Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

kaktusik007
25. jan 2011

@zuzin78 aj spatne, maximalne 6 mesiacov pozadu 😉
dnp - ano 🙂 2x tlacivo, zaskrtnut ze si narokujes aj z ineho poistenia 🙂

zuzin78
25. jan 2011

@kaktusik007 dakujem za radu, idem si vytlacit to tlacivo a vypisat a potom mozem cakat na matersku 😀

miah
25. jan 2011

@kaktusik007 co sa tyka toho prispevku na starostlivost o dieta do troch rokov, tak za ten mesiac co budem mat narok este na RP nanho nemam narok nie? kedze na MD nastupim v polke maja tak za maj este dostanem na starsieho syna RP, cize narok na ten prispevok mam od juna?

mirip
25. jan 2011

ahojte tak ja som dnes bola na sociálke sa spýtať lebo počas rodičovskej som ostala nezamestnaná že ako je to teraz s materskou tak mi povedali že kedže som s druhým otehotnela skor a ked som dostala výpoved som už bola tehotná budem dostávať normálnu materskú ako pri prvom len musím priniesť od bývalého zamstnávatela papier o príjme za rok 2010 a tiež od gynekologa pochopitelne papier na materskú a potvrdenie že v čase ked som dostala výpoved som bola už tehotná.......a tak sa na mna vzťahuje ochranná lehota a materskej sa dočkám a v plnej výške ako pri prvej

kaktusik007
25. jan 2011

@miah ano, prispevok na starostlivost o dieta a rodicovsky prispevok sa navzajom vylucuju - v jeden mesiac bud jeden, alebo druhy - oba sa poskytuju za cely mesiac bez ohladu kalendarnych dni splnenia podmienok naroku
@mirip ale len za predpokladu, ze nastup na matersku (alebo porod??? uff.. je vela hodin) stihas do 6 mesiacov odo dna skoncenia pracovneho pomeru!!!!! - teda predpokladam, ze tvoj pracovny pomer skoncil v roku 2010.... potom ano, budes cerpat materske v ramci ochrannej lehoty.... neviem ci si to tu uz pisala... mam v tom chaos 😉

mirip
25. jan 2011

@kaktusik007 nie nie ja budem rodiť až v marci alebo si to rozmyslí a bude to už vo februári ale vraj aj tak som v ochrannej lehote lebo už som bola tehotná ked som dostala výpoveď

leanela
25. jan 2011

18. februara by som mala nastupit na matersku, dcerka ma 2,5 roka a som na rodicovkej dovolenke co treba vybavit pred porodom?? dakujem pekne 🙂

petrucikaa
27. jan 2011

ahoj, rada by som sa zapojila do diskusie . Tiez by som potrebovala poradit. Som momentalne na RD, ktora mi konci prveho juna 2011, pravdepodobne cakame dalsie babenko {teraz to je asi 3 alebo 4 tyzden} U zamestnavatela mi zmluva este stale trva. Aka je moznost aby som poberala po narodeni druheho dietatka maximalnu matersku a aku vysku {sumu} rodicovskej dovolenky mozem poberat?dakujem vopred za rady a ocenim aj vsetky odpovede uz skusenych mamiciek. pekny den

lylyna
31. jan 2011

ahojte, chcem vás poprosiť o radu, som na rodičovskej dovolenke do 24.6.2011, vtedy má syn 3 roky. PP /teda zmluva na dobu určitú/ mi skončil počas materskej. Ale platím si DNP, 270 dní budem mať splnených v apríli a 29.1.2011 som sa prihlásila z max VZ, takže 26týždnov budem tiež splňať. Termín vychádza 1.10.2011. Čo mám urobiť po skončení RD na tie tri mesiace do pôrodu, mám sa prihlásiť na urade prace, alebo predlžiť RD, mám nárok na nejaké peniažky? naozaj neviem čo mám urobiť. A ešte by som malého chcela dať od septembra do školky. Dakujem.

tereza33
31. jan 2011

Ahojte mamičky. Tiež by som od vás chcela radu. Viete, snažíme sa s manželom o druhé dieťa, momentálne som na RD a zmluva u zamestnávateľa mi stále platí. Chcela by som sa spýtať, keby som nastúpila počas terajšej RD znova na materskú, v akej výške by som ju poberala, bola by to suma ako počas prvej materskej alebo z čoho by mi to vyrátali? Počula som, že by som mala nárok aj na 25% z rodičovského príspevku na prvé dieťa, máte s tým niektorá skúsenosti? Ďakujem.

mirip
31. jan 2011

@tereza33 tá istá suma ako pri prvom babatku, kedže si zamestnaná a nemáš na dobu určitú tak len ti zrušia rodičovský a dostaneš doslova na prvé nič len rodinné prídavky a na druhé materskú v takej výške ako prvú

haasa
31. jan 2011

Ahojte aj ja by som potrebovala radu 🙂
`momentalne som na RD, snazime sa o druhe dieta ale zmluva u zamestnavatela mi skoncila v marci 2010, za akych podmienok by som mohla dostavat druhu matersku taku istu ako prvu? aj tu plati ze staci tych 270 dni za posledne 2 roky pred porodom? Dakujem

haasa
31. jan 2011

este som zabudla ze za pripadu ak by som sa teraz zamestnala ale do porodu by som uz nestila odrobit 270 dni.... ci by som mala narok na matersku, kedze predchadzajuca zmluva mi koncila v marci 2010. dakujem 🙂)

tereza33
1. feb 2011

@mirip ďakujem, som rada, že mi to konečne niekto vysvetlil, keď som volala do sociálky, tam ma pani odbyla, že nemá čas mi to vysvetľovať, to je ochota 😠 ešte raz ti veľmi pekne ďakujem 🙂

katka888
1. feb 2011

@tereza33
poopravim trosku info.... vyska materskej bude zavisiet od toho, aky pravdepodobny vymeriavaci zaklad ti napise mzdarka. tzn nemusi byt materska rovnaka, ako prva.
ako je to mozne? jeden priklad.... ak mamicka pred materskou pracovala a okrem zakladnej mzdy mala aj nejake odmeny, provizie a pod, mzdarka ratala VZ zo zakladneho platu + tie odmeny, tj z toho, co mamicka realne zarabala.
ak mamicka ide z RD na druhu matersku / hovorime o pripade, ze prac pomer jej trva / mzdarka vypisuje pravdepodobny VZ, zvacsa vo vyske zakladneho platu. tam uz nepriratava odmeny, kedze si ziadne nepoberala.

niektore baby pisali, ze im mzdarka napisala nizsi VZ, preto odporucam zavolat mzdarke, ako vypisuju VZ v danom pripade.
ja som svojej volala a ta mi potvrdila, ze vypisuje zakladny plat. a kedze som pred 1 materskou poberala odmeny tak prva materska bola vysia ako bude druha, lebo druha bude len zo zakladu a preto som si dala DNP.

hadam som ti to trosku objasnila, lebo neviem, ci si mala prvu matersku len zo zakl platu, alebo si mala pracu, kde sa vyplacali aj nejake provizie ci odmeny

tereza33
1. feb 2011

@katka888 ďakujem ti za upresnenie. áno mala som v zamestnaní tiež odmeny, čiže určite by bola 2.materská nižšia ako prvá. Takže si platíš dobrovoľné nemocenské? A to koľko sa platí mesačne? A ako dlho pred materskou to treba platiť?

bolk
1. feb 2011

Potřebovala bych také, prosím poradit. Měla jsem dvouletý rodičák (skončil v září). Nemám hlídání, takže chodím do svého předchozího zaměstnání jen na jeden den v týdnu (úv 0,2). Jakou bych měla mateřskou v případě, že by se mi podařilo otěhotnět do tří let věku dcery. Počítala by se mi jen z toho úvazkku 0,2 nebo z předchozího -plného před narozením první dcery. Smlouvu mám na dobu neurčitou.
Cca před rokem jsem volala na sociálku a řekli mi, že do 4let věku-pokud nastoupím na MD se porovnají oba příjmy(tj před prvním a před druhým dítětem) a vezme se ten větší. Tak doufám, že je to pravda. Moc děkuji za odpovědˇ

zuzanamin
1. feb 2011

@gapa Ahoj gapa keďže je tu strašne veľa príspevkov a nemám to kedy čítať chcela by som Ťa poprosiť či by si mi nevedela poradiť.Môj problém spočíva v tom, že neviem ako mám teraz postupovať. Takže 30.1.2011 mi končila rodičovská dovolenka ( 1/2 roka som poberala materskú a 2 1/2 roka rodičovský ). Na materskú som nastúpila 26.11. 2007 a k 31.12.2007 som dostala vypoveď čiže môj pracovný pomer nepretrváva. 11.5.2011 mám druhý termín pôrodu čiže na materskú by som mala nastúpiť koncom marca ( od apríla 2010 si platím DNP takže nárok na materskú by som mala mať ). Takže dôvod kvôli ktorému sem píšem je, že neviem čo mám teraz robiť kde sa mám náhlasiť na tie dva mesiace aby som neostala bez peňazí. Veľmi by som bola rada keby si mi vedela poradiť. Za všetky rady už vopred ďakujem. Zuzana

katka888
1. feb 2011

@tereza33
musis byt DNP min 270 dni do realneho terminu porodu, a min 26 tyzdnov vkuse.
platis kolko si urcis, na stranke soc poistovne je minimum a maximum.
ja platim maximalny VZ minus VZ z prace , tak mi vznikol vymeriavaci zaklad pre DNP a z toho sa plati 4,4% mesacne

tereza33
1. feb 2011

@katka888 Ďakujem ti veľmi pekne za rady. Myslím, že hneď ako zistím, že som tehotná, tak si aj ja začnem platiť to dobrovoľné nemocenské poistenie. Ešte raz ďakujem 🙂

gapa
1. feb 2011

@zuzanamin
ak dieťa chodí na max. 4hod. do škôlky aleob je doma, tak sa nemusíš hlásiť nikde. LEn zájsť na svoju zdr. poistovnu s rodným listom dieťaťa. Môžeš byť nadalej zdr. poistená štátom ako osoba riadne celodenne a osobne sa starajúca o dieťa do 6rokov.
Môžeš byť aj dôch.poistená štátom, ak máš podanú prihlášku na SP.

Ale ak ide o peniaze, tak nárok na podporu nemáš, ak si si sama neplatila. Jedine, že by si mala nárok na dávku v hmot. nudzi, ale v tom sa nevyznám, či napr. z toho dôvodu treba byť evidovaný na UP ako uchádzač o zamestnanie (resp. teraz sa to tuším inak volá).

Jedine by si mala nárok na nemocenské, ak by si bola pn.

miriamr
1. feb 2011

@tereza33 Je neskoro si začať platiť dobrovoľné poistenie, až keď zistíš, že si tehotná, lebo nesplníš podmienku poistenia po dobu 270 dní pred nástupom na materskú. Na tú nastupuješ 6- 8 týždňov pred plánovaným termínom pôrodu 😉

zuzanamin
2. feb 2011

@gapa ďakujem za odpoveď. Teda ak som to dobre pochopila tak mi stačí sa zahlásiť na tej zdravotnej poisťovni a dať sa na PN aby som dostala aspoň to nemocenské? Žiadny UP

katka888
2. feb 2011

@tereza33
ako ti pisu baby, nestihas sa poistit, ked zistis, ze si tehu, lebo nestihnes splnit podmienky.
niektore baby to riesia tak, ze sa poistia z minima / z minimalneho VZ - kukni na stranke soc poistovne aka je aktualna vyska / a ked zistis, ze si tehu, pojdes na socialku, odhlasis sa z DNP / lebo zmenu vymeriavacieho zakladu mozes spravit az po 6 mesiacoch / a znovu sa prihlasis ale uz z takeho VZ , aky ti treba.
tu to ale musis stih nut tak, aby si bola DNP dokopy / zo zruseneho a noveho / min 270 dni do terminu porodu - realneho terminu, nie predpokladaneho / a zaroven (!!!) 26 tyzdnov poistena z noveho DNP do nastupu na matersku ( !!!! ) ... bacha na tie terminy..... a ked vezmes do uvahy ze 270 dni je 9 mesiacov, tak by si to fakt nestihala, az ked by si sa poistila, ked zistis ze si tehu......

tu musis davat bacha na riziko , ze by sa babo narodilo skor a nesplnis podmienky... preto si to prerataj a hlavne, ak sa rozhodnes to tak spravit, snaz sa co najskor zistit ci si tehu a hned ist spravit tu zmenu. aby sa nahodou nestalo, ze kvoli jednemu dnu ti to nevyjde, ak by babo prislo na svet skor.

dalsia alternativa je pri prelome rokov, co som napr vyuzila ja, a zavisi to od toho, kedy sa chces snazit o babo. ale to je uz komplikovane, to by som ti vysvetlila, resp. malo by to mozno pre teba zmysel,ak by ste sa snazili o babo v druhej polovici roka. tam je ale riziko platenia vyssej ciastky dlhsie, ak sa babo hned nezadari....

ak nieco, pytaj sa, baby ti rady urcite odpovedia 😀

leanela
2. feb 2011

kocky ak nastupujem na matersku z rodicovskej musim odhlasit rodicovsku na socialke?

emily3
2. feb 2011

@leanela ahoj, ano...tam prinesies papier zo socialky ze ti uznali matersku a ten mesiac ti poslu posledny rodicak.... 😉 a potom ti bude chodit len materska ak mas na nu narok....ak nemas narok na matersku, potom si to prehlasis na narodene babo. 😉

leanela
2. feb 2011

@emily3 dakujem 😵 niekde som tu citala aj ze sa da vybavit aj nejaka nahrada na to prve dieta za rodicovsky, narok na matersku mam som stale zamestnana.
Takze najskor mi da doktor papier ze nastupujem na matersku ten posielam do socialky a ona odpovie a stym na socialny urad? uz si to vobec nepametam 😀

katka888
3. feb 2011

@leanela
papier od doktora nesies / posielas / zamestnavatelovi, ten potvrdi pravdepodobn VZ a on uz posiela na socialku kam podla zamestnavatela patris.
ak si narokujes aj z dnp, doktor ti ma dat este jeden paier a ten nesies na socialku kam patris

leanela
3. feb 2011

@katka888 dakujem si poklad, ale neviem co znamena dnp 😀 dakujem

katka888
3. feb 2011

@leanela
DNP - dobrovolne nemocenske poistenie 😉