Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

wanesi
25. máj 2015

@zalka dakujem velmi pekne. Si zlata. Dufam, ze nam to vyjde.

zalka
25. máj 2015

@wanesi rado sa stalo, držím palec

bellla25
28. máj 2015

ahojte, keď mám zmluvu na dobu určitú na zastupovanie počas MD a skončí mi materské tak sa zatiaľ na zdravotku prihlasovať nemusím až keď dôjde k skončeniu TPP nástupom zastupovanej osoby?
Potom s reťazovým pôrodom je to ako najlepšie, keďže žena nemá nárok na RP pri staršom dieťati ak poberá materské, čiže by som sa mala zariadiť tak aby som pred nástupom s druhym dieťatom mala 270 dni poistného za posledné dva roky. čo je teda ekonomicky najlepšie v tomto našom super systéme.

Ďakujem

pavlinakol
28. máj 2015

@zalka ahoj,dakujem ti za odpoved,ak mozem chcem sa este opytat..rozmyslala som nad tou neplatenou RD,ako si mi radila,ale u nas vo firme velmi chcu aby som nastupila na plny uvazok uz teraz od 1.6. Rd mi konci 8.6.mne sa ale trocha komplikuje strazenie maleho v lete,asi tam viac nebudem ako budem..ak by som teraz nastupila v juni na plny,ale napr. Vjuli a auguste, sa da este znova prerusit PP,ist na RD plus pracovat na dohodu pre tu firmu napr.do septembra a potom v septembri sa znova vratit na plny PP?ako by mi to ovplyvnilo matersku v r.2016? Dakujeem

zalka
28. máj 2015

@pavlinakol no kažťdá zmena platu ovplyvní MD v 2016 roku ... muselo by ísť o novú zmluvu ...

pavlinakol
29. máj 2015

@zalka číže keď teraz skončím RD, pôjdem pracovať na plný pracovný pomer napr.na mesiac jún a potom by som sa vrátila na dva mesiace na neplatenú RD a dohodu,tak už by mi aj tá dohoda ovplyvnila materskú v r. 2016? takže najlepšie by bolo tú RD neprerušovať a požiadať si od začiatku - teda od 9.6. o predlženie napr. na tri mesiace a pokračovať v dohode? tak by mi sa mi rátala príp.materská v roku 2016 z toho ,čo zarobím od septembra na plný prac.pomer? dakujem

zalka
30. máj 2015

@pavlinakol nie dohoda ti neovplyvní MD v roku 2016 jedine ak by počet dní na dohodu bol 270 a viac tým pádom by bol nárok na MD aj z dohody ...

wercsi83
1. jún 2015

@zalka ahoj ako vidim mnohim mamickam si poradila... aj ja sa obracia k tebe o radu, pomoc.
Na MD som nastupila 24.12.2012. Dostavala som matersku nakolko som v TPP od roku 2004. Teraz poberam RD ktore sa mi skonci 5.02.2016. Chcela by som znovu otehotniet ale rodit by som chcela az na jar t.j.maj- jun 2016. Po skonceni RD by som nastupila do prace tym ze by som cerpala dovolenku a potom bud zostat v praci alebo PN. Otazka znie mam narok na matersku ak som neodpracovala 270 dni po skonceni RD? A ak ano v akej vyske? Dakujem ti dopredu ☺

zalka
1. jún 2015

@wercsi83 áno budeš mať nárok na PN, aj MD ... podmienku 270 dní poistenia máš stále splnenú ak si počas RD stále zamestnancom

pavlinakol
3. jún 2015

Kočky potrebujem rýchlu radu, ale že fakt rýchlu, dnes sa musím rozhodnúť,či to zoberiem. 🙂 .Nastupujem /už som vlastne naspäť do práce,ale v lete budem mať problém vykryť malého, najskôr mi ponúkli,že je to v poriadku,že budem pracovať z domu, teraz zase,že mi skrátia úväzok na 30hod. týždenne..Ako mi to ovplyvní nárok na dovolenku v tomto roku a prípadnú materskú v roku 2016..teraz by som 3 mesiace jún-august zarábala menej ako je max. vymeriavací základ pre MD a od septembra zase o veľa viac..Spriemeruje sa to potom pri výpočte nároku na materské?A ďalšia otázka ako mi budú rátať dovolenku? ďakujeeeem 🙂

tulky
4. jún 2015

@zalka ahoj. poradis mi prosim? momentalne som na RD a 29.6. by som mala opat nastupit na MD. Za jun dostanem plny rodicovsky prispevok plus matersku za 2 dni? Keby som nastupila az napr. 2.7. tak dostanem za jul tiez plny rodicovsky?

zalka
4. jún 2015

@tulky áno presne tak

tulky
4. jún 2015

@zalka dakujem. A rozdiel v pocte dni dovolenky na ktoru mi vznikne narok pocas MD by v tychto dvoch terminoch bol alebo nie?

zalka
4. jún 2015

@tulky nie ... iv jednom i v druhom prípade ti vznikne nárok na 10/12tin ročného nároku na dovolenku za rok 2015

tulky
4. jún 2015

@zalka dakujem za odpoved

zalka
4. jún 2015

@tulky rado sa stalo

biancaadamko
15. jún 2015

@tulky ahoj, toto by aj mna zaujimalo ako to je

tulky
15. jún 2015

@biancaadamko nizsie najdes odpoved od zalka

ganesh
19. jún 2015

@alex21 ahoj, prosim ta, vedela by si mi poradit? Som na rodicovskom a uvazujeme o druhom....ak by sme ho nestihli do dovrsenia 3roku prvorodenej a ja by som nastupila miesto prace na pn-ku (uz ako tehotna), mam narok na matersku po ukonceni pn? Neviem, ci som to zrozumitelne napisala 🙂

Ak vie aj niektora z vas odpoved, kludne napiste. Dakujem

ganesh
19. jún 2015

@zalka ahoj, vidim, ze si znala 🙂 vyssie v prispevku som sa na seba pytala 🙂 a ako pozeram, asi som podobmy pripad ako vyssie wercsi83 s tym, ze ak nestihame, tak pojdem rovno na PN. Cize budem mat normalne matersku?

zalka
19. jún 2015

@ganesh no veľmi by záležalo kedy by ti končila RD, a kedy by bol nástup na MD
napr.
RD koniec 2015, nástup na MD 2016 ... v tomto prípade treba pár dní odpracovať, čerpať dovolenku a až tak ísť na PN .. ináč bude minimálna MD
RD koniec 2015 nástup na MD 2015 ... hned sa dá ísť na PN a potom na MD .. MD bude z predpokladaného príjmu

ganesh
20. jún 2015

@zalka RD mi konci 06/2016 a vlastne PN (ak teda by sme naaahodou nestihli) by bola od vtedy. Takze dobre rozumiem, ze v tom pripade by to bolo ok?

zalka
21. jún 2015

@ganesh presun si roky .. určite to nebude ok .. ak nástup na MD bude v roku 2017

ganesh
22. jún 2015

@zalka som myslela, ze rozumiem 😀 asi nie. Jednoducho musim nastupit na MD do konca roku 2016? cize napriklad RD skonci 06/16 uz musim byt co to tehotna, chvilu PN a na MD najneskor 12/16.

ganesh
22. jún 2015

@zalka este by ma zaujimalo. ak by som musela nastupit 06/16 do prace, budem uz tehu a zamestnavatel pre mna nebude mat poziciu, mozu ma vyhodit? ci ako sa to riesi v takych pripadoch.

zalka
22. jún 2015

@ganesh áno presne tak to je nástup na MD rok 2016 ... nie nemôžu ťa vyhodiť ak budeš tehu alebo ak budeš na PN alebo ak budeš na MD.

fotecka
22. jún 2015

Ahojte, aj ja by som potrebovala poradit. Som na predlzenej rodicovskej dovolenke z dovodu, ze som po skonceni prvej RD v juni 2014 dostala vypoved a syn sa mi nedostal do skolky. Od juna 2014 som bola evidovana na urade prace, v januari 2015 som sa z uradu prace odhlasila a nasledne nahlasila na predlzenu RD, momentalne som tehotna, predpokladany datum porodu je februar 2016. Syn nastupuje do skolky od septembra 2015. Viete mi poradit, z coho mi bude vypocitana MD, a ci budem mat na nu narok, takisto predpokladam, ze ma tehotnu nikto nezamestna, preto uvazujem nad PN?
Dakujem

zalka
22. jún 2015

@fotecka nárok na PN nemáš nárok na MD nemáš,
môžeš mať ak sa zamestnáš ... tak zo zamestnania ak ti bude trvať a pôdješ na PN tak dostaneš zaplatenú PN . a detto aj MD dostaneš ak sa teraz zamestnáš a zamestnaná budeš až do pôrodu.

Ak sa zamestnáš v decembri nárok na MD ti už nevznikne napr.

dena1973
22. jún 2015

@fotecka Ak ti netrvá pracovný pomer (nie si zamestnaná), tak nárok na PN, OČR ani na materské nárok mať nebudeš. V takom prípade vzniká nárok na rodičovský príspevok z ÚP od narodenia dieťaťa.
Aby si mala nárok na materské musíš v prvom rade byť zamestnaná (nemocensky poistená) resp. by si musela byť v ochrannej lehote. Ďalšou podmienkou pre nárok na materské je 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 r. pred pôrodom.

fotecka
22. jún 2015

fuha, dakujem baby, necakala som to az take zle, takze nemam narok na nic a zamestnat sa neplanujem, kedze toto tehotenstvo je po dlhom boji, co mi teda radite urobit v septembri, ked mi maly nastupi do skolky? Nemozem ostat na predlzenej RD, alebo mam dat maleho do skolky len na 4 hodiny denne? Dakujem vam za cenne rady.