Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

annie13
8. nov 2009

ahojte babenky
chcela by som vediet ci sa to tyka aj mna
na materskej som od septembra 2008 pred tym som bola v TPP teraz som na rodicovskej s rocnym syncenkom a v marci cakame druhe
budem teda dostavat 4600 alebo tych 8000
rpsoim o odpoved

gapa
8. nov 2009

annie,
vid odpoved v téme o rodičovskom a v ip.

mpad
10. nov 2009

Ahoj holky 🙂
mám dotaz, který už tady několikrát padl, ale myslím, že nejsme sama, kdo v tom má obrovský chaos a hlavně se to pořád mění a já už nevím nic 😖
jsem na rodičovský (na 3roky) plánujeme druhý a abych měla nárok opět na mateřskou (od stejného zaměstnavatele) tak vyjde nastejno jestli porodím do 3let věku prvního dítěte nebo stačí jen když budu do jeho 3let těhu a dostanu papíry od gynekologa na neschopenku? Jde mi o to, abych nemusela nastoupit, protože je to 100Km a není to prostě možné, ale zároveň nechci měnit zaměstnavatele kvůli mateřské, kterou jsem měla docela pěknou, budu mít na ní opět nárok ikdyž nenastoupím a pokud ano ve stejný výši jako poprvé?

Moc vám děkuji za objasnění, snad jsem to nenapsala nějak zmateně .)

kika25
11. nov 2009

Ahojte maminky, prosim poradte mi...dcerka sa mi narodila v 12/2007, poberala som matersku a nasledne rodicovsky prispevok...minuly tyzden mi dal lekar papierik na nastup na matersku dovolenku, ten som poslala zamestnavatelovi ktory ho posle do soc. poistovne (termin dalsieho porodu mam 1/2010).

Treba nejako oznamit na UPSVR ze opat nastupujem na matersku alebo to urobi soc. poistovna?
Co vsetko je este potrebne vybavit pred porodom a po porode?
Vdaka za vsetky odpovede, ste zlate...

zuzana105
11. nov 2009

ahoj, ja som ten istý prípad ako ty, prvé 12/2007, druhé 12/2009
treba počkať na vyjadrenie soc poisťovne o priznaní materskej, trvá to aj do mesiaca, dať si potom na sociálke potvrdiť tlačivo z upsvar Potvrdenie o nároku na materské (nájdeš ho aj na ich stránke) a to podať na upsvar
potom máš nárok aj na príspevok na starostlivosť o dieťa do 3.rokov, tiež na upsvar, s rodnými listami detí, je to v téme záhadný príspevok
k ostatnému som sa ešte nedostala ☹( je toho viacej, po 28.dňoch príspevok k príplatku, prídavky....

gapa
11. nov 2009

kika,
treba oznámiť aj upsvar, odkedy nastupuješ na MD. Asi budú chcieť neskôr aj rozhodnutie zo SP o priznaní materského.

ostatné je tu už rozpísané v samostatnej téme.

sakura77
13. nov 2009

ahojte,tak som sa konecne dockala,dneska mi prislo rozhodnutie zo socialnej poistovne,mala som ten maximalny(kedze som bola na rodicovskej,tak z predpokladaneho zakladu) vymeriavaci zaklad,takze aj mi vyratali 19,88 eur na den,tak som radaaaaaa 🙂

rovni
13. nov 2009

gratulujem sakura! 🙂
cize mala si tam tych 1034 eura?nevadilo ze si pri odchode na prvu matersku mala mensi realny prijem ako teraz ten predpokladany?

nela.v
17. nov 2009

pripajam sa k sakure. tiez som isla z materskej na rodicovsku a opat matersku a ak mate pracovnu zmluvu na dobu neurcitu, naozaj sa vyratava zaklad z predpokladaneho zarobku, pripadne este aj z dobrovolneho nemocenskeho poistenia. len im to v tej socialnej poistovni neskutocne trva.

takze este raz dakujem gapa. 😉

kika, treba im to oznamit ak dostanes rozhodnutie. oni automaticky zastavia vyplacanie rodicovskeho, inak by si ho spatne musela vracat. zaroven si pytaj formulare na ten dodatocny vyrovnavaci prispevok po dobu 6 tyzdnov pre obidve deti. na druhe dieta ti zacnu prispevok vyplacat az po narodeni a predlozeni rodneho listu.

watergeenie
18. nov 2009

Ahojte baby,
mam otazku, pred materskou som bola SZCO, teraz poberam rodicovsky a chceli by sme dalsie mimco, tak by som mala ist rovno na dalsiu matersku. To sa mi bude materska vyratavat este z toho povodneho prijmu?
Dik 😉

holis84
19. nov 2009

holky,

jak to je kdyz ted mam dite a chtela bych navazat druhym ditetem, znamena to ze o praci prijdu kdyz zamestnavatel je povinen mi drzet misto jen 3 roky? nebo kdyz otehotnim znova tak me to misto porad drzet musi klidne 6 let?

standa82
19. nov 2009

Holis84, si podobný prípad ako ja. Som na RD do konca augusta 2010. Chceli by sme druhé bábo. TPP mi trvá. Keď nastúpim z RD na materskú, zmestnávateľ mi je povinný držať miesto (nie funkciu), kým sa nevrátim späť. Už som sa informovala u zamestnávateľa ako by to bolo v tomto prípade.

holis84
19. nov 2009

standa tak snad je to tak i v CZ, pac ja nechci mit pocit ze se nemam kam vratit 😀

standa82
19. nov 2009

Veď kvôli tomu som sa ja informovala. Lebo v dnešnej dobe je každému práca vzácna - aspoň si myslím. No neviem ako je to v CZ.Skús sa poinformovať.

j.a.n.i
19. nov 2009

v CZ je to stejné, pokud nastoupíš druhou mateřskou za trvání předchozí rodičovské, tak se ti PPM počítá z platu před první a zaměstnavatel ti drží místo do tří let věku mladšího (případně nejmladšího) dítěte.

dibla
20. nov 2009

Holky Help dotaz???? nějak se v tom začinám ztrácet adt Rodičovská...
Dneska mi volala kámoška z práce, která má normálně na smlouvu neurčitou a RD měla na 3 roky, prcek se jí má narodit v lednu..... když se byla ptát na sociálce,dokdy musi na malého, který se má narodit v lednu nahlásti na jak dlouhou dobu chce jít na MD, tak jí řekli, že nic hlásit nemusí, že jde automaticky na 4 roky... Tak z toho nejsem nijak chytrá...
Já myslela, že i při druhým dítěti si mohu vybrat jestli půjdu na 3 nebo 4 letou MD.... Nevíte někdo jak to je???

dibla
20. nov 2009

Děkuji už jsem našla i odpověď na mou otázku...

Dobrý den chci se zeptat mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou nyní jsem na mateřské, která mi končí v srpnu 2010. Nyní jsem těhotná a očekavaná doba porodu je v červnu 2010. Budu mít na výběr jak dlouho chci bít doma ( 2, 3, 4 roky?). A kolik budu brát mateřskou až se to narodí? Předem děkuji
bamborka 05.10.2009 13:06, počet příspěvků: 1, poslední: 05.10.2009 13:57

Odpověď
Na výběr mít budeš, protože ti trvá pracovní poměr. PPM se ti bude počítat ze stejného platu jako ta první, podle aktuálních pravidel. Teď je jenom otázka zda budeš moct volit i 2 letý RP - podle termínu porodu jsem koukala, že budeš celou PPM brát v roce 2010, tak pokud ještě něco zákonodárci nezmění, tak na dvoutetý RP bys musela mít cca 21000,-.

magne11
30. nov 2009

Ahojte babule, potrebovala by som poradiť, ak by ste boli také zlaté, som na RD, a od 27.12.nastupujem znovu na MD, mám ísť s tlačivom od gynekológa hneď na sociálku, alebo treba najprv znovu k zamestnávateľovi? Treba aj hlásiť ZP?A popri MD budem dostávať aj RP, či nie? Ďakujem vám za info.... 😉

alusha
30. nov 2009

magne, ked ides na matersku, rodicovsky sa ti stopne, ten uz nebudes dalej dostavat... a papier treba podla mna odniest k zamestnavatelovi 🙂

magne11
30. nov 2009

alusha, ďakujem, a to sa mi stopne automaticky, či mám ísť sama?

standa82
30. nov 2009

Magne, musíš sa ísť odhllásiť. Ak si aj DNP, potrebuješ tlačivo zaniesť aj zamestnávateľovi a aj na SP, kvôli Dnp.

ribizek
30. nov 2009

Magne - ja som si z toho tlačiva urobila kópiu. Originál som poslala zamestnávateľovi, ktorý to po potvrdení poslal sociálke a s kópiou som išla na úrad práce. Podpísala som tam papier o zastavení rodičovského a vybrala si tlačivá na príspevky na starostlivosť pre obidvoch synátorov.

magne11
30. nov 2009

ribizek- ďakujem a poberanie toho príspevku na starostlivosť o dieťa je aj niečím podmienené? šak mám z toho galimatiáš.... ☹

elty
1. dec 2009

Ahojte,
je velmi pravdpodobne, ze podobny problem tomu mojmu sa tu preberal, ale preluskat sa vsetkymi temami a najst ho tam je nad moje sily. Prepacte mi to prosim☹ Tak skusim aspon takto v rychlosti. Maly sa nam narodil v auguste 2008, cize do augusta 2011 budem poberat rodicovsky prispevok. Chceli by sme druhe dieta. Tu sa vsak naskyta otazka. Ako je to s vyskou materskej pri druhom dietati? Vsade sa pise, ze musis mat odrobene aspon dva roky, aby si ju mohla dostat,ak chces dostat maximalnu vysku materskej , tak musis splnat podmienky (ktore som pri prvej materskej aj splnila, sice len tak tak, ale chvalabohu). Ide mi teda o to, ci dostanem matersku z maxim. vymeriavacieho zakladu aj ked porodim druhe dieta, hoci nesplnim podmienku a to byt zamestnana 2 roky pred druhou materskou
Priklad. Druhe male sa nam narodi v oktobri 2010. Ja som odisla na prvu matersku v juli 2008. Od jula 2008 do oktobra 2010 je viac ako 24 mesiacov (2 roky). Materska sa mi bude pocitat z platu, ktory som mala pred odchodom na matersku, alebo sa mi bude pocitat z platu, ktory by som mala teraz v praci, ked by som do nej nastupila a ukoncila rodicovsku, alebo sa mi bude pocitat z vymer. zakladu, ktory je dany statom? Snad som to napisala spravne. Tak vopred dik🙂 za informácie

sakura77
1. dec 2009

ak si pri prvom mala vyratanu matersku z platu a budes prechadzat z rodicovskej na matersku tak mas narok zas na matersku z platu-daju ti tlacivo kde ti zamestnavatel(alebo teda neja administrativa) napise aky "predpokladany "vymeriavaci zaklad by si mala teraz a na zaklade toho ti to vyrataju-ja som to mala tak isto a matersku mam z platu aky by som mala teraz keby robim...

set
1. dec 2009

a neviete nahodou ako to je pri SZCO? ked nemam prerusenu zivnost a som na rodicovskom a na bud rok idem na matersku opat? dakujem....

kika25
3. dec 2009

Neviete ako dlho trva kym poslu zo SP ten vymer materskej?
Zamestnavatel im poslal potvrdenu vyplnenu ziadost o materske doporucene 11.11. to uz bude mesiac a stale nic...cakam lebo s tym chcem ist na UPSVR kvoli stopnutiu rodicovskeho prispevku na prve dieta...

standa82
4. dec 2009

Majú na to 30 dní.

kika25
4. dec 2009

no, snad to stihnu, ked tak tam pre istotu zavolam alebo rovno pojdem...vdaka

simonkamoja
4. dec 2009

ahojte,prosim,potrebovala by som poradit.Momentalne som na MD poberala som matersku a v marci 2010 bude mat mala 2 roky,viem,ze na nu dostanem zvyseny rodicovsky prispevok,ale v januari 2010 by som mala nastupit na druhu MD a potrebujem vediet kolko vlastne budem dostavat na druhe babetko,ci mam narok na matersku a zvyseny rodicovsky prispevok.