Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

dejna20
22. júl 2016

@zalka a to sa musim zamestnat v r 2016 ci 17 ci je to jedno. Dikes 😘

nikalentilka
22. júl 2016

@zalka ahoj ;) prosim ta ak pracujem na polovicny uvazok 3 dni v tyzdni a chcela by som ist na matersku ako sa to pocita? Viem ze musim byt poistena zase 270 dni ale pocita sa mi to do poistenia ako cely mesiac alebo len na dni? Takze musim odrobit viac mesiacov?

gapa
22. júl 2016

@nikalentilka (snád nevadí, že nie som zalka). Ak máš prac.pomer na čiastočný úväzok, tak si prihásená v soc.poistovni od vzniku pp a trvá tvoje poistenie nepretržite, aj ked máš nepravidelný prac.týžden, tj. rátajú sa všetky kalend. dni (až na dni napr. očr od 11dna, pn po 52týždnoch, neplatené volno), teda celý mesiac... len samozrejme aj vym.základ bude potom nízky, ak máš nízky vym.základ.

evelyn19
24. júl 2016

Ahojte, chcem sa spytat nieco ohladom materskej. Momentalne poberam rod.prispevok. mam syna (2r.). Od 17.8.2016 by som mala nastupit opat na matersku (cakame druhe). Viem, ze lekarka mi da papier /ziadost o matersku/ a ten mam zaniest zamestnavatelovi. Otazka je,ze co vsetko este musim vybavit? Odhlasit sa zo socialnej poistovne?
Vdaka za pomoc

sulka288
24. júl 2016

Zdravim Vas. Poradte prosim...Som na predlzenej platenej RD. Chcela by som ist na dalšiu matersku a chcela som sa "akoze" zamestnat, no nikoho vhodneho som nenasla. Tak mi napadlo-manzel je SZČO (pracuje na stavbach). Mohol by ma on zamestnať napr. že mu robím papiere? Ak ano, čo všetko k tomu potrebujeme vybaviť? Ďakujem...

nina1990
24. júl 2016

@zalka prosim Vas mozem sa spytat, momentalne som na RD..na MD nastupujem 24.9...budem si cerpat pred nastupom 29 dni dovolenky, mam ukoncit RD k datumu od ktoreho budem cerpat dovolenku alebo staci toho 23.9? Dakujem za odpoved 🙂

evittam
25. júl 2016

@sulka288 Áno, môže ťa zamestnať. Vybaviť musíš za neho - prihlásiť ho na SP a prislúchajúcej ZP a DÚ ako zamestnávateľa, následne teba ako zamestnanca na SP a ZP. Následne treba robiť tvoju mzdu každý mesiac a výkazy a platiť odvody a dane - samozrejme. Neviem kto mu robil účtovníctvo doteraz - ale ak nevieš takéto základné informácie, tak mu ich bude musieť niekto robiť ak ťa zamestná - aby mal v poriadku to čo som už vyššie uviedla.... 😉

evittam
25. júl 2016

@evelyn19 Nemusíš vybavovať nič, len doniesť doklad o vypísaní na MD zamestnávateľovi a ten ho potvrdí a odošle na SP - neviem aké máš skúsenosti so svojim zamestnávateľom, ale ja som to pre istotu robila vždy tak, že som si to dala osobne potvrdiť u zamestnávateľa-spravil si kópiu, ja som si spravila kópiu a originál som osobne zaniesla do SP-kde som si tu kópiu nechala samozrejme potvrdiť, že ju prevzali. No a pri nástupe na MD sa treba odhlásiť z dôchodkového, na ktoré si sa mala prihlásiť pri prechode na RD pri prvom dieťati. To je všetko.

evelyn19
25. júl 2016

@evittam dakujem pekne 🙂

sulka288
25. júl 2016

@evittam ďakujem veľmi pekne

miriam111111
26. júl 2016

Dobry den.Potrebovala by som radu.Momentalne som na rodicovskej dovolenke a chceli by sme druhe babo a chcela by som prejst z rodicovskej na matersku.Som stale zamestnana no pocas rodicovskej som si zalozila aj zivnost.Budem mat v takom pripade narok na matersku?Moc dakujem

evittam
27. júl 2016

@miriam111111 Ahoj, no ak tvoj PP trvá, tak máš nárok na MD. Čo sa týka živnosti - tam záleží či si platíš odvody do SP.

nezabudka8
1. aug 2016

Ahojte. Potrebovala by som poradiť kamoške. V novembri má nastúpit do práce a zistila že je tehotná. Teraz je na rodičovskej. Tehotenstvo bude asi rizikové. Ako ďalej? Nastúpiť zobrať dovolenku a potom pnku? Alebo nastúpiť s pn-kou? Čo robiť netušíme. Poraďte prosím. Ako jej budú rátať pnku a z čoho materskú?

esme22
12. aug 2016

Prosím poradte...mám nárok na matersku? mam trvalý pracovný pomer, 20.11.2013 sa mi narodilo prvé dieťa, čiže do 20.11.2016 som na rodičovskej dovolenke, termin dalšieho porodu mam 15. decembra, teda nastupujem na matersku začiatkom novembra 2016. Termin porodu však nie je pred 3. narodeninami prveho dieťaťa, budem mať narok na matersku?

miamoja2012
12. aug 2016

@esme22 narok na matersku ti vznikne

esme22
12. aug 2016

@miamoja2012 takže aj ked porodim aj po 3 rokoch od narodenia prvej dcerky mam narok na matersku?, všade sa totiž piše že reťazový porod je ak sa dieta narodi do 3 rokov....mne tam chybaju asi 3 tyždne, .skor sa to nepodarilo emoticon mam pracovny pomer na dobu neurcitu a urcite sa ma nechystaju prepustit.. ďakujem

miamoja2012
12. aug 2016

@esme22 narok ti vznikne pred 3 narodeninami,tak ano

miamoja2012
12. aug 2016

@esme22 na MD nastupis pred narodeninami teda

esme22
12. aug 2016

@miamoja2012 Ďakujem pekne za odpoveď, prave toto som si nebola ista, ci sa to pocita ci nastupim na matersku pred 3. narodeninami alebo len proste ked neporodinm pred 3. narodeninami tak mam smolu...

dannad
23. aug 2016

Ahojte, potrebovala by som poradit. Na aku vysku materskej budem mat narok, ak som stale na rodicovskej? Podla coho si vypocitam vysku materskej? Dakujem za info.

evittam
23. aug 2016

@dannad Ahoj, tvoj PP trvá? Ak áno tak tvoj VZ pre MD bude predpokladaný príjem, ktorý ti potvrdí zamestnávateľ pre účely vyplácania MD.

dannad
23. aug 2016

@evittam ano, pp stale trva. Cize vz bude prijem pred prvou md?

evittam
23. aug 2016

@dannad Ešte raz - VZ bude taký aký ti potvrdí zamestnávateľ na potvrdenie pre SP - t.j. môže byť aj vyšší-veď za tie roky by sa ti kľudne mohla navýšiť mzda (už len z pohľadu minimálnej mzdy), ale to závisí od ochoty zamestnávateľa-SP toto nekontroluje-ak to pravda nie je nejaký veľký rozdiel. Prípadne to môže byť aj menej - ak si napríklad mala nejakú základnú hrubú mzdu a k tomu príplatky popri zamestnaní, tak mzdárka ti môže potvrdiť len ten základ podľa zmluvy-všetko záleží od zamestnávateľa-mzdárky.

dannad
23. aug 2016

@evittam ahaaa, dakujem velmi pekne. 🙂

evittam
23. aug 2016

@dannad Za málo.

ajuska182
23. aug 2016

Ahojte zienky mam taku otazocku..termin porodu mam vypocitany na 7.1.2017, na matersku by som mala nastupit koncom novembra a chcem sa opytat, ci materska sa mi bude pocitat z roku 2016 alebo este z 2015? V decembri mi pride este vyplata za november z prace, ze? Dakujem za ozrejmenie 😊

evittam
23. aug 2016

@ajuska182 Ak na MD nastupuješ v r.2016 tak tvoj VZ pre MD bude príjem za r.2015 (teda ak si pracovala celý rok 2015). A áno novembrová výplata ti príde v decembri.

srdiecko9
3. okt 2016

@zalka vidim ze sa vyznáš..mohla by som ta poprosiť o odpoved? Som na predĺženej RD platenej zo zdravotných dôvodov dieťaťa..konci mi teraz v októbri 2016. Som ale tehotná a ak vsetko dobre pôjde, pôrod mam v júni 2017. Mam trvalý pracovný pomer ktorý stale trva. Moja otázka je, ci bude stačiť po skončení RD mesiac dovolenky čerpať a potom byt na pn ? Budem mat pn a následne materskú počítanú z aktuálnej mzdy v zamestnaní ? A este jedna informacia, robím teraz popri predĺženej RD na dohodu. Velmi pekne dakujem za odpoved a informácie.

zalka
3. okt 2016

@srdiecko9 áno stčí to a ak z dohody budeš mať 270 dní poistenia tak aj z dohody bude nárok na MD

srdiecko9
3. okt 2016

@zalka dakujem ti velmi pekne za odpoved!!