Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

gapa
26. jún 2010

@kkiki
neviem, nepíšeš nič o svojich nem.poisteniach, či si prerušila nem.poistenie v SP alebo ukončila. A čo s DNP.

K výške materského. Ak platíš len minima, tak je to 55% z minima t.j. cca 55% z 295,5eur, čo je cca ako píšeš.

kkiki
26. jún 2010

@gapa prerusila a co je to dnp ? danove ? takze sa zase na pol roka vratim ku 150 euram ...

gapa
26. jún 2010

dnp = dobrov.nemoc.poistenie.

v tvojom prípade sa neodvažujem odpovedať, lebo si nie som istá, či si si po prerušení živnosti na živnostens.úrade v SP prerušila alebo ukončila poistnie. To je podstatné. Ak si podala prerušenie z dôvodu poberania RP, tak ti predpokladám aj dni od prerušenia považujú ako dni nem.poistenia pre nárok na materské (nie na rodič.príspevok, ak by si o materské nežiadala).
Ak by si podala odhlášku, tak podla mna nárok na materské pravdepodobne nebudeš mať a potom možno ani na zvýšený RP na druhé dieťa.
Ale neuvádzaš dátumy, tak neviem. Mala by si si to zavčasu pozisťovať, lebo môžeš mať do konca len cca 164eur. Zdá sa mi, že zatial si toho asi vela o nemoc.poistení nečítala. Aj ked teraz môžu byť zmeny, tak aj rady nemusia byť v čase nástupu na MD.

alikaa
1. júl 2010

@elenka.k pises, ze prva materska je 90% z denneho vymeriavacieho zakladu a druha 55%, ale pokial viem, tak aj prva je tak pocitana. Tak ako to je? Ja tiez planujem v ramci rodicovskej ist na dalsiu matersku. Tak dam priklad, ak sa mi prva materska ratala z 1 000 euroveho platu, druha sa bude pocitat podla toho aky asi plat by som mala, keby som nadalej pracovala? A teda ak z 1 000 euroveho platu vychadza co ja viem 550 eur materska, tak ak mi zamestnavatel napise znova 1 000 eur, tak znova bude 550 eur materska? Mna kamoska vcera presviedcala, ze budem mat narok uz len na tych 164 eur.

elenka.k
1. júl 2010

@alikaa no o tých 90% mi povedali v práci, možno sa odvtedy zmenil zákon,(ja som išla na meterskú pred 2r) teraz viem, že to bude určite tých 55%, No v podstate ohľadne toho platu máš pravdu, keď mi teraz na soc. poisť. povedali, že požadujú terajší (predpokladaný )plat (toho mesiaca, kde opäť prechádzaš na materskú z rodičovskej a aj roka) tak mi zamestnávateľ napísal vyššiu sumu, ako som mala vtedy. A na úrade som sa pýtala(kedže poberám ten zvýšený rod. príspevok), že ak mi socialna poisťovňa prepočíta menej ako dostávam teraz, to je blbosť(ale tam som to povedala krajšie) no a ona mi vysvetlila, že potom nám budú doplácať, aby sa mi to vyrovnalo. Ale Ty teraz berieš ten zvýšený(t.j. kolo 270 eu) a vtedy si to mala fajn 1000eu, ja som mala necelých 300eu, vtedy to bolo ešte v korunách kolo 9000 sk. Teraz už čakám na rozhodnutie od sociálnej poisťovni a potom ešte od úradu, či fakt mala pravdu.(musím počkať ako to bude...)

gapa
1. júl 2010

@alikaa
podla teraz účinného zákona bude tvoja materská, na ktorú nastupuješ počas čerpania prvej RD a trvania prc.pomeru, ak ti napíše zamestnávatel pravdep. vym.základ pre nem.poistnie v mesiaci nástupu na MD ako píšeš 1000eur a na MD nastupuješ napr. 3.10.2010

denná materská (DM) = 1000eur : 30 x 55%
materské za oktober = DM x 29dní od 3.10. do 31.10.
materská za november = DM x 30dní ...
...
MD čerpeš obvykle 28týždnov t.j. 28x 7dní

V niektorých firmách alebo zamestnaniach sa platí materská (alebo nemocenské) nie 55% ale 90%.

elenka.k
1. júl 2010

@gapa tak, tak správne, preto som bola zmetená...... díky Ti.

jani2
3. júl 2010

@gapa - už raz si mi veľmi dobre poradila, prosím ťa, poraď mi aj teraz! 😉 Mám dcérku, ktorá bude mať v decembri 3 rôčky, od septembra som ju chcela dať do škôlky a ísť do práce (som stály zamestnanec istej nem. firmy). Lenže som pravdepodobne tehotná (termín v marci 2011)...ako to teraz riešiť?...Malú chcem dať do škôlky aj tak, je rada v kolektíve detí...ale ako to bude so mnou? do práce sa mi neoplatí ísť na pár mesiacov, prvé tehu bolo rizikové, predpokladám že bude aj toto 😒 , dá sa ísť na marodku už od septembra, alebo mám si vybrať aj dovolenky, ktoré ešte v práci mám?. ..čo bude pre mňa najvýhodnejšie? ďakujem za odpoveď!

mama.wolfka
4. júl 2010

@gapa ahoj, všimla som si tu, že si odborníčka na veci okolo MD, RD a pod. ... 😉
rada by som ťa požiadala o radu - počas čerpania RD nastupujem na druhú MD ...
ako mám túto skutočnosť oznámiť ÚPSVaR ? ... majú nejaké tlačivo, alebo len listom? ... čo priložím? (kópiu žiadosti o MD od gyn.?)
ďakujem pekne za pomoc 🙂

bzucinka2
4. júl 2010

@mama.wolfka na upsvar treba doniest potvrdenie zo socialky co ti pride domov postou, ze ti uznavaju matersku 😉 nic ine odo mna nechceli 😉

vivika2
4. júl 2010

kto mi vyrata matersku dovolenku prosim vas mam odpracovane dva roky v kuse...moja hruba mzda je okolo 700 eur ako slobodna mamicka by som matersku poberala len pol roka zo svojho platu alebo dlhsie....a potom tych 265 eur alebo tak neako dakujem

zuzana76
4. júl 2010

ahojte a ako je to s tym 2. pilierom dochodkoveho poistenia? lebo v socialnej poistovni mi povedali, ze to staci do 45 dni od narodenia dietata, tym cislom nie som si az tak ista a napr tu sa pise toto

http://www.dietaaja.sk/co-treba-vybavit-pred-po...

Ak nastupujete na MD a chcete byť v II. pilieri dôchodkového poistenia, musíte to oznámiť do SP najneskôr do 30 dní od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o priznaní materského.

Ak svoje rozhodnutie byť zúčastnená na starobnom dôchodkovom sporení počas poberania materského poisťovni v uvedenej lehote neoznámite, bude za Vás štát platiť poistné na dôchodkové poistenie len do prvého, štátneho priebežného systému.

kuchy
4. júl 2010

Ahojky, já tomu vašemu počítání teda moc nerozumím, taky mě to brzy čeká, jsem na zvýš. RP a brzy půjdu znovu na MD, nevím ,jak je to na Slovensku, ale mě bylo řečeno,že budu mít skoro stejnou mateřskou jako první,počítá se úprostě zb platu pře odchodem na ni, bez ohledu na nějaká procenta.
Tak ted nevím, jak to je. Pracuji ve státním, a z nějakých 55% vym. základu bychom nepřežili. Tak mě nestrašte 😉 Já jsem měla loni denní vym. základ cca 550 kč na den, tak by to mělo být snad obdobné,když MD vyplácí zaměstnavatel.... 😒

mama.wolfka
5. júl 2010

@bzucinka2 ďakujem pekne za odpoveď 🙂
akurát, že ja mám materskú už od 3.6. a zatiaľ mi zo SP nič neposlali ... volala som síce či je všetko ok a povedala mi, že je, ale rozhodnutie ešte nemám ... a keď mi za jún pošlú RP, tak ho budem musieť predpokladám vracať a nechcem s tým mať zbytočnú robotu, tak som myslela, že im to nejak treba oznámiť, že končím RD predčasne 😕
asi tam skúsim zavolať a uvidím ...

susika
5. júl 2010

ahojte. silno rozmýšlam nad tým, že po skončení RD a vybratí dovolenky ostavajúcich 11 dní, by osm sa dokiho spýtala, či mi nemože dať PN na 14 dní a azčaitok MD od 23.8., lebo normálne 6 týždnov pred porodom by mi začínala 6.9. to sa mám ísť sama odhlasiť na upsvar? či pri ukončení neičo posielajú?na socialke mi vtedy vravela, že ked malá bude mať 3 roky, aby som došla nahlásiť, že končím RD.....ako sa potom posudzuje PN, ak by mi ju dal, a vyška materského prispevku?
a ako by to asi bolo, kedže som zamestnaná a skončila by mi RD a keby mi nedá PN a neposunei začiatok materskej.potom mi tam vychádza 24 dní, keby nenastupim do prace, vypoved by mi nemali dať, kedže som v ochrannej lehote, že? a nebola by blbosť, keby som potom ako samoplatca? čo by ste poradili?ja do tej prace nemožem ísť, nemám kam dať malú na týcvh par týždnov, do školky nastupuje až v septembri.....

susika
5. júl 2010

ma napadlo, dalo by sa to zobrať ako neplatené volno?myslím tých 14 ak by mi posunul MD na 23.8. alebo 24 dní ak by mi MD normálne začínala 6.9. ?ako to posudzuje zamestnavatel?je mi jasné, že odvody a ostatné veci by som si musela zaplatiť sama...

gapa
12. júl 2010

@mama.wolfka
zmeny treba oznámiť podla zákona do 8dní. Čo viem od mamičiek odnesú kopiu žiadosti o materské na UPSVaR a potom dodatočne donesú rozhodnutie zo SP o priznaní nároku na materské (to môžu doručiť aj 60dní po podaní žiadosti).

Ak si požiadala o materské od 3.6., tak máš nárok na rodič.príspevoj aj za jún vyplateny v júli. RP ti odnímu až od 1.7.2010 t.j. koncom júla by bolo dobré mať už rozhodnutie zo SP.

Nezabudni si požiadať o príspevok na starostlivosť o staršie dieťa po narodení druhého dieťaťa. Máš nan nárok za msiac 7/2010 až do mesiaca, kedy novonarodené dieťa dostiahne 6týždnov. Ak sa o staršie dieťa staráš tiež ty osobne, tak bude vo výške 41eur na mesiac.

A ak si v II.pliery, tak nezabudni do 30dní od právoplatnosti rozhodnutia o priznaní materského odniest na SP Oznámenie o účasti na dôch.sporení časť A (daj si potvrdiť prevzatrie).

a ked staršie dieťa pôjde do škôlky, asi treba prehlásiť aj dieťa na dôch.poistení, lebo si vyplnovala vyhlásenie na staršie dieťa

gapa
12. júl 2010

@jani2
ak by ti vznikla PN počas čerpania RD, tak nemáš nárok na nemocenské, bacha na to. Asi by som si najprv vyčerpala dovolenku, ak máš nastúpiť už v septembri. Totiž ak skončíš čerpanie RD v 9/2010 a nevyčerpeš si dovolenku z rokov napr. 2005-2009 do konca roku 2010 a budeš PN, tak ti dovolenka prepadne (ak máš nárok ročne na 25dní dovolenky, tak 5dní za jeden kalend.rok ti môže byť preplatených, viac nie). Jedine ak čerpeš RD ku koncu roku, tak sa dovolenka prenáša.
Ak by si ukončila RD napr. v 12/2010 a nevyčerpala dovolenku do 31.12.2010, tak neviem iste zaručiť, či o nu prídeš alebo nie. Záleží od mzdáky, zákon nie je jednoznačný. Ale ak si od ukončenia RD len!!! čerpala riadnu dovolenku (t.j. nie PN, očr, nep. volno, nepracovala si), tak predpokladám nemala by prepadnúť, no porad sa s mzdárkou, čo to bude robiť.

Ak na MD nastúpiš v r 2011, tak sa ti bude materské rátať z vym.základu od ukončenia RD do konca roku 2010 (dni PN sa vynímajú)

gapa
12. júl 2010

Dovolenka z r.2010 (ak ti na nu nárok vznikne, čo je v prípade, ak odpracuješ aspon 21dní. Odpracované je aj čerpanie riadnej dovolenky, ale nie rodič.dovolenky, PN) sa samozrejme prenáša do roku 2011.

jani2
12. júl 2010

@gapa - ďakujem moc!!! 🙂 🙂 🙂 ...trošku si ma vyľakala tou PN počas čerpania RD, že také čosi je vôbec možné 😕 . Takže mať vypísanú dovolenku napr. od 2.9 do 15.9....a hneď na to mi dr. vypíše od 16.9 PN-ku, tak to bude v poriadku? Však ešte musím skočiť aj za mzdárkou, ale nechcela som tak ísť ako taká "hlúpa hus", úplne nevedomá 😵 ...ešte raz ďakujem! A z čoho sa vypočíta materská, keď po RD pôjdem hneď na PN? Lebo takto je to asi najpravdepodobnejšie 😒 .

mama.wolfka
12. júl 2010

@gapa ďakujem veľmi pekne za rady aj dobré tipy 🙂 si zlatá, že tu takto vždy dobre poradíš 😉
už som medzičasom bola na UPSVaR, presne chceli čo si písala a potešili ma info., že RP dostanem ešte za celý jún, to som ani nečakala ... čo s toľkými peniazmi aj narobím? 😀

gapa
12. júl 2010

@jani2
vzhladom na to, že nastúpiš na MD v r.2011, tak z obdobia čerpania dovolenky.
Tú pn asi tak ako píšeš, po vyčerpaní dovolenky. Mzdárka by mala ale napísať ako pravdepodobný VZ celomesačnú mzdu, čo predpokladám urobí. Z toho sa vyráta nemocenské zo SP.

elenka.k
13. júl 2010

Baby chcem sa spýtať po podaní tlačiva na soc. poisťov. ste ako dlho čakali na rozhodnutie - výpočet toho výmeru. Dík!

cicimon
13. júl 2010

elenka - mne to prislo skoro po mesiaci co som bola na MD, 3tyzdne urcite

jani2
13. júl 2010

@gapa - Ďakujem moc, už je mi to jasné! 😉

susika
15. júl 2010

a čo v prípade, že sa starám o druhé dieťa,ktoré dovršii 3 roky 29.7. ešte by som teda rodičovskú mala dostať zan v auguste, kedže sa platí poazdu, ale ked mi v auguste plynie materská a o to dieťa sa starám stale, lebo ide do školky až v septembri .dostanem zan ešte za august peniaze?t eda v septembri? netuším, síce aké....termín mam až na 18.10., takže s tým, čo sa písalo pre "mama.wolfka" to asi velmi nemá...možno v prípade, ak by som nedajbože porodila skor, tak platí tých dovršenie 6 týždnov novonarodeného dieťaťa?

momoaa
19. júl 2010

ahojte,potrebujem poradit v septembri sa mi narodi druhe babo a mala bude mat dva roky v novembry.matersku som poberala a teraz mam ten zviseny prispevok. co si mam vybavit a mam narok na materku. zamestnanie nemam.mam z toho chaos,tak my prosim poradte...dakujem

gapa
19. júl 2010

@momoaa
odkedy dokedy ti trval posledný prac.pomer? (nem.poistenie) z ktorého si poberala materské?

gapa
19. júl 2010

@momoaa
a potom uved aj presný dátum pravdep. termínu pôrodu.

momoaa
20. júl 2010

@gapa dva a pol roka som pracovala do 31,12,2007 potom som bola na urade prace a este so potom som robila od marca2008 do maja2008 pracovala a zase urad prace.termin mam 25.09.2010