Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

zalka
15. dec 2013

@orlik4 rado sa stalo ... keby si napísala že kedy si prerušila živnosť tak možno by sa dalo nahlásiť sa ti na DNP aby si mala MD... ale nenapísala si údaje .. tak ťažko radiť

hamca
17. dec 2013

@zalka ahoj, mozem ta poprosit o radu? V r. 2012 som nastupila na matersku s prvym dietatkom, po skonceni materskej som na RD. Prihlasila som sa do soc. Poist. Na dochodkove poistenie. Od 5.12. Som nastupila opat na matersku s druhym dietatkom ( ale este mi neprislo vyrozumenie zo SP, ale predpokladam, ze budem mat narok). Musim sa teraz odhlasit z dochodkoveho poistenia? A potom po skonceni materskej sa opat nahlasit?
Dakujem za odpoved.

zuza1012
17. dec 2013

Holky prosím můžete mi poradit? Jsem na mateřské, synovi v neděli budou dva roky. A jsem znova těhotná, rodit bych měla v srpnu 2014. Poslední peníze z rodičovské na syna dostanu v březnu 2014. Pak nebudu dostávat nic než nastoupím před porodem na mateřskou? Nebo budu na neschopence? A na mateřskou mám nárok normálně? Moc díky 🙂

julia217
17. dec 2013

@zalka ahoj tiez by som sa ta chcela spytat o radu, lebo vsade mi povedia inak 😒
momentalne som na rodicovskej dovolenke so synom az do 1.4.2014... ale som znova tehotna a na druhu matersku nastupim az 8.6.2014, takze ten "retazovy pôrod" nestiham... 😒
Som v trvalom prac. pomere od roku 2003 stale v tej istej firme...budem mat aj teraz narok na matersku?
ako sa mi bude pocitat?
A ja este teraz popri rodicovskej robim aj na dohodu z domu ale to asi nic neovplyvni ci ano? 😅
dakujem za odpoved..

zalka
17. dec 2013

@julia217 hm... áno budeš mať nárok na MD z pôvodného zamestnania, bude rátaná z predpokladaného príjmu bezohľadu na to či nastúpiš po RD do práce alebo pôjdeš na PN ...
a čo sa týka tej dohody ... ak je tá dohoda za odmenu menšiu ako 402,50 eur .. a trvať bude 270 d ní tak by som tú dohodu zrušila na 270 deň, prihlásila by som sa na DNP a žiadala MD z DNP ... okrem MD z prvého zamestnania.

zalka
17. dec 2013

@hamca nevidím dôvod prečo by si sa počas MD mala odhlasovať z dôchodkového poistenia, ved štát za teba bude dôchodkové platiť nadalej.

zuzanale
18. dec 2013

@hamca tam len vypíšeš na soc poisť príslušné tlačivo a budú ti platiť ďalej pokial viem tak do veku 6tich rokov dieťaťa mne platili aj počas evidencie na úrade práce...

hamca
18. dec 2013

@zalka dakujem,pri prvej materskej som bola povinna nahlasit sa az po skonceni materskej, tak som nevedela, ci sa to prihlasenie nejako "nebije" s materskou. Pekny den

zalka
18. dec 2013

@hamca no ja viem, že je potrebné sa nahlásiť do 45 dní od pôrodu ...

marcinek
18. dec 2013

@zuza1012
@julia217 holky a proc si nesnizite rodicak na tech par mesicu, aby vam to vyslo do 6-8 tydnu pred porodem? tim padem rovnou navazete, ukoncite rodicovsky a nastoupite na materskou. Pokud vam doktorka nenapise neschopenku s rizikovym tehu, tak se vam to prerusi a budete muset nastoupit do prace, tim padem se vam nova materska bude pocitat jen z tech par mesicu a bude to malo

j.a.n.i
18. dec 2013

@marcinek To, co píšeš je pěkná blbost - tedy v rámci ČR, Slovenskou úpravu neznám. Jak můžeš vědět jaký bude mít @zuza1012 plat, když tvrdíš, že to bude málo?

marcinek
18. dec 2013

@j.a.n.i protoze se to pocita za predchozich 12 mesicu a pokud odpracuje treba jenom 3 tak ji to da nizkej denni vymerovaci zaklad. Jeste je otazka jestli by sla na plnej uvazek nebo polovicni, kdyz ma tak male dite..

julia217
18. dec 2013

@zalka ja som ale na tej dohode z tej istej firmy kde robim..oni ma len na dohodu prehodili, kedze som zostala pracovat popri materskej z domu...a ja som na dohodu uz od r.2011.. ale v ramci rovnakej firmy 😅
teraz ma domylila trosku marcinek ked ta pise ze bude nizka materska - takze matersku budem mat bez ohladu na to co spravim (ci budem PN, alebo by som nastupila na 2 mesiace) v rovnakej vyske? spravne som to pochopila? 😅

@marcinek to som este nepocula ze znizit rodicovsky.. to tak funguje tu na slovensku?? 😕

Teraz som uz uplne dopletena baby.... 😅

zalka
18. dec 2013

@julia217 no ale dohodu máš tento rok odvody .. takže MD si daš vypísať zo zamestnania z TPP a z dohody aj ked je to tá istá firma ... čiže MD 2x .. hádam ti ostala pracovná zmluva v tom zamestnaní. Nerušili ste ju.
a RP sa nedá znížiť ani zvýšiť ani nijak ním manipulovať na SVK.

marcinek
18. dec 2013

@julia217 nevim jak to mate na Slovensku, to by ses spis mela obratit na odbor socialni pece, ale v CR od roku 2012 plati, ze si muzes vybrat vysi rodicaku jak potrebujes az 11500/mes. a menit se to da kazde 3 mesice. Kamaradka to tak zrovna ted mela, ze rodicak ji koncil 30.11. a je tehotna, TP zacatkem dubna, takze ji doktorka napsala neschopenku, aby rovnou navazala rodicak, materska, pak rodicak, protoze jinak by musela do prace prosinec - brezen a nova materska by se ji vypocitala jen z toho, co by vydelala.Tak mi to bylo receno i kdyz jsem premyslela, ze po prvnim ditku pujdu do prace na pul uvazku a pak otehotnim, tak se mi denni vymerovaci zaklad bude pocitat z pul uvazku a ne z celyho jak jsem to mela u prvniho. Proto jsme radsi rovnou navazali druhym ditkem a do prace pujdu az ted.

marcinek
18. dec 2013

@zalka tak to jsem nevedela, tady to uz konecne nekoho napadlo, ze v ČR si to muzou maminky snizovat nebo navysovat, aby to docerpali a treba presli s dalsim ditetem na dalsi materskou. Protoze ne vzdy se zadari udelat deti presne po 2 nebo 3 letech, aby koncil zrovna rodicak.

julia217
18. dec 2013

@zalka jeeeej toto aka super info, ze budem mat MD aj z dohody aj z platu.. ano ano stale mi zostala pracovna zmluva vo firme, len ma potom prehodili na dohodu 🙂
To som teda fakt prijemne prekvapena teraz z toho.. ved kazde euro je dobre 🙂
A tiez sa mi to hned nezdalo s tym rodicovskym som nic take nepocula este u nas ... 😕

julia217
18. dec 2013

@marcinek takto to veru u nas nefunguje.. mate uplne iny system....

zalka
18. dec 2013

@julia217 celý rok 2013 robíš na dohodu? Vlastne platia ti mesačne, odvádzajú ti nemocenské poistenie? A v akej výške máš odmenu v hrubom?

j.a.n.i
18. dec 2013

@marcinek Ale to je naprostá blbost, pokud odpracuje z 12 měsíců pouze 3, tak se ten výdělek taky dělí pouze 3 měsíci a ne 12, takže výsledný vyměřovací základ je plus mínus stejný... dokonce pokud dostane jeden měsíc prémie, tak i vyšší, protože se to rozplyne do méně měsíců.
Jo a ad ten poloviční úvazek, tak do 4 let věku dítěte při trvajícím (stejném) pracovním poměru se aktuálně vypočtený vyměřovací základ porovná s tím použitý pro první mateřskou a pro výpočet se použije ten vyšší, takže informace, že by se to počítalo z toho polovičního je taky chbná.

hamca
18. dec 2013

@zalka http://www.dietaaja.sk/co-treba-vybavit-pri-por...
Podla bodu 11, sa prihlasuje az po skonceni materskej. Tak dufam, ze som nic nezameskala 🙂

zalka
18. dec 2013

@hamca no je tam lehota 45 dní :D ale aj to čo ty píšeš - nemôžem vedieť všetko 😝

marcinek
18. dec 2013

@j.a.n.i dobre, nebudu se tady s tebou dohadovat. Takhle me to bylo receno v dobe, kdy jsem se rozhodovala, kdy si poridit druhe dite. Treba se novelou z roku 2012 neco zmenilo. Tvym informacim moc neverim, ale pokud to je jak rikas, tak jedine dobre pro maminky. Ja spis pocitam vzdy s tou horsi variantou, protoze kdyz prijde bily clovek neco zadat, tak vetsinou na zadny penize navic nema narok, pac se rozdaji jine skupine obyvatelstva...

j.a.n.i
18. dec 2013

@marcinek V zákonech nic o barvě plati uvedeno není... A novelou z roku 2012 se v tomhle ohledu nic nezměnilo, tohle platí minimálně od roku 2009, dříve nevím, to jsem se o to nezajímala.

janapk
27. dec 2013

ahoj mamicky viete mi niektora prosim poradit ako to je ak som na rodicovskej dovolenke s prvym dietatkom a ta mi konci az v juni 2015 a som opat tehotna pricom na metrsku by som mala nastupit v lete 2014, viem ze teda automaticky prechadzam z rod. dov. opät na matersku ale neviete ci mi ostava vyska materskej rovnaka ako pri prvom babatku? Dakujem 😉

zalka
27. dec 2013

@janapk ak si zamestnaná a mala si MD len zo zamestnania tak áno, záleží od mzdárky v akej výške ti potvrdí predpokladaný príjem zo zamestnania.
ak si si platila DNP a to ti zaniklo a nemáš splnenú podmienku 270 dní v posledných 2 rokoch a nemáš aktívne DNP tak ti fMD z DNP nevyplatia ... čiže v súčte bude menšia MD ako pri prvom

zuzkagu
28. dec 2013

Tak znovu idem po radu. Budem mat retazovy pôrod. Som stále zamestnanec. Aký vymeriavací základ mi účtovníčka dá keď medzi prvým a druhým tehu som bola na polovičnom úväzku tj že pri druhom dieťati som mala aj materskú pocitanu len z pól úväzku. Tak a teraz neviem akú mi dá tu výšku VZ. Dá sa dohodnúť aj na vyššej čiastke? Cca na akej aby to nebolo okate.
@zalka verím že mi poradis.

zalka
28. dec 2013

@zuzkagu vysvetli poriadne ... vrátila si sa do práce? do pôvodnej? alebo si mala novú zmluvu? ... a kedy si pracovala, kedy si bola na MD ... bez dátumov sa radiť nedá ...

zuzkagu
28. dec 2013

@zalka z prace od august 2005 MD potom nasledne RD, kde som hruba 1,5 roka aj pracovala aj poberala RD zmluva bola prerobe na pol uväzku, nasledne na to som išla na dalšiu MD v. aprili 2008 všetko bez prerušenia (dcera mala 2,9 roka), MD mi bola vypočítana z pol uväzku (takže nebola rovnaka ako pri prvom porode), po MD som išla na RD a to som až do teraz kedže som išla po 3 rokoch synových na predlženu RD platenu so zdravotných dôvodov, no a ta mi trva do konca augusta 2014 a to by som mala aj cca okolo 29.8. aj rodit naše tretie dieta. a teda aky VZ mi účtovníčka môže napisať
zamestnavatel stale rovnaky od roku oktobra 2002

zalka
28. dec 2013

@zuzkagu hm... takže ak je platný dodatok na pol úväzku tak nemôže veľmi zmeniť VZ účtovníčka ... na tvojom mieste by som to riešila asi takto ... dohodla sa zo zamestnávatelom na novom dodatku ... podpísala by som ho ešte tento rok ... a možno by bolo vhodné odpracovať 1-2 dni ešte tento rok ... asmozrejme na plný úväzok a keby ti zamestnávateľ chcel pomôcť a dal ti dáku odmenu .. a za 1 den práce by si mala mzdu 40e v hrubom tak by si mala max. MD ... ale musí to byť ešte tento rok .