Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

babatko88
23. apr 2010

ahojček, no tak som volala na sociálku, z ktorej teraz dostávam RP, tam mi povedala, že jej mám priniesť až vyjadrenie, čo mi pošlú ako odpoved na žiadosť, takže je to v pohode 😀 ale mi odľahlo 🙂 inak môj doktor mi to tam zabudol napísať, ale pod mám napísané 9.4.10, môže to byť nástup na materskú, ked žiadosť mi dal 6.4. ? lebo potom som v keli 😠

petulienka
23. apr 2010

baby ahojte, prosim vas neviete mi poradit.

dnes som bola na SP pretoze k 26.4 mi konci pracovny pomer z dovodu skoncenia platnosti pracovnej zmluvy. to by bolo v poriadku. ale isla som na SP s tym, zeked ma k tomuto datumu zamestnavatel odhlasi zo SP tak kto bude za mna platit odvody do SP???? momentalne som 20.3 zacala poberat mterske na ktore mi vznikol narok este pocas trvania pracovneho pomeru, to viem ze na to mi nikto nesiahne, ale pani uradnicka mi na SP povedala ze ona nevie co so mnou bude ze aby som prisla az ked sa mi narodi druhe dieta, prihlasia ma a citujem: " uvidime ako sa zachova pocitac".... no co som jej na to mala povedat samozrejme ze som tam od rozculenia skoro porodila. tak teraz neviem co mam robit pretoze termin mam 11 maja co znamena ze babulo sa moze narodit aj zajtra ale aj o tyzden, dva.... a kto za tie dva tyzdne bude za mna platit odvody??? moze to byt tak ze za mna automaticky plati stat, ked ma zamestnavatel odhlasi a ja poberam materske????? dakujem za radu

gapa
23. apr 2010

petulienka,
t.j. nástup na MD a začiatok poberania materského 20.3., ukončenie PP 26.4., pravd. termín pôrodu cca 11.5.

od 27.4.2010 už nečerpeš MD (tú čerpá len zamestnanec, aj ked sa tomu tak hovorí) ale len poberáš materské.

Zamestnávatel je povinný do 8dní po ukončení PP poslať ukončenie čerpania MD a odhlášku na SP, pravdepodobne elektronicky. Kedy to budú mať v systéme SP???

Od 27.4.2010 už nebudeš poistená v nezamestnanosti, dôchodkovo ani nemocensky. Tieto poistnia nie su povinné, t.j. nevadí, že nie si poistná, nárok na materské máš nadalej.

Zdravotne poistená budeš štátom aj od 27.4.ako poberatel materského (ale už nie ako zamestnanec), neskôr ako poberatel rodič.príspevku, príp. ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov. To musíš sama oznámiť na ZP predpokladám potrebuješ zápočtový list o ukoč. PP a doklad o poberaní materského? možno netreba, ak bude nahlásenie poberanie materského od zamestnávatela. Potom doklad o poberaní RP. Ale treba si to zistiť vo svojej ZP, čo treba, záleží od konkr.situácie a aj poistovne, čo budú chcieť. Tiež sa spýtaj, čo po ukončení poberania materského budú od teba chcieť.

Dôchodkovo budeš poistnená štátom od narodenia dieťaťa, ked si podáš prihlášku do 45dní od pôrodu aj s prílohami. Zisti si na SP popredu, nech ti dajú tlačivá a aj podla toho či si v II.piliery. (RLFO + vyhlásenie o riad. starostlivosti + oznámienie o účasti na dôch.sporení +kopia RL dieťaťa). Urob si kopie alebo rovnopisy, nechaj potvrdiť prevzatie soc.poisťovnou a založ k zápočtovým listom.
Nezabudni zaslať RL dieťaťa aj na SP odkial poberáš materské.

Tj. netrvá ti poistnie v nezam, a ani nemocenské poistenie od ukončenia PP, s tým treba rátať.

gapa
23. apr 2010

bábätko,
inak nástup na Md si radšej vždy prerátajte. Nech to nie je neskôr!!! ako 6týž. pred pravd.termínom pôrodu a to ani o 1den a ani z dôvodu, že je to napr. sobota alebo nedela.
Ak je pravd.termín pôrodu nedela, tak nástup najneskôr v nedelu 6týžd. predtým!!!!! (skôr môžete, ak neuplatnujete nárok v ochrannej lehote, vtedy treba presne 6týž.pred termínom)
Za tento dátum RUčíTE SAME, aj ked ho vyplna obvykle lekár. Ak by ste nastúpili neskôr a porodili skôr, tak sa ukrátite o nejakú dobu poberania materkého!!!

petulienka
24. apr 2010

gapa dakujem...
a nemocenske poistenie nie je povinne? to si budem musiet platit?

dianka08
24. apr 2010

Ahojte kocky,
gapa chcela by som ta velmi pekne poprosit o pomoc...momentalne som na RD, dcera bude mat 3 roky 4.3.2011.Planujeme druhe dieta...ak by sa druhe dieta narodilo do 3 rokov veku dcery, z coho mi vypocitaju matersku? Kedy je pre mna vyhodnejsie platit si DNP? A ak sa napr. stane, ze sa dieta narodi neskor ako moja dcera dovrsi 3 roky, z coho mi potom vyrataju matersku? Ak si zacnem platit DNP a druhe dieta sa narodi skor ako je lehota pri plateni tych 270 dni, tak potom ako to bude s materskym pripsevkom? A ma to vplyv potom aj na vysku RD? Dufam, ze som to napisala aspon trosku zrozumitelne 🙂 vopred velmi dakujem...

gapa
25. apr 2010

dianka,
táto otázka je tu už velakrát preberaná a velmi záleží na konkrétnych dátumoch a zákone čo bude platiť v čase nástupu na MD. Ak si zameestnananec a nastúpiš na MD počas čerpania RD alebo po jeho ukončení a trvaní tohto prac.pomeru, v ktorom v predchádzajúcom kalend.roku nemáš žiadny vym.zákl, tak sa bude rátať materské na 1kalend. den ako 55% z jednej tridsatiny vym.základu, ktorý by si dosiahla, v mesiaci nástupu na mD.

dianka08
25. apr 2010

Gapa dakujem za odpoved...a s tym DNP mi neporadis, ci by bolo lepsie keby som to zacala teraz platit, aby som potom mala aspon aku taku matersku?

angelikap
25. apr 2010

Poberám RP a momentálne som v 20.týž. tehotenstva. Pri 1. bábätku mi mat. nepriznali, vraj mi chýbalo 22. dní. Pri malom som bola vypísaná na rizikovom do 9.jan.2009, potom som vyše mesiaca až do narodenia malého platila odvody sama. Predtým som bola SZČO( 1 rok aj pol) a ešte predtým som robila v zahraničí( 3 aj pol roka), kde riadne odvádzali za mňa odvody. Budem mať teraz nárok na materskú pri druhom bábetku? Ak dobre viem štát odvádze za ženy na materskej odvody. Baby, vie mi niekto poradiť ohlade môjho problému?

angelikap
25. apr 2010

Prosím ťa gapa vedela by si mi poradiť s tým mojím problémom?

kika25
25. apr 2010

Maminy chcem sa opytat jednu otazocku... momentalne som opat na materskej dovolenke so syncekom...mam narok na pridavky na kazde dieta zvlast? Z UPSVaR mi chodi na ucet suma 21,99 eur co zodpeveda pridavkom iba za jedno dieta...
vdaka za radu

tehulka4
27. apr 2010

kocky, chcem sa vas spytat, momentalne som s malym doma na materskej, teda vlastne maly ma uz rok aj 7 mesiacov, takze uz som na RP, matersu som poberala. Vd ecembri cakame dalsie babatko, tak ako to bude? budem zasa poberat matersku tych 6 tyzdnov pred porodom na ot jjedno dieta a na starsieho syna nic, alebo budem pokracovat v RP? absolutne netusim ako to je a na socialku sa mi dvakrat nechce lebo su tam vazne "prijemne" panicky...prosim ktora je v podobnej situacii ako ja poradte mi..dakujem...

babatko88
27. apr 2010

tehulka4, viem ako sa cítiš, ja som na sociálke dopadla strašne, ešte mi krava aj vynadala, ale tak ako mám zaniesť niečo, čo mi ešte neprišlo!? robia pár hodín a sú nervózne ako po 24-ke....
ale k tvojmu problému, áno, znova prejdeš na materskú, nárok na poberanie RP si musíš zrušiť, vzhľadom na to, že si pracovala, tak žiadosť o materskú, ktorú ti vystaví doktor zanesieš do práce, potom ti zo sociálky pošlú papier a ten zanesieš na sociálku, odkiaľ poberáš RP, aby ti ho zrušili... a príde ti vyrovnanie za niekoľko dní z RP aj materská naraz 🙂 ak máš z toho chaos, kľudne napíš znovu, týmto som si práve prešla... je to katastrofa, samé papierovačky a ešte naduté paničky v sociálke 😠

babatko88
27. apr 2010

kika25, samozrejme, že máš nárok na každé dieťa zvlášť, chod na sociálku, nech ti to tam pozrú... mala by si dostávať 2x 21,99e... teda na každé dieťa...

lottys
27. apr 2010

Kočky, vôbec sa nenechajte znechutiť tetuškami zo sociálky, je to ich práca a oni sú tu pre nás, nech to už konečne pochopia. Želám len pekné nervy a zdravé tehuľkovanie 😉

pacrewkovia
27. apr 2010

Ahoj, viete mi niekto poradiť? Pracovala som od mája 2007, v máji 2008 som šla na materskú. Momentálne som doma s malou a čakáme ďalšie bábo. Keďže firma končí, dostala som už aj výpoveď k 30.4.2010. Od apríla 2009 si platím dobrovoľné nemocenské z minim. vym. základu. Na materskú by som mala nastúpiť v auguste. Ako je to s výpočtom materskej? Dostanem materskú na základe predpokladaného príjmu v zamestnaní plus z DNP? Oplatí sa mi ísť zmeniť vymeriavací základ DNP do sociálky? Vďaka za každú radu 🙂

miska30
30. apr 2010

ahojte!Chcela by som sa poradit ohladom dnp.Na materskej som od 20.03.2008 a 31.03.2008 som dostala v zamestnani vypoved.Tam som robila 3 roky,a odtial som pol roka poberala aj matersku. mala sa narodila 12.05.2008 Teraz od 28.04.2010 som si zacala platit dnp 47,70eur.Lenze sa nam potvrdilo moje tusenie a som asi v 2-3tt 🙂 .A neviem ci tych podmienenych 270dni stihnem alebo to radsej zrusim 😒 .

babulka25
2. máj 2010

ahojte.kočky poradte mi čo mi všetko treba vybaviť po narodení druhého dieťatka.poberám aj md mi ju priznali,ale papier mi ešte nedošiel.viem,že si musím zrušiť rp a existuje aj nejaký príspevok jednorázový na prvé dieťa.potom zaniesť rodný list do sociálnej poisťovne,vybaviť poisťovňu pre bábo a neskor ten príspevok 25.000,-Ešte niečo mi treba iné vybaviť?ďakujem

k.jolanka
3. máj 2010

ahoj holky, nechci zakládat novou diskuzi, protože můj dotaz je víceméně stejný jako většina tady uvedených, jen nevím, zda toto samé platí i v ČR, tak jestli mi můžete někdo kdo máte s tím u nás zkušenosti napsat...chci se zeptat, zatím jen teoreticky, protože mám jen jedno dítě, ale chtěla bych do tří let druhé..Byla jsem před tím zaměstnaná a pobírám mateřskou, když bych otěhotněla během tří let znovu, mám nárok na mateřskou na druhé dítě a proplacení dovolené? a budu k tomu pobírat i rodičovský příspěvek na první dítě, nebo ten automaticky zaniká? Když mi skončí rodičovská dovolená s prvním dítětem, budu už těhotná, ale nebudu moci nastoupit ještě na mateřskou, protože bude moc brzo, tak normálně nastoupím do práce? A ještě se chci zeptat, když se malej narodil v lednu a v květnu mi končí mateřská, počítají se mi ty tři roky od jeho narození, nebo od května? Možná to jsou hloupé dotazy, ale já v tom mám maglajz🙂 nevím, zda není potřeba mít odpracované určité hodiny, abych měla nárok na druhou mateřskou..děkuji za odpovědi🙂

k.jolanka
3. máj 2010

a ještě se chci zeptat, u druhého dítěte, pokud to navazuje, že maminka nejde ani do práce, ale rovnou na druhou mateřskou, můžu si zvolit délku rodičáku, nebo jdu automaticky na 4 roky?

j.a.n.i
3. máj 2010

k.jolanko - ty 3 roky o kterých se zmiňuješ jsou naprostá mystifikace, nic se na ně neváže. Pokud máš trvající PP, což z toho co píšeš máš, tak máš nárok na mateřskou a výběr délky rodičáku. Pokud bys šla na mateřskou dříve než ti skončí rodičák, tak musíš na UP sama nahlásit nástum na mateřskou, aby ti rodičák ukončili, pobírala bys ho neoprávněně a musela ho vracet. Pokud ti to přesně navazovat nebude, tak normálně nastoupíš do práce, je úplně jedno jak dlouho tam budeš, ale máš tu výhodu, že pro výpočet mateřské se ti porovná aktuální plat s tím před první mateřskou a pro výpočet se použije ten vyšší, tohle pravidlo platí až do 4. narozenin staršího dítka, po nich už se vždy mateřská počítá z aktuálního platu. Je to ochrana, pokud bys třeba nastoupila jen na částečný úvazek.

k.jolanka
3. máj 2010

j.a.n.i děkuju moc za odpověď 🙂

miska30
3. máj 2010

gapa Dobry den! Prosim mne neviete poradit ☹ Dakujem!

gapa
3. máj 2010

miska,
a odo mna chceš ??? treba si vyrátať pravdep.termín pôrodu a vyrátať či vychádza 270dní do dna pred pôrodom. Ale samozrejme záleží od skutočného termínu pôrodu, nie pravdepodobného. A potom bud risknúť alebo nie. Dni predchádzajúceho PP už do dvoch rokov pred pôrodom nespadajú.
A vraj ak nevyjde nárok na materské, tak by sa dalo od 271ého dna čerpať PN. Ale to záleží od lekára a nemám s tým skúsenosti. Len najaká mamička o tom písala.

miska30
3. máj 2010

gapa Tak zatial dakujem.Musim si pockat na vyjadrenie lekara,pretoze zatial to bolo skoro na vyjadrenie.Vysledky boli len z krvi a knim sa vyjadrila sestricka ze asi 2 tt.No to moz byt aj + -.Ale aspon viem ze s toho predchadzajuceho zamestnania na mna uz bohuzial neplati nic 😔 .A este som nieco citala ze je dobre aspon na nejaku dobu sa zamestnat.No neviem pretoze este poberam zvyseny rp na prve dieta.Tak aj tak este raz vdaka,uz len cakat a dufat 😉 .

meginka79
5. máj 2010

ahoj gapa 😉 vidim, ze to mas riadne prevetrane, vsetky temy ohladne materskej, rodicovskej, DNP ... pekne od teba, tak ta idem aj ja otravovat, zatial iba s materskou ;)

platim si DNP (uz tri roky, takze 270 dni nemusime rozoberat)
od 26.04.2010 do 02.05.2010 som bola PN
13.05.2010 budem mat nastup na matersku (termin mam presne o 6 tyzdnov)
moj pracovny pomer trva, avsak som vo vypovednej dobe, kedze som vsak bola v case vypovede tehotna, tak mi plynie ochranna doba az do konca bud materskej alebo rodicovskej alebo kym sa sama nerozhodnem to ukoncit dohodou

vedela by si mi povedat, co ma caka pri nastupe na MD, ake papiere vybavit, kde vsade treba skocit a ci som nejaky specialny pripad? co treba urobit s DNP? treba to nejako pozastavit alebo je to v case MD automaticke, ze zena si nema platit DNP, ale poistenie plynie?

ake dalsie poistenia som nutena platit (nemocenske, nezamestnanost, dochodok, II.pilier atd. atd.)?

dakujem

gapa
5. máj 2010

miska,
tehotenstvo sa ráta od prvého dna poslednej menštr. a trvá obvyle 38-42týž. (moje posledné napr.38týžť). Takže by si mala vedieť si to vyrátať. Neráta sa od počatia 🙂

gapa
5. máj 2010

meginka,
nechceš toho málo. Len tak na rýchlo ničoč napíšem, treba tu resp. na nete pohladať.

nepíšeš podla ktorého § si dostatal výpoved, to je podstané, či ti bude končiť PP bud ukončením VD (§ 63 ods.1 písm.a) )alebo ukončerním rodič.dovolenky (pri výpovedi podla § 63 ods.1písm. b), resp. ak sa rozhodneš, že netrváš na OL (tak som to urobila ja). Lebo inak, ak si tehotenstvo písomne oznámila, tak si nemohla výpoved podla pís. b) ani dostať. A podla písm. b) ti nekončí PP až koncom RD.

od lekára 2x žiadosť o materské, 1x pre zamestnávatela, 1x do svojej SP (odporúčam urobiť kopiu a nechať potvrdiť prevzatie SP). Na oboch vyznačiť, že si nárok uplatnuješ aj z iného NP.

Po pôrode poslať RL dieťaťa ku každej žiadsoti zvlášť

počas poberania materského nemusíš platiť DNP a DNP ti trvá. NIč sa neoznamuje, ale na základe rozhodnutia o priznaní materského platiť nemusíš. Od ukončenia poberania materského treba platiť alebo sa odhlásiť.

čo sa týka ZP a dôch.poistenia, záleží dokedy bude trvať PP.

meginka79
5. máj 2010

ahoj gapa, no veru mas pravdu, nechcela som toho malo, ale zodpovedala si to na chlp presne. Presne to, co som potrebovala

co sa tyka vypovede, ja som bola tehotna uz aj pocas vypovede, len som o tom este nevedela, takze sa ma vypoved tykala, ci som chcela alebo nie, som vsak v ochrannej lehote. Vypoved bola z nadbytocnosti, teda 63 1b, teda ak to potiahnem, tak sa PP skonci az po ukonceni RD (zavisi, ci to neskoncim aj skor, ale teda zatial v tom nevidim velky vyznam, je lepsie to potiahnut co najdlhsie, zvlast ked by som chcela mat asi dve babatka za sebou ;))) inak by som ostala nezamestnana a zbytocne ;)

ostatne mi je jasne

este k ZP a doch.P, ak bude trvat PP do konca rodicovskej, pripadne este aj dlhsie (MD+RD+MD+RD ...) :DDD, tak potom som automaticky poistena statom? alebo nie som, ale nie som ani povinna si to odvadzat, ci ako to je?

viem, ze teraz sa cosi spekuluje, ze materska sa nebude zaratavat do dochodku, ale zatial to este nie je schvalene, takze to radsej nejdem este spekulovat

dakujem

tomato
5. máj 2010

Ahojte,
studujem Vas uz dlhsie. Prosim, mozete mi odpisat, ci to cele dobre aplikujem na moju situaciu.
Do 11/2011 som na RD,
PP mi skoncil pocas RD, a to 31.12.2009, trval 5 rokov.
Ku koncu RD v 2011 by som mala rada druhe dieta a zaroven narok na materske.
Ak sa to nepodari, tak by som chcela poziadat o podporu v nezamestnanosti.
Od 1/2011 sa chcem prihlasit na DNP aj DP v nezam. a platit ich z maxima.
Viem, ze tieto zakony sa stale menia a budem to sledovat.
Do potrebnych dni poisteni som zaratala aj dni trvania RD a MD, ked som bola este zamestnana, je to spravne?
Aplikovala som to dobre????