Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

evittam
1. dec 2016

@danicca No veď choď s tým do práce - nech ti to ekonómka potvrdí, nechá si kópiu a sprav si dve kópie - jednu zanes na UPSVaR a druhú s originálom na SP - a tam si daj tú kópiu potvrdiť o prevzatí a hotovo.

danicca
1. dec 2016

@evittam ano dakujem to mam v plane, moj dotaz je ci je na tento ukon lehota do kolkych dni to musi byt, lebo ak to buduci tyzden vybavim je to skoro 2 tyzdne od vystavenia, (napr ukoncenie pn musi byt ohlasene do 8 dni)😉

evittam
1. dec 2016

@danicca No ukončenie PN odhlasuje zamestnávateľ vo výkaze - a lekár tým, že ukončí PN a zamestnávateľ tým, že zašle ukončenie na SP....
Čo sa týka tvojej situácie - no to neviem presne - ale myslím, že stačí tak ako som ti napísala.

raketka25
1. dec 2016

@zalka Ahoj, pred mesiacom som ta prosila o radu ohladom ukoncenia rd a "medzery" medzi nastupom na md. (13.12. ukoncenie rd, potom nastup do prace a nasledne na dalsi den nastup na pn az do zacatia dalsej md, termin porodu v maji). Napisala si mi, ze musim do prace nastupit aspon na 1 den a z toho dna budu vypocitavat md. Chcela by som ta ale poprosit este o radu, co sa tyka nastupu na pn - bol by rozdiel vo vypocte md, ak by som nastupila na pn napr. 8.1.2017? Tzn ze by som tie dva-tri tyzdne pracovala a az potom sla na pn (kedze by to bol ukonceny kalendarny rok)?
A este vyska md sa rata z predpokladaneho vz, ktory som mala aj pri prvej md (ak nastupim len na ten jeden den) alebo sa to rata inak? resp. moze to nejako zamestnavatel ovplyvnit?
Dakujem velmi pekne za odpoved 🙂

havana_frost
1. dec 2016

@raketka25 Ak nastúpiš na 1 deň v decembri - tak sa bude rátať z tohto 1 dňa. Ak budeš pracovať 2 týždne v roku 2016, tak sa ti bude rátať materské z toho. Čo robíš po 1.1.2017 je už nepodstatné.

zalka
1. dec 2016

@raketka25 súhlasím s @havana_frost ,
ak nastúpiš na PN a MD v roku 2017 tak výška bude z príjmu roku 2016 a nie z predpokladaného.
Z predpokladaného by si mala jedine PN ak by si na nu nastúpila v roku 2016

majusqa77
1. dec 2016

@raketka25 zamestnavatel to moze ovplyvnit tak, ze ti da taku odmenu ku mzde, aby si dosiahla maxinalny vym.zaklad

raketka25
2. dec 2016

@havana_frost @zalka @majusqa77 Ďakujem dievčatá. A čo je teda výhodnejšie? Odpracovať len jeden - dva dni a ísť na PN alebo tie cca dva týždne do konca roka? Ako ovplyvní počet odpracovaných dní vz - aj z hľadiska výšky nemoc.davky a hlavne materskej?
Rozumiem správne ak si myslím, že pri nástupe na pn v r. 2016 bude pn ratana z predpoklad.vz, teda takého aký som mala pri prvej md? Možno sa pýtam úplne nelogicky, ospravedlňujem sa za to, ale nie som si istá, či to správne chápem.
Na personálnom mi totiž povedali, že si mám zistiť čo a ako a dať im vedieť dátumy. Rátajú s tým, že pojdem na pn. Tak by som sa s nimi chcela dohodnúť, aké zas si nechcem uškodiť ani neurobit nejakú hlúposť.
Veľké Ďakujem za vašu trpezlivosť a rady...

zalka
2. dec 2016

@raketka25 skúsim ti to vysvetliť takto po lopate ...
príklad :
zarobíš 20e na deň
13.12. ti končí RD tj.
14.12. nastupuješ do práce je to streda

A) práca do konca roka
12 pracovných dní + jeden sviatok .. spolu 13 dní x 20e na den = plat v hrubom 260e
PN , MD v roku 2017 rátaná z denného VZ 2016 roku
denný VZ ... 260e deleno 18 dní ( kalendárnych ) = 14,44e na den
Tj. PN 55% z tej sumy , MD 75% z tej sumy = 10,83e na den
materská za mesiac 10,83x30 = 324,90e

B) práca dva dni, a PN v roku 2016
práca 14.-15.12.
od 16.12. PN piatok
Plat 2x20 = 40e denný VZ 40e deleno 2 dni = 20e na den
PN z predpokladaného VZ, MD 75% z tej sumy tj. 15e na den
MD za mesiac 15x30 = 450e

Premýšlaj sama čo je výhodnejšie . Rozdiel je viditeľný.

raketka25
2. dec 2016

@zalka Ďakujem zo srdca. Myslela som si niečo úplne iné. Takto vysvetlené je to úplne jasné. Ďakujem! 🙂

zalka
2. dec 2016

@raketka25 som rada, že si pochopila, že nie je vhodné mať tam víkendy ak sa jedná o koniec roka, lebo skôr by ublížili ako pomohli.

gapa
2. dec 2016

@danicca tieto zmeny musí mzdárka nahlásiť na SP do 8dní, aj ukončenie RD, ukončenie prerušenia z dôvodu RD a nástup na md.

danicca
3. dec 2016

@gapa dakujem, ekonomka sa tvarila ze to online poda tak snad to bude ok... na webke SP je iba ze odhlasenie z dochodkoveho poistenia musi byt do 8 dni a to uz kaslem a necham na buduci tyzden ked pojdem osobne ... keby som to vedela hned mohla som to ist dat prepisat, posunuli by mi ternmin porodu o par dni aby to bolo papierovo ok ale ked uz je to v obehu tak sa neda nic robit 🙂 na urade poviem pravdu ze mi to vystavili o par dni neskor a v zamestnani bola dovolenka

raketka25
8. dec 2016

@zalka Ahoj, stale riesim ten svoj nastup do prace atd. Bola som na UPSVaR po potvrdenie o tom, kedy mi konci rodicak, a tam mi napisali datum 31.12.2016 (pritom syn ma 3 roky 13.12. takze som ratala s tym, ze do prace nastupujem 14.12.). Volala som ohladom toho na personalne a tam mi povedali, ze tie datumy musia sediet. Takze ak mam potvrdenie do 31.12. tak ma prihlasia az k 1.1. a ze ak chcem este v tomto roku tych par dni pracovat, tak si mam ist zmenit ten datum na UPSVaR, lebo oni to oznamuju aj na SP a aj keby ma v praci prihlasili k 14.12. tak to budu potom musiet menit na zaklade toho potvrdenie z UPSVaR. Ako to teda vlastne je? Vsade som sa docitala, ze rodicak konci dnom 3. roku veku dietata nie az na konci mesiaca.
Je mozne sa dohodnut, aby mi na potvrdeni dali datum napr. 27.12. ze ukoncujem rodicak, nastupila by som do prace (kvoli VZ na matersku) a od 30.12. by som sla na PN? Alebo je to uplna blbost a musim nastupit toho 14.12.? Uz som z toho cela dopletena ☹

zalka
8. dec 2016

@raketka25 a v zamestnaní prepáč nemajú rozum, nepremýšlajú.
Ano rodičovský príspevok končí 31.12.
ale tebe rodičovská dovolenka končí 13.12. nakoľko vtedy dieťa má 3 roky a ty dnom 14.12. zase nastupuješ do práce.
V práci sú uplne mimo? Nerozlišujú čo je dovolenka a čo je príspevok,
rodičák vždy dostáva človek na mesiac, nie na časť mesiaca, táto dávka sa nekráti.
Takže tebe rodičovská dovolenka končí 13.12. a to do kedy máš rodičovský príspevok na to vplyv nemá.
Ako fakt už tie ženské na mzdovom nevedia čo si vymyslieť? Ved to je choré. keby tak kusok používali tie hrče na krku na premýšlanie.

raketka25
8. dec 2016

@zalka Ďakujem veľmi. Ja som dnes už volala aj na SP a aj

zalka
8. dec 2016

@raketka25 dúfam že to pochopili

raketka25
8. dec 2016

@zalka blbne mi telefón, píšem už tretíkrát to isté 😦 takže ešte raz - volala som na SP, lebo V práci mi povedali, že tie dátumy na potvrdení a prihlásenie mmusia byť rovnaké a že ak nebudú, zo SP ich budú naháňať. Lenže tam povedali, že oni s tým nič nemajú. Že s akými dátumami ma zamestnávateľ prihlási, s takými oni pracujú. Že to je vec medzi zamestnávateľom a úradom. Tak som volala aj na upsvar a tam mi zas povedali, že iný dátum mi nedajú, keďže to platia na celý mesiac bez ohľadu na to kedy sa dieťa narodilo a že som poistená do konca mesiaca. A je úplne jedno či nastupim do práce 14. alebo 20.12.
V každom prípade mi žiadne vysvetlenie okrem tvojho logiku nedáva 😒

zalka
8. dec 2016

@raketka25 je to tak ako som napísala, lebo od 14.12. by si musela byť na ZP prihlásená defakto na neplatenej rodičovskej dovolenke ...
lebo rodičovská dovolenka ti končí 13.12.
a príspevok s tým nič nemá ... 🙂 mali by ísť na školenie mzdárky z tvojej práce.

majusqa77
8. dec 2016

@raketka25 tak pouc mzdarku, ze poistenie ti konci v den 3tich narodenin tvojho dietata. To, ze RP mas do konca mesiaca s tym vobec nesuvisi...

emilia25
8. dec 2016

Mne maly mal 21.8.3rocky tiez som za ten mesiac dostala rp.ale od 22.8 som uz mala nastupit do prace ale kedze som bola tehu tak som sla na pn.pri malom po rp sme sla na predlzeny plateny rp mala som ho doma nemohol ani do skolky mne to v praci neuznali tak som bola pn.v praci je to proste tym dnom kedy dovrsi 3 roky a rp sa este ten mesiac vyplaca aj keby to vychadzalo na 1.5 tak aj za ten 1den vyplacaju cely rp.

raketka25
9. dec 2016

@zalka mám sto chuti ich na nejaké poslať 🙄
Ďakujem ti zalka 🙂 osedivela by som bez teba 🙏

raketka25
9. dec 2016

@majusqa77 @emilia25 Ďakujem aj vám baby. Očividne majú medzery v termínoch a zbytočne tehotnú stresujú 😕

elka7
9. dec 2016

@zalka Ahoj prosím ta vedela by si mi poradiť? Som zamestnaná na dobu neurčitú, no momentálne na rodičovskej dovolenke. Na MD mám nastúpiť asi 10.1. 2017. Ak by som nastúpila 29.12.2016 (na 2 dni+sobota) do práce a mala aj odmenu a v januári nastúpila na MD mala by som materskú dovolenku počítanú z tých troch dní v roku 2016? Alebo je to málo dní odpracovaných a bude sa mi počítať MD z predpokladaného platu?

zalka
9. dec 2016

@elka7 hm... a mzdárka ti nepotvrdí predpokladaný vyšší?

elka7
9. dec 2016

@zalka , asi nie

zalka
9. dec 2016

@elka7 sa jej spýtaj,
lebo sobota ti zníži vymeriavací základ ak ju tam budeš mať
príklad :
zarobíš 20e na deň
28.12. ti končí RD tj.
29.12. nastupuješ do práce je to štvrtok
práca do konca roka
2 pracovných dní + jeden sobota .. spolu 2 dní x 20e na den = plat v hrubom 40e
PN , MD v roku 2017 rátaná z denného VZ 2016 roku
denný VZ ... 40e deleno 3 dní ( kalendárnych ) =13,33 e na den
Tj. MD 75% z tej sumy = 10,00e na den
materská za mesiac 10x30 = 300e

ak tam neni sobota tak
Plat 2x20 = 40e denný VZ 40e deleno 2 dni = 20e na den
PN z predpokladaného VZ, MD 75% z tej sumy tj. 15e na den
MD za mesiac 15x30 = 450e

Premýšlaj sama čo je výhodnejšie . Rozdiel je viditeľný. Lepšie by bolo ak by ti mzdárka potvrdila mzdu takú akú si mala predtým, alebo trošku vyššiu ..

elka7
10. dec 2016

@zalka dakujem ti veľmi pekne, skúsim sa dohodnúť.

zalka
11. dec 2016

@elka7 rado sa stalo

raketka25
12. dec 2016

@zalka @majusqa77 mne ta moja situacia nedala a zistovala som, ako sa na to pozeraju urady. O UPSVaR som uz pisala - v kratkosti - poistena som cely mesiac bez ohladu na to, ktory den v mesiaci dieta dovrsi 3. rok, prispevok je na cely mesiac a nezaujima ich, kedy nastupim do prace.
Chybalo mi vsak vysvetlenie zo SP ohladom dochodkoveho poistenia. A dnes som natrafila na velmi milu a ochotnu babu, ktora mi vysvetlila, ze ich to vlastne tiez nezaujima, lebo mam narok byt poistencom statu az do 6.roku veku dietata. Len v pripade, ak nastupim do prace, mam povinnost sa z dochodkoveho poistenia odhlasit a zamestnavatel ma zase povinnost ma prihlasit. A je im uplne jedno, kedy to bude. Takze z toho celeho mi vychadza, ze predsa len nemusim nastupit do prace hned po dovrseni 3. roku dietata, ale mozem kedykolvek v priebehu toho mesiaca prip. k 1. dnu dalsieho mesiaca...
Rozhodla som sa teda, ze este to chvilku potiahnem bez pn, do prace by som nastupila/prihlasia ma k 27.12. a od 30.12. pojdem na PN. Chcela som si uzit sviatky bez stresov a cakania, kedy ma kto pride skontrolovat....