Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

jajabax
17. feb 2014

@zalka tak co myslis? moze tam mzdarka napisat, co chce? na socialke povedali, ze teoreticky moze, len keby to oni chceli presetrit, tak aby si to vedeli obhajit. tak premyslam, ze jednoducho len zdvyhnu mzdu a je to. dodatok k zmluve. len ci to staci. aky je teraz vymeriavaci zaklad, nevies nahodou? ... dakujem za odpovede

zalka
17. feb 2014

@jajabax max. VZ je 1207,50 eur ... a ako povedali na SP ... môže ak šli platy na firme hore za tie roky a dvihol by sa aj tebe plat ... aj bez toho dodatku .. ak máš však minimálnu mzdu tak ťažko ti tam bez nejakej úpravy a dodatku zmluvy napíše maximálny VZ

presticanda
17. feb 2014

Ahoj holky. Chtela jsem se zeptat jestli stim nektera nemate zkusenosti. Mam 20.mesicni dceru a ted jsem znova tehotna zatim malinko. Ale s dcerou mam materskou na tri roky. A chtela bych si tu matersko prevest. na dva roky a neco. Dceri budou dva vv cervnu a termin mam v rijnu. Mate stim nektera zkusenosti? Dekuji

j.a.n.i
17. feb 2014

@presticanda Pokud se ptáš na ČR, tak dojdeš tam, kde sis o rodičák žádala a zvýšíš si ho, maximum je 11500,- nebo tolik, kolik si měla mateřskou, pokud byla menší.

jajabax
17. feb 2014

@zalka nie nie, ja som mala vusoky VZ , cca 1100 eur, len keby som to dala na 1200, tak by sa mi o nieco ta materska zvysila a ked beru ti vsetci podnikatelia zo statu, tak preco nie aj obycajny clovek, co podstivo plati dane a vezme asi 20 eur

zalka
17. feb 2014

@jajabax ak šli platy hore za tie roky na firme tak je predpoklad, že by šiel plat aj tebe hore tak môže kludne bez dodatku napísať max. VZ predpokladaný lebo to obháji

presticanda
17. feb 2014

Dekuju ptam se na ČR. Normalne ted mam materskou 7100. Ja myslela ze muzes zazadat o doplaceni toho balicku materske.

j.a.n.i
17. feb 2014

@presticanda Tak jednak to co máš teď není mateřská, ale rodičák. A rozhodně si nemůžeš nechat rodičák doplatit, pouze si ho můžeš zvýšit, abys do nástupu na další mateřskou vyčerpala co nejvíc.

petruslienka
17. feb 2014

@ivushka19 myslite to tak ze dostanem v aprili este za 3 dni za marec?lebo mi tu jedna mamika pisala ze dostanem este v aprili

ivushka19
18. feb 2014

@petruslienka ano, materske sa vyplaca vzdy o mesiac pozadu, takze alikvotnu cast za 3 dni v marci dostanete peniazky az v aprili..... Ja som to mala takto podobne..

petruslienka
18. feb 2014

@ivushka19 dakujem pekne

lulucertik
19. feb 2014

môže sa popri rodičovskej podnikať? ked áno, čo budem musieť všetko platiť, čo ma čaká ?

nellie_
19. feb 2014

@zalka ahoj prosim ak by si si nasla cas odpovedat mi..
Lebo mna este teraz boli hlava po rozhovore s mojou mzdarkou...
Zamestnana som vo firme od roku 2003 na TPP, teraz som na rodicovskom so synom, ten mi konci 31.3.2014 a 8.6. mam nastup na dalsiu matersku. Ja som ale popri rodicovskom pre moju firmu pracovala na dohodu a dnes mi mzdarka povedala, ze tym ze som na tu dohodu robila tak pri druhej materskej sa mi vyska bude pocitat iba z tej dohody? to teba bude uplne smiesna suma.. ja som myslela ze materska sa mi bude vypocitavat normalne z predpokladaneho zarobku z mojej normalnej pracovnej zmluvy a nie z dohody - co teda nebolo bohvieako platene..
Toto je teda sok pre mna a riadny.. a ze keby mam aj zdravotne problemy a idem na PN-ku tak aj ta sa mi bude pocitat iba z tej dohody a nie normalne zo zmluvy...
strasne nefer mi to pride.. naozaj je to tak??? 😒

katkak90
19. feb 2014

Ahoj holky, vím, že se to tu neustále řeší 🙂 Já v tom ale pořád nemám jasno. S manželem se snažíme od svatby - od začátku srpna o miminko. Já jsem dokončila v létě vysokou a od 6. ledna chodím do práce. Kdybych teď otěhotněla, tak by se miminko mělo narodit někdy koncem listopadu. Na mateřskou se musí jít nejméně 6-8 týdnů před termínem porodu a tzn, že bych měla odpracováno asi 9 měsíců. Pracuji v kanceláři, takže není problém abych chodila do práce až do nástupu na mateřskou. Chci se tedy zeptat, zda bych měla nárok nebo ne??Je tu některá v podobné situaci??? 🙂 Někde se píše, že stačí 9 měsíců a někde píší, že musí být rok. Jak to tedy je? 🙂 A počítá se do odpracovaných dnů i případná nemocenská? Je tu některá, která mi poradí prosím?? 🙂

j.a.n.i
19. feb 2014

@katkak90 270 kalendářních dní, tedy cca 9 měsíců a neschopenka v době trvání pracovního poměru se počítá.

jannullka1
19. feb 2014

@nellie_ ahoj, o tomto som aj ja počula že sa to potom počíta len z tej dohody,ale ako je to v skutočnosti, naisto neviem povedať. No ak by ti potom materská vyšla menej ako rodičovská, treba úrad práce, soc.vecí a rodiny požiadať o doplatenie do výšky rodičovského. Tam by si o to išla požiadať až keď ti príde rozhodnutie o výške materského.

majusqa77
19. feb 2014

@nellie_ vlani to takto platilo. viem, ze od 1.1.2014 sa to zmenilo v dopade na podporu v nezamestnanosti, tam sa uz rata z lepsieho, ale netusim, ako je to v pripade PN a MD :(

gapa
19. feb 2014

@nellie_
@jannullka1
@majusqa77 čo sa týka trvajúceho prac.pomeru a dohody súbežne, ktroá netrvá, tak to je blbosť. Materské sa ráta vždy len z vym.základu TRVAJúCEHO nem.poistenia a nie z predchádzajúcich (jedine, zjednodušene, ak toto trvajúce nem.poistenie sa neplatilo ani 90kalend.dní, vtedy je to trochu inak, vtedy by to pravda mohla byť za určitých podmienok, podla trvania a platenia dohody, či je to ten istý zamestnávatel, kedy prac.zmluva vznikla). To je velký rozdiel oproti podpore, kde sa brali všetky poistenia spolu bez ohladu na to, aké je a tam bola zmena, ako píše majusqa, no v nem.sa toto nemenilo, z KAžDéHO NEM.POISTENIA SA NáROK POSUDZUJE SAMOSTATNE. a prac.pomer je jedno nem.poistenie a dohdoa druhé.

zalka
20. feb 2014

@nellie_ od kedy do kedy si pracovala na dohodu? lebo mzdárka sa mýli. Ak ti trvá pracovný pomer, tak sa MD bude rátať z predpokladaného príjmu z PP a ked si na dohodu odpracovala viac ako 270 dní tak aj z dohody ( poprípade ak dohoda skončila tak sa vieš prihlásiť na DNP a MD sa bude počítať aj z DNP )

nellie_
20. feb 2014

@zalka na dohodu som robila pocas celeho trvania materskej... a mzdarka mi povedala ze kedze sa od minuleho roku zacali platit odvody z dohody tak prave preto sa mi bude tato druha materska vypocitavat iba z tej dohody.. este mi skodoradostne splechla ze mozem byt rada ze som na tej dohode nezarabala iba 100 Eur... 🙄
A dohodu mi ukoncia teraz k 28.2. a od 1.3. uz budem znova v trvalom prac. pomere.... a 8.6. idem na druhu MD.
Ja som od nervov ani spat vcera nemohla ze to aka nespravodlivost aby som bola takto ukratena.. teda robim v tej firme 13 rokov a jedna dohoda mi takto pokazi celu vysku materskej???

A na to DNP je uz asi neskoro kedze som 19tt nie? 😕

zalka
20. feb 2014

@nellie_ neboj sa ... MD ti vyrátajú z TPP ... + poisti sa na DNP z VZ 402,50 eur ... den pred nástupom na MD ... a dostaneš aj MD z DNP aj zo zamestnania

nellie_
21. feb 2014

@zalka ahoj,dakujem za odpoved, ja verim, ze to fakt tak bude.. a vznika mi teda narok aj z tej dohody? Lebo tr ala cely minuly rok a ukoncena bude k 28.2. A to s tym DNP nechapem vobec 😅 pises ze prihlasit sa mam den pred nastupom na MD, ale to ako mi potom moze vzniknut narok, ked vtedy uz budem podavat ziadosti o matersku?

zalka
21. feb 2014

@nellie_ pozri MD si potrebuješ dať vypísať 2x ...
1x zo zamestnania ... 1x z DNP ... a naozaj stačí sa den pred MD prihlásiť sa na DNP .. zaplatiť cca 4,50 eur ... ale daj si pozor aby ti mzdárka vypísala predpokladaný príjem zo zamestnania teda z toho z ktorého si šla na MD na tú prvú.

sander
21. feb 2014

@sander Zalka, mozem mat na teba este jednu otazku prosim? ak zamestnavatel nebude suhlasit s tym, aby som po ukonceni rodicovskej odpracovala jeden den a ukonci pracovny pomer v poslednz den rodicovskej, tak potom ak by som pocas nezamestnanosti otehotnela, tak mi nebude stacit odpracovat 90 dni (aby som zase dostala matersku...) ako si pisala vyssie? toto plati len ak sa mi podari ich presvedcit, aby ma zobrali na jeden den naspat a potom ukoncili PP vlastne 2 dni po ukonceni rodicovskej? dakujem krasne, neviem to nikde najst na nete a z interpretacie vyhlasky som jelen🙂 dakujem krasne

zalka
21. feb 2014

@sander áno správne si to pochopila ... musí sa obnoviť poistenie .. prečítaš si o tom aj na poradni na stránke SP ...

sander
21. feb 2014

@zalka dakujem pekne za odpoved 🙂

zalka
21. feb 2014

@sander rado sa stalo

nellie_
21. feb 2014

@zalka dakujem este raz za odpovede 🙂 a to DNP potom ako dlho mam platit? a nebudu to potom pri posudzovani materskej na socialke brat ako nejake zneuzivanie a robit mi problemy? kedze sa prihlasim iba den pred nastupom na MD? 😅 Nemala by som sa teda prihlasit uz hned teraz od marca??? 😅 😅

zalka
21. feb 2014

@nellie_ nie stačí den pred nástupom na MD alebo ak by si potrebovala ísť na PN tak den pred nástupom na PN ... budeš mať nárok ...

nellie_
21. feb 2014

@zalka no skusim sa teda potom na to informovat a urobit to tak.. 😅
A z tej dohody teda matersku poberat nemôzem? ved robim odvody z dohody boli robene od 1.1.2013 a dohoda mi skonci 28.2.2014...