Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

zuzana76
5. máj 2010

Ahojte, neviete poradit aj mne?

Momentalne som na RD so synom narodeny 8/2007, rodicovska dovolenka mi teda ma koncit az 3.8.2010, avsak som uz tehotna v 27-28 tt , koncom juna by som mala nastupit na matersku dovolenku s druhym dietatom/ teda ide o retazove porody/, ale prave mi volali z prace, pracujem v skolstve, ze mam az 26 dni dovolenky a mam si ich teraz vybrat a nevedeli, ci mozem cerpat dovolenku pocas poberania RD, tak som sa isla spytat na UPSVaR a tam mi povedali, ze ak je to len par dni, tak rodicovsku dovolenku prerusit nemusim, resp pozastavit, ak je to vsak viac ako mesiac, tak budem musiet prvu rodicovsku dovolenku zrusit, nastupit akoze znova do prace a cerpat dovolenku a potom znova nastupit na matersku dovolenku s druhym dietatom. Este neviem presny datum, malo by to byt okolo 20.6. 2010, ten nastup na matersku dovolenku, zajtra idem k Dr.

zaujima ma hlavne, ze ak prerusim rodicovsku dovolenku pri prvom dietati a nastupim do prace, ci nepridem o zvyseny rodicovky prispevok 256 eur pri druhom dietati

A ako to,ze mam az tolko dni dovolenky, a nemozu mi to preplatit, aby som nemusela prerusovat RD s prvym synom? Dovolenku par dni, asi 8 som uz cerpala medzi materskou a rodicovskou dovolenkou

A ked teda budem cerpat dovolenku a teda sa akoze vratim do prace a prerusim RD, nemozu mi dat v praci vypoved? za ten mesiac? hoci mam nastupit na dalsiu materksu dovolenku?

dakuejm za odpovede

meginka79
5. máj 2010

ahoj zuzana76

tej dovolenky mas preto tak vela, lebo pocas obdobia materskej sa ti normalne "priratava" dalsia dovolenka, teda ako keby si normalne pracovala
po lopate to znamena, ze ak by si pol roka pracovala a dalsieho pol roka budes na materskej, tak mas narok na plny pocet dovolenky za cely kalendarny rok, teda plnych 20 dni (pripadne 25, ak si odpracovala uz 18 rokov)

co sa tyka cerpania, zo zakona NIE SI povinna vycerpat si dovolenku, ci uz pred, pocas alebo po MD, ci RD. Na MD aj RD je jedina vynimka, kedy si dovolenky nemusis vycerpat v ramci nasledujuceho kalendarneho roka (ostatni zamestnanci si ju musia vycerpat)

urcite by som ti poradila, aby si si ju necerpala, zbytocne prides o cas rodicovskej dovolenky, aj ked by to bolo v tvojom pripade "iba" 26 dni, ale aj to je dost, vlastne je to mesiac
zamestnavatel JE POVINNY ti tuto dovolenku poskytnut pri nastupe do prace (teda po RD, aj po retazovej), pripadne, ak byste ukoncili PP, tak JE POVINNY ti ju PREPLATIT

aspon nejake pozitiva pre tehotne, ci mamicky ...

paa

zuzana76
6. máj 2010

meginka, dakuejm za radu

tomato
6. máj 2010

pls, odpovedzte aj mne, moc dakujem

bzucinka2
7. máj 2010

baby ja sa chcem opytat kamoska je teraz na RD so syncekom, ktory bude mat teraz v maji 2 roky , v juni ide opet na MD, chcela by vsak vediet ako je to pri dvojickach s RD, dostane len jeden ci dva na obe deti ?
Dakujem!
🙂

klara_klara
12. máj 2010

ahojte babky, chcem sa spytat taku otazku...kedy je co sa tyka vybavovaciek a papierovaciek a zakonov a meterskeho a rodicovskeho najlepsie mat druhe dieta. moj maly bude mat teraz rok...a ja by som chcela mat maly rozdiel medzi detmi....neviem sa vsak rozhodnut co sa tyka tychto legislativnych veci kedy by bolo najlepsie planovat druhe babo...mam pockat na skoncenie tejto rodicovskej a zamestnat sa, alebo prejst rovno s rodicovskej na matersku? alebo sa pri pokracovani uz nepobera materska...ako to vlastne je a ako je to najlepsie...prosim poradte...dakujem velmi 😉

bzucinka2
13. máj 2010

klara, no neviem kedy je to najlepsie, to je asi tazko povedat ako to komu vyhovuje, ja som teraz prechadzala z rodicovskej na matersku a pokial si stale zamestnana, tak budes poberat matersku, tam by problem nemal asi byt o mesiac budem mudrejsia ked zistim kolko mi pribudne na ucet 😀

klara_klara
13. máj 2010

bzucinka to hej keby som bola zamestnana bolo byvsetko fajn ale konci mi zmluva o dva mesiace, takze v tom pripade ak nebudem zamestnana sa to riesi ako?

bzucinka2
14. máj 2010

klara, tak to neviem, teda poradit ☹

lottys
14. máj 2010

klara, keď ti končí pracovná zmluva o dva mesiace, tak je "v podstate jedno", kedy budeš plánovať ďalšie bábätko. Ochrannú lehotu 6 mesiacov od ukončenia pracovného do nástupu na materskú nestihneš. Pri nástupe na druhú materskú nebudeš mať nárok na materské, ale iba na rodičovský príspevok.
Porozmýšľaj preto o dobrovoľnom nemocenskom poistení, aby si získala materskú.

lottys
14. máj 2010

klara, ešte doplním, je vhodné dobr. nemoc. poistenie nielen kvôli materskej, ale aj kvôli vyššiemu rodičovskému príspevku do 2 rokov veku ďalšieho dieťatka. 😉

jaroe
17. máj 2010

zeny a dokedy vlastne zamestavatel miesto v pripade neprerusenych dvoch Md, RD po sebe? Je to len do troch rokov prveho dietata alebo toho druheho?

bzucinka2
18. máj 2010

jaroe, myslis dokedy ti drzi miesto? Tak pokial ja viem, tak do ukoncenia MD druheho, nie?

katka2209
18. máj 2010

ahojte dievcata, citam, citam, ale neviem, ci tomu dobre rozumiem:
teda ak som stale v pp a na md som nastupila 11/2007, dieta sa narodilo 13/01/2008, momentalne poberam rd a cakam druhe dieta, tak mam narok na matersku 6t pred skut. nastupom na md - termin pôrodu cca 2/1/2011? t.j. prechod z rodicovskej dovolenky na matersku dovolenku a materska mi bude priznana????

katy1979
18. máj 2010

katka tak presne nad tým teraz maturujem aj ja. lebo pisu poistena za posledne dva roky a my sme uz dva roky na RD. neviem mam v tom chaos. ci teda bude priznana materska alebo nie.

gapa
18. máj 2010

katka,
áno ak ti bude trvať PP do nástupu na MD v rozmedzí 6-8týž. pred pravdep. term.pôrodu, tak máš nárok na materské zo zamestnania z pravdepodovného vym.základu, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD. 55% z jednej tridsatiny, čo ti uvedú, je materské na 1kalend.den.

klara_klara
18. máj 2010

baby a kolko sa plati to dobrovolne nemocenske? odkedy by som to mala platiti aby mi uznali druhu matersku po rodicovskom prispevku ked budem nezamestnana? a ako to mam vybavit? je este nieco na co sa ma pred planovanim druheho babatka mysliet? a co napr. druhy pilier. ja napr. nerozmiem ako to je z II pilierom teraz. materska mi skoncila v decembri to som prede porodom davala nejake oznamenie pre II pilier ale po zacati poberania rodicovskeho prispevku som uz take oznamenie nedavala, je to chyba? a ako sa to robi v pripade druhej materskej tiez sa to oznamuje. viem, su to dve odlisne otazky v jednej ale ak to niektora viete dajte mi prosim vediet, dik

bzucinka2
19. máj 2010

klarka, DNP musis platit 270 dni pred porodom, teda aspon 270 dni, ak nesplnis tuto podmienku, tak ti nic nepriznaju, tak radsej zacat platit skor 🙂
II pilier pokial viem bude treba asi opat nahlasovat pri 2 materskej
ak si na RD, tak ked nastupis na MD a pride ti papier o priznani MD zo socialky, tak tu zanesies na urad prace, aby ti uz neposielali rodicovsku, lebo budes poberat matersku, inak by si musela vracat peniaze 😉
aspon takto to bolo vysvetlene mne, ak to tak nie je, prepac 🙂

klara_klara
19. máj 2010

bzuci a kolko sa plati to DNP?

bzucinka2
19. máj 2010

to zalezi ako si to ides platit, ja som si zistila vymeriavaci zaklad u zamestnavatela a ten som odcitala od sumy tusim 1083,?? € a z toho rozdielu 4,4 %, gapa to vie presnejsie a ked by si bola asi nezamestnana, tak 4,4% z tych 1083€ co je necelych 50 € 😉

bzucinka2
19. máj 2010

to je maximum co mozes platit a potom maximum dostat 🙂

klara_klara
19. máj 2010

bzuci a ked budem nezamestnana ako sa mi bude pocitat materska z akeho zakladu? Boze ja som fakt magor z tychto vsetkych veci tak sa tu musim takto vypytovat, ale nechcem nic zanedbat a o nic prist, lebo ked si clovek nenastuduje tieto hovadiny ani nevie o co pride ☹

klara_klara
19. máj 2010

teda nezamestnana a na rodicovskom prispevku zatial.

bzucinka2
19. máj 2010

no ja v tom nie som odbornik ale podla mna potom ak by si si platila to dobrovolne, tak podla mna zo zakladu 1083, a ak nie, tak potom neviem, taku skusenost nemam 😒

katy1979
19. máj 2010

Klara no ak chces matersku tak si musis platit dnp kedze si nezamestnana. Mozes si platit z maxima ale mozes aj menej. Prepocitaj si kolko penazenka zvladne aby si platila do socialky a kolko by ti asi vysla materska. Dufam ze to pisem spravne ak nie opravte ma

jita127
21. máj 2010

Ahoj holky, můžete mi prosím poradit. Jsem na RD s dcerkou, v srpnu jí budou 2 roky. RD máme na 3 roky. Nicméně 1.6. nastupuju na MD, jelikož čekáme druhé mimi. Vím, že přijdu o rok RD, s tím počítám. V práci mi řekli, že mateřskou už mi bude nově vyplácet sociálka (jsem stále zaměstnancem).Formulář o tom, že nastupuju na MD tam poslali. No, a já bych chtěla vědět, jestli se výška druhé mateřské vypočítává podle platu, který jsem měla před nástupem na první mateřskou?Tudíž bych ji měla mít stejně vysokou. Mě to tak přijde logické, ale nechtěla bych být nepříjemně překvapena 🙂 Díky moc za radu

pantomima
21. máj 2010

ahoj
jsem matkou 2,5 leté dcery. jsem na tříleté mateřské dovolené, která končí 28.října tohoto roku.
Od června loňského roku pracuji při mateřské na úvazek 0,2 u stejného zaměstnavatele na stejné pozici. V současné době jsem opět těhotná a jsem na rizikovém doma, tedy na neschopence. Výše nemocenské se mi počítá z úvazku 0.2.Na rodičovskou nastoupím ještě před ukončením mateřský, TP mám 6.11.
Můj dotaz se týká toho, z jakých příjmů mi bude počítán rodičovský příspěvek. Jestli z výše příjmů před nástupem na první RD nebo ze současného úvazku. Eventuelně, jak mám postupovat, abych na dosáhla na výši rodičovského příspěvku jako u prvního dítěte?
děkuji

katka2209
21. máj 2010

ahojte dievcata, viete mi niekto napisat, kedy sa poskytuje priplatok k pridavku na dieta (10,31eur)? ake su podmienky?

susika
22. máj 2010

ako vás tak čítam, aj tak mám chaos. tiež hladám, či budem mať narok na matersku alebo len rodičovský prispevok. malá bude mať 29.7. 3 roky a men sa skončí rodičovská, ale v pracio mi ostalo eše 11 dni dovolenky, ktorú si chcem vyčeerpať po ej rodičovskej a na dalšiu materskú mam aztial termín od 6.9., aj ked si ho chcem dať napisať skor, už 8 týždnov pred porodom, do vtedy si chcem sučasnú materskú predlžiť. (potom by to vhychádzalo nejakých 11 dní) lenže je tam tá dovolenka..... 😒 a z toho som jelen....a potom, ked som stale zamestnaná, budem teda poberať materskú či len rodičovskú? ked som do teraz nemala narok na zvyšenú rodičovskú, elbo malá mala 2 roky už vlani v lete a nie až po januári tohto roku....či stale platí, že rodičovskú nebudem dostavať, lebo som pred dalšou materskou neodpracovala 270 dní a neplatila som si ani ten príspevok v nezamestnanosti dobrovolne?

susika
22. máj 2010

Zuzka76-k tomu, či ti možu dať výpoved. si krytá, že si tehotná, tak ti výpoved nemožu dať. to je ako keby si bola zamestnaná a planujú ti dť vypoved a kede prideš z tehu knižkou, už si krytá, tak ta prepustiť nemožu..iné je to, keby firma zanikne, ale to už neviem ako by to bolo