Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

miculienka
29. mar 2012

@gapa - jéj , ďakujem , tam sa ja už pozriem , venuj sa bábatku , to je prednejšie ako moje problémy , ale veľmi pekne ďakujem aj za tieto informácie 😵 😵 si zlatá osôbka 🙂

martinkasch.
30. mar 2012

@zuzinr
@pralinkaaa
@skoricaxx
@emily_666 No, takze odvolanie som podala na socialku aj zamestnavatelovi. Problem je v tom, ze v mojom zamestnani sa vymenil cely personal, vratane riaditela, sekretarky, mzdovej uctovnicky,... atd,, proste cely pesonal, takze tam teraz nepoznam nikoho.
Menil sa totizto majitel a ten ako byva zvykom, si zamestnancov meni. Ale, aj tak som sa odvolala na paragraf 166 a oni mi to uznali. Bola som na socialke, odniest rodny list a pani mi oznamila, ze sa vyska mojej materskej bude upravovat, pretoze ich kontaktoval moj zamestnavatel. Takze mi nakoniec uznali PVZ podla zmluvy a moja materska nie je 7 eur / den.

pralinkaaa
30. mar 2012

@martinkasch. suppeeeer

susi201
30. mar 2012

ahojte potrebovala bysom poradit ... som na predzenej mad dovolenke s prvym dietatom do septembra .. platila som si dnp a som v ochrannej lehote takze mam narok na matersku ... som momentalne tehotna v 6 mesiaci tehotenstva .. na druhu matersku by som mala nastupit 7.6.2012 a ja by som chcela vediet ze ked nastupim na tu druhu matersku uz nebudem dostavat rodicovsky prispevok a budem uz dostavat matersku alebo ako to bude .. a budu mi to vyplacat az ked sa mi narodi to druhe dieta alebo hned qko nastupim ? mam s toho zmatok tak neviem a termin porodu mam na 19 jula ...
2012

annie13
30. mar 2012

@susi201 nastupom na matersku ti rodicak bude pozastaveny nemozes dostavat dve davky

susi201
30. mar 2012

@annie13 no to ano to mi je jasne ze nemozem dostavat dve davky ale chcela som vediet ze kedze som na predlzenej md do septembra a od 7.6. bi som mala nastupit na druhu matersku s druhim babom ze ci peniaze budem dostavat hned mesiac na to alebo az ked sa narodi dieta

skoricaxx
30. mar 2012

no hned ako ides na matersku 6 týždnov pred porodom

annie13
31. mar 2012

@susi201 ten posledny mesiac dostanes aj RP aj matersku alikvotnu cast podla toho kolkeho nastupis, to bol u mna najlepsie mesiac 😀

susi201
31. mar 2012

takze neni to tak ze az po narodeni dietata.. ?

gapa
1. apr 2012

@susi201
predpokladám netrvá ti prac.pomer ani nie si szčo, len si bola dnposoba a plynie ti OL.
v takom prípade nástup na md presne 6týž. pred termínom a materské ti začnú vyplácať od tohto nástupu na md, nie až od pôrodu. Ale na rozhodnutie majú 60dní, t.j. fakticky vyplatiť to môžu aj neskôr, podla toho kedy rozhodnú.
po pôrode treba požiadať o príspevok na starostlivost o staršie dieťa, ak by si v prípade, že by si nepoberala materské poberala nadalej RP na staršie dieťa. Za jún dostaneš na staršie ešte RP a od júla môžeš potom požiadať o ten príspevok (vid téma o Záhadnom jednorázovom príspevku, či tak nejako sa volá). No potrebuješ k tomu RL oboch detí, preto sa vybavuje po pôrode, lebo je nárok do mesiaca, v ktorom novonarodené dieťa dovrší 6týždnov, t.j. poberá sa to to 2 až 4mesiace, podla konkr.dátumov (nástupu na md, dátumu pôrodu, veku staršieho dieťaťa, resp. dokedy má schválený dlhod.nepriaznivý zdr.stav). Ak sa staráš o dieťa osobne, nechodí do škôlky, tak je to na mesiac cca 41eur.

susi201
1. apr 2012

@gapa nie niesom zamestnana ... mala mi uz chodi do skolky na 4 hod. na mad dovolenku druhu bi som mala ist 6 tyzdnou pred porodom t.j. 7.6.2012 a rodot bi som mala 19 jula . ano som v OL lebo som si platila dnp .takze az som to dobre pochopila tak ked na md nastupim 7.6. tak este v juni by mi mali vyplatit rp a v juli uz tu matersku? alebo uz v juny nebudem mat rp vobec ...?

gapa
2. apr 2012

@susi201
za jún dostaneš ešte v juli vyplatený rodič.príspevok. a za obdobie od 7.6. do 30.6. aj materské, kedy bude vyplatené, záleží či rozhodnú do závierky, či vyplatia už v júli. Potom za júl môžeš žiadať o ten príspevok a ten môžeš nejaký mesiac poberať s materskou. Ak porodíš presne 19.7., tak 6týž.=42dní vychádza myslím ešte v auguste, takže ten príspevok by vznikol nárok za 7+8/2012 (ak nestihnú zmeniť zákon). Ale ak chodí do škôlky, tak to bude len vo výške skutočných nákladov na škôlku (mesač. poplatok +strava, čo v štát.škôlkach je menej) a nie vo výške 41eur.

susi201
2. apr 2012

@gapa dakujem uz mam v om jasnejsie .. som sa len bala toho ze bude mesiac ze budem bez penazi ...

jasminet
2. apr 2012

baby ked som zamestnana, toho casu na RD a idem MD1, RD1, MD2 tak sa mi bude pocitat MD ako 65% z denneho vymeriavacieho zakladu, ze?

kedy sa pouziva ten pravdepodobny denny VZ - PDVZ = jedna tridsatina minimálneho vymeriavacieho základu, t. j. vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5 zákona č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov (44,2 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa platí poistné), ktorý platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (od 1.1. do 31.12. 2012 = 11,3297 EUR); (okopirovane zo www.socpoist.sk)

ejuska79
2. apr 2012

@jasminet ano, ja to tak mam..tuto matersku mam tak vypocitanu...mam ju taku istu ako prvu, no teda vacsiu o tych 5 percent, inak by to bolo to iste 🙂

bambi9
7. apr 2012

@jasminet Co to znamena? ak som mala MD1 maximalnu, teraz som na RD a nahodou by som sla na MD2 tak aku by som mala matersku? (stale som zamestnana)

gapa
7. apr 2012

@jasminet
toto je celý ods.2 § 57 Zákon o sociálnom poistení

(2) Pravdepodobný denný vymeriavací základ je jedna tridsatina vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5, ktorý platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ poistenca, ktorý mal prerušené povinné nemocenské poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky alebo z dôvodu nároku na rodičovský príspevok, je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.
zdroj:
http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-p...

----
tj. to minimum sa používa, ak si nemala iný vym.základ nie z dôvodu čerpania RD ale z iného dôvodu. U teba, ak si čerpala Md rd md to bude rátané z tvojej mzdy v zamestnaní, nie z minima ak si bola v minulom roku na RD

jeiny
11. apr 2012

@zdenulka16

ahoj, toto by aj mna velmi zaujimalo:o) podarilo sa ti daco zistit?

mirka1210
11. apr 2012

ak by mi tu vedel niekto poradiť,budem veľmi vďačná 🙂 malá bude mať 23.07.2012 tri roky, teda mi vtedy skončí poberanie rodičovského príspevku,ale predtým mám ešte termín pôrodu 21.06.2012 - a neviem,či budem mať nárok na materské alebo len na rodičovský po narodení dieťatka,nakoľko som teda teraz poberateľka rodičovského s tým, že som bola pred nástupom na poslednú materskú prepustená z pracovného pomeru na dobu určitú,ale na základe ochrannej lehoty mi bola materská vyplácaná od vtedajšieho zamestnávateľa a potom od sociálnej poisťovne,aj keď prac.pomer skončil ešte pred nástupom na materskú s tým, že som bola aj PN pred ukončením prac.pomeru už ako tehotná.....ďakujem za každú radu a odpoveď 😉 teda som materská,rodičovský a opäť tehotenstvo a pôrod počas poberania rodičovského a prac.pomer zanikol ešte pred nátupom na prvú materskú...

susi201
12. apr 2012

ahojte chcela by som sa opytat neviem ako to je som na materskej dovolenke a od 7.6 by som mala nastupit na druhu matersku ... platila som si dobrovolne nemocenske poistenie a som v ochrannej lehote tak bysom chcela vediet zeked by som aj skor rdila bola bi mi vyplacana ta materska s toho dnp?

susi201
13. apr 2012

@gapa ahoj este mam na teba jdnu otazku ... neviem ci mi budes vediet poradit .... ja by som este chcela vediet ze ked mam termin 19 jula a nahodou by som isla rodit skor co by som nechcela ale keby nahodou tak ako to je s tou materskou budem mi vyplacana ked som v ochrannej lehote z toho dnp ak porodim skor ...?
ovplivni to nejako ten skorsi porod ak by nastal?

gapa
13. apr 2012

@susi201
takže tebe prac.pomer netrvá, ak teda nie si zamestnaná, skončilo ti dnp 31.1.2012, odvtedy ti nevzniklo a ani do nástupu na md nevznikne nové nem.poistenie a porodíš je jedno, či do 19.7.2012 alebo potom, tak nárok na mateské ti vznikne. Ak porodíš skôr, ako nastúpiš na md, tak bude nástup na md den pôrodu. Ak porodíš po nástupe na md dajmetomu 1den po nástupe, tak to je jedno, si v ochrannej lehote stále.

poseidonka
13. apr 2012

@gapa Ahoj GAPA, ty si vedela vždy tak dobre poradiť prosím porad aj mne. teraz som čítala strašný članok na http://najmama.aktuality.sk/forum/klub-mamiciek.... A som z toho jelen.

Ja som na rodičovskej dovolenke, v 31.3.2010 mi skončil pracovný pomer a teraz si platím DNP to mi konči 15.9.2012. rodiť budem niekedy v novembri 2012. Vynikne mi nárok na RD v DNP? teda budem dostávať viac ako 191 E? treba pred tým niečo spraviť ísť niekde nahlásiť, že som nezamestnaná alebo niečo??? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Vážim si, že existujú ludia ako ty. 😉

gapa
13. apr 2012

@poseidonka
tebe trvá dnp a netrvá prac.pomer, tj. ak splníš z dnp 270dní a zaplatí všetko v splatnosti po ukoknčení dnp, tak nárok z dnp vznikne.
Nič nepíšeš ako skončil pp.
Ak skončil tvoj pracovný pomer posledným dnom RD/počas čerpania RD, tak zo zamestnania nárok na materské mať nebudeš, lebo ti neplynie z neho ochranná lehota (tá plynie iba ak nem.poistenie zanikne počas tehotenstva a počas trvania nem.poistenia. Ale počas RD nem.poistenie netrvá).
Ak ti ale aspon 1den pred ukončením prac.pomeru trvalo nem.poistenie zamestnanca a po ukončení tohto NP ti nevzniklo nové nem.poistenie (napr. dnp, ak trvalo dnp k tomuto dnu, to nevadí), tak nárok budeš mať aj zo zamestnania, lebo v čase ukončenia nem.poistenia zamestnanca si bola tehotná.

poseidonka
13. apr 2012

@gapa PP mi dali výpoved 31.1.2010 s 2 mesačnou VL. vtedy som bola ešte na RD s prvým bábom. V decembri 2011teda ked som bola už viac ako rok nezamestnaná som si začala platit DNP. Je to takto v poriadku. Netreba ešte niekde isť že som nezamestnaná? a ak by som v októbri nastúpila na novú RD, a moja dcera pojde do školky aký je další postup, dcerka bude mať 3 roky v novembri 2012.

Musím ísť niečo spraviť? nahlásiť dakujem

gapa
13. apr 2012

@poseidonka
aha, som prehliadla, že ide o skončenie pp ešte v r.2010 🙂

teraz poberáš RP, na ZP si nahlásila predpokladám poberanie RP a z toho titulu si zdr.poistená štátom.
Ak skôr nastúpiš na md ako dcerka dovrši 3roky, tak budeš zdr.poistená potom ako poberatel materského (bude treba z upsvar doklad dokedy si poberala RP a zo sp rozhodnutie o poberaní materského predpokladám). Na upsvar treba nahlásiť poberanie materského (spýtaj sa či najskôr kopiu žiadosti im dať a totom kopiu rozhodnutia, čomôte byť dosť neskoro).

potom si uplatni nárok na prísp. na starostlivost o staršie dieťa (ak to dovtedy nezrušia), aj ked to bude u teba asi len za mesiac november (kedy má staršia 3roky), ked za okt. dostaneš ešte v novembri vyplatený RP. vid téma o Záhadnom jednorázovom príspevku...

v sp si dôch.poistená predpokladám ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, ak si si sama dala prihlášku po pôrode/nástupe na RD. Po pôrode zober kopiu RL dieťaťa a môžeš prehlásiť riadnu starostlivost na mladšie dieťa. U nás to robili odhláškou den pred pôrodoj a novou prihláškou odo dna druhého pôrodu.

Toto píšem podla terajších zákonov, ak by sa niečo zmenilo, môže byť aj inak.

poseidonka
13. apr 2012

@gapa Dakujem za vysvetlenie si POKLAD 🙂

a ešte pre istotu, budem mať teda nárok rodičovský príspevok z toho DNP? ANO? dakujem velmi pekne. 🙂

kwatka
13. apr 2012

ahojte, prosím o radu
som na RD,od 17.4. nastupujem na MD, od roku 2008 som si platila DNP z min.vym.základu.
Takže podľa mojích výpočtov by som z DNP mala dostať cca 220 eur (min.vym.zaklad 339,89)
Koľko mi môže zamestnávateľ maximálne uviesť do pravdepodobného vym.základu? (1153,50 - 339,89 =813,61???)
vypočítala som si to správne???
ďakujem za odpoveď

susi201
13. apr 2012

@gapa ahoj .. som to tu uz raz spominala .. som som nezamestnana a som na materskej vlastne na rodicovskom s prvim dietatom ... na predlzenej md .. som tehotna a platila som si dnp .. som v ochrannej lehote takze mi to preslo este aby som mala narok na matersku s toho dnp... na urade mi povedali ze na druhu matersku by som mala nastupit 6 tyzdnou pred naodenim dietata . ze to vychadza na7.6. a ja by som chcela vlastne vediet ze kedze mam termin na 19.7. a nahodou by som rodila skor mala by som narok natu matersku s toho dnp? ked som v ochrannej lehote ...

gapa
13. apr 2012

@susi201
áno mala. Ak ti trvá ochranná lehota k 7.6., tak aj v prípade, že porodíš skôr ti nárok vznikne.