Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

lenuliatko
18. dec 2012

@zalka ďakujem krásne, odľahlo mi a isto aj jej, keď jej dám vedieť 🙂 A ešte jedna vec by ma zaujímala, keďže sa jej materská bude vypočítavať z predpokladaného VZ, ako sa to vypisuje v tom tlačive od sociálky? Je tam na to priamo kolónka, lebo predtým sa vypisoval reálny príjem za jednotlivé mesiace?

alzbeta828
19. dec 2012

@lenuliatko to jej vypise zamestnavatel, ked je zamestnana, to je jeho povinnost...

lenuliatko
19. dec 2012

@alzbeta828 ja viem, lenže so zamestnávateľom je problém, firma už ledva funguje. To už nejak poriešime 🙂

alzbeta828
20. dec 2012

@lenuliatko jasne, sak dolezite je hlavne to, ze jej ostava ta mzda, no co si budeme hovorit, je to pekny rozdiel dostavat matersku a nie rodicovsky...🙂

lenuliatko
20. dec 2012

@alzbeta828 Veru, je to rozdiel, tak aspoň na pár mesiacov sa bude lepšie žiť 🙂

stojdulka
28. dec 2012

ahojte, potrebovala by som poradiť v mojej situacii: od 2007 som szčo a platím odvody z min.VZ k tomu som si v 11/2009 začala do rozdielu max.VZ platiť DNP a v 9/2010 som čerpala max. MD do 4/2011. DNP som si prihlasila i z balika od1.2.2011 a zrušila som ho až 4.9.2012 pričom som bola od konca MD (4/2012) až do 2.9.2012 na PN a odvtedy som zaplatila iba do DNP za tie dva dni do odhlásenia a nadalej od skončenia PN platím ako szčo odvody z min.VZ, od 13.07. 2012 som opäť tehotná a zaujímalo by ma či budem mať nárok na MD a v akej výške....teda ochranná lehota by mi mala pokryť to obdobie no neviem aký vplyv na výpočet MD má to že som bola na pn

zalka
29. dec 2012

@stojdulka no ak si bola tehotná ku dnu skončenia DNP .. a zaplatila si včas poistné tak áno máš nárok na materskú z DNP z ochrannej lehoty aj zo SZCO ...

stojdulka
29. dec 2012

@zalka a na nárok na MD nemá vplyv že som bola PN?

gapa
29. dec 2012

@stojdulka
pn nevadí, ale budeeš mať splnenú podmienku aspon 270dní z dnp, v období dva roky pred skutočným pôrodom? lebo od 1.2. do 4.9.2012to asi nebude 270dní. Máš aj iné ukončené poistenie v období 2roky pred pôrodom?

stojdulka
29. dec 2012

@gapa u mna to vyzerá takto:
szčo od 2007 z min.VZ dodnes
DNP od 10/2009 do 31.1.2012 a nepretržite od1.2.2012 baliček z rozdielu do max. VZ do 9/2012
medzitým som bola:
od 9/2010 do 4/2011 materská dovolenka (aj z povinného i z DNP)
od 4/2011 do 7/2011 pn (aj z povinného aj z DNP)
od 11/2011 do 8/2012 pn (aj z povinného aj z DNP)
no a teraz by som mala na materskú nastúpiť 3/2013

lenuliatko
29. dec 2012

Ahojte, potrebujem ešte poradiť. Ako som už vyššie písala, ide o sestru. Situácia sa jej dosť skomplikovala, dnes sme sa dozvedeli, že sme všetci zamestnanci dostali k 31.12 výpoveď a firma pôjde do konkurzu. Ona má cca o týždeň nástup na materskú. Zamestnávateľ nevedel, že je tehotná, bola na RD. Tak sme to s ním riešili a chce jej výpoveď stiahnuť, zo sociálky nás ekonómka odhlásila len teraz niekedy, ale papiere sú už tam. Chce to urobiť nejak tak, že ju prepustil omylom, alebo neviem čo... Dosť ma zarazilo, že nás mohol prepustiť, keď sme na RD, sestra ešte aj tehotná, ale poradili mu to samotné pracovníčky sociálky, že môže. Ak by sme nesúhlasili, máme trojmesačnú výpovednú lehotu. A teraz otázky... Ak by sa aj teraz podarilo zrušiť odhlášku v sociálke a firma by v priebehu poberania materskej zanikla, zanikol by sestre aj nárok na ňu? Alebo, ak ju raz schália, tak až dokonca? Sestra mala pred nástupom na prvú materskú príjem 900€, teraz má zamestnávateľ kontrolu zo sociálky, lebo neplatil odvody a dva roky ani nenosil výkazy, už tam pred kontrolórmi spomínal, že firmy nevykonáva činnosť, nemá príjem, prepúšťa všetkých zamestnancov... ako budú pozerať na to, že sestre potvrdí predpokladaný príjem 900€? Firma ešte nie je v konkurze, len je to v pláne. Ako sa to dá riešiť, aby sestra neprišla o materskú?
@gapa ty si skúsená, viackrát si mi veľmi dobre poradila, spolieham sa na teba 🙂

zalka
30. dec 2012

@stojdulka
samozrejme že budeš mať nárok na MD aj zo SZCO aj z DNP z ochrannej lehoty. Len si daj vypísať MD presne 6 týžd´ňov pred termínom pôrodu , z OL nemôžeš skôr.
A aj na PN môžeš stále ísť z OL

zalka
30. dec 2012

@lenuliatko
Prečo sestra neinformovala zamestnávateľa o svojom tehotenstve?
Ako nie je problém stiahnuť odhlásenie zamestnanca, ako chyba sa stať mohla. A samozrejme, môže zamestnávateľ prepustiť ženy na RD aj na MD ak končí firma, hovorí o tom aj zákonník práce.
Nemá vplyv zrušenie firmy na vyplácanie MD. A zo SP nebudú pozerať na to aký má sestra potvrdený príjem, ved taký mala aj pred prvou materskou, tak ja v tom problém nevidím.

lenuliatko
30. dec 2012

@zalka ďakujem krásne

gapa
1. jan 2013

@lenuliatko
neviem. Ja som bola v situácii, že som zistila že správca neposielal výkazy do soc.poistovne, tak som sa velmi vylakala a všetko dorobila spätne ( po polročnom študovaní a zistovaní, čo je podstatné, čo nie ... a bola to malá firma). Podla mna aj s týmto môže byť problém, neviem, netuším.
Ale ak je na rd a jej prac.pomer by skončil pred nástupom na druhú md, tak nárok na materské by jej nevznikol, ak by posledný den trvania pp bola čerpala rodič.dovolenku. Ak skončí pp počas poberania materského, tak nevadí.
Ako to spravia na soc.poistovni, netuším (každá pobočka by možno postupovala inak, tam ide už od ludí a snád aj ich vedúcich, čo spravia). Ale je asi dosť podstatné, aby bolo nahlásené, čo treba, ukončenie RD, ukončenie prerušenia poistenia, nástup na md.... ale možno to ani podstatné nie je (kedysi nič také nekontrolovali, čo som bola až vyvalená z toho, ale doba sa mení).
teda ti velmi neporadím.

gapa
1. jan 2013

@stojdulka
pn nevadí. ak ti obe poistenia trvajú a máš 270dní, tak samozrejme ti náro vznikne

lenuliatko
1. jan 2013

@gapa Ahoj, už sa to vyriešilo. Zamestnávateľ odniesom na sociálku žiadosť o stornovanie odlhásenia z poistenia, dôvod uviedol, že omyl a akceptovali to, takže je naďalej zamestnaná a bude mať na materské nárok. Výpoveď dostane až po nástupe na MD. Ešte, ako mi @zalka písala v IP, ak by posledný deň nastúpila do práce a čerpala dovolenku, už by nebola na RD, ale zamestnanec, tak by bola v 8-mesačnej ochr. lehote a mala by na materskú nárok. K RD sa ochranná lehota nevzťahuje, len po dobu 6 týždňov pred plánovaným pôrodom a to znamená, že by na materskú musela nastúpiť ešte zamestnaná.

gapa
1. jan 2013

@lenuliatko
teraz sa menil zákon, preto je lepšie ak trvá pp a v prech. kal. roku má rd. V novom zákone sú niektoré veci, čo si nie som istá, ako by to riešili.

lenuliatko
1. jan 2013

@gapa Ešte ťa poprosím o radu pre mňa, rada by som si to ešte potvrdila. Teda, či budem mať nárok na podporu v nezamestnanosti. Zamestnaná som bola od 2006-nov.2009, potom asi týždeň nezamestnaná a druhé zamestanie od 30.11.2009 - 31.12.2012. Počas toho som bola od 4.12.2009 PN, od 1.6.2010 MD a od apríla 2011 RD. RD mi končí 10.6.2013 a ak sa mi nepodarí nájsť si hneď prácu, šla by som na podporu.

lenuliatko
1. jan 2013

@gapa veď aj ja aj ona sme takto spokojnejšie, že sa snáď už nič nevyskytne a tú materskú dostane, lebo jej ide o slušné peniaze. Ďakujem krásne za rady 🙂

gapa
1. jan 2013

@lenuliatko
áno, podla terajších zákonov máš nárok, bo splnaš podmienku aspon 730dní v posledných troch rokoch.

lenuliatko
1. jan 2013

@gapa Ďakujem krásne, radšej som si to ešte raz overila 🙂

natyi25
1. jan 2013

@gapa viem, že sa vyznáš :D vedela by si mi prosím povedať, či je niekde v zákone diera a dá sa rodičovský príspevok prehlásiť na manžela v čase, ked by som ja z neho mala prejsť na dalšiu materskú? že by manžel na prvé dieťa poberal rodičák a ja na druhé materskú? je to možné u nás? dakujem 🙂

gapa
1. jan 2013

@natyi25
nie, to možné nie je., ale pozri tému o Záhadnom jednorázovom príspevku na dieťa.

natyi25
1. jan 2013

@gapa ďakujem, o tomto príspevku viem od známej 🙂 na to prehlásenie rodičovského som sa pýtala preto, lebo viem, že ak by mi skončil PP / výpoveď/ tak po materskej viem prehlásiť rodičák na manžela a ja budem poberať dávku v nezamestnanosti....tajne som dúfala, že sa to dá aj v prípade ak by som z rodičáku prechádzala opäť na materskú / 😒

natyi25
1. jan 2013

@gapa z princípu by to mohlo tak fungovať, ak môže zamestnaný rodiť poberať súčasne rodičák, tak druhý rodič môže poberať materskú na druhé :D

gapa
2. jan 2013

@natyi25
ale ide o to, že rodič.prísp. dostávaš z dôvodu star. o dieťa a podporu nie. Nedá sa byť platená v jednej rodine, matka na jedno dieťa a otec na druhé, to naše zákony nepovolujú. Princím si môžeš vždy otočiť, ako chceš 🙂 bo čo je princíp?

magdalenocka
3. jan 2013

ahojte poprosim radu, myslim ze @gapa sa bude vyznat. som na rodicovskej dovolenke, pracovny pomer mi stale trva, zaroven poberam aj PN z DNP, 20.1.nastupujem na druhu matersku., cize 19.1. koncim Pn ku. Co potrebujem? Od gynekologa dve tlaciva-jedno na socialku ze idem na MD, jedno do prace ze idem na MD? Na tlacive je ale aj udaj o PN, ale zamestnavatel nevie ze som PN lebo to mi ide iba z DNP. Mam to tam prenho aj vyplnat?
A on potom odosiela tlacivo do SP alebo ja? Lebo by som rada vedela aky prijem mi napise.

a dalsia otazka aj pre ostatne- ake dalsie papierovacky ma cakaju? Kedy treba zrusit rodicovskz prispevok ked idem na MD 20.1.? za januar este nieco dostanem?

dakujem

gapa
3. jan 2013

@magdalenocka
o tej pn, to podla mna nie je podstatné, ale asi lekár vypíše obe rovnako, aby nemal problémy. Mzdárke môžeš proste povedať, že si bola riziková a ju to nemusí zaujímať, že si bola pn, ak si čerpala rd.
Doklad potvrdzuje obvykle na požiadanie soc.poistovna, no spýtaj sa pri odovzdávaní žiadosti o materskej mzdárky, je lepšie to riešiť popredu, nie následne opravovať, to sú už problémy potom. Ved skús si zavolať, povedz o čo ti ide, ak by nevedela, tak sa dohodni, kedy jej zavoláš, že by si to dovtedy zistila, resp. ked tam prinesieš papier, aby ti vedela povedať. Iné ti asi neviem povedať k tomu. No mala by dať minimálne tvoju mesačnú mzdu z aktuálnej prac.zmluvy/ výmeru.
na upsvar oznám nástup na md, potom tam treba doklad o poberaní materského (aspon doteraz tak bolo), no dohodni sa, bo to budeš mať dosť neskôr, aby si nemusela rp vrátiť.
pozri tému o Záhadnom jednorázovom príspevku ...
- v sp potom prehlásiť starostlivost o jedno dieťa na druhé (aj ked to stačí aj neskôr), niekde stačí kopia rl + vyhlásenie o starostlivosti, niekde aj odhláška a prihláška.
- na zd. poistovni nahlásiť potom ukončenie poberania RP (ak mzdárka neurobí, nemusí, no príp. sa jej spýtaj, či to nahlasovala predtým, alebo si neskôr na zp zavolaj)

cicimon
3. jan 2013

@gapa trosku mimo temy otazka, ale nevies mi nahodou odpovedat, ci mozes cerpat medzi MD a RD riadnu dovolenku, ak nebudem zdraotne poistena (z dovodu mm prace v zahranici)? vdaka