Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

zalka
17. aug 2014

@mondulka ako tehotnú ťa nebudú môcť prepustiť ... ak nezrušia ovšem firmu ... a zvážiť dalšie tehu musíš sama ...

kadan
17. aug 2014

@fajtka1505 ďakujem už to mám vybavené 😉

l24
20. aug 2014

@zalka
Ahoj potrebovala by som poradit, zamestnana som riadne na dobu neurcitu od 2009 roku, v oktobri 2012 som nastupila na matersku dovolenku, teraz som znova tehotna, poberam rodicovsky prispevok a teraz by som mala nastupit na matersku dovolenku. Od lekara mam tu ziadanku, mam ju odniest teda zamestnavatelovi, kedze som stale zamestnana? A vyska sa mi bude pocitat z predpokladaneho prijmu, to znamena z prijmu pred prvym tehotenstvom? Mam nieco oznamit aj socialnej poistovni, uradu prace, alebo ziadanku posle zamestnavatel a ja uz nemusim nic oznamovat? dakujem 🙂

zalka
20. aug 2014

@l24 áno zamestnávateľovi aby potvrdil a potvrdenú na SP ... a nie predpokladaný príjem neznamená príjem pred prvým tehu ... to záleží od mzdárky čo tam dá

pavlinakol
21. aug 2014

Ahojte, idem sa pýtať asi už veľakrát zodpovedanú otázku ohľadom reťazového pôrodu a výpočtu materskej..snažíme sa otehotnieť, malý bude mať bud. rok začiatkom júna 3roky..ak by mi TP vychádzal napr. na koniec júna začiatok júla, považovalo by sa to ešte za reťazový pôrod? ak by som z RD ani nenastúpila do práce a rovno prešla na MD,ale malý by dovršil 3 roky predtým akoby sa narodilo druhe..Materská by sa mi počítala z príjmu pred prvou materskou?ďakujeem

dena1973
21. aug 2014

@pavlinakol reťazový pôrod sa neodvíja od ter, pôrodu, ale od nástupu na materské. Ak by si nastúpila na materské až po troch 3. rokoch veku 1. dieťaťa, tak by si tú dobu od 3. rokov do nástupu na 2. materské musela nejako pokryť a to - nástupom do PP resp. dovolenka, PN.....Ak by si nástup na materské stihla ešte do 3. rokov, tak tam sa to berie ako "reťazový pôrod"....

pavlinakol
21. aug 2014

@dena1973 ďakujem 🙂

dena1973
22. aug 2014

@pavlinakol Nie je zač... 🙂

lubaka
25. aug 2014

@emachelsea podľa mna tu ide o reťazovy pôrod, kedze druhe dieta sa narodi pred skoncenim rodicovskej dovolenky s prvym dietatom, takze narok na matersku by mal byt.

dena1973
25. aug 2014

@lubaka Bohužiaľ @emachelsea písala, že už jej firma v ktorej pracovala neexistuje, preto som jej napísala, že ak nemá prac. pomer nárok na materské nevzniká. V takomto prípade je nárok je nárok na rodičovský príspevok z ÚPSVaR, od narodenia dieťaťa........

gallja
26. aug 2014

ahojte, mamtiez otazku ohladom MD. mam 14 mes. synceka a vraciam sa do zamestnania z rod. dovolenky.planujeme ajdruhe babo len by ma zaujimalo ako to ovplyvni vysku materskej, ak by som na druhu Md nastupila v roku 2015 z coho by sa ratala? pripadne nastup v roku 2016.co je vvyhodnejsie?vopred dakujem za odpoved.

grundia
26. aug 2014

Ahojte.Mohli by ste aj mne trosku poradit?
Momentalne som na RD s 20mesiacnou dcerou.Uvazujeme nad druhym dietatom.
Ak by sa nam to podarilo do jej 3rokov,z coho by sa mi ratala materska,ak som si predtym platila DNP,teda som dostavala na malu vyssiu matersku?Som riadne zamestnana,na TPP.
Dakujem za odpoveď.

zalka
26. aug 2014

@gallja nenapísala si kedy sa vraciaaš do zamestnania ... ak v roku 2014 , tak MD v roku 2015 sa vyráta z príjmu z roku 2014, MD v roku 2016 sa vyráta z príjmu roku 2015 ... takže bude to totožné ..

@grundia z DNP už nie, a zo zamestnania z predpokladaného príjmu ... z DNP by si mohla mať MD len v tom prípade, že by si mala aktívne DNP alebo bola v OL ... a ani jedno z toho nemáš a už ani súbeh neni možný ..

grundia
26. aug 2014

@zalka dakujem,to mi uplne staci.
Prajem pekný i keď uprsany den 😉 .

zalka
26. aug 2014

@grundia rado sa stalo

grundia
26. aug 2014

@zalka ale ten prijem je v hrubom,ze?nie v cistom?

zalka
26. aug 2014

@grundia MD sa ráta z hrubého príjmu

wercsi83
2. sep 2014

@zalka ahoj mozem sa spytat co znamena materska z predpokladaneho prijmu? Zarabala som cca 590 v hrubom nieco vyse rok pred nastupom na MD a predtym cca 420 v hrubom.

dena1973
2. sep 2014

@wercsi83 Predpokladaný príjem je príjem, ktorý ti určí zamestnávateľ. Dáva sa vtedy, ak za rozhodné obdobie (obdobie, ktoré sa berie pre výpočet materského) si nemala žiadny príjem (dôvod - materské, RP). Môže to byť suma taká istá ako bola pred materským resp. môže ti dať aj vyššiu - to závisí od zamestnávateľa...

mlica
4. sep 2014

Ahojte, potrebovala by som poradiť 🙂 RD mi konci 14.1.2015, som opat tehotna a predpokladaný termin je 22.4.2015, ak by som sa dala pred nástupom na materskú PN podla čoho sa vypočíta materská?

wercsi83
5. sep 2014

@dena1973 tak mozem povedat zamestnavatelovi nech mi nappise prijem 1500€ (aj ked predtym som zarabala o 1000 € menej) a MD budem dostavat z najvyssiu? Ci to je niecim podmienene? Dakujem

petrarac
5. sep 2014

ahojte. neviete do akeho veku prveho dietata treba otehotniet aby bol este narok na dalsiu matersku? je lepsie vycerpat si riadnu dovolenku po skonceni materskej alebo az pred navratom do prace? dakujem.

dena1973
5. sep 2014

@wercsi83 Ak sa počas tvojho RP zvyšovali mzdy a zamestnávateľ sa rozhodne, že aj tebe sa mzda menila, tak môže.....no, či až tak veľa, tak to ja už neviem.............

dena1973
5. sep 2014

@petrarac Tehotenstvo nie je podmienené vekom prvého dieťaťa..... 😉 Zrejme si zamestnaná a chcela si sa spýtať na tzv. "reťazový pôrod". Reťazový pôrod je vtedy, ak stihneš nástup na 2. materské do 3 rokov veku prvého dieťaťa.

petrarac
5. sep 2014

@dena1973 ak stihneš nástup na 2. materské do 3 rokov veku prvého dieťaťa: diki, to som chcela vediet, nebola som si ista 🙂 takze potom by som dostavala zase matersku ale bude asi o dost nizsia ako prva, vsak?

dena1973
5. sep 2014

@petrarac Ak si stále na rodičovskom a nastúpiš na 2. materské napr. v roku 2015, tak sa ti bude brať za rozhodné obdobie r. 2014. Keďže si celý rok 2014 (predpokladám) bola (si) na RP, tak sa bude brať predpokladaný príjem, ktorý určí zamestnávateľ. Závisí od zamestnávateľa, aký príjem ti určí....

barborkasmejko
6. sep 2014

Dobrý deň, potrebovala by som v tomto zmätku nejakú radu 🙂 Bola som zamestnaná 2 roky - v máji 2012 som šla na PN (rizikové tehu), v júli mi začala MD a v auguste mi skončil pracovný pomer. 8.9. má dcérka dve roky a ja som tehotná - vznikne mi nárok na materskú? Ak by som sa zamestnala a bolo by to menej ako 6 mesiacov, rátala by sa mi materská z predchádzajúceho zamestnania? Veľmi pekne ďakujem za každú radu,

liz_lemon
6. sep 2014

@barborkasmejko narok na materske ti nevznikne, ani keby si sa zamestnala, tak to uz nestihnes, lebo potrebujes min. 270 dni nemocenskeho poistenia

barborkasmejko
6. sep 2014

@liz_lemon Veľmi pekne ďakujem, myslela som si, že to tak bude ☹

canama
12. sep 2014

@zalka Ahoj, mozem poprosit o radu? Momentalne som na RD s prvym dietatom, ktore vo februari 2015 dovrsi 3 roky a ja sa vratim spat do zamestnania, v ktorom som zamestnana od 2010. Som ale tehotna a cca mesiac po nastupe do prace by som mala nastupit na MD s druhym dietatom, teda v marci 2015. Pocas trvania RD som poistenec statu. Bola som sa pytat na soc.poistovni, ako sa mi bude ratat materske, ale dostala som len odpoved ze z PDVZ 🙂 , ako by som to nevedela, ze? Logicky som si myslela, ze pravdepodobny vymeriavaci zaklad bude moja mzda pred nastupom na matersku, ale ty v jednom prispevku pises, ze mzdarka mi moze do papierov pre SP napisat aj inu mzdu, ze to zalezi na nej....tomu celkom nerozumiem. Na zaklade coho mi tam napise inu mzdu?? Ako to ze sa vo firme trebars pausalne zvysovali platy tomu rozumiem...skor mi ide o to, aby mi tam nenapisala mzdu nizsiu, ze ano... 😉