Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

standa82
4. dec 2009

Simonka, budeš mať nárok len na materskú, RP ti stopnú. No požiadaj si o nejaký jednorazový príspevok (neviem presne ako sa to volá) BABY PORAĎTE!!!!
Ten ti dajú ako náhradu za RP. Nemôžeš poberať RP aj materskú.

simonkamoja
4. dec 2009

a nevies prosim ta kolko budem poberat matersku?

standa82
4. dec 2009

Pokiaľ ti trvá prac.pomer, materskú budeš mať vypočítanú z pravdepod.VZ u zamestnávateľa. Mala by si ju mať takú ako pri prvom dieťati.

simonkamoja
4. dec 2009

prosim,ta porad mi este ak vies,asi nebudem poberat rovnaku matersku hoci prac.pomer mi este trva ale vtedy mi na matersku vplyvalo aj to ,ze pred materskou som si platila aj dobrovolne nemocenske a teraz si to uz neplatim,lebo som otehotnela necakane.

standa82
4. dec 2009

Jaaaaj, no tak ti to vypočítajú z pravdepodobného VZ. Alebo teoreticky si to môžeš aj sama. Vieš akú máš hrubú mdzu?

roxi
9. dec 2009

ahojte baby,
neviete niektorá poradiť, čo všetko mám vybaviť ja a čo zamestnávateľ a na akých úradoch, keď budem nastupovať z RD opäť na MD? Neviem, či to mám ohlasovať v SP len ja, alebo zamestnávateľ, alebo obaja, prípadne, či to bude treba ohlásiť aj inde. Zisťujem to už vopred, lebo mám obavy, že zamestnávateľ sa na to vykašle, tak pre istotu. Ďakujem.

kisska
10. dec 2009

ahojte, mam otazku - som na RP a bez PP, platim si DNP, splnam naroky na zvyseny RP aj na matersku. Na dalsiu MD by som mala nastupit okolo 9.1.2010. Zaujimalo by ma, ci mam narok na nejaku davku na prve dieta a co k tomu potrebujem? Este minimalne do septembra 2010 budem aj s prvym dietatom doma, nepojde ani do skolky, ani do jasli, pretoze 3 roky bude mat az v marci 2011. Dakujem
simonka - pozeram, ze mame rovnake terminy 😉

standa82
10. dec 2009

Kisska, je tam myslím nejaký jednorazový príspevok. Ale keďže prvé dieťa ti bude doma, už budeš dostávať len materskú. Ak by si ho dala do škôlky, myslím že je tam úhrada nákladov na škôlku.

kisska
10. dec 2009

standa dakujem, idem to popozerat ako sa to vola... Inak je to komicke, kedze v niektorych skolkach ti nevezmu dieta, ak jeho rodicia nepracuju, tolko maju deti...

standa82
11. dec 2009

My sa tiež od januára ideme snažiť, ak sa podarí aby som stihla prechod z RD na MD. Tiež by som malého dala od septembra do škôlky, len ešte sa mu nechce na nočník, máme s tým trampoty. Najistejšie sú plienky. Taže musíme len čakať, tak uvidím čo mi povedia, keď náhodou budem aj ja doma. A do súkromnej ho nechcem dať, tam ho zoberú aj s plienkami.

kisska
11. dec 2009

budem drzat palce 😉 neboj, ked bude leto, bude to vsetko urcite jednoduchsie 😉

kisska
11. dec 2009

nasla som tu http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?... - cize poberanie materskeho sa povazuje za zarobkovu cinnost 😉

standa82
11. dec 2009

Ohromná zárobková činnosť. 😒

katka888
12. dec 2009

je to tak salamunsky napisane....

" Za zárobkovú činnosť sa považuje aj poberanie :
- materského oprávnenou osobou, ktorá je zamestnanec alebo povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba, najdlhšie do šiestich týždňov odo dňa narodenia ďalšieho dieťaťa. "

znamena to, ze ten prispevok na starostlivost o dieta / bud preplatenie preukazatelnych vydavkov na skolku do vysky rod prispevku alebo 25% z rod pripsevku ak je zabezpecena ina starostlivost / sa tyka len mamiciek, ktore poberaju matersku na zaklade poistenia kao zamestnanec alebo SZCO a netyka sa to DNPO? a trva ten pripsevok len do 6 tyzdnov od narodenia druheho dietata, cize je to pripsevok len na mesiac a pol? aj vy tomu tak rozumiete?

ewelyne
13. dec 2009

Ahojte, viete mi poradit? Som doma, a budem prechadzat do dalsej MD po rod. prispevku...dostala som uz papier od lekarky na MD, len neviem kam s nim. Ked som odchadzala na prvu MD, tak som bola zamestnana na pol. prac. uväzok a studovala denne. Mam ist tam kde som este "kvazi" registrovana ako zamstnana, alebo na socialku? A co s DNP, pokracovat v plateni aj pocas MD? Ako to je? A este hlasit sa zasa na socialke ako po prvom porode?- tusim nejaky registracny list FO, co sa tyka dochodkoveho....Mam v tom mis-mas, dufam, ze mi poradite niekto. Dakujem .

standa82
14. dec 2009

Ewewlynw, pokiaľ ti trvá prac.pomer aj na 1/2 úväzku tak tlačivo na MD odnes zamestnávateľovi a ak si aj platca DNP, tak aj do Soc.poisťovne (len si musíš od gynekológa vypítať dve tlačivá, lebo potrebuješ tlačivá odniesť na dve miesta). Kým budeš na MD, nemusíš platiť do DNP. Po MD (keď nastúpiš na RD) sa rozhodni, či prejdeš na minimum alebo sa odhlásiš. Na odb.soc.vecí cho´d len povedať, že pôjdeš odvtedy na MD (pozastavia ti poberanie RP). A keď budeš prechádzať na RD, zas choď na odb.soc.vecí a zaeviduj sa na RP.
Tak isto sa na Soc.poisťovni zahlás kvôli dôch.poisteniu.

ewelyne
14. dec 2009

Ďakujem Standa 😉

kisska
14. dec 2009

katka vidis, to ma nenapadlo - lebo ja budem poberatel materskeho, ale tiez len na zaklade DNP bez PP, tak ako teraz co? Mam alebo nemam narok?

galanta
14. dec 2009

ahojte dievcata...tiez by som potrebovala poradi.momentalne poberam rodicovsky prispevok,predtym som poberaal matersku,na ktoru som mala narok.moja dcera bude mat koncom aprila dva roky a teraz nastupujem na matersku s druhym dietatkom 16.2.ale nieviíem,ci mam narok na matersku a ci ju budem dostavat v rovnakej vyske ako pri prvom dietati,alebo automaticky prechadzam z jednej rodicovskej na duhu.este stale som zamestnana.dakujem za rady.

katka888
14. dec 2009

joj kisska, to hold neviem.... ja som to len odcitovala a nejak nahlas sa zamyslela nad tou vetou ci nahodou niekto tomu viac nerozumie.
ak ano, bolo by super baby, ak by ste napisali, nech to pomoze aj ostatnym 🙄

katka888
14. dec 2009

ahoj galanta 🙂
nahlas sa zamyslim, urcite k tomu niekto nieco prida....

nasla som tuto vetu jedneho pravnika / od JUDr. Soňa Glezgo » Ut 16.Jún. 2009 18:19 /:
"Počas rodičovskej dovolenky sa Vám nemocenské poistenie naozaj prerušuje, avšak v zmysle ust. § 49a zákona o sociálnom poistení sa obdobia prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky započítava do obdobia 270 dní pre vznik nároku na dávky nem. poistenia ( teda aj prípadného ďalšieho materského)."
tj podmienku 270 dni splnas. - mas narok, ked ako pises , ti stale trva zamestnanecky pomer

vyska VZ sa ti rata z pravdepodobneho VZ: "Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky." / plati aj pre matersku /
ked som sa pytala p. Mihala na pravdepodobny VZ ked by som sla z RD na MD, tak povedal, ze to zavisi od zamestnavatela / ja som mala mesacne odmeny k zakladu / . preto ti je tazko povedat, ci to bude podla posledneho prijmu v praci, alebo nejaky priemer.... verim, ze ti napise nejaka baba, ktora s tym ma osobnu skusenost.
resp. skus sa opytat v praci uctovnicky, na tu vysku pravdepod VZ podla tvojho prijmu. mala by ti vediet odpovedat,. lebo ak by si nastupila teraz do prace a bola PN, z toho VZ by ti musela ratat aj vysku nemocenskeho 😉

kisska
14. dec 2009

galanta presne ako pise katka - v praci by ti mali dat tvoj prevdepodobny VZ, zalezi len od nich, niektore firmy davaju tvoj posledny VZ, niektore zohladnuju zvysenia, ako keby si chodila do prace a niektore davaju len minimalnu mzdu. V kazdom pripade mas narok na materske a ak by to bolo menej ako 265€ (novy RP od 1.1.), tak by ti to mali dorovnavat do tejto vysky...

gapa
14. dec 2009

kisska,
nebudeš mať nárok na PnSoD.

Katka888,
pochopila si to správne. Nárok je od mesiaca, kedy nepoberáš RP a len do mesiaca, do ktorého zasahuje 6týžd. po pôrode. No a ak požiadate o tento príspevok až od 1.1.2010, tak je nárok na tento príspevok len na staršie dieťa t.j. už nie na novonarodené od mesiaca narodenia, ako tomu bolo doteraz.

gapa
14. dec 2009

galanta,
tiež odporúčam sa "popredu" porozprávať so mzdrákou, ktorá tieto papiere pre SP bude vystavovať o výške pravd.VZ, ktorý ti napíše. Zamestnávatela to totiž nič nestojí a tebe pomôže. Napr. ak dostávajú v danom mesiaci pracovníci odmenu, tak by ti ju vklude mohli zohladniť vo výške VZ.

cicos
14. dec 2009

Ahoj.
Chcela by som sa opytat - doteraz som bola studentka, teraz som registrovana na UP. Z prace mam zaplatnych 12 dni nemocenskeho poistenia.
Oplati sa mi teraz sa prihlasovat soc. poistovni na dobrovolne nemocenske poistenie? (Ak maju od noveho roku nastat zmeny...)
A kedy najskor by som sa mohla pokusit o babatko, ak by som chcela splnit podmienky na matersky prispevok? Zaroven by som sa rada opytala, ci je nutny nastup na matersku tych 6 tyzdnov pred planovanym porodom (kdesi som videla, ze dany je len limit najskorsieho moznenho nastupu na MD), alebo je to mozne posunut az do dna porodu? Ked je niekto nezamestnany alebo zivnostnik a chce pracovat az dokym nepojde rodit - to mozne nie je?? Pripadne neda sa to nejako obist cez PN?
Na viacerych forach som citala odporucanie zamestnania sa u znamych pred porodom - na co by to malo byt dobre??
Dakujem za odpoved! ;)

gapa
14. dec 2009

cicos,
dala si vela otázok. Chce to trochu si prečitať už existujúce príspevky. A hlavne od p. Mihála na blogu odporúčam.

mirko
14. dec 2009

ja som momentalne na materskej s druhym synom, tiez som si myslela ze matersku budem dostavat v rovnakej vyske ako pri prvom synovi, no hold smola 😠 mam ju asi o 4000 mensiu(v korunach), tiez som z toho jelen... 😒

galanta
15. dec 2009

katka888,fakt si ma potesila,elbo ja som pocuvala vsade len o tych 270 dnoch pocas poslednych dvoch rokov,co by som samozrejme narok nemala,ale kedze je tam takato vynimka,som stastna ako blacha a asi naozaj spadam k tym,co budu poberat matersku.no a moj predpokladany prijem by nemakl byt podla man problem,kedze som statna zamestnankyna a sapdam pod tarify urcene statom,podal odrobenych rokov a vzdelania,takze tabulky asi nepustia a mala by som dostavat aspon tolko/ak neboal medzi casom valorizacia/kolko som mala pri prvej dcere.dakujem velmi pekne. 😵 😵 😵

galanta
15. dec 2009

mirko...tak to si am fakt nepotesila,ale budem sa snazit o tom nieco zistit viac.no a predpokladam,ze ekd splnam narok na matersku,mala by som po pol roku materskej poberat aj zvyseny rodicovsky prispevok do veku dvoch rokov druheho dietata.to neboal otazka,len take zamyslenie sa.este raz vam vsetkym dakuejm,popozeram vsetky moznosti a snad to vsetko vybavim bez problemov.

este jeden dotaz....je mozne aby ma vypisal lekar 8 tyzdnov pred porodom na matersku,ked som momentalne na rodicovskej?tak by mi lepsie vycyadzalo prekryvanie matersklej a rodicovskej a dostala by som b jeden mesiac viac penazi.dakuejm.

babatko37
15. dec 2009

Som s druhým dieťaťom na materskej od 28. júna 2009. Staršie dieťa má 28 mesiacov. Dokedy mám nárok na materskú. Kam sa mám potom prihlásiť a odhlásiť. Ďakujem.