Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

kaktusik007
3. dec 2010

@mcoya odpoved na otazky - ano, ano. neviem, cca 1116€ ale bez zaruky, a priplacali si dnp, kuk do tej temy 😉

mcoya
3. dec 2010

@kaktusik007 tak supeeer, dakujem velmi pekneee. A pekny vikend prajem, 😉

kkiki
4. dec 2010

@kaktusik007 katka, prosim ta no mam papier na matersku , ked nastupim este tento rok, mi bolo povedane, ze dostanem este za olina RP a za babo matersku ... len chcem vediet ze ked prejdem 1,1 ci sa mi automaticky ta materska predlzi a zvysi ?

kila
4. dec 2010

@kkiki ja to viem tak, že keď teraz poberáš materskú v januári bude treba požiadať o jej zvýšenie a predĺženie sociálnu poisťovňu, automaticky ti to neurobia...

arrett
4. dec 2010

A ja som z toho všetkého jelen 😀 😀 😀

kaktusik007
4. dec 2010

@kkiki prepac, nerozumiem tvojmu prispevku dnes o 10.51.. nejako nechapem 😉

kkiki
4. dec 2010

@kaktusik007 baby co isli z rodicaku na matersku mi odporucili, ked mozem tak este tento rok, ze dostanem na olivera este rodicak za januar a nasledne aj matersku ... ci to este plati a ked nastupim tento rok aj ked len 31,12 ci potom budem mat narok na tu zvysenu a predlzenu ... matersku ...

stvura
5. dec 2010

@kkiki hej, dostanes na starsie dietatko rodicovsky este za mesiac v ktorom nastupujes na matersku, este si vypytaj na UPSVaR doklad na starostlivost o dietatko (lebo maly ti nebude mat tri roky ako ti zacne materska) a dostanes nan jednorazovo peniazky za 6 tyzdnov na Starostlivost o dieta. Akonahle mas matersku tak na starsie dietatko uz nemas nic okrem toho co som spomenula. No a kedze nastupujes v januari na matersku, tak na to druhe uz nebude zvyseny rodicak, len ten co schvalili.

kkiki
5. dec 2010

@stvura praveze nastupim na matersku v decembri 🙂 ja uz som z toho jelen jak by dal 🙂))) dakujem aspon tak. to ked nastupim v decembri, myslis ze potom po tych 34 tt mam narok este na zvyseny ? ten teraz poberam na olivera ...

stvura
5. dec 2010

@kkiki fiha, tak mne povedali ze nie je mozna kombinacia, bud jedno alebo druhe. Vyssi rodicak je len vtedy, ak ti zacne alebo trva v roku 2010, co v tvojom pripade nie je, lebo ti zacne az v maji buduceho roka. Ty budes mat 55 percent z vym. zakladu v decembri, 60 percent od januara z vymeriavacieho zakladu a dlhsiu matersku o 6t. Rodicak ktory zacne v roku 2011 vsak uz bude ten novoschvaleny.

janina09
5. dec 2010

ahojte, žienky, hľadala som podobnú debatu....a bola som zvedavá, na to........keď ešte v januári dostanem materskú....tak za to zmení ako je to po novom? že sa to predĺži a zvýši na 60% z platu? chápem, že to pre nás platí takto?...a treba o to požiadať na sociálke....tak je? ďakujem....( aspon to by bolo super...ked už nám to znížili) 😉

kkiki
5. dec 2010

@stvura no ved tak som si tomyslela aj ja , aj teda tak stym ratam ... len ma pomylila ta tvoja posledna veta , rodicak som ja vobec nepisala, to je jasne ze 190. tak to radsej zhrniem ... na matersku nastupim v decembri , vyplatia mi este rodicak za olivera, ale zaroven aj matersku po starom, v januari musim poziadat o predlzenie a zvysenie podla noveho zakona a budu mi posielat po novom matersku tak ?

stvura
5. dec 2010

@kkiki aho, presne ako si napisala. Ty musis poziadat, kedze ti materska zacina az v januari, mi co sme uz na materskej poziadat nemusime, automaticky sa vyska prehodnoti a dlzka navysi. O tom pride zo socialky i vyrozumenie.

@janina09 ano, ak uz si na materskej (si ako ja) tak ti to automaticky predlzia a navysia, nemusis o to ziadat, pride ti zo socialky i papier o tom. Jedine ak by neprisiel tak sa treba informovat.

janina09
5. dec 2010

@stvura ďakujem..🙂

kaktusik007
6. dec 2010

@kkiki poopravim trosku odpoved
@stvura pre teba 😉 - v podstate zakon je schvaleny s opravenymi chybami, takze uplne kludne mozes nastupit na matersku aj buduci rok.. to je podla mna pre teba aktualne vyhodnejsie (predpokladam, ze si na rodicovskom prispevku aktualne, ak nie, tak mi daj vediet, mozno bude potrebne moju odpoved a rady poopravit 😀 ) - proste nastup v 01/2011 na matersku, potom ti rodicovsky vo vyske 256€ neodnimu ( pretoze poberanie materskeho je zarobkovou cinnostou ale od 01.01.2011 sa popri rodicaku moze pracovat) a potom, ked sa ti dalsie babo narodi, donesies na upsvar - u nas je to tam kde si budeme vybavovat na druhe babatko aj rodinne pridavky, ta ista teta) rodny list, kde ti potom podla presneho datumu narodenia rodicovsky prispevok na starsie dieta vo vyske 256€ zastavia - mozes ho toti poberat subezne s materskou iba do doby, kedy bude mat tvoje druhe babatko 6 tyzdnov... ak tych 6 tyzdnov bude v novom kalendarnom mesiaci, tak mas opat o dalsich 256€ viac 😉 co u teba realne hrozi, kedze mas termin predpokladany na 14.teho - proste babatko ostane v brusku take dva dni a huraaa, mozes sa tesit 😅
ak by si sla na matesku v 2010, rodicak by ti museli odnat - nie je mozny subeh prace a rodicaku - a zaroven by si mala moznost od 01.01.2011 on opatovne poziadat, priznali by ti ho na starsieho v rovnakej dobe, avsak po 01.01.2011 by ti priznali iba 190,1€ co ti v sucte robi minimalne 240€, ak nie rovno 300.... 😉

kaktusik007
6. dec 2010

@kkiki chapeme sa??? a nie druhe babatko, ale tretie 😀 😀 😀 😀 ale sak vies ktore som myslela 😝 😀

kaktusik007
6. dec 2010

@janina09 zeny, ktore su 01.01.2011 na materskej dovolenke (teda aj tie, ktorym presne v tento den materska konci) automaticky sa im predlzuje materska o 6 tyzdnov a zaroven, od 01.01.2011, dochadza k jej prepocitaniu zo sucasnych 55%dvz na 60% dvz 😉

stvura
6. dec 2010

@kaktusik007 no super...u mna uz nehrozi, ale tych 6t som vybavila...predstav si vsak tu ironiu, ze zena ku ktorej patrim (robi tam 2,5 roka) o tomto cosi ani nevedela a ze som prva (!) co cosi take od nej chce...sranda nie... 😀

kaktusik007
6. dec 2010

@stvura a ty nevies ze tety na urade nevedia nic??? cest vynimkam 😀

stvura
6. dec 2010

@kaktusik007 😀 😝 😀

katula77
6. dec 2010

Baby ahojte, uz som to skusala raz, ale mi tu neodpovedali a tu je tolko info ze mam z toho hlavu v smutku, tak este raz, mam rocne dieta, poberam zvyseny rodicovsky prispevok, chceli by sme na buduci rok mat druheho potomka, budem mat vobec narok opet na matersku? popripade ako sa vyrata dobrovolne nemoc. poistenie ak by som sa chcela pripoistit. Bola som zamestnana do 30 sept.2009 na dobu urcitu, od polovice novembra 2009 som nastupila na matersku. Dakujem za radu.

gapa
6. dec 2010

@katula77
treba sa dostatočný čas pred otehotnením prihlásiť na DNP, aby si stihla 270dní do pôrodu. T.j. po prihlásení dostať ešte 1krat, no lepšie aspon 2´x menštr (lebo ak sa prihlásiš tesne pred prvým dnom posled. menšt. a porodíš v 38tt aj nemusí vyjsť!!!),. Ak sa prihlásiš ešte v r.2010, tak máš 270dní splnených hned a budeš mať príp. nárok aj na nemocenské, ak by bolo treba, lebo splnaš 270dní zo zamestnania predpokladám (ak tvalo zamestnanie aspon 9mesiacov bez prerušenia do 30.9.2009) v dvoch rokoch späť.

katula77
6. dec 2010

No super, diky za odpoved, este prosba kolko sa plati poistne, ako sa ta potencialna materska vyrata a je moznost jej vysku ovplyvnit? vyskou poistky asi?

gapa
6. dec 2010

@katula77
áno výškou vym.základu, ktorý si zvolíš z DNP. Platí sa 4,4% a záleží, či v tom istom období platíš aj iné NP. Maximálny VZ v súčte zo všetkých VZ môžeš mať naraz 1116,75eur (táto suma platí do 30.6.2011, ale musíš potom overiť v novele, či niečo nezmenili, či sa to od 1.7. mení nadalej, či neskôr).

katula77
6. dec 2010

Ok, takze ak tomu rozumiem, materska sa po novom roku vyrata ako 60% s vymer. zakladu, takze moze byt maximalne
670eur? Ak by som chcela ju dosiahnut musela by som platit nejakych 49 eur mesacne poistku, ok? Da sa ta ciastka platit najprv nizsia a potom ked budem tehotna si zaplatit naplno? Diky za odpoved, je super ze tu moze niekto poradit, lebo priamo na socialke je to o hubu.

martinka1981
6. dec 2010

Ahojte,trošku som vas čitala a ked som to spravne pochopila tak od 1.1.2011 možem znovu požiadať o RP na staršiu dcerku? Som na materskej od 26.9.10 a RP som si bola stopnuť. Takže možem dostavať matersku a zaroven aj RP na 1,5 ročnu dceru?

kaktusik007
6. dec 2010

@martinka1981 nie, ty to nestihas... materska sa da poberat zaroven s rodicovskym prispevkom iba do 6tich tyzdnov narodenia mladsieho dietatka, potom ti rodicak automaticky musia stopnut

kaktusik007
6. dec 2010

@martinka1981 mozno za jauar sa este trafis 😀 😀 😀 zalezi kedy sa presne narodila

martinka1981
7. dec 2010

@kaktusik007 tak som to nepochopila až tak dobre 😀 😝 ......mladšia sa narodila 4.11. takže to sa na nas už nevzťahuje. Juj ja som si myslela že budem mať matersku aj RP 😀 😀 naivka,ale mojmu drahemu sa to hned nezdalo 😀
Vdaka
@kaktusik007

emia
7. dec 2010

@kaktusik007 ahoj, prosím ťa ako to je s rodičovskym a materskou, viem že ak nastúpim na matersku v decembri2010 tak ešte dostanem aj rodičovský príspevok na to staršie a zaroven aj marodku, ale nechápem myslíš že aj za január 2011mi daju ešte rodičovský aj matersku ak mam termín vo februári?ako to vlastne je a kedy sa mam odhlasiť z rodičovskeho, hned ako nastúpim na matersku? 😎 ´dakujem.