Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

sakura77
19. okt 2009

no,tak to by si neverila aky chaos v tom maju tetule na socialnej poistovni 😠 😠 neporadia,nepomozu,co si sama nezistis,nemas....skoda reci...este ze je tu tento kon nas 🙂

vivere
19. okt 2009

🙂 🙂 🙂 ked raz budem tehula, spolahnem sa len na kona 🙂

ale ani sa im niekedy necudujem... citat tie uzasne zakony... na jednej strane plati nieco, tak sa na to spolahnes a podas info a o par stran dalej najdes tridsat vynimiek... och... 😠

rovni
19. okt 2009

kočky,tak niko nevie ako to je s tým "predpokladaným" príjmom,ktorý musí uviesť zamestnávateľ do žiadosti o materské-v prípade že idem z rodičovskej opäť na materskú-môže mi tam uviesť aj to maximum,z ktorého sa ráta materská-aby som mala čo najvyššiu materskú?alebo tam musí dať presne to isté ako pri odchode na prvú materskú?

zuzana105
19. okt 2009

rovni, počula som, že tam môže uviesť aj maximum, ale dnes moja nová výplatná povedala, že nakoľko som za min rok nič neodpracovala, tak to bude z min mzdy. išlo mi o to, aby mi napísala aspoň to, čo pri prvom dieťati, platím si aj dnp, tak by mi to stačilo, ale nepotešila ma, keď mi toto povedala. síce sľúbila, že mi zavolá, mala sa poradiť so starou výplatnou..no zatiaľ nevolala a asi ani nezavolá...

a vieš poradiť, alebo niekto iný, treba sa odhlásiť z UPSVAR? počas rd nastupujem na md. len už nemám to tlačivo od gyn žiadosť o materské, to som nechala výplatnej...dúfam, že to netreba

rovni
19. okt 2009

zuzi,tak to si ma vôbec nepotešila,dúfam,že to tak naozaj nie je-že sa tam píše min.mzda 😢
ja si teda žiadne DNP neplatím 😲
je tu ešte niekto kto je v podobnej situácii-akú mzdu vám tam napísali v zamestnaní?

zuzana105
19. okt 2009

noo ja viem, mám z toho hlavu v smútku ☹ ☹ ☹

rovni
19. okt 2009

takze to ti potom kolko vychadza materska-kolko je momentalne min.mzda?
nebudes mat potom matersku vlastne nizsiu ako bude ten zvyseny rodicovsky prispevok co ma byt od januara?

zuzana105
19. okt 2009

zvýšený rodičovský by som aj tak nemala, v dec bude mať malá 2 roky
a neviem, koľko to vychádza ☹

standa82
20. okt 2009

Rovni, Zuzana105 - minim. mzda je 8900,-Sk. Takže ak Vám budú materskú počítať z MM, tak Vám to bez DNP vyjde okolo 4800,-Sk/mesačne.

nadhera
20. okt 2009

babenky, je to aj moj pripad,ked som druhu matersku mala mensiu ako prvu a rozdiel medzi materskou a rodicovskym bol 200sk 😠 podotykam ,ze platy medzitym sli u nas 2x hore,ale mne ratali z min.mzdy. a zvyseny rodicovsky /ak zajtra schvalia/ dostanem az 4x. snad. 😉 ale ked si kamoska so mzdarkou,tak sa da,papier znesie vela.

rovni
20. okt 2009

ved o to ide-ci je nejaky zakon aky predpokladany prijem treba uviest alebo to zavisi od uctovnicky a ked ju pekne poprosim a donesiem bonbonieru,moze tam-legalne- napisat aj to maximum

standa82
20. okt 2009

Keď máš s účtovníčkou dobré vzťahy, môže ti tam napísať najvyšší VZ. Veď zamestnávateľ materskú neplatí, platí to SP.
Ja som momentálne tiež do 26.8.2010 na RD a začiatkom bud.roka by sme sa chceli pokúsiť o ďalšie bábo, takže ja sa s účtovníčkou poznám a pokiaľ mi nebude vychádzať taký VZ ako pri prvom deťati, tiež ju uprosíkam aby mi tam napísala čo najvyššiu sumu. Nič sa nedá robiť, doba je zlá a na opačnej strane, pre koho žiť ak nie pre deti. 🙂

sakura77
20. okt 2009

no babule,tak cakajte na info,ja mam tiez zo mzdoveho maximalny vymer na papieri,takze teraz len cakam co mi pride zo socialnej poistovne aky vymer,mam to tam podane nejaky tyzden,ale vraj aj tri tyzdne im trva kym to poslu,tak ledva cakam ze co....som strasne zvedava....

gapa
20. okt 2009

podla zákona by mala mzdárka uviesť do potvrdenia pravdepodobnú sumu, z akej by bolo odvádzané/platené nem.poistenie v mesiaci nástupou na MD. Určite by nemala byť nižšia ako je vaša mzda podla prac.zmluvy. Ak medzitým v zamestnaní došlo k zvýšeniu platou a vaša porovnatelná kolegyna má už medzitým vyšší plat, tak môže uviesť aj ten vyšší. Alebo ak v mesiaci nástupu na MD dávajú odmeny (napr. ak je to december), tak môže uviesť vašu mzdu podla prac.zmluvy + predpokladaná odmena. To už je na mzdárke.

No trošku je to komplikované v prípade, ak predtým boli dni napr. PN, neplat.volna ... kedy sa nem.poistenie nedovádza. Či sa vtedy uvádza suma za celý mesiac alebo nie. LEbo ak by uvidla len mzdu za necelý mesiac, tak by bolo materské asi nízke, lebo nou uvedená mzda sa vždy delí číslom 30, ak keby bola len za pár dní.

krista
21. okt 2009

kacenasva • 11. říjen 2009 ve 20:22
Ahoj,
prosim o radu... jsem na rodicovske dovolene a cekam druhe miminko. Tento tyden jsem do zamestnani odevzdala Zadost o PPM. Musim jeste dal ucinit nejake kroky nebo staci, kdyz zamestnavatel zasle tuto zadost na socialku, kde mi ukonci rodicovskou a ja znovu nastoupim na materskou. Predem moc diky za rady a porady 🙂 Katka

jajik25 • 1d, 38tt • 14. říjen 2009 ve 14:29
Ahojky jsem na tom skoro stejně.Musíš akorát ukončit ještě rodičák.Formulář by ti měly dát na sociálce ale ukonči ho až když budeš mít potvrzené papíry z práce jinak se může stát že tě v danný měsíc nic nevyplatí.Takový problém mám já.
Chtěla bych jen vědět co se může stát když jsem ukončila rodičák a ten samý den jsem odevzdala papíry i do zaměstnání.Pár dní na to mi přišel dopis abych doložila nástup a výši mateřské do osmi dnů.Bohužel se vyskytl problém že moje účetní špatně vyplnila papíry a ty teď stojí ve Strakonicích,kde mám zaměstnavatele,odtud by je měly poslat do Prachatického okresu,kde bydlím a kde mě vyplatí.Ve Strakonicích mi řekly že papíry posílají ke mě domů a já je mám odnést do Prachatic na sociálku.
Neměly by je poslat rovnou do těch Prachatic?A hrozí mi třeba nepřiznání mateřské?
Budu moc ráda když mi někdo odpoví.Za pár dní mám porodit a místo abych si tu užívala tak se akorát nervuji.
Díky moc za rada a odpověď

rovni
21. okt 2009

dakujem za ohlas,gapa
sakura-som zvedava co ti pride zo socialnej,potom napis prosim 😉

sakura77
21. okt 2009

no,sak aj ja som zvedava na ten vysledok...

standa82
22. okt 2009

No dievčence, akurát dnes mi volala pani zo SP, pretože od 19.10. som sa bola DNP a dala som si VZ 1084,55. No mne TPP trvá a tak si musím tlačivo prepísať. Mám si od 1084,55 odrátať vz v zamestnaní a ten rozdiel uviesť ako sumu v SNP. Lenže ja som jej povedala, že neviem aký mám VZ a tak mi kázala od Sumy 1084,55 odrátať sumu min.mzdy, čo je 295,5. Takže sa musím nanovo ísť zajtra prihlásiť z VZ 789,05 Eur. Lenže dnes ráno som v rádiu počula, že schválili min.mzdu na cca. 303 Eur (ministerka ju plánovala na 319 Eur, majú tam 500,- SK rozdiel).
Ako je to s novým rodičovským zatiaľ neviem, nič som ešte nepočula.
Asi naozaj v každom zamestnaní rátajú pri nástupe na 2.materskú VZ z min.mzdy. 😠

gapa
22. okt 2009

nerátajú z min.mzdy.
pozri zákon o sociálnom poistení § 57 ods.2

gapa
22. okt 2009

a nech ti ulahčím hladanie, tak zákon o sociálnom poistení máš tu:
(I.pilier)

http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id...

gapa
22. okt 2009

resp. zákon 464/2003 je prvý tu:
http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id...

a pozri rozdiel madzi DNP osobou a zamestnancom.

gapa
22. okt 2009

oravujem nie 464/2003, ale 461/2003 😉

standa82
22. okt 2009

No uvidíme čo z toho bude, keď to budem potrebovať.

gapa
22. okt 2009

či bude vtedy v platnosti ešte toto znenie zákonu 😨
ale na týchto linkoch je vždy aktuálny, t.j. predchádzajúci vymažú (pre info)

zuzana105
23. okt 2009

rovni, tak mi výplatná nakoniec napíše pravdepodobný vymeriavací základ, uff, veď ma to aj stálo (nejaké tie sladkosti a káva) povedala mi, že som to mala dobre naštudované 🙂 za čo vďačím informáciam z koníka
tak dúfam, že to tak aj urobí, držím palce aj tebe

rovni
23. okt 2009

dakujem Zuzi,ved aj ja uz pomaly nakupujem bonboniery a kavy 😀

zuzana105
24. okt 2009

😀 😀

viliatko
26. okt 2009

Ahojte dievcence, neviete niekto, co sa da urobit pre zvysenie materskeho? Som zamestnana, momentalne na RD, tehotna este nie som, ale planujeme druhe babo. Pri vypocte druhej materskej som odkazana na to, co mi napise zamestnavatel, alebo sa da nejak poistit, aby som ju mala co najvyssiu? Mam sa poistit a dobrovolne si platit z max. zakladu? Dakujem velmi pekne.

rovni
4. nov 2009

kočky,tak mám informáciu od účtovníčky (síce nie mojej,ale vyzná sa do vecí),že vraj sa tam nedá napísať len tak hocičo,resp.malo by tam byť to,čo pri prvej materskej-to ma teda moc nepotešilo ☹

nadhera
4. nov 2009

rovni,papier znesie vela 😀 mna sa to sice netykalo,moja druha materska bola nizsia ako prva. kde je logika. ☹
ale pokial sa poznate,daka kavicka,dezertik ai....vsetko sa da. vo firme,kde som zamestana ...ti zavidia este aj to dieta .