Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

afrika
2. máj 2015

@zalka nee, v roku 2014 som bola na PN + materská

gapa
2. máj 2015

@afrika a nemala si vym.základ ani za jeden den? Ak nie a mala si v predchádzajúcom kal. roku k roku nástupu na md len MD a PN, tak podla mna môže byť materské z minima, lebo z pravdepodobného vym.základu sa berie v prípade, že v roku 2014 bez vym.základu len MD alebo RD (nie PN).
vid Zákon o soc.poistení § 57
...
(2) Pravdepodobný denný vymeriavací základ je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
(3) Ak pravdepodobný denný vymeriavací základ určený podľa odseku 2 je vyšší ako suma zodpovedajúca jednej tridsatine vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5 platného ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, pravdepodobný denný vymeriavací základ je suma zodpovedajúca jednej tridsatine vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5 (minimum) platného ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
(4) Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorí nemali v rozhodujúcom období vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie z dôvodu poberania materského, prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky alebo z dôvodu prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok, je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky; § 55 ods. 2 platí rovnako.
(5) Pravdepodobný denný vymeriavací ...
http://www.socpoist.sk/legislativa/552s

afrika
2. máj 2015

@gapa tak to pre mňa nevyzerá moc dobre :( ďakujem krásne.. 🙂

fliacik
2. máj 2015

@zalka @gapa Ahojte, baby, prosim Vas o radu. Na jesen 2012 som dala vypoved, dva mesiace na to otehotnela, v maji 2013 som si nasla pracu z domu za min. mzdu, v juni nastupila na md, v juli predcasne porodila, v septembri moj pracovny pomer skoncil. kedze v tej poslednej praci som odpracovala malo, matersku mi vyratali z prijmu v predoslom zamestnani plus dnp, ktore som si v tom case platila. Teraz som opat tehotna, na md nastupim koncom augusta, nemam ziadnu pracu od septembra 2013, v roku 2014 som poberala dva mesiace matersku, 10 mesiacov rodicak. Mam narok na nejaku matersku ci nie?Ak ano, z coho sa mi vypocita? Vopred dakujem za radu 🙂

zuzanitaina40
2. máj 2015

Prispevok na skolku. Ja budem evidovana na urade prace, manzel ide na matresku s mladim dietatom. Starsie ma len 2 roky. Mame narok na tento pripevok? Dakujem 🙂

babatenko
2. máj 2015

Ahojte,dievcata,velmi velmi moc vas chcem poprosit o radu. V juni 2012 som nastupila na MD,dcerka sa narodila v auguste 2012, RD mi zacal 7.2.2013 a konci 11.8.2015. V sucasnosti som tehotna,nastup na MD mi vychadza na 30.10. V praci som bola na TPP na dobu neurcitu, no predpokladam, ze zamestnavatel v auguste so mnou bude chciet ukoncit pracovny pomer dohodou. Neviem, kolko dovolenky zostatkovej mi tam este vychadza, no ak by aj do konca augusta, stale mam medzi RD a MD vzduchoprazdno 2 mesiace... co s nim? Premyslala som, ci sa v auguste dat na PNku-co mi moc nevyhovuje ale. Alebo mam odpracovane pred MD styri roky v kuse-ukoncit TPP a ist na urad prace - mam narok na davku v nezamestnanosti 60% z hrubej mzdy? Vysku dalsej materskej mozem.este teraz nejak ovplyvnit? Napriklad dalsim.zamestnanim na TPP?
Velmi pekne dakujem za kazdu jednu radu
@zalka @gapa

zalka
3. máj 2015

@fliacik nie nárok na MD nemáš, lebo nemáš v posledných 2 rokoch 270 dní poistenia , resp. kedy ti skončilo DNP ... tak možno by teoretický nárok na MD bol ... lebo zo zamestnania z poistení už podmienku 270 dní za 2 roky nesplňaš ...

@zuzanitaina40 nie nemáš nárok na príspevok na škôlku, lebo mng. dostane MD ...

@babatenko zamestnávateľovi písomne oznám, že si tehu a prepustiť ťa nebude môcť ... a čo sa týka dovolenky, nepíšeš či si v roku 2012 vyčerpala všetku alebo nie .. za rok 2013 ti vznikol nárok na 1/12tinu dovolenky ...
a ak pôjdeš na UP tak podpora je 50% z hrubej mzdy , a ukončením PP by si mala MD minimálnu, lebo by si v novom zamestnaní nestihla odpracovať 90 dní do nástupu na MD ...

babatenko
3. máj 2015

@zalka dakujem.ti moc krasne, toto je super sposob, ok, zamestnavatelovi poslem doporucene list s tym, ze som tehotna, teoreticky, keby ma nechal v obdobi 12.august-30.oktober pracovat, ako by sa mi vypocitala materska? A ak by som teraz nastupila na dalsii TPP simultanne, mohla by som mat narok na vyssiu matersku? Dovolenku v 2012 som si vycerpala 10dni, 2013 mam narok na 1/12, to je kolko asi? V 2014 uz narok nemam?
Moc moc ti za rady dakujem, si ozajstny poklad 😵

zalka
3. máj 2015

@babatenko za rok 2014 nemáš nárok na dovolenku ... lebo si nebola na MD ale len na RD
a 1/12tina z ročného nároku je 20/12 = 1,66667 dňa dovolenky

MD ak na nu nastúpiš tento rok ... tak sa zo zamestnania bude rátať z predpokladaného VZ ... tj. z toho čo ti mzdárka napíše do papierov .. výška zárobku u zamestnávateľa u ktorého si na RD neovplyvní výšku MD ak na nu nastúpiš tento rok

teoreticky ak by ti vzniklo teraz dalšie zamestnanie súbežne s tým čo si na RD .. tak teoreticky vyššiu MD by si mať mohla , lebo by si žiadala aj o MD z toho dalšieho zamestnania

babatenko
3. máj 2015

@zalka jooooj, kyticu ti chcem poslať 😵 😵 😵 skutočne <3 <3 <3

čiže z tohoto, čo mi píšeš, keď mi materská skončí v auguste,vyčerpám si dovolenku, na ktorú mám nárok a potom do 30.októbra (teda do dňa nástupu na MD) buď budem robiť ešte u zamestnávateľa, prípadne,ak pre mňa nebude mať prácu,tak sa dám vypísať na PN - a nestratím svoju pôvodnú výšku materskej? (ano,viem,že to závisí od toho,ako mi to vypíše mzdárka, ten predpoklad VZ, ale za predpokladu, že bude milá a nechá mi toľko,koľko som mala aj pri prvom)
Ja som si totiž myslela, že stačí len deň mať okno v reťazovom pôrode a stratím nárok na svoju "pôvodnú" materskú

zalka
3. máj 2015

@babatenko áno správne si pochopila ... MD bude rátaná z predpokladaného VZ teda z toho čo napíše mzdárka do papierov ...

babatenko
3. máj 2015

@zalka veľmi veľmi pekne ti Ďakujem za radu a aj za čas 🙂
posielam ti aspoň srdiečko 😵

zalka
3. máj 2015

@babatenko rado sa stalo ... a nezabudni písomne oznámiť dalšie tehu zamestnávateľovi

gapa
4. máj 2015

@babatenko to oznámenie o tehotenstve musí byť písomne s potvrdením od lekára, tj. aj na to pozor, bud prefotená tehot.knižka by mohla stačiť s potrebnými údajmi alebo extra potvrdenie od lekára. Inak by to nebolo v súlade so Zákonníkom práce a nebola by si považovaná za tehotnú.
vid § 40 Zákonník práce + doručenie § 38

babatenko
4. máj 2015

@gapa dakujem ti moc moc moc ♡

mattkav
4. máj 2015

Ahoj,rada by som vás poprosila o radu momentálne som na rodičovskom som tehotná a v septembri mám termín pôrodu,som zamestnaná na dobu neurčitú a chcem sa opýtať aký pravdepodobny vymeriavaci základ pre výpočet materskej mi mzdarka môže dat,môže to byť suma aj vyššia ako mám na pracovnej zmluve nakoľko sa mi príjem počas trvania materskej a rodičovskej dovolenky mohol zvýšiť.Respektíve ako si to môže sociálna poisťovňa skontrolovať aby s toho nemohol byť problém.Ďakujem veľmi pekne za rady

dena1973
5. máj 2015

@mattkav Vsetko zavisi od zamestnavatela....

mattkav
5. máj 2015

@dena1973 Ok tak vďaka,dúfam že bude ochotný sa dohodnut ☺

brulinka
11. máj 2015

ahojte prosim o radu , som zamestnana na dobu neurcitu v praci sa nic nemenilo , prvu matersku v som poberala od 8/2012 tusim , dalej som bola len na RD doteraz, ale kedze som tehotna tak uz od 4/2015 uz mam znova matersku...dnes mi prislo rozhodnutie zo socialnej poistovne a nechapem preco mam narok na materske len 8,93 € za den,cakala som ze to bude v rovnakej vyske ako pri predoslej MD kedy som mala podla platu MD v tej hornej hranici podla platu /asi nejak 760€ mesacne/. ma to takto byt ?ci je to nejaky omyl?

majusqa77
11. máj 2015

@brulinka zalezi co ti napisala mzdarka na potvrdenie. ak sa ti mzda sklada z pevnej + pohyblivej zlozky, je mozne, ze ti napisala iba pevnu

brulinka
11. máj 2015

mam tam aj pevnu aj pohyblivu ale akurat ked som si niesla na mzdove ziadost o matersku tak som si tam podpisovala co sme mali zvysovanie platov tak zakladny plat mam v hrubom mat nejak 1600€ tak vobec nechapem pre co toto...ale uz som nasla kolegynku jednu co mala tiez tak md, rd, md a povedala ze druhu md mala v rovnakej vyske ako 1. tak to budem reklamovat teda...ale take stresy mi v rizikovom tehu rozhodne dobre nepadnu ... tak skusim zajtra telefonicky ...

dena1973
11. máj 2015

@brulinka Skus sa informovat na pobocke SP, ktora ti poslala rozhodnutie aky vymeriavaci zaklad ti zamestnavatel uviedol pre dalsie materske.....a tak budes vediet aku sumu ti uviedol. Ak by sa stalo, ze sa uctovnicka pomylila, nech vyda nove potvrdenie (opravne) a nech to so sprievodnym listom zasle na SP. Potom by to mohli akceptovat a urobit doplatok a vydat nove rozhodnutie....
Skus a uvidis, mozno by sa to dalo...

jael79
12. máj 2015

Ahojte, poraďte mi prosím. V prvom zamestnaní som pracovala 14 rokov do 02/15. V marci som bola 10 dni nezamestnaná, potom som sa zamestnala, zmluvu som dostala na rok do 03/16. Uvažujeme o rozšírení rodiny. Ak by som zostala teraz tehotná, tak mi pracovný pomer automatický zanikne k 03/16 a ja by som sa musela ísť nahlásiť na UP. Materská by sa mi rátala z predchádzajúceho zamestnania. Ak by som potom chcela ďalšie bábo, ako by sa mi rátala MD, keďže posledný by bol UP na ktorom by som bola evidovaná?
Ďakujem

dena1973
12. máj 2015

@jael79 Ak by si bola na UP a nemala by si uz PP resp. by si nesplnala ochrannu lehotu, tak v takomto pripade vznika narok na rodic. prispevok od narodenia dietata z UP.

jael79
12. máj 2015

@dena1973 Ak to spravne chapem, tak ani pri prvom dietati by som nemala narok na MD ?

zalka
12. máj 2015

@jael79 v skratke
na to aby si dostala MD potrebuješ 270 dní poistenia za posledné 2 roky.
Ak si tehotná a skončí ti PP ... tak na MD nastúpiš v ochrannej lehote ktorá je 8 mesiacov
ak otehotnieš do 15 mesiacov od skončenia Pracovného pomeru alebo poistenia a vznikne ti poistenie tak máš nárok na MD
proste je veľa kombinácii ako MD mať budeš alebo nie ...

brulinka
12. máj 2015

@majusqa77 @dena1973 dakujem, volala som aj na mzdove aj na soc. poistovnu a vysledok je taky ze tam mali o mne registrovane spravne udaje ale nevedno preco mi to vyratavali zo sumy ako keby som vymeriavaci zaklad nemala, pani sa ospravedlnovala, opravia..

jael79
12. máj 2015

@zalka ďakujem, len či som to správne pochopila...nárok na MD mi pri prvom dieťati vznikne, nakoľko som posledných 14 rokov pracovala....ak by som chcela aj pri druhom dieťati poberať rovnakú MD tak by som musela otehotnieť do 15 dni od skončenia PP čo je 03/16 +15 mesiacov. Ak by sa tak nestalo a otehotnela by som neskor, kedy by som bola sice na RD (ale vedena na UP) ako by sa rátala MD? Ďakujem ...a este jedna otazka, doba na MD alebo RD ak som na UP sa započitava do odpracovaných rokov?

zalka
12. máj 2015

@jael79 tak v takom prípade by si nárok na MD nemala
taktiež by si nárok na MD nemala ak by si síce otehotnela 3/16+15 mesiacov ... ale nevzniklo by ti dovtedy žiadne poistenie ...

jael79
12. máj 2015

Dievčatá ďakujem