Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

salmas
10. feb 2016

@zalka Ahoj, už mi síce radili kočky v inej diskusii, ale tu som práve čítala, že si písala kočkám ohľadom neplatenej RD, tak by som ťa poprosila aj o tvoj názor. Písala som aj na SP, ale neposlali mi konkrétnu odpoveď, lebo, že je to v tejto chvíli špekulatívne a musím napísať presné dátumy.
Dá sa požiadať o neplatenú RD, v apríli mi bude končiť RD po dovrsení 3 rokov dieťaťa, alebo musím požiadať len o neplatené voľno? Ďakujem

zalka
10. feb 2016

@salmas ved je to jedno a to isté,
ako nepochopila som moc otázku a čo sa na tomto zdá SP špekulatívne ...
.. lebo zamestnávateľ nahlási na ZP a SP , že pokračuješ v RD, to že je neplatená to zamestnávateľa nezaujíma, odvody stále platí štát len ty nič nedostávaš ...

salmas
10. feb 2016

@zalka Samozrejme za predpokladu, že sa so zam. dohodnem. Zamestnaná som od roku 2006 nepretržite u jedného zam. a v 03/13 som nastúpila na MD.

gapa
10. feb 2016

@salmas čo myslíš pod tým neplatená Rd? taký termín Zákonník práce nepozná. Pozná RD alebo predlženú RD zo zdravotných dôvodov (tá je ale platená) alebo teraz ako to nazvať - prerušenú RD, kedy nevyčerpanú časť RD, ktorú nevyčerpáš do 3rokov (resp.6), vyčerpáš po dohode so zamstnávatelom neskôr, v zákonom určenom období.
Ak nejde ani o jedno z toho, tak vlastne žiadaš o neplatené volno z dôvodu starostlivosti o dieťa, nie o RD (aj ked medzi mamičkami sa tomu tak často hovorí, no ak žiadaš zamestnávatela, tam už by to malo byť podla mna, podla Zákonníka práce), tá má trochu výhodnejší režim, napr. ráta sa ako obdobie poistenia pre nárok na materskú, podporu (neplatené volno nie) a nie si počas NV chránená pred výpovedou zo strany zamestnávatela (počas RD áno).

salmas
10. feb 2016

@zalka No ja sa v tom už celkom strácam. Baby mi tu radili, ze podľa ZP, nemám nárok na neplatenú RD ak som si vycerpala riadnu RD v trvaní 3 rokov. Ze môzem sa so zam. dohodnúť na neplatenom voľne, ale tam si budem musieť platiť ZP. No a v SP som sa pýtala aj na možnosť, že by som v čase neplateného voľna ostala tehotná, z coho by sa mi rátala ďalšia materská, tak asi preto mi odpísali, ze je to špekulatívne.

gapa
10. feb 2016

@salmas prečo by si si mala sama platiť zdravotné positenie? dieťa bude v škôlke na viac ako 4hodiny????

salmas
10. feb 2016

@gapa Áno práve ty si mi radila, ale tu v diskusii som našla znova nieco o neplatenej RD a bola to otázka z januára, tak ma to znova akosi zmiatlo.A teraz mi zalka napísala, že je to jedno a to isté. Neviem ci tej SP kladiem neúplnę otázky, ale už 2x sa mi vyjadrili v tomto štýle a u nás v pobočke SP sa mi k tomu nevedela moc vyjadriť mám sa spýtať zamestnávateľa, u nás sú hrozne neochotné.

gapa
10. feb 2016

@salmas ja som iste nepísala o zdr.poistení, že si ho budeš musieť platiť sama. Leda že by dieťa bolo v škôlke na viac ako 4hod- tak je???? nech toto zdravotné uzatvoríme.
A k tomu nepaltenému volnu, je podstatné aj to, ako presne znela otázka pre nich. Skús to sem pripnúť aj s odpovedou (alebo do IP, ak nechceš tu).

salmas
10. feb 2016

dobe čerpania neplateného voľna sa zdravotné poistenie neprerušuje a zamestnávateľ je povinný zamestnanca odhlásiť zo zdravotnej poisťovne. Následne po skončení čerpania neplateného voľna je povinný ho opäť prihlásiť do zdravotnej poisťovne. Zároveň je zamestnanec povinný po dobu čerpania neplateného voľna, prihlásiť sa v zdravotnej poisťovni ako samoplatiteľ a odviesť preddavky na poistné, pretože v tomto období nie je zamestnancom na účely zdravotného poistenia.@gapa Snažila som sa nájsť čo najviac info ohľadne nepl.voľna a takmer všade bolo spomínané to ZP.

salmas
10. feb 2016

@gapa Neviem, pochopila som to dobre? Odpoveď hore , neoznačila som správne

gapa
10. feb 2016

@salmas no to by sa ta týkalo, ak si taký všeobecný občan 🙂 alebo ak nemôžeš byť z iného dôvodu zdravotne poistená štátom a ty môžeš byť, ak ti dieťa nechodí do škôlky a staráš sa on ty osobne alebo ak chodí do škôlky na max.4hod a staráš sa inak on ty osobne, tj. môžeš byť počas neplateného volna zdravotne poistená štátom ako osoba celodenne osobne a riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov (ie prívlastky sú tuším takto sporiadané) je to uvedené v § 11 ods.7 písm. j Zákon o zdravotnom poistení
kuk napr. tu:
http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-...

ivanina23
11. feb 2016

Ahojte, vedeli by ste mi prosim poradit ako to je v pripade retazovych porodov? Vznika opat narok na dovolenku? (myslim klasicku dovolenku, nie matersku dovolenku ;) ). Dakujem

zalka
11. feb 2016

@ivanina23 za každú MD vzniká nárok na dovolenku, za dni na RD sa dovolenka kráti, ale týka sa to len roku kedy dôvod na krátenie vznikol

pamag1805
11. feb 2016

možem sa aj ja opýtať? v apríly 2017 by som mala nastúpiť do prace....ked by som bola tehotna a ostala doma na PN, predpokladany temin porodu by bol v auguste, aku budem mať matersku?taku ako pri prvom dietati, aj ked by som bola medzitým na PN??dakujem vam za odpovede...

llienkal
11. feb 2016

Ahojte.chcem vás poprosiť o radu.v roku 2017 sa po materskej vraciam do prace.viem ze ma chcú prepustiť. Nakoľko mam tri deti a som pre nich príťaž.viete mi povedať načo mam nárok po materskej ,ako dlho si ma musia nechať a prepustiť ma.amam nárok aj na odstupné?firma ma menej ako 20zamestnancov a pracujem tam od 2007 roku.dakujem

salmas
12. feb 2016

@gapa Ďakujem za objasnenie 🙂

nina1990
7. mar 2016

@zalka mozem sa spytat, RD mi konci 28.10.2016.. som tehotna a TP je 4.11 som zamestnana na TPP.. vznika mi v tomto pripade narok na matersku? Predtym som mala matersku. Je tam rozdiel par dni, cize retazovy porod to nebude.. dakujem

zalka
7. mar 2016

@nina1990 samozrejme nárok na MD máš, na MD sa nastupuje 6t pred TP .. čiže sa ti ukončí RD a nastúpiš na MD ...

nina1990
7. mar 2016

@zalka cize nie je tam problem ked sa to druhe narodi az po ukonceni rd? Lebo som citala dost ze narok je len ak je to retazovy porod.. pisala som aj na SP, tak hadam mi zajtra odpisu.. Dakujem pek e

zalka
7. mar 2016

@nina1990 to vôbec neni problém .. nepanikar nárok na MD máš ...
a je jedno kedy sa narodí
dôležité je kedy ty nastúpiš na MD ... 6t pred pôrodom

nina1990
7. mar 2016

@zalka oki..dakujem pekne 🙂

salmas
8. mar 2016

Baby, ako to je s neplatenou rodicovskou dovolenkou a cerpaním podpory? So zam. som sa nakoniec dohodla na výpovedi s odstupným a chcem potom čerpať podporu. Musím byť na UPSVR alebo môžem dať žiadosť o predĺženú RD a zároveň čerpať podporu ? A este by ma zaujímala ochranná doba po výpovedi pre tehotnú. Ako sa ráta tých 8 mesiacov, ku dňu pôrodu alebo nástupu na MD? Ďakujem

majusqa77
8. mar 2016

@salmas ak chces cerpat podporu musis byt evidovana na UP. Ochranna doba je v podstate o tom, ze musis byt tehotna v case skoncenia prac.pomeru

salmas
8. mar 2016

@majusqa77 Tak najskôr vycerpám podporu a potom môžem dať žiadosť o predĺženú RD, aby som sa nemusela hlásiť na UP?

majusqa77
8. mar 2016

@salmas najskor sa musis zaevidovat na up a tak ziadat podporu v nezamestnanosti

radqa
8. mar 2016

Baby cca za 6tyzdnov nastupujem z rodicovskeho prispevku opäť na matersku, chcem sa spytat.. Rodicovsky si pozastvujem s papierom co mi da dr pre zamestnavatela a ten na socialku, ci si ho pojdem pozastavit az ked mi dojde vyrozumenie o tom ze nastupujem na Md? Aby som nahodou nemusela potom nieco vracat alebo co 🙂 dakujem

bambinka123
8. mar 2016

@radqa ahoj 🙂 Rodicovsky pozastavujes az s papierom zo socialnej poistovne o prideleni materskeho prispevku .... pred 3mesiacmi som to riesila

radqa
8. mar 2016

@bambinka123 super dakujem krasne, aj som si myslela ze je blbost s tym papierom pre zamestnavatela tam ist ale radsej sa spytat a vediet 🙂 Dakujem

mamulienka82
28. mar 2016

@nina1990 Ahoj,prosim ta,co ti odpisali zo SP?Riesim podobnu situaciu.vdaka za odpoved

nina1990
28. mar 2016

@mamulienka82 skopirujem ti odpoved 🙂