Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

mirka_nagy
11. máj 2012

@gapa Ahojky, aj ja by som poprosila o radu. Vidím, že niektore sa dost vyznate, ja som bola len zamestnana a o zakony som sa nestarala... Od januára minulého roku som na MD, teraz RD. V októbri čakáme druhe babo, no zaroven mi v októbri konci prác zmluva. Mám ešte nejakú nevycerpanu dovolenku, no moje miesto je obsadene, takze sa vlastne ani nemam kam vratit. Ako sa mi bude pocitat materska? Budem mat materskú nižšiu, ked som bola na RD? Bude sa mi materské počítať z RD ? To by bolo strašne.... Oplati sa mi platit dobrovolne poistenie? Co mam robit*? dakujem moc

gapa
12. máj 2012

@mirka_nagy
na md nastúpiš ešte počas trvania prac.pomeru, čo je velmi podstatné. Materské sa ti vyráta z pravdepodobného vym.základu, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na md. Tj. najmenej z hrubej mzdy podla aktuálnej prac.zmluvy. Materské na 1kalend. den bude teda 65% z jednej tridsatiny toho pravdepod.vym.základu, ktorý ti mzdárka uvedie do potvrdenia. Over si pri odovzdávaní žiadosti o mateské mzdárke, čo ti uvedie. Bo vela mamičiek s tým má zbytočne problémy, že mzdárka napíše len minimum (niekedy dokonca aj pracovníčky soc.poistovne tak navygujú mzdárky nesprávne), pozri si Zákon o soc.poistení § 57 ods.1 písm. b) tebe vznikne nem.poistenie v den nástupu na md a spôsob výpočtu vid § 57 ods.2 druhá veta (nie prvá, kde spomínajú minimum, tuším § 138 ods tuším 6?? či 8-to je minimum).

Dalšia vec, veru ako to spraviť s tou nevyčerpanou dovolenkou. Nie som si na 100% istá, no podla mna, ak ti skončí pp v oktobri a dostaneš za oktober vyplatenú nevyčerpanú dovolenku, tak podla mna nebudeš mať nárok na materské za daný mesiac (bohužial tak je mysllím teraz písaný zákon, no over si). Najlepšie by bolo sa dohodnúť, aby ti vyplatili zostatok dovolenky až po ukončení MD, ak by sa dalo dohodnúť so šefom a mzdárkou (myslím treba si najprv overiť, či to je pravda, čo píšem a povedať to v predstihu mzdárke, nech aj ona si to overí napr. na soc.poistovni, predpokladám nebude to ovládať a potom sa príp. pýtať šefa, či sa dá). No možno dovtedy zmenia Zákon o sociálnom poistení v § 30 písm. b) tam je to ukryté.
spýtaj sa cez poradna@soc.poistovna. Napíš nástup na md od xx.xx.xx, ukončenie pp s vyplatením nevyčerpanej dovolenky xx.xx.xx. či vyplatenie dovolenky ovplyvní nárok na materské za daný mesiac. A daj vedieť, ked sa budeš pýtať, čo odpísali.

dalo by sa predčane ukončiť rd a dovolenku si aj vyčerpať, asi by to bolo istejšie, no z toho idú odvody. Ak je vyplatené ale po ukončení poberania materského, tak neviem, či idú odvody aj do soc.poistovne (do zdr. poisteovne idú), teda neviem či to nakoniec nebude to isté, teda len komplikovanejšie oproti vyčerpaniu dovolenky pred nástuoom na md. To by stálo zadať otázku na www.porada.sk ako to je pri preplatení zostatku dovolenky po ukončení pp (napr. po 7mesiacoch po ukončení pp, ak skončí pp v okt2012 a vyplatené to bude napr. v 8/2013)

od ukončenia pp už ti nebude trvať žiadne poistenie zamestnanca, ani nebudeš čerpať md, či rd, len budeš poberatelom materského a rodič.príspevku. Ak by si sa prihlásila na dobrov.poistenie po ukončení prac.pomeru, tak počas poberania maerského ho nemusíš platiť (aspon teraz to tak je, že nezáleží, že nepoberáš materské z dobrov.poistenia a aj tak nepaltíš), po ukončení poberania materského by si ale musela už paltiť alebo sa napr. posledným dnom poberania mateského odhlásiť. Je to dost drahé, z minima necelých cca 120eur myslím.

Ak požiadaš o podporu do 1roku od ukončenia prac.pomeru (resp. ukončenia dobrov. poistenia v nezam., ak by si sa prihlásila na dobrovolné poistenie počas poberania materského, tak to predlžiš), tak máš nárok na podporu, ak ti trvalo poistenie aspon 730dní v posledných 3rokoch/4rokoch pred zaevidovaním a nepoberala si podporu v tom období.

aha, ešte podla terajších zákonov by si mala nárok aj na príspoevok na staršie dieťa po dobu od ukončenia poberania rodič.príspevku do mesiaca, kedy novonarodené dieťa dovrši 6týždnov, tj. cca za 3mesiace po 40,1eur ak sa o staršie dieťa staráš osobne.

Treba to ale pozisťovať potom podla aktuálnych zákonov, bo sa môžu meniť.

eustoma
12. máj 2012

@gapa no a uz neplati, ze sa jej bude pocitat rovnaka vyska materskej ako pri prvom?

eustoma
12. máj 2012

@gapa myslim ze je to tak, ze dokial nastupi na matersku pred 4 rokom predchodzieho dietatat, tak sa vyse materskej pocita zo mzdy pred prvym dietatom. teda bude rovnaka.

eustoma
12. máj 2012

@gapa @mirka_nagy
tak som to nasla co sa tyka vysky pocas MD:
pro výpočet další mateřské (kterou nastoupíte do 4 let věku prvního dítěte) se posuzuje výše posledních příjmů. Pokud jsou nižší, než základ pro výpočet první mateřské, bude se i další mateřská vypočítávat z původního základu.

gapa
12. máj 2012

@eustoma
neviem, ako je to v čr, no na slovensku je to tak, ako som písala.

eustoma
12. máj 2012

@gapa pardon ja som si neuvedomila ze ide o slovensko. Ospravedlnujem sa za info k cr.

gapa
12. máj 2012

v pohode 🙂
@eustoma

mirka_nagy
12. máj 2012

@gapa
Baby ďakujem, ked čítam tie zákony, mám pocit, že to ani nie je písané pre ľudí☹ tak to vyzera, že v čr je to jednoduchšie... No ved uvidíme, čo ešte vymyslia do októbra.

eustoma
12. máj 2012

@mirka_nagy ano v cr to je jednoduchsie, aspon nieco 😉.

mirka_nagy
12. máj 2012

@eustoma 🙂

katie233
14. máj 2012

Ahojte baby. Strasne moc vas prosim o radu. Od roku 2009 som si platila DNP. Na prvu matersku som nastupila 14.7.2010. Od 4.4.2012 som znova na materskej. Pracovny pomer mi nadalej trva. DNP mi zaniklo zo zakona, 31.1.2012. Maly sa narodil 4.5.2012. Dnes som volala na SP a pani mi povedala, ze jej mam doniest rodny list a DNP bude posudzovat podla nejakeho usmernenia, teda este nevie, ci budem mat narok na peniaze z neho :O. Viete nieco o tom usmerneni? Ja som myslela, ze ked mi vznikol narok prri prvej materskej, tak automaticky aj teraz, brrrrr.

loulou
16. máj 2012

@gapa
Ahoj vedela by si mi poradiť pre sestru. Prvé dieťa sa jej narodilo v roku 2006 a po ukončení RD v roku 10/2009 nastúpila do zamestnania, kde je stále zamestnaná na dobu neurčitú. Nakoľko plánovala ďalšie dieťa tak si od 04/2010 začala platiť DNP z rozdielu aby mala najvyššiu možnú materskú. V 01/2011 nastúpila na PN z dôvodu riz. teho. z ktorého prešla rovno na materskú v 07/2011. Materská jej bola vyplácaná zo zamestnania i DNP. DNP nechala zaniknúť zo zákona, ale zostala znova tehotná a termín pôrodu má 11/2012. Potrebovala by zistiť ako a z čoho sa jej bude rátať materská na toto 3 dieťa,ďakujem

zalka
16. máj 2012

@loulou
Materské na 3 dieťa bude rátené len zo zamestnania.
Nakoľko jej zaniklo DNP 31.1.2012 a už jej nepatrí ochranná lehota, nakoľko v čase ukončenia DNP nebola preukázateľne tehotná.

Ale...
Môže sa prihlásiť napr. zajtra na balík poistení z minima na 7 dní, potom treba dať odhlášku. Za tých 7 dní zaplatí cca 28 eur. Vznikne jej ochranná doba z toho poistenia a môže ísť kedykoľvek ak bude potrebovať počas poberania rodičovského príspevku na PN ktorú dostane zaplatenú z minima teda cca 180 eur.
Potom deň resp. dva dni pred nástupom na materskú si musí opäť založiť balík poistení a môže nastúpiť na materskú. Materskú potom dostane zo zamestnania a z balíka poistení ( cca 220 eur z balíka ) .
Po skončení materskej sa odhlási z DNP, aby nemusela mesačne platiť cca 120 eur .

zalka
16. máj 2012

@katie233
no nárok Ti nevznikol automaticky, lebo požiadaním o materskú zo zamestnania sa Ti zrušila ochranná lehota z DNP, ktoré Ti zaniklo v januári 2012. Takže naozaj sa môže stať, že z DNP Ti nebudú vyplácať materskú.
Trebalo sa prísť kuk na koníka, veľa sa tu o tom písalo. A stačilo Ti deň dva pred nástupom na materskú si založiť nové poistenia a mala by si materskú z nového poistenia +220 eur k materskej zo zamestnania.

zuzkaremiaska
16. máj 2012

Baby,neviete mi náhodou poradiť? 😉 😉 Doterazsomdostávala rodičovský príspevok 250eur,nedávno mi prišiel papier,že nakoľko má dcéra 20mesiacov,znižuje sa mi na 194eur.Je to normálne????O tak veľa??? Prečo???? ☹ ☹ ☹

jankalac
16. máj 2012

@zuzkaremiaska teraz uz je rodicovsky len 194e pre vsetkych, aj ja som mala do 20 mesiacov vyssi, a potom menili zakony 😒

zuzkaremiaska
16. máj 2012

@jankalac hm,.......to sa nám žije,čo?????? ☹ ☹ ☹

jankalac
16. máj 2012

@zuzkaremiaska veru hej, sveta žiť na rodičovskej 😉 ale čo narobíme?

snu
16. máj 2012

ahojte,, mam zmatok..skoncila mi rodicovska kvol nastupu na matersku,, pobehala som urady,, samozrejme ze mi postou nic nedoslo,takze ani neviem nakolko mi vypocitali matersku,,, z uctu uradu prace soc,veci a rodiny mi prisli peniaze,, pravdepodobne to bude rodicovsky do 13.4. a od 13.4 do konca mesiaca uz materska.. a aj pridavky na 2 deti, skoda,ze neviem ako mi vypocitali tu matersku... ,, ale z uctu soc.poistovne..neviem neaka skratka nemocenskeho poistenia ci co,, mi prislo 260e .. a to je co? za co? preco??????????

annie13
16. máj 2012

@snu ak sa nemylim socialna poistovna vyplaca matersku takze to je tych 260

silvuskaa
16. máj 2012

@zalka prosim ta vedela by si mi poradit.....momentalne som na RD do 18sept. 2012, a planujeme dalsie dieta, ale zatial sa nedari.....DNP si platim do oktobra, pokial sa nam nepodari otehotniet do sept., musim nastupit do zamestnania....mam este nejaku sancu potom neskor vyuzit to ze som si paltila DNP, alebo musim odrobit 270dni , aby som mala vyssiu matersku a az potom sa snazit o babo? mam v tom chaos, nechcem aby mi vsetko prepadlo ked sa nedari otehu 😒

snu
16. máj 2012

@annie13 aha socka,, takze od 13.4 do konca mesiaca mam akoze tych 260? ,, a z uradu prace soc.veci a rodiny mam asi za 13 dni rodicak a plus asi ten prispevok pri narodeni,ano? prispevok dava urad prace,ano? ma domotali totalne :D som porodila predcasne a cul som total mimo :D a dakujem

annie13
16. máj 2012

@snu ano tak to bol najkrajsi mesiac lebo ti prisiel cely rodicak plus alikvotna cast materskej

jankalac
16. máj 2012

@snu z UPSVaR máš rodičák, ten vyplácajú normálne za celý mesiac, čiže aj za cely celý apríl mas mat plus prídavky na deti plus tie všetky príplatky pri narodení.
a nemusela si na UPSVaR doniesť rozhodnutie zo socialnej poistovne ze ti priznavaju matersku? lebo na zaklade toho ti pozastavia rodicovsky kym budes na MD... aspon ja to teraz tak vybavujem, lebo som nastupila na MD s druhym.

snu
16. máj 2012

@jankalac ano mala som im to doniest,ale nemohlli mi to vytlacit,lebo to nemali nahodene,,takze sa tam musim trepat asi dnes,,takze cely rodicak? nerozratavaju si to? ze od polky aprila som na materskej? lebo mi doslo teda okolo 391e.. cize rodicak, pridavky na 2 deti a plus ten prispevok? ten je kolko? 151? ci?

snu
16. máj 2012

tak su prajni teda :DDD

annie13
16. máj 2012

@snu
príspevok pri narodeni je 151,37
priplatok k prispevku 678,49
pridavky 45,08 na dve
rodicak 194,7 plna suma
alikvotna cast materskej za 17 dni

jankalac
16. máj 2012

@snu presne to rozpisala annie13

annie13
16. máj 2012

takze tych 391 si mala prispevok pri narodeni + prídavky + rodicak 391,15
a teda materska 260 cize denny vymeriavaci mas zhruba 15 takze mesacnu matersku okolo 450 krasne