Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

dena1973
16. sep 2013

@vitali Ak nastupuješ na materské reťažovým pôrodom a si ešte v PP, tak nárok na materské ti vznikne. Keď ti gynekológ vypíše tlačivo Žiadosť o materské, tak kópiu môžeš zaniesť na úrad práce, aby pozastavili RP. Niekedy im to stačí, ale ak nie tak by ti mali povedať, či im máš doniesť aj rozhodnutie o nároku na materské, ktoré vystavuje SP. V mesiaci kedy porodíš budeš mať nárok na RP (ÚPSVaR) za celý mesiac - 1. dieťa. Na 2. dieťa vznikne nárok na materské (SP) odo dňa narodenia do konca mesiaca (alikvotná časť).

sya
17. sep 2013

viete mi niekto objasnit tuto vec v 02/2015 mi konci rd a do tych troch rokov ako maly dovrsi by sme chceli druhe babo kedze do prace neplanujem nakolko firma sa rozpadla.staci ked otehotniem cca 2-3 tyzdne pred skoncenim rd a co budem vlastne dostavat rd alebo matersku ked som uz nezamestnana.dakujem

dena1973
17. sep 2013

@sya Ak si nezamestnaná tak budeš dostávať iba rodičovský príspevok.

sartira
20. sep 2013

baby da sa nastupit aj pocas rodicovskej na matersku uz 8 tyzdnov pred porodom, teda ci s tym nemaju doktori problem, lebo chapem ked je zena v praci,ale ked je doma s dietatom? Dakujem

dena1973
21. sep 2013

@sartira .....ak si v pracovnom pomere tak tam by nemal byť problém....To závisí od lekára....

sartira
23. sep 2013

@dena1973 dakujem za odpoved a vies mi poradit, termin mam 1.4. a rodicovska skonci 15.2. kedze 6 tyzdnov vychadza 18.2. ako sa riesi ten rozdiel 3 dni,myslim na urade, u zamestnavatela a pod. dakujem

dena1973
23. sep 2013

@sartira Ak máš ešte nejakú dovolenku, tak ju môžeš vybrať, alebo môžeš si dať vypísať PN.......ak nie tak nastúpiš na 1 deň(17.2.2014) do zamestnania to je už na tebe.

sartira
23. sep 2013

@dena1973 aha takze uplne najjednoduchsie je nastupit pocas rodicovskej na matersku, dakujem 🙂

dena1973
24. sep 2013

@sartira Ak si ešte zamestnaná, tak nastúp hneď po RP na materské, to by bolo najlepšie riešenie.... 🙂

evina2904
4. okt 2013

Prosím vás ak budem mať druhé dieťa do 2 rokov počíta sa mi materská alebo nie? budem dostávať len RP. platila som si dobrovoľné ale teraz neviem ako to je. ďakujem za každú odpoveď

zalka
4. okt 2013

@evina2904 si zamestnaná či nie? kedy ti skončilo DNP_?

maria.vinea
4. okt 2013

ahojte mate niekto skusenost, ako ja? platila som si dnp, dostavala som vysoku matersku, teraz som na rodicovskej a buduci rok nastupim znova na matersku, ked neubehnu este ani dva roky co som doma, ako mi z coho teda vypocitaju novu matersku, opet je to vymeriavaci zaklad z predch.roka? Som stale aj zamestnanec.

evina2904
4. okt 2013

@zalka ahoj nie, nie som zamestnaná a DNP mi skončilo v januári 2012

zalka
4. okt 2013

@evina2904 no nárok na MD môžeš mať len ak získať 270 dní poistenia ... staré DNP už nemôžeš využiť ...

mimuska25
21. okt 2013

Ahojte dievčatá. Vedeli by ste mi niektorá poradiť? Chcela by som vedieť, ako to je, keď v práci robíme aj nočné. Viem, že keď žena otehotnie, nemôže slúžiť nočné, ani 12hodinovky. Neviete mi poradiť, či to zamestnávateľ je povinný nejakým spôsobom revanžovaťtieto straty na výplate ? Keďže nemôžme slúžiť nočné ani víkendy, prichádzame o peniaze. a tým pádom sa asi zníži aj materská, ktorú dostávame prvých 6 mesiacov,nie? %dakujeeem

luckydaay
21. okt 2013

Ahojte, ak mi viete niekto poradit vopred dakujem🙂. Idem na MD rovno z RD, materska by sa mi mala teda ratat z predpokladaneho prijmu. Z čoho mi mzdraka vyrata predpokladany prijem, nema to s cim porovnat kedze som v podstate uz len jediny zamestanec firmy, nemam kolegov ani nikoho na rovnakej pozicii.

zalka
21. okt 2013

@luckydaay tak z toho čo si mala pred MD ... prvou ... alebo z platu čo by si dosiahla ak by si robila ...

luckydaay
21. okt 2013

Ahoj Zalkaa prave to neviem ci zamestnavatel si ako vymysli ten plat aky by som dosiahla ak by som pracovala alebo su na to prepocty.

zalka
21. okt 2013

@luckydaay hm... pozri menej ako plat dohodnutý v zmluve ti dať nemôže ... a záleží od mzdárky či prihodí niečo na vrch alebo nie ..

luckydaay
21. okt 2013

@zalka dakujem🙂, nuz uvidime ci existuje hranica kolko sa moze "prihodit". Ci na to existuje nejaky zakon alebo nie, uvidim.

zalka
21. okt 2013

@luckydaay přimněřene 😝

mariannax
22. okt 2013

@dena1973 Ahoj, ak prechádzam z rodičovskej na materskú, od kedy mi vzniká nárok na materské? Až od narodenia 2. dieťaťa alebo 6 týždňov pred termínom pôrodu, ktorý určí gynekológ? Ďakujem za odpoveď.

dena1973
22. okt 2013

@mariannax Ak si zamestnaná - PP ti trvá tak máš nárok na materské (znova 34. týž.) - nástup na materské je 6. týž. pred pravdep. pôrodom. Ak si nezamestnaná (nemáš PP resp. máš ukonč. PP v priebehu RP), tak máš nárok iba na RP od narodenia dieťaťa.

mariannax
22. okt 2013

@dena1973 ďakujem 😉

jakanaka
23. okt 2013

Ahojte. Poprosím Vás o radu.
Rodila som v januári 2013, momentálne som na RD, druhé bábo by sme chceli aby sa narodilo cca v januari 2015. Chcela by som nastupiť od februara do práce na plnú uväzok a manžel by šiel na RD, kým by som nezostala tehotná a ešte pár mesiacov by som robila.Moje otázky sú, z čoho mi budú počítať výšku druhej materskej a či je rozdiel(výška materskej) v tom či nastúpim alebo nenastúpim do práce?Môžem potom znova odísť na RD a manžel znova nastúpiť do práce?
Dakujem veľmi pekne.

vladka1828
23. okt 2013

Ahojte, viete mi niekto poradiť. Som zamestnaná od 2/2011, 8/2012 som nastúpila na materskú, momentálne som na rodičovskej, teraz som v 5. mesiaci a vo februári by som mala nastúpiť znova na materskú dovolenku. No pracovný pomer mám na dobú určitú a končí mi 30.4.2012. Viete mi teda poradiť ako to bude s materskou? Budem ju dostávať od februára do konca apríla a potom prejdem na rodičovskú, alebo je tam nejaká ochranná lehota? Ďakujem

zalka
23. okt 2013

@vladka1828 kedy ti končí PP ? 30.4.2012? pred rokom a pol ti skončil? či kedy? a akonáhle máš nárok na MD tak je vyplácaná celý čas .. takže ak sis a pomýlila a PP ti končí 30.4.2014 tak MD dostaneš a budeš dostávať celý čas.
Akurát by som riešila asi po MD , UP a vyčerpanie podpory ...

zalka
23. okt 2013

@jakanaka ty nemusíš rušiť RP, môžeš ho poberať aj mng. môže robiť aj ty ... ak sa má kto iný postarať o dieťa.
A ak bude nástup na dalšiu MD v roku 2014 ( čo je podla tvojho plánu, kedže pôrod si chceš naplánovať na január 2015) tak na výšku MD tvoja práca nebude mať vplyv .. pretože v roku 2013 nemáš žiaden VZ.
Dôležitý pre výpočet MD je nástup na MD a nie pôrod.

jakanaka
23. okt 2013

@zalka Nechceli by sme nechať inú cudziu osobu starať sa nám o malú,preto manžel zostáva na RD, a ja idem do práce. Dostala som veľmi dobrú platovú ponuku a k svojmu zamestnaniu potrebujem aj pravidelnú prax...Tak aspoň na tých pár mesiacov by sme si to vymenili. nástup na materskú som riešila aj prvé tehotenstvo,zle mi to tam vychádzalo koli výške materského príspevku, pretože som nastúpila do práce v 2011 a mala som taký plat, že by mi nevychádzalo max materského,tak som sa snažila otehotnieť tak aby nástup na materskú bol od januára 2013 a vymeriavací základ mi počítali už zo zvýšeného platu v 2012.Samozrejme počatie si veľmi neviem naplánovať a pôrod môže byť nabudúce v januari aj v marci 2015 a potom je rozdiel v tom kedy nastupim na materskú, či v 2014 alebo v 2015. Prosím Ťa, moja otázka na Teba je - z čoho by sa v týchto dvoch prípadoch počítala materská? z čoho keď nastúpim na MD v 2014 a z čoho ak v 2015) v prípade ak by som pracovala alebo aj nie pár mesiacov v 2014.
Ďakujem Ti veľmi pekne.

vladka1828
23. okt 2013

@zalka omylom som zadala rok 2012, PP mi končí 30.4.2014......diky za odpoved 😉