Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

zalka
6. nov 2014

@mimiky26 na MD potrebuješ 270 dní ... ak chceš MD alebo PN z výšky platu tak potrebuješ odpracovať 90 d ní .... ak odpracuješ menej ako 90 dní a pôjdeš na PN ... tak PN bude rátaná z predošlého zamestnania alebo z minima ...

mimiky26
7. nov 2014

@zalka dakujem,takze v podstate staci odpracovat 90 dni, ist na PN, pricom spolu to musi byt minimalne 270 dni pred nastupom na MD.Spravne tomu rozumiem?

zalka
7. nov 2014

@mimiky26 áno správne tomu rozumieš princíp je taký ako si napísala ..
no 270 d ní stačí ku dnu pôrodu ... ale to je malý detail

mimiky26
9. nov 2014

@zalka jasnacka.Uz len posledna otazocka.....Ak by som nastupila aj do terajsieho zamestnania a sucasne by som pracovala aj na dohodu,tak MD a PN by sa mi ratala z oboch zamestnani?

zalka
9. nov 2014

@mimiky26 ak by z každého bolo 270 dní tak áno.

mimiky26
10. nov 2014

@zalka dakujem🙂

pavlinakol
12. nov 2014

Kočky idem si pre radu..som na RD,kt. mi končí začiatkom júna 2015...od júna 2014 pracujem na dohodu u môjho zamestnávateľa,ale pôvodný pracovný pomer u neho mi stále trvá..teda pôvodná pracovná zmluva je nedotknutá..veľmi som chcela stihnúť druhé dieťa do 3rokov synceka,ale kvôli zdravotným problémom sa nám to nejako posunulo. už by malo byť všetko ok,ale už teraz je jasné,že to do skončenia RD nestihnem..do konca RD by som mala pracovať na dohodu u môjho zamestnávateľa..a teraz otázka, určite mi to vyjde tak, že RD mi skončí a do pôrodu druhého dieťaťa budem musieť na pár týždňov nastúpiť do práce na plný pracovný pomer, z akého vymeriavacieho základu sa mi bude počítať materské? čo keby som musela po skončení RD PN? čo v takom prípade? ovplynilo by mi to výšku materského?

stanilka
14. nov 2014

ahoj, potrebujem od Vas radu. 30.12.2014 koncim RD, termin druheho porodu mam v maji 2015. ako to bude s MD a PN, ak 31.12. nastupim do zamestnania a od 2.1.2015 nastupim na PN, nakolko zamestnavatel nema pre mna pracu, ale v pracovnom pomere samozrejme ostavam. budem mat narok na materske a pn? a z coho mi budu ratane? dakujem

zalka
14. nov 2014

@stanilka ak nastúpiš 31.12. do práce
tak MD aj PN budú rátané z platu za 31.12. teda z toho jedného dňa

ak pôjdeš hned na PN 31.12. tak PN bude z predpokladaného príjmu a MD minimálna.

stanilka
14. nov 2014

dakujem. aj som si to myslela. len teraz su tam zevraj nejake zmeny, tak som si tym nebola ista.

zalka
14. nov 2014

@stanilka môj názor ... teba by sa tá zmena týkať nemala lebo máš dlhodobo zamestnanie ... ale môžeš si to overiť cez kontaktný formulár SP ..

rybiz
19. nov 2014

@pavlinakol no chceli by sme tiež druhé a vychádzalo by nám to tiež tak. Nezistila si ako to je?

pavlinakol
19. nov 2014

@rybiz no ešte nie..zatiaľ mi nikto nato neodpovedal,tak netuším..☹

zalka
20. nov 2014

@pavlinakol jednoduché riešenie ...
ak budeš mať z dohody 270 dní ... tak vznikne nárok na MD z dohody.
Ak napr. máš nastúpiť po RD do zamestnania teraz strelím dátum 15.7.2015
tak sa dohodni zo zamestnávateľom, že pár dní budeš zo zamestnania čerpať dovolenku .. tj. od 15.7. napr. do 20.7.2015
počas tejto dovolenky budeš dalej robiť u zamestnávateľa na dohodu ... a dohoda sa ti ukončí 20.7.2015
tým pádom ak budeš tehotná, v tom čase, tak ti vznikne z dohody OL ...
a nárok na MD budeš mať zo zamestnania aj z dohody ... detto na PN v OL čo je pre tehotné 8m

ak by ti RD končila 14.7.15 tj. 15.7.15 nastúpiš do zamestnania , a dohodu ti ukončia k 14.7.2015 tak nárok na PN a MD budeš mať len zo mzdy zo zamestnania.
Lebo nástupom do práce sa ti zruší OL z dohody ...

Takže dôležité je v prípade tehu, mať súbeh zamestnanie + dohoda, až potom môže dohoda skončiť ... vid príklad 1. kde som písala o prelínaní sa zamestnania a dohody, aby vznikla OL z dohody.

pavlinakol
20. nov 2014

@zalka veľmi pekne ďakujem za odpoveď..ale už teraz viem,že to asi tak nebude ☹ kontrola mi nedopadla moc dobre, takže otehotnieť môžem až niekedy o dva mesiace..RD mi končí 8.6., takže to určite nestihnem..ešte sa chcem opýtať , ak možem, ak by sa mi podarilo otehotnieť začiatkom roka, s terminom pôrodu niekedy oktober a nechcela by som po skončení RD už nastúpiť do práce na pôvodný PP a skončila by mi aj dohoda ,ale ostať doma na PN,alebo ak by som nedajbože musela byť na rizikovom, PN sa mi bude po skončení RD počítať z predchádzajúcej mzdy pred prvou RD? musím aspoň na pár dní nastúpiť aby sa mi obnovilo nemocenské alebo ako to je? ďakujem

zalka
20. nov 2014

@pavlinakol ved je to jedno keby ti skončí RD a kedy otehotnieš ... platí všetko čo som napísala ... celý postup ...
len akurát by si aj PN mohla byť z dohody aj zo zamestnania po skončení RD ... ale pri zachovaní postupnosti.

pavlinakol
20. nov 2014

@zalka ďakujem 🙂

zalka
20. nov 2014

@pavlinakol rado sa stalo

zuuzka
21. nov 2014

Ahoj, prosím ta mohla by som aj ja poprosiť o radu? 24.2. mi konci rodičovská a na ďalšiu materskú by som mala nastúpiť niekedy začiatkom mája. Som normálne zamestnaná a mam ešte 25 dni dovolenky. Myslela som, ze 24.2. Nastúpim na cca dva dni do prace, potom vyčerpám dovolenku a následne az do materskej PN. Z čoho mi bude počítaná materská? Pripadne mam to takto urobiť, či je niečo vyhodnejsie? ˇdakujem za odpoved 🙂
@zalka

zalka
21. nov 2014

@zuuzka MD aj PN sa ti budú rátať z predpokladaného VZ lebo v roku 2014 nebudeš mať zdaniteľný príjem,
takže je úplne jedno či nastúpiš do práce, alebo budeš čerpať dovolenku alebo pôjdeš od prvého dňa na PN.

zuuzka
21. nov 2014

@zalka Dakujem za odpoved 🙂

lubinkas
21. nov 2014

Ahojte, prosim vas viete mi poradit? Oficialne k 28.11.2014 nastupujem opatovne na MD (momentalne som na RD). Na matersku vsak nemam narok, nakolko som sa pocas prvej materskej v roku 2012 stala nezamestnanou. V soc.poistovni mi povedali, ze nemusim hlasit na nastup na MD, ze staci ak si pridem vybavit tlacivo, ze si nebudem uplatnovat narok na MD a s tym mam ist potom po narodeni druheho dietata na UPSVaR. A tu mi vznika otazka. Moja sucasna RD mi konci tretim rokom dcerky, cize k 15.12.2014 a termin porodu mam 10.1.2015. Znamena to, ze v tomto obdobi medzi dovrsenym troch rokov a porodom nemam narok na ziadne penazne davky? Musim poziadat dovrsenim troch rokov dcerky o zrusenie rodicovskej davky? Dakujem velmi pekne.

ivsinka
21. nov 2014

Zdravim, mozeme poprosit o radu? RD mi konci 23.01.2015 a na MD by som mala nastupit 20.12 este tohto roka. Z coho sa mi bude pocitat vyska MD? Som zamestnana od 2004 roku, ale pocas RD nemam odpracovane nic. Dakujem za radu.

dena1973
21. nov 2014

@lubinkas Ak nie si zamestnaná, tak nárok máš na rodičovský príspevok od narodenia dieťaťa. Doba medzi dovŕšením 3 r. 1. dieťaťa a narodenín 2. dieťaťa skús riešiť na ÚPSVaR nejakou soc. dávkou....RP ti pozastavia ak dieťa dovrši 3 roky.....Po narodení 2. dieťaťa treba postupovať, tak ako ti povedali na SP.....dajú ti potvrdenie, že nemáš nárok na materské a s tým na ÚPSVaR uplatniť si RP....

dena1973
21. nov 2014

@ivsinka Ak si zamestnaná a v r. 2013 si bola celý rok na RP, tak sa ti bude materské počítať z pravdepodobného príjmu, ktorý určí zamestnávateľ....

lubinkas
21. nov 2014

@dena1973 dakujem velmi pekne za odpoved

zalka
21. nov 2014

@lubinkas ved nemáš problém RP končí 15.12., RP za 12/2014 dostaneš vyplatené v 1/2015 a nová RP začne 10.1.15, odnesieš na UP rodný list a RP dostaneš vyplatené 2/2015 vôbec neostaneš bez príjmu, RP je platené za celý mesiac. Nie čiastočne. Plynule prejdeš z jedného RP na druhý.

@ivsinka MD bude rátaná z predpokladaného príjmu, tj. z toho čo mzdárka napíše do tlačiva.

ivsinka
21. nov 2014

@zalka dakujem velmi pekne

lubinkas
21. nov 2014

@zalka Dakujem krasne. Ja som si myslela, ze RP sa krati. Ale ak sa nekrati a je vyplacany za cely mesiac nezavisle od datumu narodenia, tak potom si ma potesila🙂. Dakujem!

zalka
21. nov 2014

@lubinkas rado sa stalo
@ivsinka rado sa stalo