Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

renia
31. mar 2011

Ahojte. Ja sa chcem opýtať podobnú vec, ale preberali ste to len, ako to je v čr. Tak sa chcem opýtať... V marci 2012 má dcérka 3 roky, skončí mi rodičovská...na jún, júl 2012 plánujeme druhé bábo. Takže neviem, čo tie 3 mesiace tam...som stále zamestnaná na dobu neurčitú, do práce na tie 2-3 mesiace nechcem ísť. Kôli malej - dochádzala by som 25km do práce, na 6tu ráno a na poobedné smeny. Ak by som poprosila gynekologičku, dala by mi takú dlhú pn-ku? Mala by som nárok na materskú, či len rodičovskú? A z čoho by sa vyrátala? Čo by ste robili na mojom mieste? Ďakujem za rady.

renika1
2. apr 2011

Ahojte, chcela by som Vás poprosiť o radu v sep.2011 mi končí rod. príspevok chcem si vybaviť o rok dlhší kvôli zlému zdravotnému stavu maličkej, zároveň plánujeme z manželom zároveň 2 ako to bude ak by mi náhodou schválili dlhší rod. p. ak mám doplnkové nemocenské p.a potom by som išla na materskú 2. Ďakujem Vám...

moon1979
12. apr 2011

@renia mas moznost dat sa vypisat u svojej gyn na rizikove tehotenstvo a klasika 6 tyzdnov pred planovanym terminom porodu ta vypise na matersku ... ak budes tehotna, je nezmysel ist na necele 2 mesiace do prace a v tak vysokom stadiu tehotenstva navyse na zatazovu pracu, ktoru by si mozno ani nemohla vykonavat (pises o praci na smeny...)

tinulka292
15. apr 2011

ahojte, ja by som potrebovala poradiť ako mám postupovať po skončení MD a následnom nástupe na druhú MD.V máji 29. my končí terajšia MD a kedže som tehotná a mám približný termín porodu 31.9.2011, mala by som koncom augusta nastúpiť na drhúMD.No čo s tými dva a pol mesiacmi, mám ísť na PN a budem mať nárok na nemocenku ?moj pracovný pomer trvá a mala som nárok na materský príspevok vo výške 449€, budem mať znovu nárok na tento príspevok?prosím o radu.

zuzanka.j
20. apr 2011

ahojte. je tu kopa popisaneho, tak by som sa chcela vratit k povodnej otazke. bola som na materskej, teraz poberam rodicovsky prispevok. o par mesiacov by som mala ist zas na matersku. mam na nu narok? (pracovnu zmluvu mam na dobu neurcitu) dakujem 🙂

zuzanag40
24. apr 2011

ahoj baby chcela by som poradit ...momentalne poberam rodicovsky prispevok na maleho kt. bude mat v juli 2 roky a v juni sa mi narodi druhe dieta...pracovny pomer mi stale trva a platim si aj dobrovolne nemocenske poistenie viete mi povedat ci mam narok na druhu matersku a ci mi bude materska pocitana s povodneho platu plus nemocenske poistenie alebo ako to je?celkom tomu nerozumiem...vopred dakujem za odpoved

wewe22
27. apr 2011

zuzanka narok na MD mas len musis ist za zamestnavatelom on ti da potvrdenie o vyske buduceho zarobku a podla toho ti vypocitaju MD (mas stastie mne pocas RD skoncil pracovny pomer a uz narok nemam)

nany100
4. máj 2011

@zuzanag40 záleží aj na tom koľko si platíš DNP 😉 ...skús tému Dobrovoľné nemocenské poistenie 😉

kocurko1
4. máj 2011

cauko baby, pozerala som zopar stran dozadu, ale nenasla som. Mate niektora navod, co treba vybavovat pri prechode na matersku z rodicovskej. Pripadne opat z druhej materskej na druhu rodicovsku? Mohli by ste to poslat ako IP? Viem, ze som narocna, ale keby mi pred prvou materskou takto jedna kocka na koniku nepomohla, nebola by som celu rodicovsku v 2.pilieri. A to musim vybavovat na 2pobockach soc. poistovne (podla zamestnavatela a bydliska) a UP. Vsade mi podavaju inu informaciu k tomu istemu tlacivu.
Som klasicky pripad retazovy porod. DNP nemam.
Staram sa o 2rocnu dceru, prac pomer stale trva, takze zamestnavatel mi ma dat vymer na materske a ma mi ho vyplacat ich pobocka soc. poistovne. Co sa ohlasuje na urad prace? Budem vdacna

kuriatko31
10. máj 2011

Dobry den,prosim vas mohlii by ste mi nejako pomoct?Ja som od minuleho roka na pn,lebo som 2x otehotnela..v Maji bolo rok co som doma,len neviem ci mi bude zamestnavatel vyplacat matersku,alebo len socialka,nakolko som pn uz rok,vopred vam dakujem za odpoved a radu...

myzma
16. máj 2011

ahojte, zienky a @gapa,

touto cestou prosim o radu, resp. o potvrdenie/vyvratenie informacie ohladom prispevku na starostlivost o dieta...

pocas prvej materskej mi zanikol pracovny pomer. v maji 2010 som presla na rodicovsky prispevok.

v aprili 2011 som nastupila na druhu matersku, Hanka sa nam narodila minuly tyzden a tak ze idem si vybaovavt oficiality na UPSVaR

a tam mi pani povedala, ze ano, rodicovsky prispevok na starsieho syna mi stopnu k aprilu (za april som este dostala), nakolko v aprili nastupujem na matersku (platila som si DNP) a ze ako "nezamestnana" nemam narok na prispevok na starostlivost o starsie dieta (maly ma 16m)!!!!

mozete mi, prosim, povedat, ci ta pani ma fakt pravdu? alebo mi podala mylnu informaciu... ved je to podla mna riadna hlupost...

vopred vdaka za info

jana

myzma
16. máj 2011

dostala som tu na MK totiz info, ze by som mala dostavat prispevok na starostlivost vo vyske cca 40e do 6tt veku druheho dietata popri poberani materskeho....

gapa
17. máj 2011

@myzma
čo mám vytlačenú podledné znenie, tak tam je podmienka poberania materského (nie je podmienka poberania mateského z povinného nem.poistenia, no pozrem to ešte)

gapa
17. máj 2011

@myzma
http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id...
pozri zákon 561/2008

veru si 100% nie som istá (asi aj ja som písala niekomu, že bude tento nárok), aj ked skôr by som povedala, že nárok je, no paragrafy sú klukaté.

pozri §4 ods.3. Aj ked v ods.2 je uvedené, že musí vykonávať zárobk. činnosť, no v ods. 3 je uvedené, že za zárobkovú činnosť sa považuje aj poberanie mateského (nie je uvedené poberanie mateského z povinného np), čo ty splnaš, len to predpokladám musíš preukázať. Takže predpkladám splnaš všetky podmienky podla § 4 ods.1.

ale napísala by som na tvojom mieste dotaz priamo na ustredie upsvar, či mpsvar, oni vydávajú k tomu usmernenia. A daj vedieť potom 🙂

myzma
17. máj 2011

@gapa vi ja som vcera hladala a podla mna narok mam, tajz E dnes tam idem opät, OZVEM SA

a info nemam od teba 🙂

beruska113
17. máj 2011

@myzma to ked sa narodí druhe dieta možem dostat 40E jednorázový prispevok na to staršie? Som pozerala ten zákon a teda nič mi to nehovori.

myzma
17. máj 2011

@myzma
@beruska113 ano, dnes som tam bola opät s citaciou zakona v ruke navonok sebavedoma, vo vnutri mala dusicka a hovorim, ze som si ten zakon do noci pozerala a studovala na nete a ze podla mna na ten prispevok narok mam... teta sa nezatvarila nejako stastne,a le akurat tam mala sefku tak sa jej spytala a asi dufala, ze potvdrdi tu jej verziu,a le sefka to isla este skontrolovata vratila sa s tym, ze ano, mam narok, tak som vyplnila tlacivo a za maj dostanem v juni... ja neviem presne, kolko to bude, skor pocitam so 80 eurami, nakolko, sest tyzdnov bude mat drobec az v juni a to znamena, ze i za jun by som mala dostat prispevok, cize 40e za maj + 40e za jun

cize ano, ak si poberatelom materskeho, resp. budes poberat na druhe babo, tak mas narok na prispevok na starostlivost na starsieho

myzma
17. máj 2011

@gapa vid prispevok vyssie 😉

beruska113
17. máj 2011

@myzma diky za info, tak o takom niečom som ani netušila. Lepších aj 40E ako figa. A to sa vybavuje tiež na UPSVR ako aj materská? A má ten príspevok nejaký presný názov? Tak ked tam už človek ide kvoli materskej, prispevku pri narodeni a ešte tomu tretiemu, tak jeden papier naviac vyplním. A ked to máš také čerstvé, tak kde zruším rodičák a kde nahlásim MD? Už ani neviem, čo kto vypláca.

myzma
17. máj 2011

@beruska113
popisem ti postup na nasom UPSVAR

1. na usvar som priniesla kopiu vypisania na matersku od gynekologa s datumom nastupu na matersku (ja som mala nastup 10.04., cize zaciatkom aprila som tam prisla), ten papier im predbezne sluzi na pozastavanie rodicovskeho na starsie dieta, ale budu od teba chciet potom rozhodnutie o priznai materskeho

2. nasledne som original papier od dr. odniesla do Socialnej poistovne a cakala rozhodnutie o materskej

3. kopiu rozhodnutia som zaniesla na upsvr zaciatkom maja, cim mi bude oficialne zastaveneny rodicovsky na starsie dieta

4. nasledne mozes vypisat tlacivo ziadost o prispevok na starostlivost o dieta - to starsie

5. ine tlaciva:

ziadost o prispevok pri narodeni dietata (to dostanes na matrike s rodnym listom)

ziadost o priplatok k prispevku (ten sa odovzdava po 28 dnoch zivota dietata) + potvrdenie od pediatra a gynekologa

ziadost o prispevok na starostlivost o starsie dieta (k tomu ti posielam IP)

a na kopiu rodneho listu som napisala, ze ziadam o vyplatu pridavkov na mladsie dieta)

so socialnou ohladom tychto veci nemas takmer nic, len zaniest papier od dr. na matersku a potom rodny list dietata

tak snad som pomohla

J

beruska113
17. máj 2011

@myzma díky moc aj za IP.

gapa
18. máj 2011

@myzma
díky za info a uistenie 🙂
a nech sa "čerstvonarodenej" Hanke a celej rodinke darí 🙂 gratulujem

veronique_1
18. máj 2011

Som na rodicovskej. Planujeme druhe dieta. Mozno medzi surodencami bude aj 2,5 roka. Pred materskom som bola zamestnankyna a mam TPP. Ak by mi stacila taka materska, ako som mala pri prvom, co treba preto urobit? Musim sa DNP? Odkedy, ak by bol viac ako dvojrocny rozdiel? V Mama a ja som citala,ze ak nastup na matersku s druhym dietatom oznamim zamestanavatelovi, budu sa mi pocitat dotoho nejake dni, nepochopila som to presne.

krajinka
19. máj 2011

ahojte chcem sa spytat za kamaratku...momentalne je na RD s dcerkou, ktora sa jej narodila v 2/2010, pobera na nu zvyseny RP, PP jej skoncil pocas materskej...na konci augusta teraz caka druhe babo, na matersku nema narok...takze od jeho narodenia bude poberat RP 190 eur ci ako to funguje?

stvura
19. máj 2011

@krajinka dostane este matersku, bude jej ju vyplacat byvaly zamestnavatel, dokonca velmi podobnu vyske ako mala predtym. Je to retazovy porod, ak nie je medzi detickami vacsi roziel ako 2.5 roka tak to vyjde 🙂 {ja mam synceka augustoveho 2008, dcerku septembrovu 2010 a mala som o 20 eur nizsiu matersku ako pri prvom dietati}. Po ukonceni materskej vsak uz bude dostavat novoschvaleny prispevok 190 eur.

krajinka
19. máj 2011

@stvura ale ona uz nie je v tej ochrannej lehote 8 mesiacov, to nevadi? 😕

stvura
19. máj 2011

@krajinka jaj tak, z toho co si pisala mi to pripadalo ze dostala vypoved alebo firma bola zrusena tento rok.

krajinka
19. máj 2011

@stvura nie nie mala zmluvu na dobu urcitu, myslim do 30.4.2010...takze asi bude mat ten prispevok ze?

stvura
19. máj 2011

@krajinka super, tak ano, to jej vyjde, lebo ja som mala tak, ze firma zanikla v marci a babo som mala v septembri. Takze ona ak mala zmluvu do aprila a babo v auguste, prip. zaciatkom septembra jej to vyjde. V tom pripade len musi pred odchodom na matersku kontaktovat soc. poistovnu v mieste sidla firmy a zaslat im papiere od gynekologa.

krajinka
19. máj 2011

@stvura ale zmluva jej skoncila 30.4.2010, nie 2011 😅