Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

pralinkaaa
23. máj 2012

@anjelik007 ahoj takkže ja viem, že tých 270 dní treba mať splnených ku dňu pôrodu, čiže u mňa je to podmienka neporodiť skôr ako toho 18.10. kedy mi končí DNP ale na materskú skôr nastúpiť môžem...
odkiaľ máš ty iné info? @gapa - prosím ťa čo ty k tomu vieš?

luciaq
23. máj 2012

@gapa ahoj este ma napadla jedna moznost. sef so mnou aj tak neplanuje do buducna. nevztahovala by sa na mna ochranna lehota, keby som dala vypoved dohodou? a ak dam vypoved dohodou mam narok na podporu?

rut
23. máj 2012

@mima595 Ja si tiez myslim... Koncim az o 2 mesiace, mam si to rozmysliet, skusim jej navrhnut tu dovolenku jeden den po rodicovskej.

pralinkaaa
23. máj 2012

@anjelik007 Tak som sa na to pýtala a odpísali mi zo SP že je to v poriadku citujem:
Nakoľko Vám dobrovoľné nemocenské poistenie zanikne nadobudnutím 270. dňa t.j 18.10.2012 v čase poberania materskej, plynutie ochrannej lehoty sa na Vás nevzťahuje. To znamená, že Vám nárok na výplatu materskej vznikne z oboch nemocenských poistení, a to aj napriek skutočnosti, že v deň nástupu na materskú nebudete mať splnenú podmienku 270 dní z dobrovoľného nemocenského poistenia, nakoľko sa uvedená podmienka sleduje ku dňu skutočného pôrodu. (Ak poistenkyňa ku dňu nástupu na materskú nespĺňa podmienku 270 dní platenia nemocenského poistenia, Sociálna poisťovňa posunie výplatu materskej dávky. Materská v takomto prípade bude vyplatená dodatočne v najbližšom výplatnom termíne, od doručenia fotokópie rodného listu dieťaťa. Preto je nevyhnutné ihneď po narodení dieťaťa zaslať neoverenú fotokópiu rodného listu na pobočku Sociálnej poisťovne, z ktorej Vám bude materská vyplácaná).

gapa
23. máj 2012

@pralinkaaa
nerozumiem. Samozrejme treba splniť podmienku aspon 270dní NP do pôrodu (den pôrodu sa neráta)

gapa
23. máj 2012

@luciaq
výpoved dohodou neexistuje, bud dohoda alebo výpoved, ale asi myslíš ukončenie prac.pomeru dohodou (výpoved neznamená ukončenie pracpomeru, je to jeden z možných spôdobov ukončenia prac.poemru)

ak skončí pp počas Rd, tak nárok na materské zo zamestnania ti zo zamestnania nevznikne a ani ti nebude trvať žiadne poistenie zamestnanca od ukončenia pp, resp. počas poberania materského (teda okrem dôchodkového poistenia a zdravotného poistenia, no už nie poistenie v nezamestnanosti ani nemocenské)

pralinkaaa
23. máj 2012

@gapa ja tiež moc nie @anjelik007 písala, že ak som na RD tak tých 270 dní sa neráta do pôrodu - ako aj ja viem, ale do skončenia DNP....písala som pani do SP ako som dala vyššie tiež mi napísala že do pôrodu to je...

gapa
23. máj 2012

@pralinkaaa
nie je to podstatné, mať 270dní do nástupu na md, nesmie sa porodiť skôr ako na 271vý den a vo všeobecnosti je istejšie nastúpiť na md počas trvania dnp (narážam na súbeh nem.poistení a čerpanie RD v zamestnaní)

pralinkaaa
23. máj 2012

@anjelik007 takže môžeš byť myslím aj ty kľudná 🙂
dakujem gape

miriam18111
24. máj 2012

Mamicky potrebovala by som radu, od 30.04.2012 mam rodičovsky prispevok, buduci rok januar 2013 sa mi narodi druhe dieta, ako to je? budem poberat na obe deti rodicovsky alebo len na jedno?

Dakujem

gapa
24. máj 2012

@miriam18111
len na jedno, RP je na rodiča, len pri dvojičkách, trojičkách je vyšší

parhelie
24. máj 2012

ahojte mamicky, prosim vas mozete mi poradit? aj ked sa tu ta otazka opakovala uz asi vela krat, stale tomu uplne dobre nerozumiem ako je to s narokom na matersku, ked prechadzame z rodicovskeho prispevku? RP poberam od 04.2011 a moj druhy planovany porod vychadza na 01.2013. budem mat narok na matersku ci nie? stale som oficialne zamestnana u svojho zamestnavatela az do 08.2013. vopred vam dakujem za odpoved a pomoc

gretocka
24. máj 2012

ak si stale regulerny zamestnanec, tak mas narok na matersku podla aktualnej vysky mzdy, ktoru by si poberala, keby si robila. Aj ja to mam tak, na rodicaku som bola do 30.7.2012, na novu matersku som nastupila 11.5.2012 a som stale zamestnanec, minuly tyzden mi uz prislo rozhodnutie zo soc. poistovne.

parhelie
24. máj 2012

dakujem velmi pekne 😉

cicimon
24. máj 2012

baby, viete pls poradit, kedy treba ist odhlasit rodicak pred nastupom na matersku?

jasminet
24. máj 2012

@cicimon ked budes mat od lekara ziadost o materske... staci poslat kopiu ziadosti.

susann80
24. máj 2012

@snu ja som z rd na md a mne dali papiere ale mam ich doniest az po porode s rl.

evkasto
24. máj 2012

@pralinkaaa prosím ťa, dáš mi kontakt na pani do SP, ktorej si písala, resp. ktorá ti odpisovala? Ďakujem. Mám pár otázok a potrebujem odborníka.

annie13
24. máj 2012

@cicimon ano staci po porode ked uz pojdes oni ti pozastavia rodicak automaticky neboj sa na taketo veci nezabudnu ten prechodny mesiac dostanes obidvoje
cely RP a alikvotnu cast z materskej

gapa
24. máj 2012

@cicimon
malo by sa do 8dní od nástupu na md, ale robí sa inak. Treba si urobiť kopiu žiadosti o mateské a isť s tým na up, či im to stačí.Treba sa dohodnúť s pani, čo ta má na starost. No podla info od mamičiek si žiadajú aj rozhodnutie zo SP o priznaní materského, ked príde zo sp.
Určite info o nástupe o poberaní nedostatnú zo SP, musíš to sama nahlásiť, aby si nemusela vracať RP. Ale ak nastupuješ na md napr. v júli (no nie 1.7.), tak dostaneš RP vyplatený ešte aj za júl v auguste, tj. treba aby vedeli o poberaní materského cca koncom augusta (možno začiatkom sept), aby v septembri už nevyplatili RP za august.

jenny.kay
28. máj 2012

Prosím o radu ohledně RD a následné MD pro mou kamarádku. Teď je na RD s dcerou do 2 let jejího věku. Čeká druhé, které se narodí dřív, než ty 2 roky malé budou. Předtím pracovala jako záskok za RD na dobu určitou, takže se s ní v práci už po návratu z RD ani nepočítá. Bude mít u druhého taky nárok na mateřskou podle platu z předchozího zaměstnání? Ještě jsem se chtěla zeptat, jak to je, když někdo při RD pracuje pro svého původního zaměstnavatele na DPP. Tam se neplatí soc. a zdr. pojištění, takže by to výši následné MD nemělo ovlivnit. Jak by to ale bylo, kdyby se pracovalo na DPČ, nebo jiný druh smlouvy, kde se už odvody počítají. Bude pak výše mateřské počítaná z této nižší částky, nebo z částky původní?

zuzzy12
3. jún 2012

@gapa Dobry den chcela by som Vas poprosiť o radu.Teraz som na rodičovskej dovolenke(syn ma 2roky 2 mes.)v septembri čakame druhe babo(termin 8.9.)Chcem sa spytať ked budem prechadzať z rodičovskej na matersku tak postup je taky isty ako pri prvom dieťati?Musim dať žiadosť na zrušenie rodičaku?A ked mi skonči materska......rodičak je teraz po novom už jednotny?bez ohladu na to či som pred tehu pracovala alebo nie.A ešte sa chcem spytať na nejaky prispevok ked prechadzam z rodičovskej späť na metersku...nejakych 50e....je to jednorazovy prispevok?Viete o tom niečo??Ďakujem pekne za odpoved.

annie13
3. jún 2012

@zuzzy12 rodicak ti zoberu sami neboj, ten prechodny mesiac dostanes cely RP a cast materskej na druhe dietatko, to odovzdas spravu od lekara ze nastupujes na matersku
ano rodicak je jednotny ano jednorazovy skus pozriet v teme https://www.modrykonik.sk/forum/rodicovska-dovolenka/zahadny-jednorazovy-prispevok-na-dieta-2/
tam to gapa pekne vysvetlila
nárok je od mesiaca, za ktorý už nebudeš poberať RP až do mesiaca, kedy dosiahne novonarodené dieťa 6týž.veku.
- ak sa staráš osobne, či babka .... tak 41,1eur na mesiac,
- ak sa stará škôlka, jalsle, živnostníčka, tj. máš zmluvu+doklady o mesačnom platení, tak vo výške preukázaných nákladov na opatrovanie, do max. výšky 230eur na dieťa a mesiac

gapa
3. jún 2012

@annie13
@zuzzy12
inak súhlasím s annie, len treba oznámiť poberanie materského na UPSVaR, nezoberú ti ho automaticky, je to tvoja povinnost, oznámiť im zmeny, ktoré majú vplyv na poberanie RP.
Zamestnávatela treba najneskôr mesiac pred nástupom na md informovať o nástupe na md. Potom sa spýtaj mzdárky, aký ti uvedie pravdepodobný vym.základ, z ktorého by sa platilo nem.poistneie v mesiaci nástupu na md. Mala by uviesť celomesačný vym.základ podla aktuálnej prac. zmluvy minimálne. Tiež by si mala mzdárke oznámiť ukončenie poberania RP, predpokladám. Resp. sa jej spýtať, či si niečo v súvislosti s RP máš sama nahlásiť na zdr.poistovni (bo teraz sú také nepresné usmernenia z úradu na dohlad nad zdr.starostlivostou)

ten príspevok na starostlivost o dieťa (staršie) je v téme, čo dala annie.

exupery
3. jún 2012

poradte prosim...
Moja mala ma 2roky 4mesiace,rozmyslame,ci druhe ci navrat do prace...ako by to bolo s materskou,ak by sa mi druhe dieta narodilo po skonceni terajsej rod.dovolenky?Mala by som narok na matersku ci len rodicak?

majka22
4. jún 2012

Ahojte, potrebujem poradit. 19.6.2012 dovrsi moj syn tri roky a termin porodu dalsieho dietata mam 28.8.2012. Kym budem moct nastupit na matersku par tyzdnov mi tak vyskakuje, ze by som mala nastupit spat do zamestania , ale to nie je mozne, nemam na ten cas kam dat maleho. Ako a aky urad poziadat, aby som neprisla o matersku pripadne aj o zamestanie?

remenova
5. jún 2012

Počítá se jako doba nemocenského pojištění i doba evidence na ÚP? Těch 270 dnů účasti na nemocenském pojištění je za jaké období (2 kalendářní roky)?

hermina
5. jún 2012

Zdravím. Nevíte, prosím, někdo, zda si mohu nějakým způsobem zajistit zvýšení peněžité pomoci v mateřství? Mám trvalý pracovní poměr, momentálně jsem na RD. Pokud bych chtěla cca za půl roku až rok nastoupit na MD, má smysl si platit nějaké dobrovolné sociální pojištění (třeba na základě živnostenského oprávnění)? Lze to vůbec? A jak dlouho a jakou výši bych případně měla platit. A nebo ještě druhá možnost - mělo by smysl pracovat u nějakého jiného zaměstnavatele na pracovní smlouvu? Popřípadě existuje ještě další varianta, jak si co nejvíce zvýšit PPM? Jaká je vlastně maximální výše? Moooc děkuji za odpovědi.

csina
5. jún 2012

ahojte na Rd som do 3.1.2013 a 8.2.2013 sa nám narodí 3. dieťatko, čiže akoby plynule prechádzam z Rd na MD..ako je to s príplatkom jednorázovým?? ..funguje to aj keď idem z RD? našla som len, že musím byť minim. 12 mes. platcom zdrav poistenia...skutočne?

gapa
5. jún 2012

@csina
myslíš príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa? Podla terajších zákonov máš nárok nan aj pri tretom d ieťati. To zdravotné poistenie sa skúma len ak by sa dieťa narodilo mimo eu.

Na md nastúpiš v 12/2012 a ak staršie dieťa dovrši 3roky v januári a nezmenia zákony, tak máš nan nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa (pozri tému Záhadný jednorázový príspevok, ... či tak nejako sa volá). Bud vo výške cca41eur, ak sa staráš o toto dieťa osobne, či babka,.... alebo vo výške prerukázaných nákladov, ak chodí do škôlky, jasiel,....maximálne do výšky 230eur. Opakujem, ak sa zákony nezmenia!!!! bo tento príspevok predpokadám budú meniť.