Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

paula58
15. mar 2011

@zuzin78 ahoj aky je ten doplatok zo socialky to bude kazdy mesiac davat ci ako

zuzin78
15. mar 2011

@paula58 doplatok so socialky by si mala vtedy ak by si isla z rodicaku na matersku v jednom mesiaci. 🙂

zuzin78
15. mar 2011

@paula58 mozno tych 98€ je za nejake dni co si uz na materskej, a rodicak ti pride neskor,

paula58
15. mar 2011

@zuzin78 neviem ako som sla vobec neviem mne prislo 190 ecok a potom 98euro a tebe aky doplatok dosiel:

alusha
15. mar 2011

@paula58 a nebola si PN? Lebo neviem, co to je za sumu 🙂 a z rodicovskeho sa musis odhlasit, lebo budes potom musiet vracat 🙂

paula58
15. mar 2011

idem tam volat 🙂 vobec neviem

mysiatkoo
15. mar 2011

@alusha kde a ako sa treba odhlasovat pls? zase nieco, co je domyslene systemovo....

alusha
15. mar 2011

@mysiatkoo na UP treba odniest papier, ze ti priznali matersku

alusha
15. mar 2011

a oni ti potom pozastavia rodicovsky, aspon my sme to tak robili

mysiatkoo
15. mar 2011

@alusha aha dakujem....nezaplo mi to, lebo mne ho este ujovia a tety zo SP nedorucili... bordel byrokraticky....a stacilo by taaaaak malo, aby mali prepojene systemy medzi sebou tie nase skvele statne institucie....

alusha
15. mar 2011

@mysiatkoo no tak staci, ked im tam potom odnesies kopiu toho rozhodnutia

wewe22
15. mar 2011

ahojte viete mi poradit? od 2008 som brala materske teraz mam rodicovsky a som znova tehotna a teraz neviem ci budem mat znova narok na materske preto ze som mala zmluvu na dobu urcitu tak sa nemam kam vratit do prace

mirip
16. mar 2011

@wewe22 si na tom tak ako ja, kedy ti skončil pracovný pomer?? ak ti skončil pracovný pomer tak že si už bola tehotná a na materskú opať nastúpiš do pol roka odo dna ako si dostala výpoveď tak na materskú nárok máš

leanela
16. mar 2011

Kocky vcera mi nabehla materska aspom jej cast taka neidentifikovatelna suma, zatial este nemam rozhodnutie zo socialky ale taraz neviem tento mesiac mi nabehne aj rodicovsky aj materska? Z rodicovkseho sa musim odhlasit ale zatial nemam ten papier z poistovne to je cele od veci

sasena033
16. mar 2011

baby prosim VAs ako to s dalsou MD??? RP mi konci 31.1.2012 chceme druhe babo..ale nestiham ist uz na matersku kym budem na RP potrebujem nejake papiere do soc alebo len papier z uradu ze mi skoncil rodicak a nahlasit sa na urad aj ked sa mi to uz neoplati na par mesiacov...ked sa mi bude prelinat maly pojde do skolky a ja o 3 mesiace pojdem na MD z druhym som SZCO ale prvy rok si odvody neplatim a som aj DNP velmi pekne dakujem

mirip
16. mar 2011

@leanela rodičovský ti nabehne za celý mesiac a k tomu materská za tie dni čo si na MD

leanela
16. mar 2011

@mirip dakkujem, uz aj nabehol rodicovsky 😵 este sa musim odhlasit na urade prace

masinka
18. mar 2011

@leanela na UPSvare sa odhlasuje s kopiou toho papiera co ta lekar vypisuje na MD - socialna sa s priznavanim MD nijako neponahla - ja som to odovzdavala cca 8 tyzdnov pred porodom a vyjadrenie som dostala ked mala dcera mesiac (a aj peniazky dosli az vtedy za 1,5 mesiaca naraz)... jedine ze by im tu lehotu teraz nejako zakonom skratili

leanela
18. mar 2011

@masinka no super, jaj ved som si to naskenovala 😵 skocim tam v pondelok dakujem 😀

masinka
18. mar 2011

@leanela ja ked som sa bola na Upsvare odhlasovat, ani som ten papier nemala, lebo som si kopiu zabudla urobit, ale tetula povedala ze si to zo socialky vyziada ... tam im ide o to aby ti nemuseli dat prachy, tak z toho vedu nerobia, keby si ty od nich nieco pytala, tak ta poprehanaju kade-tade. hlavne to treba nahlasit skor ako ti poslu peniazky na ktore uz nemas narok, lebo potom ich budu vymahat naspat a budes mat robotu navyse.

leanela
18. mar 2011

Ak nastúpite na materskú dovolenku v priebehu mesiaca, je pravdepodobné, že sa vám bude prekrývať nárok na materské aj rodičovský príspevok: materské poskytuje za dni (§ 52 ods. 1 zákona o sociálnom poistení), rodičovský príspevok vypláca za celý kalendárny mesiac, aj keď sa podmienky nároku na tento príspevok splnili len za časť kalendárneho mesiaca (§ 5 ods. 2 zákona o rodičovskom príspevku). V tomto mesiaci tak budete mať nárok na obe dávky. Potom už len na materské.

leanela
18. mar 2011

takze nemusim vracat nic ale odhlasit sa pojdem urcite, dakujem 😵

monisek
18. mar 2011

AHoj mamky, můžete mi některá poradit?
1..8.08 budou mému synovi 3 roky, měla bych nastoupit do práce, ale jsem v 8tt druhého těhotenství. Nestihnu porodit druhé dítě do 3 let věku prvního dítěte, mám i tak nárok na mateřskou na 6 měsíců jako u prvního dítěte? Termín porodu mám u druhého dítěte 1.11.11, co budu pobírat ty 3měsíce, než se narodí druhé mimi? Nemocenská? Myslíte, že ji dr v pohodě napíše? Je mi divný, abych šla na tu chvíli do práce, než nastoupím na druhou mateřskou. Předem moc díky za info 🙂

jandalinka
21. mar 2011

@monisek ahoj,tak já to měla skoro stejné.S malou mi končila v listopadu 2010 rodičovská a v únoru jsem měla termín porodu druhého dítěte.Takže jakmile mi skončila rodičovská,tak jsem nastoupila na nemocenskou,poněvaž mudr.mi hrozil předčasným porodem,jinak bych na cca.2měsíce nastoupila do práce a 6týdnů před termínem jsem šla na mateřskou a pobírám ji stejně jako u prvního dítěte,poněvaž pokud výdělek nedosáhl,což u mě nemocenská nedosáhla vyššího výdělku než u první mateřské,tak se počítá stejná mateřská jako u prvního.Takže se neboj,krásně ti to vyšlo 😉 .Doufám,že jsem to napsala srozumitelně 🙂

blcha
21. mar 2011

@prsky
@zuzin78
tak po mesiaci mi prislo vyjadnrenie o MD vsetko je v poriadku a schvalili tak ako mali takze paradicka a dokonca mi prisliel aj papier z UPSVaR ze mi rusia rodicovsky prispevok ktory som mala doteraz s Eliskou takze sa nemusim ist ani odhlasovat 😉 teraz uz len budem cakat ky m sa babatko narodi a potom zasa pobehat neake tie urady rodiinnym a tomu jednorazovemu prispevku

wewe22
21. mar 2011

@mirip mala som zmluvu do konca roku 2008 tak narok nemam to je uplne uzasne 😒

zuzin78
22. mar 2011

@blcha ahoj, mne prislo vyjadrenie zo socialky po 17dnoch, ze mi schvaluju matersku, a tesim sa na dalsie vybavovanie co ma caka po porode. 😠

monisek
22. mar 2011

@jandalinka díky moc, napsala jsi to srozumitelně 🙂 tak to jupíííí, mám radost 😅

lyly
26. mar 2011

ahojte,
poprosim vas o radu. mozno ste to tu uz rozoberali, ale nestiham vsetko citat, takze prepacte ak sa pytam na nieco uz viacx zodpovedane
od sept 2007 som na materskej dovolenke s dcerou, od 19.9,2010 som plynulo presla z rodicovskej opat na matersku so synom. vcera mi prisiel list od nasej personalistky, kde sa mam vyjadtrit, ci nastupujem po materskej do prace alebo si ziadam o rodicovsku dovolenku. dala mi vediet, ze mi vznikol aj narok na dovolenku a to 28 dni. a ci si to po materskej chcem cerpat a az potom nastupit na rodicovsku dov.
nastupit do prace by som chcela az ked bude mat maly tri roky. ak si tu dovolenku nevycerpam tak mi prepadne?
ak si ju zacnem cerpat, mam to nahlasovat na upsvar a socialnu poistovnu? budem sa musiet potom prihlasovat do dochodkoveho a nemocenskeho? alebo ake povinnosti mi z toho vyplynu, ake vyhody a nevyhody?
dakujem vam velmi pekne za odpoved

mata1
26. mar 2011

také bych chtěla poprosit o radu. Jsem na tříleté rodičovské dovolené, která mi končí 10.10.2012. V pracovním poměru jsem od roku 2002 a plánujeme ještě jedno dítko. Chtěla bych navázat na rodičovskou. Budu si i potom moci vybrat tříletou variantu nebo mi dají automaticky čtyřletou. Moc děkuju za odpověď.