Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

nikuska27bb
23. aug 2012

@kikus29 Presne toto zaujíma aj mna.Mne končí RD v januáry 2013 a porod by mal byt 3 mesiace po tejto RD.Prvé tehotenstvo som mala rizikové,takže zase budem asi PN,tiež by som bola strašne vdačná za nejaku radu a či musím dat vediet zamestnávatelovy aspon mesiac dopredu vediet,že ostávam PN a potom budem na MD,dakujem.

rainbow0508
23. aug 2012

@kikus29 @lucy56 @majkabenuska @nikuska27bb
Zienky, minule akurat stala na socialke predo mnou zienka s presne touto istou otazkou...takze:
Ak ste tehu a medzi skoncenim jednej md a nastupom na druhu mate nejaky ten piatok, je dobre to riesit PNkou...inak by ste museli zrejme nastupit do prace, ale to asi ani jednu nikde takuto tehu na chvilku nevezmu...ta tetula za okienkom radila neoznamovat zamestnavatelovi vopred, aby si nevymyslel dovod napr. nizenie poctu zamestnancov a neposlal vas do kelu skor, ako mu tu pn donesiete...treba radsej prist az uz s papierom. A keby sa niekto dovtedy pytal, nejak vysvetlit, ze zatial neriesite - to bola rada tej tetusky.
A ratat by sa to malo z posledneho celeho odpracovaneho roka...cize napr. ak mamina nastupila na md napr. X.2009, bude sa jej ratat zo zakaldu za odpraovany rok 2008...ine by bolo, keby ste sli tak na dalsiu md, ze sa vam to krizi a nie je nicjaky nevykryty cas, ze by ste neboli na pn...to sa inak rata...ale priznam sa, ze ak je clovek szco, to uz netusim...ale mozem sa popytat...mam tam sestru na socialke 😉

nikuska27bb
23. aug 2012

@rainbow0508 Dakujem pekne za poradenie,to my určite pomože,ked budem riešit tu PN.

majkabenuska
24. aug 2012

@rainbow0508 Dobrý.no chcela by som sa vás spytať že ked som momentálne na rodičovskej dovolenke až do oktobra 2013,a na dalšiu materskú by som nastupila až niekedy v máji 2013,tak nemusím isť na pn?ale pojdem rovno z rodičovskej na novú materskú,alebo ako?

rainbow0508
24. aug 2012

@majkabenuska Ak je to skutocne ta prva MD do oktobra 2013 a nastup na dalsiu MD vychadza na uz maj 2013, len z rodicovskej sa prejde na matersku...len mam dojem, ze to bol mysleny oktober 2012...alebo sa mylim?

majkabenuska
25. aug 2012

nie je to oktober 2013,

majkabenuska
25. aug 2012

@rainbow0508 nastúpiťdo práce by som mala presne11.10.2013,ked bude mať moja dcera tri roky.ale ked porodím skora be to ten máj 2013,tak ako mam postupovať,či pojdem z rodičovskej hned na materskú?a dostanem nejaké peniaze?

rainbow0508
26. aug 2012

@majkabenuska ja som to mala podobne...materska s prvym mi mala koncit januar 2013 a druhy sa mal narodit 6.1.2012...takze skor ako skoncim...vtedy je potrebne len od doktora vypytat papier o nastupe na MD...cim skor ho cez zamestnavatela, kde je clovek vedeny, odovzdat na uctaren...vyska MD sa rata za posledny ukonceny rok...z predpokladaneho prijmu...teda ak sa male narodi v maji, nastup na md bude niekedy april maj 2013 a vyska MD sa bude pocitat z predpokladaneho prijmu za cely rok 2012. Treba si zistit, kolko by to bol hruby prijem za to obdobie ak by clovek pracoval, hruby zaklad x 12....vysledok vydelit 365 (dni v roku) a z toho potom 65%...to bude denny vymeriavaci zaklad

kukucka26
11. sep 2012

no tak zienky ja som z toho jelen tak poradte aj mne mam doma 2rocneho maleho s ktorym som doposial na RD pred otehotnenim s nim som pracovala a poacs tehu s nim som bola od 3mesiaca na PN a platila si aj dobrovolne pripoistenie ktore teraz uz zaniklo , vtedy mi vysla materska krasna narodil sa v july a v oktobri mi ukoncili Pracovnu zmluvu takze som ako nezamestnana na RD a teraz o dva tyzdne nastupujem na dalsiu Matersku dovolneku nakolko budem v 34TG , ako sa mi to bude ratat ?mam na nieco narok?dostanom spoan na trosku to zvysenie ?dakujem za odpovede
@rainbow0508

henrik1407
12. sep 2012

ženy, mám dvojročného chlapca, plánujem druhé dieťa,s tým,aby sa narodilo nejak po skončení RD, prípadne tesne pred koncom. Čo mám urobiť, aby sa mi nejak zvýšila materská??? S prvým som dostala minimum, mám min. mzdu a nemala som ani dobrovoľné. Čo by som mala urobiť, zamestnať sa? Pracovala som u svokra...

nyc
14. sep 2012

prosim o radu, som na RD s dcerou, keby mi termin porodu druheho dietata vychadzal cca 6 tyzdnov po tom co dovrsi tri roky, budem mat narok na matersku od zamestnavatela (som stale vedena ako zamestnana)? musim mat datum nastupu na matersku este pokym dovrsi 3 roky?
alebo mam nastupit do prace po prvom trimestri? lebo v 1. trimestri musim byt PN. v tomto pripade si nie som ista ci by ma zamestnavatel zobral do prace iba na 4 mesiace..
nechcem prist o matersku tak co by bolo v mojom pripade najlepsie? dakujem za kazdy nazor.

miculienka
16. sep 2012

ahojte kočky , idem sa pýtať podobné veci asi ako sú vyššie ale všetko sa v nejakých detailoch líši 😅 , @gapa alebo @zalka , kočky , vy sa viac vyznáte , poradte , v júny mala malá 2 roky , teraz som nastúpila do zamestnania , toho istého čo som aj predtým robila - mám tam trvalý prac.pomer , lenže podarilo sa mi otehu, a tak sa od októbra vraciam späť na RD k malej do jej 3 roku ale predtým mám termín niekedy v máji , to znamená , že automaticky prechádzam z RD na MD ? a ak teraz odpracujem mesiac v zamestnaní a ostáva mi trvalý prac pomer , dostanem normálnu materskú , nevadí , že nemám odrobených nanovo 270 dní ? budem vám vďačná za vysvetlenie , ja som z toho troška mimo , čítam tu dozadu , ale veľmi múdra do toho nie som 😕

gapa
16. sep 2012

@miculienka
nevadí. Ak je to vlastne tak, že si čerpala MD1, RD1do 2rokov, pracovala, RD1pokračovanie, MD2,
tak potom materské s nástupom v r.2013 sa bude rátať bud z pravdepodobného vym.základu, z ktorého bysa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na md (ak sa nezmenia zákony) alebo z vym.základu v r.2012 (z toho 1mesiaca, ked si pracovala), ak prejde jedna zmena, aj ked nakoniec môže byť zmena aj iná

miculienka
16. sep 2012

@gapa - si zlatá , takú rýchlu odpoveď som ani nečakala , ďakujééém 😵 😵 😵 aj v mene všetkých báb tu na mk , asi si už poradila mnohým maminám , nie asi , určite 🙂

gapa
16. sep 2012

@miculienka
podstatné je,aby ti prac.pomer trval v čase nástupu na md a možno budeš mať nárok miesto RP na 1vé dieťa na prísp. na starostl. on.ä (do jeho 3rokov), ak sa v tomto zákon nezmení (vid téma Záhadný jednorázový príspevok ... či tak dáko)

miculienka
16. sep 2012

@gapa - mhm , čítala som tu o tom , ak sa nezmení zákon, tak by som mala mať naň nárok 🙂 , ďakujem

zbibo
19. sep 2012

Ahojte zeny,

ja len nechapem, preco byva ta 2.materska nizsia.....kedze sa vypocitava z pravdepodobneho vymeriavacieho zakladu, cize by to mala byt ta mzda co sme poberali pred prvym tehu.....nechapem preco niekomu daju ako priemer to minimum ked predtym zarabala zena 3x viac 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 Co to vlastne ma znamenat?
Som zvedava co potvrdi zamestnavatel mne 😠 😠 Normalne som cakala ze sa nic nezmeni ale ako vidim dost zien dostalo tu matersku nizsiu a ovela lebo zamestnavatel potvrdil minimalnu mzdu 😠 Nechapacka 😠 😠 😠 😠 😠

gilmorka
21. sep 2012

@gapa prosim vedela by si mi poradit? mam podobny problem ako tu maju dievcata. Mam trvaly prac pomer. 6/2010 som nastupila na matersku dovolenku, z nej som presla na rodicovsku dovolenku, na ktorej som doteraz. Rodicovska mi konci v juni 2013. Otehotnela som a termin porodu mam v aprili 2013. Zaroven som si v januari 2012 zacala platit doplnkove nemocenske este po starom z minima, cize 14,95 eur, 270 dni uplynie 22.10.2012 a hned potom si chcem dat PN z doplnkove -rizikove tehotenstvo, na ktorej chcem byt az do nastupu na matersku.
A teraz otazka. Budem mat narok na matersku aj ked medzi rodicovskou a druhou materskou neodpracujem ani den a z coho mi ju budu pocitat? A budem mat narok aj na matersku z doplnkoveho nemocenskeho?
Dakujem za odpoved 🙂

zebra41
24. sep 2012

dobry den, bola som na RD do maja 2012, odvtedy pracujem u toho isteho zamestnavatela ako predtym. Ak by som sla teraz na MD,tak aku matersku dostanem? musim znovu odpracovat 270dni? Mam to brat ako 9 mesiacov alebo sa to rata ako pracovnych dni 🙂 ?

mbrnakova
24. sep 2012

Dobrý deň žienky, presne toto som riešila mesiac dozadu, takže mám ,,najnovšie info,, RD mi za normálny okolností trvá až do Júla 2013, ale na MD nastupujem resp. už som nastúpila, 22.8.2012, moja otázka bola: koľko budem dostávať a čo všetko a odpoveď, už potvrdená zo soc.posiťovne, čierne na bielom.... takže za mesiac august 2012 dostanem ešte 194€ - Rodičovský príspevok, plus rodinné prídavky 22,04€ a alikvótnu čiastku vypočítanú následovne: MD sa počíta na deň a platí na kalendárne dni, nie na pracovné...! Vymeriavací základ - socka si uplatnila nárok na informáciu od zamestnávateľa na pravdepodobný platový výmer za rok 2011 ( materská sa bežne počíta za kalendárny rok predchádzajúci tomu, v ktorom odchádzate na MD. Keďže som v mojom prípade bola na RD a nemala som žiaden iný príjem v roku 2011, môj zamestnávateľ zaslal informáciu o mojom pravdepodobnom plate za r. 2011. V závislosti od zamestnávateľa, ale u mňa to bolo hneď tak, že plat by mi automaticky vzrástol min. o infláciu, viem, že nie všetci zamestnávatelia pristupujú k týmto záležitostiam zodpovedne a hlavne poctivo.... potom už keď mala sociálka info išlo to už rýchlo, aj keď nestihli výplatný termín v septembri, celé príspevky mi vyplatia až v októbri...no čo už, štátna správa sa netrhá....🙂 takže toľko....držím palce!

gilmorka
24. sep 2012

@mbrnakova to je super, ukludnilo ma to, ze budem mat narok na matersku 🙂 tak snad aj z doplnkoveho nebude problem a daju mi aj z toho nejake peniaze.

vercatore
24. sep 2012

dobry den, mma otazocku nastupila som na matersku dovolenku v jun 2011 a druhe dietatko sa mam ma narodit v maji 2013, predtym som robila od 2008, prejdem rovno z rodicovskej na matersku dovolenku ci ako to je podla noveho zakona, dakujem za odpoved.

linduska27
28. sep 2012

@vercatore ja som takto presla rovno z rodicovskej na matersku 🙂 s prvym som nastupila v roku 2010 a teraz v 2012 som uz na druhej materskej uz mi ju aj priznali klop klop 🙂

katren
28. sep 2012

@vercatore ja som nastupila na MD v 11/2009, potom na RD....dalsia MD 06/2011, RD a teraz 20.9. znova MD 😉 tuto poslednu este nemam priznanu, ale verim ze ano.....vola sa to retazovy porod 😉

miladkad
3. okt 2012

ahojte, som stále v pracovnom pomere. zaujíma ma, či sa stále jedná o reťazový pôrod - teda,či mám nárok na tretiu materskú, keďže čakám tretie v 04/2013. takže mi nástup na materskú vychádza 03/2013.
na prvú materskú som nastúpila 07/2008, na druhú 04/2010. je v tomto nejaká zmena, alebo je to rovnaké ako pri druhej materskej?

gaggy
7. okt 2012

dievcata prosim mozete mi niekto poradit ako to je u SZCO som na rodicovskej do septembra a vyzera to tak , ze v juni cakame druhe babo, teraz mam zivnost pozastavenu ako to prosim vypocitavaju u SZCO neviete niejto prosiiim, dakujeeem za kazdu odpoved🙂))

katren
7. okt 2012

@miladkad ak druhe dieta nebude mat este 3 roky, tak ano, ak uz bude mat po 3 rokoch, tak asi nie 😒 ale nie som si ista....

tatulienka
12. okt 2012

ahojte..chcela by som sa opytat...som na RD s 2 rocnou dcerkou a druhe dieta by sa nam malo narodit 4/2013, cize by som mala prejst z RD na MD...ked som otehotnela s dcerkou som bola zamestnana rok a chcela by som vediet ci pri druhom budem dostavat rovnaku matersku ako pri prvom..a ako to funguje?co vsetko treba vybavit a kam treba zajst?treba ist do prace osobne, alebo to staci riesit postou?dakujem

farenka
15. okt 2012

@mbrnakova ahoj, chcela by som sa opytat. tiez som prechadzala z RD (mam na nu narok au do juna 2013) na MD (od 11.10.) zamestnavatelovi som poslala papiere od lekara a ziadost o materske. Musim este nieco oznamovat aj socialnej poistovni alebo inde ze prechadzam z RD na MD, alebo by uz vsetko mal za mna spravit zamestnavatel? Dakujem

lubika39
16. okt 2012

ahojte, baby co ste prechadzali y RD na druhu MD, treba aj nieco nahlasit na UPSVaR? Ziadost o druhu matersku poslem na Socialnu poistovnu , len neviem ci sa mi automaticky zrusi ten 194 e prispevok, alebo to mam sama odhlasit? dakujem