Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

sislo
3. okt 2009

chcela by som sa este spytat ohladne vysky DNP. Zamestnavatel teraz za mna uhradza postenie z minim. mzdy, cca 4-5 EUR/mesiac. Chcela by som poberat max. matersku takze teraz neviem ci mam tuto sumu odpocitat od maximalnej sumy DNP? alebo sa uhradza cela vyska DNP?Poradite mi prosim?diky

gapa
3. okt 2009

sislo,
odrataj od maximálneho vymeriavacieho základu t.č. 1084,55eur výšku tvojej mzdy, tj. 295,5eur a z rozdielu sa platí 4,4%.

Treba hovoriť o vymeriavacom základe a nie o výške poistného, tá je u zamestnávatela 1,4% z VZ a u zamestnanca 1,4% z VZ, u DNP osoby a povinne poistenej szčo 4,4% z VZ.

sakura77
4. okt 2009

gapa,tak dakujem,ja by som tiez mala uz vyssiu mzdu,takze by to malo byt ok...dufam teda...a ak je aj vacsia ako 1084,55 tak vlastne aj tak by mi to ratali len z toho,ze?to je maximalne hranica a viac nedostanem,nie?

gapa
5. okt 2009

sakura,
ak máš mes.mzdu napr. 1100eur, tak mzdárka mala uviesť do potvrdenia len 1084,55eur, lebo v tlačive sa uvádza nie tvoja mesačná mzda ale na VZ z nem.poistenia, z ktorého by sa platilo v mesiaci nástupu na MD. no a z 1100eur platiť nemožno, lebo max. VZ je 1084,55eur.

sakura77
5. okt 2009

aha,tak diiiik 🙂 no,ja mam takeho "mzdara"co o tom netusi 😅 tak poviem,dakujem moc... 😉

gapa
5. okt 2009

🙂

annie13
5. okt 2009

ahojte babenky
dokedy som povinna zamestnavatelovi ohlasit ze som znovu tehotna ked som momentalne na rodicovskej s rocnym synom a som v 17 tyzdni, kde to este musim oznamit

gapa
5. okt 2009

anie,
ono to je o vzťahoch. Asi by som chvílu počkala a potom to povedala, aby nerátali so mnou, že nastúpim. Zákon nedáva povinnosť, no dobré vzťahy a fungujúca komunikácia a teda dôvera je už o inom.

sakura77
5. okt 2009

no,tak bola som si zaniest tie papiere a teta uradnicka sa tvarila a frflala jak keby mi to isla davat zo svojej vyplaty alebo co...chapete??? 😕

rovni
5. okt 2009

mozem sa tak "naivne" spytat-teoreticky mozem poprosit zamestnavatela uviest do potvrdenia na matersku tu najvyssiu ciastku - t.j. 1084,55eur,aby som dostavala co najvyssiu matersku?co by to prenho znamenalo ohladne uctovnictva?

koniarova
5. okt 2009

Rovni, tak presne toto zaujíma aj mňa. Snáď nám niekto odpíše a poradí. 😉

tin007
5. okt 2009

rovni pre zamestnavatela to neznamena nic, pretoze on z toho neplati pocas tvojej MD a RD nic

rovni
6. okt 2009

ja viem,ze matersku neplati on ale socialna poistovna
zaujima to,kedze pri plynulom prechode z rodicovskej na dalsiu matersku ma zamestnavatel uviest do tlaciva pre matersku "predpokladany" plat a teoreticky by tam mohol dat aj to maximum aby som dostala co najviac

marie_m
6. okt 2009

kocky, prosim, muzete poradit? nastupuju z rodicaku znovu na materskou, uz mi vymerili denni vymer PPM a ja ted nevim, esi tuhle castku nasobi 30 (jako dny) a nebo zda z teto castky vezmou pomernou cast (60 procent) a tu pak nasobi dny? Cetla jsem, ze od ledna 2010 se to bude brat prave temi 60% z denniho vymeru, ale jak je to ted, do konce roku 2009?
snad to neni moc zmateny, diky moc

pietra
7. okt 2009

ahojte,
chcela by som poradit, ako postupovat

na prvu matersku som nastupila 1.6.2007, pracovny pomer som mala len na dobu urcitu a skoncil 30.6.2007. Cely cas som na MD a potom rodicovskej, popritom som nikde nepracovala. Je mi jasne, ze teda na matersku teraz narok nemam. Ked mi gynekolog vypise papier na matersku, odnesiem ho do socialnej poistovne. Budem k tomu potrebovat este nieco? A zo socialnej mi pride nejaky papier o tom, ze nemam narok na materske? Lebo pri prvej materskej mi nic neprislo, len zacali chodit peniaze.
Na UPSVaR mam ist este pred narodenim drobca alebo az ked sa narodi? Musim si rodicovsky vybavit na druhe dieta, alebo mozem do troch rokov dcery poberat rodicovsky na nu a potom poziadat o rodicovsky na druhe?

mikesova25
10. okt 2009

ahoj,
potřebovala bych poradit, jsem na rodičovské dovolené která mi končí k 28.9.2010 a chtěla bych se zeptat jak to je když bych chtěla jít na druhou mateřskou, to musím nastoupit před ukončením rodičovské dov. abych měla nárok zase na PPM,stačí nastoupit třeba pouhý den před koncem? Já vím je to hloupá otázka,ale marně se snažíme o druhý mimčo a tak nevím jak to bude, co když mi skončí rodičovská dovolená a já nastoupím hned na nemocenskou,bude mi to platit zaměstnavatel nebo kdo?
Moc děkuju za odpověď,mějte se krásně. 🙂

pietra
12. okt 2009

to vazne nikto nevie, ako mam postupovat? ☹

szivem
12. okt 2009

Pietra chod sa opytat na urad prace.Ja som pripad nieco ako ty,maly je maj 2007,ja chcem ist na predlzenu matersku a tam viem ze musim ist osobne na socialku oznamit ze ostavam na predlzenej materskej.Ale co sa tyka tvojho pripadu myslim si,ze k papieru od gynekologa budes musiet vypisat aj ziadost o rodicovsky prispevok.Neviem kedy chces nastupit na dalsiu matersku ale myslim ze ti to nejak automaticky nabehne po prvej materskej,samozrejme ze musis podat tie papiere.Neviem ci som ti nejako pomohla a ci sa z toho,co som napisala vies vysomarit ale dufam ze hej.Pre pripad skus sa opytat na urade prace alebo zavolaj priamo na socialku.

gapa
12. okt 2009

pietra,
neviem, či sa dá postupovať ako píšeš, t.j. poberať RP na prvé dieťa, ak sa on nadalej sama staráš až do 3-och rokov. Alebo či musíš požiadať o materské a žiadať RP na druhé dieťa.

Hlavne dúfam, že máš podanú prihlášku v SP aby si bola dôchodkovo poistená štátom. TAm predpokladám, ak nebudeš mať nárok na materské a aj o staršie dieťa sa budeš sama starať, tak ti platí prihláška aj nadalej. Ale ked pôjde staršie dieťa do škôlky, tak treba asi odhláška a hned prihláška na mladšie dieťa. Alebo tiež sa môžeš spýtať na SP, príp. hned to aj urobiť, ked tam zájdeš.

pietra
13. okt 2009

gapa, predpokladam, ze prihlasena som, aj ked z toho mnzostva papierov spred dvoch rokov si vela nepamatam. Ale vzhladom k tomu, ze v II. pilieri sa mi financie pripisuju, tak predpokladam, ze toto je v poriadku.

V SP mi povedali, ze mi gynekolog nemusi ani vystavovat Ziadost o materske, lebo nan nemam narok a ze mam ist az po narodeni druheho dietata na UPSVaR požiadať o rodicovsky na druhe dieta. Ale uz mi nevedeli povedat, ako tam preukazem, ze narok nemam, ked zo SP nebudem nic mat, ziadne potvrdenie.

takze nie som o nic mudrejsia ako predtym

zuzitka
13. okt 2009

prosím o radu 🙂

kedy najneskôr treba odniesť na socialku Ziadosť o materské? treba najneskôr v ten deň, ako ma vypísali na materskú dovolenku? alebo je to jedno?

dakujeeeeem 😉 😉

gapa
13. okt 2009

zuzitka,
je to jedno, no určite do 4-tého dalšieho mesiaca, lebo vtedy majú uzávierku, myslím.

vivere
19. okt 2009

ahojte baby,
potrebovala by som jednu informciu. svagrina ma dieta, ktore bude mat v decembri buduceho roka 3 roky, je s nim na rodicovskej dovolenke /predtym a stale v prac. pomere/. planuje druhe babo. kedy by sa malo narodit druhe dieta, aby jej vznikol narok na materske v rovnakej vyske ako pri prvom dietati?

chiana
19. okt 2009

Ahojte dievčatá,
možno už to tu bolo spomenuté, tak sa ospravedlňujem, ale poprosím jednú ochotnú babenku, keby mi vysvetlila, čo mám robiť pri nástupe na materskú dovolenku, ktoré papierovačky a ktoré úrady mám pobehať, aby som v kľude mohla nastúpiť,
Diky moc...

zuzitka
19. okt 2009

vivere ... ja myslím, že by mala druhé dieťa porodiť do veku 3 rokov prvého dieťaťa, aby mala nárok na materské. ale ak to nestihne, tak by mala odpracovať 270dní, alebo si platiť dobrovolné nemocenské 270dní do nástupu na druhú materskú.

ak kecám, určite ma opravia babenky 🙂

kisska
19. okt 2009

vivere - podla mna ak je zamestnana a po skonceni prvej RD moze nastupit do prace (nastupi a nevyhodia ju), tak je uplne jedno kedy sa babo narodi. Ma viacero moznosti - bud stihne porod do konca prvej materskej a plynule prejde z RD na novu MD(materske bude mat rovnake ako 1x).
Alebo nestihne porod, ale po skonceni RD uz bude tehu, tak bud nastupi na par mesiacov do prace (vyhodit ju nemozu), alebo sa necha vypisat na PNku (tiez ju nemozu vyhodit, ale bude doma) - materske sa jej vypocita z aktualnej mzdy, ta sa mohla aj uvysit 😉 .
Alebo po skonceni normalne nastupi do prace a ked sa jej podari otehotniet, stale sa jej bude materske pocitat 55% z hrubej mzdy.
DNP sa jej oplati zakladat, ak by chcela materske vyssie, alebo jej hrozi, ze ju z prace vyhodia.
Gapa co povies, je to tak? 😉

gapa
19. okt 2009

vivere,
ono aj záleží akú mala materskú a akú má mzdu podla prac.zmluvy. Ak má len základnú mzdu bez napr. prémii a odmien závislých od obratu,predaja alebo niečoho, čo záleží od vykonávania jej práce, tak je predpoklad, že aj ked nastúpi na MD počas RD, tak materské bude rovnaké ako predtým (materské by bolo cca 55% z jej základnej mzdy). Dôležité je len to, aby jej PP stále trval, tj. nesmie skončiť počas RD ani posledným dnom Rd.
Ostatné varianty, ak by nestihla nastúpiť na MD počas rd a na MD išla až v r.2011, tak to už by chcelo viac konkrétnych údajov. Velmi je dôležité, kedy by presne nastupovala do práce a aký bude jej vym.základ v období od nástupu do práce do konca roku 2010. Hlavne nech tam nie je vela víkendov.

chiana
19. okt 2009

Pýtala som sa preto, lebo čakám moje prvé B a nemám skúsenosti. Na RD nastupujem začiatkom febuára a chcem si od vás zistiť v prvom rade, čo ako, pretože čítam, že je medzi vami dosť šikovných hlavičiek 😉

chiana
19. okt 2009

Aha....práve som našla tú tému!!! Sorry 😎

vivere
19. okt 2009

dakujem, baby.
takze najjednoduchsie by bolo stihnut porodit do konca prveh rodicovskej dovolenky... chapem spravne?
Ja sice pracujem v podobnej oblasti, ale niekedy mam v tom slusny chaos... ☹