Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

nina1990
28. mar 2016
nina1990
28. mar 2016

@mamulienka82 neslo mi to cez mobil skopirovat, tak posielam screenshot

mamulienka82
28. mar 2016

@nina1990 takze prejdes z RD na MD a vyska MD bude priblizne rovnaka ako vyska MD pri prvom dietati,ak som to dobre pochopila. A samozrejmostou je TPP.

gapa
28. mar 2016

@radqa hlavne potom nástupom na druhú Rd (najneskôr prvý den čerpania RD) nezabudni nanovo podať prihlšku na dôch.poistenie štátom. A urobiť si kopiu pre seba, nech ti potrdia prevzatie pečiatkou na kopii a založ do dôchodku k zápočtovým listom. Lebo toto sa nedá vybaviť spätne!!!
--------------------
na upsvar nahlás poberanie materského, čo viem, chcú potom doložiť doklad o poberaní, tj. kopiu rozhodnutia. Ak napr. nastupuješ na md v priebehu aprila (nie 1.4.), tak za apríl dostaneš v máji vyplatený rodič.príspevok, no potom aby ti nevyplácali za máj v júni, treba hned začiatkom júna ten doklad o poberaní matesrkého.

radqa
29. mar 2016

@gapa Dakujem velmi pekne 🙂

miamoja2012
8. apr 2016

@zalka ahoj, poprosim o radu... Kamaratka ma syna nar.17.8.2013, teda v aug. Bude mat 3r a skonci jej RD. Je v 7tt, TP 28.11/2016. pracuje ako icitelka na 2 SŠ.
Bude mat narok na Materske? Z coho sq bude pocitat? Ako ziskat co najviac? Ako " vyplnit" cas 17.8. ( konec RD) - 15.10. ( zac.MD).
Tolko dovolenky nemá, len par dni. Ked sa da na PN pokazi niecp, PRIDE.O peniaze? Ako najlepsie vymysliet?

zalka
8. apr 2016

@miamoja2012 nič nepokazí ak pôjde na PN .. PN nebude mať vplyv na výšku MD

miamoja2012
8. apr 2016

@zalka a ked si zoberie aj dovolenku, nadtupi na par dni do prace, to vsetko je jedno, nezmeni to VZ?

zalka
8. apr 2016

@miamoja2012 je to úplne jedno, iné by bolo ak by nástup na MD bol v roku 2017 vtedy by príjem v roku 2016 ovplyvnil výšku MD ... takto neovplyvní nič

carmenuska
9. apr 2016

Dievcata prosim radu,co je potrebne urobit pri prechode z rodicovskej na matersku? Palier od lekara poslem do prace,na UPSVAR to treba nahlasit.Len neviem ako,kedy,ist osobne? Pocula som 2 verzie.Vraj prefotit papier od lekara a druha je,ze prefotene rozhodnutie co pride zo soc. Poistovne ,tam kde je uz aj vyska vypocitana.Tak neviem.A este nieco sa vybavuje? Vdaka za rady.

sulka288
10. apr 2016

Ahojte zienky. Ked si tu tak pekne radite, aj ja poprosim o radu. Moja situacia: som na predlzenej platenej RD(dieta ma 3r.9 mes.). Chceli by sme druhe baby. Pracovny pomer mi skoncil 2 mesiace po narodeni dietata. A teraz otazka: Ked by som chcela vyssiu matersku musim byt zase niekde zamestnana min. 270 dni alebo staci tych 90 dni pred pôrodom? Dakujem krasne.

zalka
11. apr 2016

@sulka288 270 dní potrebuješ aby si mala MD, si pridlho bez poistenia .. preto ti nestačí 90 dní

k_a_t_u_s_k_a
12. apr 2016

Dievcata aj ja poprosim o radu🙂 isto to tu uz bolo pisane 100x,ale snad 101 mi tiez dakto odpise..na 1.MD som nastupila 8/2013-potom RD a v juli mam suvisle prejst na 2.MD..zmluvu mam na neurcito..na socialke mi pivedali ze MD sa mi bude pocitat z predpokladaneho prijmu ako im napise zamestnavatel ..to mi moze zamestnavatel navysit akukolvek sumu? Aj 200e? Nie je to dako obmedzene,naviazane na predoslu MD? A ked mam teraz 6mesiacov popri RD aj PN z dobrovolneho poistenia,tak tiez to neberu v uvahu? Dakujeeeem🙂

miamoja2012
12. apr 2016

@k_a_t_u_s_k_a
Preto.predpokladany, lebo zamestnavatel v.juli.bude predpokladat, ze.keby si.vtedy pracovala, mala.by si taky a taky plat... Niekde.platy.nerastu, napr
V st.sprave rastu automaticky rokmi, valorizuju.sa... Jasne, ak.si.mala.pred.3 r.500 a.teraz.ti napise.2000, bude.SP.preverovat...vidia.to.v.systeme... Ani cent nepustia navyse....a ziadny zameatnavatel.to.neriskne.
PN z.dp.by ti naco.brali.do.uvahy, z PN si.ty neplatila poistenie, to platili.oni tebe.

Maz zaplateme.DP.270 DNI v posl.2r PRED.NASTUPOM NA MATERSKU, teda.od 7/2014?? Vtedy ti poradim

rory
12. apr 2016

Ahojte zienky. Idem si aj ja k vam po radu. 🙂 Na matersku som nastupila v juni 2014, teraz som na rodicovskej a v maji nastupujem zas na matersku. Viem, ze zamestnavatel by mi mal napisat predpokladany prijem, ale co v takom pripade, ked pocas celej materskej robim u neho aj na dohodu? Co mi tam ma napisat teraz? Ma to nejako zohladnit alebo sa riadit len tym predpokladanym prijmom? Dakujem vam vopred. 😉

k_a_t_u_s_k_a
12. apr 2016

@miamoja2012 prave vo verejnej sprave som bola ale na riadiacej pozicii..tak pred materskou mi pravidelne zvysovali plat-aj o 150e..tak to by nemuselo byt do oci?! A to dobrovolne sa pytam lebo pri prvej materskej sa mi ratalo,navysilo mi matersku..ale neviem dokedy som bola poustena (v tom januari 2013ked sa to rusilo som sa stihla na konci januara nanovo zahlasit,ak si dobre rok pamatam)..a vlastne preto teraz poberam aj minimalnu PN,kedze za normalnych okolnosti by som nemala narok ani na cent pocas RD..ze som v ochrannej lehote do konca RD ci co to..preto sa pytam ci mi to zohladnia aj v MD ako prvykrat..ale so zamestnavatelom nebude problem na zvyseni,len aby im socialka nerobila problem

miamoja2012
13. apr 2016

@k_a_t_u_s_k_a
Zamestnávateľ.ti.napise.kolko.by si.mala.podla.tabuliek.ci.dekretu a.ked ti.dolozi.dekret,,tak.to SP musí.akceptovat,.aj +200 jasne...
K.DP,.mam.to rovnako.ako.ty,.tiez.som v.tom.januari.riesila.nieco,.a.teraz.som na.2.MD, ale.z.toho.DP sa uz.peniaze.ziskat nedaju,.lebo.zaniklo.

miamoja2012
13. apr 2016

@rory no ak.dobre.viem,.MD sa pocita z.predcjadzajuceho roku, ak si.teda.v 2015 robila na.dohodu.tak.z.toho!!
Ak.si.vtedy.este.nerobila tak. Z.predpokladaneho prijmu, kt.ti napise.zamestnavatel.

miamoja2012
13. apr 2016

@rory este je.otazme.co.si.mala.dohodu.s.pravidelnym prijmom- teda.platila.si.odvody?
Alebo.s.nepravodelnym prijmom- neplatis.odvody- v.tomto.pripade sa.z dohody.Mat.nedostava.
A Ešte.je.otazme ci ti.aj zmluva trva,.alebo.ste zmluvi zmenili.na.dohodu...??? Teda mas.aj zmluvu aj dohodu platnú?

k_a_t_u_s_k_a
13. apr 2016

@miamoja2012 dakujem krasne:*

rory
13. apr 2016

@miamoja2012 zmluva na neurcito mi stale trva, dohoda je na inu poziciu a s nepravidelnym prijmom, cize zakazdym (cca stvrtrocne) sa uzavrie nova dohoda

matkobetko
13. apr 2016

Ahojte mozem poprosit o radu k pocitaniu druhej materskej? Som zamestnana, momentalne som na RD do novembra 2016. Planujeme druhe dieta. Zvazujem ci nastupim do prace uz v septembri alebo az v januari 2017 po riadnom ukonceni RD+ cerpani dovolenky. Je nejaky rozdiel v tychto dvoch variantach pri pocitani vysky buducej materskej ak by som nastupovala na druhu MD napr. v juni 2017 ? dakujem vopred

zalka
13. apr 2016

@matkobetko žiaden rozdiel, dôležité je nastúpiť do práce a neísť hned na PN .. ináč by to rozdiel bol.

matkobetko
13. apr 2016

@zalka dakujem a vyska by sa mi pocitala z akeho obdobia?

zalka
13. apr 2016

@matkobetko ak nastúpiš do práce v septembri tak od septembra do decembra ,
ak v decembri tak len za december

miamoja2012
13. apr 2016

@rory tak z dohody neplatis odvody, tak z toho mat
Nebude.

rory
13. apr 2016

@miamoja2012 dakujem 😉

danicca
4. máj 2016

ahojte zienky ak mozem otazku, popri RD robim na dohodu a do trvania 9 mesiacov potrebujem potiahnut este cca 2 mesiace aby sa mi MD ratala zo subehu poisteni .. ovplyvni to nejako keby som ostala PN? ked mam dohodu podpisanu do konca roka, ze realne neodrobim tych 9 mesiacov? 🙂 velka vdaka

zalka
4. máj 2016

@danicca nemalo by to mať žiaden vplyv .. ak ťa neprepustia lebo to môžu tiež ... výpovedná doba pri dohode je 15 dní .

danicca
4. máj 2016

@zalka dakujem velmi pekne, mame dobre vztahy tak len dokoncim co treba a sup na pn 😵
este ma napadlo, pri nastupe na MD sa vychadza z datumu porodu? nastup na MD budem mat este rok 2016 ale porodim mozno az 2017, teda za ktory rok sa robi vypocet? 🙂