 dni povinne nemocensky poistena... ale ked je zena na RD nemocenske poistenie sa automaticky nastupom na RD konci. Dakujem za akukolvek odpoved 🙂 🙂 🙂
Zabudla som dodat ze po skonceni materskej ma prepustili...

borasrnka
4. apr 2014

Dievcata, tie co cakate alebo mate dve deti s rozdielom do 2 rokov, potrebujem sa spytat ohladne rodicaka a materskej. moja mama dnes prisla z prace s tym, ze kolegyna pobera oba prispevky, kedze ma babo a druhe dieta do 3 rokov, ale , ze ten rodicak je na muza, ktory je normalne zamestnany. Da sa to? Ako 200 E plus materska by nam velmi pomohla.

gapa
4. apr 2014

@borasrnka nedá sa. Ak má jeden oprávnený nárok na materské, druhý nemá nárok na rodičovský príspevok, len na príspevok na starostlivost o dieťa (staršie) ale len krátku dobu, od mesiaca, kedy už nepoberá na staršie rodič.príspevok do mesiaca, kedy má novonarodené dieťa 6týždnov, no to je obvykle 41eur, ak je to dieťa doma s mamou a môže to poberať aj matka zamestnaná (teda myslím zatial tento prísp. nezrušili) a to cca 3mesiace.
Ak poberajú RP a materské a prídu im na to, tak budú musieť vrátiť. Boli povinný do 8dní nahlásiť zmenu-poberanie materského manželkou, ktorá ovplyvnuje poberanie RP.
Iné je prípad poberanie súbežne podpory a poberanie RP manželom, možno s tým si to tvoja mama pomýlila.
Citujem zo Zákona o rodič.príspevku:
§ 3 ods.8 písm.a)
(8) Nárok na rodičovský príspevok nevzniká ani jednej oprávnenej osobe, ak
a) aspoň jedna z nich má nárok na materské16) alebo má nárok na obdobnú dávku ako
materské v členskom štáte a suma materského alebo obdobnej dávky ako materské v
členskom štáte za celý kalendárny mesiac je vyššia ako suma rodičovského príspevku
podľa § 4 ods. 1 a 2 alebo § 4 ods. 3, alebo
b) štát, ktorý...
zdroj: http://www.employment.gov.sk/files/slovensky/uv...

gapa
4. apr 2014

@borasrnka aha, ale mi napadlo s tým prerušením a odvodmi, že to som čitala, že aj tak sa to rozrátava na odvody tuším v predchádzajúcom roku?, tj. určite nie v mesiaci vyplatenia.

zalka
5. apr 2014

@pinkpink nie nemáš nárok na MD, nakoľko už nie si zamestnaná. Ak by ťa neprepustili nárok na MD by si mala.

gapa
5. apr 2014

@borasrnka ten príspevok zo včera 22,53 nebol pre teba, som to omylom napísala do tejto témy 🙂

pinkpink
5. apr 2014

@zalka Dakujem pekne za odpoved 🙂

zalka
6. apr 2014

@pinkpink rado sa stalo

kika79
8. apr 2014

Ahojky,chcem sa opytat,ak kamoska pobera RP,konci je teraz,nastupom jej zamestnavatel ukonci PP,je vsak znova tehu,co je pre nu vyhodne, prijat vypoved a ist na UP,alebo najst si novu pracu,ci ist na PNku, aby mala narok na MD?dakujem

zalka
8. apr 2014

@kika79 nech písomne oznámi zamestnávateľovi tehu .. nemôže ju prepustiť ...
a radšej nech PP nekončí lebo sa môže stať, že nedostane vôbec materskú ... kedže na to aby bol nárok po RD na MD .. potrebuje odrobiť po RD apson 1 den a tak skončiť PP aby sa jej obnovilo poistenie.
Ak skončí počas RD PP .. tak nárok na MD mať nebude .
A po skončení RD, môže pracovať do n ástupu na MD alebo ísť na PN ...

kika79
8. apr 2014

@zalka Ak odrobi aspon jeden den a tak s nou ukonci zamestnavatel PP bude mat narok na MD? alebo ak je uz tehu nemoze ju prepustit?popripade,ak by sa niekde inde zamestnala tak jej staci odrobit 90 dní a z toho sa jej bude pocitat,ci by musela 270 dni,co aj tak nebude mozne kedze uz je tehu.....takze najlepsie bude asi ostat u terajsieho zamestnavatela,ak ju neprepusti....

zalka
8. apr 2014

@kika79 počas tehu ju nemôže prepustiť musela by dať ona výpoved.
Po RD musí odpracovať 1 den v pôvodnom zamestnaní. Až tak bude stačiť v novom 90 dní ... na MD

Ak po RD neodpracuje ani 1 den , tak na MD bude treba 270 dní a to nezíska... a prepustiť ju nemôže kedže je tehotná, nech mu to písomne oznámi....

kika79
8. apr 2014

@zalka Dakujem ti za radu, aspon mam v tom jasno aj ja🙂 posuvam info dalej...pekny zvysok dna......no snad ti uz dam pokoj 😉

kika79
8. apr 2014

este jedna otazocka 😅 ak by odrobila aspon jeden den a potom isla na PN rizikove az do MD, mala by narok na MD aj tak?

zalka
8. apr 2014

@kika79 áno samozrejme u pôvodného zamestnávateľa a ak na MD nastúpi tento rok tak nemusí odrobiť ani 1 den, môže po skončení RD ísť na PN zo zamestnania

kika79
9. apr 2014

@zalka Dakujem krasne😉 pekny den....

zalka
9. apr 2014

@kika79 rado sa stalo

gapa
11. apr 2014

@kika79 trochu doplním, nemôže dostať výpoved z nadbytočnosti, len ak by sa zamestnávatel rušil či sťahoval by mohla dostať výpoved. Ak by ukončila prac.pomer, tak stačí u nového zamestnávatela aby trvalo poistenie 90kalend.dní s trvaním a platením poistenia (neráta sa do toho pn, očr..) aby sa rátala materská z tohoto nového nem.poistenia, resp. vlastne, ak v r.2013 bola celý!! rok LEN na RD, tak myslím som čítala takú odpoved zo sociálky, že z pravdepodobného vym.základu u nového zamestnávatela, no to by som si overila cez poradnu soc.poistovne a snád aj na pobočke, kam patrí. @zalka

lulu369
14. apr 2014

Ahojte, potrebovala by som poradiť...Som na RD so synom, ktorý v auguste bude mať 2 roky a v októbri čakáme bábo. Som zamestnaná na TPP a chcela by som vedieť či budem mať nárok na materskú, ale budem poberať len rodičovský príspevok? Viem, že oba príspevky (rodičovský a materskú) určite nevyplácajú nikomu.
ďakujem za odpovede 🙂

zalka
14. apr 2014

@lulu369 budeš poberať MD máš nárok, lebo máš zamestnanie... MD bude z predpokladaného príjmu tj. z toho čo ti mzdárka napíše do papierov ...

lulu369
14. apr 2014

@zalka ďakujem 🙂

zalka
14. apr 2014

@lulu369 rado sa stalo

lenocka22
18. apr 2014

ahojte, potrebovala by som poradit, vopred sa ospravedlnujem ak uz takato otazka bola polozena, necitala som celu diskusiu. Som zamestnana na TPP od roku 2011, od septembra 2012 som na materskej dovolenke. Moj TPP stale trva, len momentalne sa mi naskytla prilezitost pracovat na dohodu. Praca na dohodu by bola v inej firme. Planujeme druhe dieta, rada by som plynule presla z rodicovskej dovolenky na druhu matersku. Mohol by prijem z dohody nejako negativne ovplyvnit vysku materskej? Z coho by mi bola vypocitana, len z prijmu dohody ci aj z prijmu TPP ? dakujem