Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

zalka
22. jan 2013

@tera123 DNP nehrá žiadnu rolu pri druhej MD, ak si si ho neplatila . Kedy ti skončilo, napíš presný dátum.

almi81
23. jan 2013

@zalka Uz si to presne nepamatam a nie som doma, aby som mohla nazriet do papierov, ale asi sa to prestalo platit ako som nastupila na MD a to bolo okolo 25. 2. 2011

zalka
23. jan 2013

@almi81 to ale neznamená že nástupom na MD sa ti zr ušilo DNP .. ak si ho nezrušila sama .. tak si ho mohla mať aktívne aj po skončení MD, lebo počas RD trebalo platiť.

almi81
24. jan 2013

@zalka tak asi som to zrusila, lebo som nic pocas RD neplatila. OK dik.

zalka
24. jan 2013

@almi81 skús si spomenúť alebo nájsť doklad kedy ti zaniklo DNP.

almi81
24. jan 2013

@zalka domov pridem az v nedelu, takze az potom mozem pozriet do papierov, ale mne sa zda, ze ked som bola odniest papiere pred nastupom na MD, tak vtedy mi povedala pani, ze to uz platit nemusim, a to je uz pomaly 2 roky.

zalka
24. jan 2013

@almi81 no ak by si bola prihlásená oni by sa ozvali o dlžnú sumu ... skús pohladať odhlášku, alebo no neviem čo by sa ešte dalo ...

lucia80
25. jan 2013

Ahojte. Viete mi prosím poradiť? bola som na RD a teraz 13.1.2013 som znova nastúpila na MD. Zaujímalo z čoho sa mi bude vyrátavať MD. Našla som tu info od @zuzkagu že "ak si stale v pracovnom pomere tak MD sa ti bude pocitat z VZ ktory ti uctovnicka/mzdarka uviedla do papierov pre soc. Poistovnu". To je aký zárobok? Za posledný reálne odrobený celý rok čiže v mojom prípade za rok 2010 (keďže v marci 2011 som nastupovala na materskú so synom)? Čiže by mala byť materská taká istá ako pri synovi? Alebo je to z nejakého predpokladaného zárobku? Lebo dnes som stretla mzdovú a tá mi povedala, že poskytli soc. poisťovni výpočet z predpokladaného zárobku, čiže zo základu, ktorý mám uvedený v prac. zmluve a nevedela mi povedať, či je to tak určite správne. Materská mi ale tým pádom vyjde menšia, lebo môj reálny zárobok bol vždy o ca 150 eur vyšší vďaka nadčasom.
Tak z čoho teda sa to vyrátava? Vie mi niekto povedať? Ďakujem.

zalka
25. jan 2013

@lucia80 no z predpokladaného .. teda zo mzdy akú by si mala keby si robila .. čiže mzdová ti pomohla k nižšej MD, môžeš sa jej podakovať ...

lucia80
25. jan 2013

@zalka ďakujem za odpoveď. no ale dá sa to nejako ovplyvniť? Mohla dať mzdová úradu práce aj teraz výpočet z mojej reálnej mzdy čo som skutočne zarobila v tom roku 2010? Alebo to musí byť výpočet z predošlého roku nástupu na materskú, čiže za rok 2012? To som nepracovala, ale bola na rodičovskej, takže preto ona dala predpokladaný zárobok, čiže základnú mzdu dohodnutú na prac. zmluve ☹ . Ma picne z toho.

zalka
25. jan 2013

@lucia80 mohla zohľadniť tvoj prípadný rast mzdy za posledné tri roky, mohla zohľadniť osobné hodnotenie, čiže kludne mohla napísať oveľa vyššiu sumu ...

lucia80
25. jan 2013

@zalka ešte mi povedala, že nevie či je to tak dobre, že sa mám radšej tej pani na úrade spýtať, a ak by bolo treba, že to prerobí. Ale veď to si môže len tak haj buj tam natrieskať nejaké čísla alebo to je podľa zákona tak? Ja tomu teda nerozumiem.

mima595
25. jan 2013

@lucia80 - ano, ovplyvnit to mohla...prave kvoli slovu..predpokladana...ta ponuka velku moznost na urcitu variabilitu...napr. pravdepodobne, ak by si robila, tiež by si kazdy meiac mala narok na odmeny za vykon...
alebo pravdeodobne by sa aj tebe zvysil plat o inflaciu, tak ako vsetkym vo firme....a ine pravdepodobne.... 😝

zalka
25. jan 2013

@lucia80 no nie sú to čísla halabala .. ale ak šiel plat hore každému napr. o 5% ročne tak za tri roky to máš 15% ak si predtým mávala osobné hodnotenia .. tak určite by si ich mala aj potom .. proste predpokladané ako píše mima595
Jasne ak mám plat 300 eur tak mi nemôže dať mzdárka 1000 eur .. ale i minimálna mzda šla hore .. teraz je temer 340 takže len v rámci nejakých hraníc .. a + dáke % navyše ...

lucia80
25. jan 2013

@zalka @mima595 no veď to som jej aj ja povedala, že ako môže vedieť, koľko by som asi bývala zarobila, že kľudne sa mi mohol plat zvýšiť...Ale vraj to nemôžu vedieť ako by to bolo, tak dali zo zmluvy 😠 .
Normálne ma krava nas...a. Skúsim zavolať na ten úrad a spýtať sa tej pani čo to má na starosti či sa s tým dá ešte niečo spraviť, či je to blbý nápad?

mima595
25. jan 2013

@lucia80 - no skus, prinajlepsom, ak na tom nepracovala, tak moze mzdarka opravit VZ...soda, už gapa tu velakrat pisala, že so mzdarkou o tomto vopred porozpravat, nech tam radsej napise o 100E viac, ako menej...

lucia80
25. jan 2013

@zalka
@mima595 dievčatá ďakujem moc za objasnenie, čiže v pohode mi mohla dať aspoň, to čo som mala predtým ak nie nejaké minimálne navýšenie 😠 . Samozrejme v určitej hranici. No tak jej budem v pondelok volať, nech teraz ratuje situáciu. Ale že to ona mi nevedela ani poriadne povedať ako to je 😖 . A to som ju stretla úplnou náhodou, inak by som to ani nevedela, lebo rozhodnutie mi zatiaľ neprišlo.

lucia80
25. jan 2013

@mima595 len ja som nevedela, že sa s tým dá hýbať a ona asi tiež nie, lebo ja som sa jej na to pýtala, keď som jej niesla papier na materskú a to mi povedala, že sa to bude rátať asi tak, ako pri synovi som mala, keďže som nepracovala. Čiže by som mala to isté zhruba. A teraz sa len tak náhodou na ulici dozviem toto...

mima595
25. jan 2013

@lucia80 - ja viem..ale vies, ked si na tuto temu natrafila teraz, mohla si si ju precitat pred mesiacom a bola by si mudrejsia 😔 ..ja ti to nevycitam, len už som sa u tolkokrat stretla s pripadom, že dievcata sa pytaju " po funuse"..
a pritom sa stacilo spytat tyzden pred ako tyzden po...
a o nehovorim len o tomto pripade, ale kolko chyb sa narobilo aj v DNP ☹ ☹ ☹

lucia80
25. jan 2013

@mima595 no ja viem, moja chyba, ale spoľahla som sa na ľudí, ktorí tomu rozumejú, aspoň by teda mali a takto som dopadla. Nabudúce budem múdrejšia. Teraz skúsim ešte s tým niečo spraviť ak sa bude dať, ale neviem. Aj tak ďakujem za radu a pomoc.
A vidím, že si musím ešte overiť aj nejaké veci ohľadne starej dovolenky, lebo teraz už ani tomu neverím, že mi povedala pravdu. Ach jo.

mima595
25. jan 2013

@lucia80 - tak sa pytaj 😉

lucia80
25. jan 2013

@mima595 si zlatá 🙂 . No zostala mi tam nevyčerpaná dovolenka za rok 2011. V marci som nastupovala na MD. Vraj mi za ten rok vznikol nárok na celých 20dní. Preplatiť mi ich ale nechcela, vraj som sa ozvala neskoro - pri prestupe na rodičovskú (hoci ona mi tak kázala). Tak som to nechala tak. Teraz mi ale vraj znova počas MD vznikne nárok na dovolenku, čiže za rok 2013 mi povedala tiež 20 dní. Pýtala som sa, či sa dajú preplatiť, vraj nie, ale že sa mi nikde nestratia a keď nastúpim do práce, tak ich tam budem mať a môžem ich vyčerpať. Plus mi pribudne dovolenka za rok ktorý nastúpim v adekvátnej čiastke. Ale na čo mi bude po materskej toľko dovolenky? Je tam nejaký termín dokedy si ju môžem prenášať, alebo ju musím do nejakej doby vyčerpať? Po dohode s riaditeľom by bola asi aj možnosť preplatenia (za rok 2010 mi nejakú preplácali, lebo nová kolegyňa nebola zaučená a nemohla som ju čerpať), ale je to naozaj možné až po návrate do práce, alebo mi ju môžu preplatiť aj teraz? Všeličo sa môže stať, riaditeľ tam už môže byť druhý atď...Len sa bojím, aby mi zbytočne potom neprepadla. Ako to najlepšie vyriešiť?

mima595
25. jan 2013

@lucia80 - tie dni neviem odkontrolovat, ale dovolenku mozes kludne cerpat až po ukonceni RD...lebo už v Zakonniku prace je uvedene, že RD je jeden z dovodov, kedy dovolenku nie je mozne cerpat...nechaj si po ukonceni RD..bud si s nou dokazes zdvihnut podporu, prip. ak ti nevezmu deti do skolky, preklenies nejake obdobie...

lucia80
25. jan 2013

@mima595 no iné mi teda ani nezostáva, len počkať. Pravdepodobne pôjdem do práce skôr ako o 3 roky a v tom prípade nevidím reálny dôvod čerpať ju (ak by som chcela zostať dlhšie doma, zostanem radšej dlhšie na RD), čerpať ju v prípade keď budú deti choré by bolo najlepšie, lenže v mojej práci to nebolo možné, nikdy som si nestihla vyčerpať celú dovolenku, lebo jednoducho nebolo kedy a kto by robil? A pred dovolenkou a po dovol. zasa makať do večera dohnať zameškané. Hrúza. Malá bola vždy u babky keď bola chorá, našťastie je babka doma, čiže aj škôlku by sme tak poriešili - varovala by. Podporu asi v tom prípade, ak by ma po RD prepustili, však?
Len som myslela, že či sa náhodou nebude musieť vyčerpať do konca kalendárneho roka, kedy nastúpim do práce, čiže sa už nebude môcť prenášať do nového roka.
No hej, tak uvidíme, ako sa to všetko dovtedy vyvinie. Ďakujem ti za ochotu pomôcť 🙂

mima595
26. jan 2013

@lucia80 - no ono sa o robi takto...ak sa napr. dohodnete, že realne nastupis do prace 1.5...teda fakt zacnes fyzicky pracovat, tak nastupis napr. od 1.4, kde ten mesiac vopred cerpes dovolenku...

jujlucka
27. jan 2013

@gapa a ostatne zienky ahojte....ja by som sa chcela informovat tiez ohladom druhej materskej....dni teraz na rychlo neviem, tak to vypisem len v mesiacoch... 03/2010 som isla na PN a 06/2010 som nastupila na MD....teraz cakame druhe babätako termin mam v septembri...zaujima ma, ci mam narok na poberanie materskej ako pri prvom dietati, kedze som pred nastupom na prvu MD bola PN...dakujem

jujlucka
27. jan 2013

och a este jedna vec...ked mi skonci RD dna 25.07/2013 budem musiet ist na 4 dni na dalsiu PN, pretoze termin mam 9.9/2013....dufam, ze nad tym uvazujem dobre...

liz_lemon
27. jan 2013

@jujlucka zamestnavatel ti na tlacivo, ktore dostanes od gyn, potvrdi pravdepodobny VZ, vacsinou sa tam pise taky isty, ako si mala pri prvej MD

jujlucka
27. jan 2013

@liz_lemon dakujem....mna len zaujimalo, ci to, ze som pred MD bola na PN, neovplyvnuje ci dostanem normalnu matersku, alebo len tie smiesne korunky, co teraz davaju.....

liz_lemon
27. jan 2013

@jujlucka nie, to sa tam nerata
z rozhodujúceho obdobia na zistenie DVZ sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, a obdobia prerušenia povinného nemocenského poistenia (socpoist.sk)