Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

kaktusik007
3. dec 2010

@katka888 ono to bude tu - http://www.nrsr.sk/default.aspx?sid=zakony/preh... len si treba pockat... a je zbytocne teraz otravovat tetu, to si nechajme ked pojde opat do tuheho 😀 😀 😀 pretoze tearz s tym uz nic nespravis, uz su karty hodene.... ako dobre, ak by sa to tykalo nas, tak by sme to riesili, avsak nik nebranil mamickam, ktorych sa to tyka - a tu na MK ich bolo viacej a vedeli ze my bojujeme za inu zmenu - ale tak tiez mali moznost napisat tam kde aj my.... uz je to schvalene, uz je moznost akurat apelovat na prezidenta nech to nepodpisuje ale to by aj tak nepomohlo lebo by to schvalili opatovne 😀
a v com mas chaos??? vysvetlim 😀 😝

katka888
3. dec 2010

@kaktusik007
moj nazor je taky, ze ak to aj tety schvalia, ze mas narok napr od 28.12.2010, tak je mi nelogicke, aby to schvalili podla zakona od 1.1.2011, lebo narok ti vznikol za ucinnosti stareho zakona. bolo by to "divne", ak by napr v trebisove stihli schvalit tety este 30.12.2010 rodicak 256 a ziadost v kosiciach s rovnakymi parametrami by schvalili az po 1.1.2011 za 190, len preto, ze maju bud viac prace, alebo sa im tak rychlo rozhodovat nechce.

no to je moj sedliacky rozum, asi si fakt pockame na to zverejnenie. uprimne, tuto cast som necitala, len tvoje prispevky, kedze sa ma to netykalo, tak som nesla do hlbky. mna trapila ta retazova materska a som rada ze minister odpovedal

kaktusik007
3. dec 2010

@katka888 sedliacky rozum je jedna vec a napisane zakony vec druha 😀 😀 😀
mne sedliacky rozum vravi este tak obmedzit ze ak stihne si podat ziadost v 12/2010 a ma narok od nejakeho dna 12/2010 tak by mala ist podla stareho zakona (ved tu ziadost si mozes podat aj mesiac dopredu, ze ano) ale...
ved vies, som to kopirovala vyssie par stran dozadu... tam bolo napisane - bol PRIZNANY a vyplacal sa vo vyske 256€... jednoducha veta 🙂

katka888
3. dec 2010

@kaktusik007
hej, mne ta veta zavana tym, ze mysleli na mamicky ako napr ja, ktore uz dlhsie poberame tych 256 a akosi opat pozabudli na decembrove mamicky, podchytit fakt, ze niekto ma narok napr od 30.12.2010, ale kedze tety maju cas, tak rozhodnutie pride az v januari,

no uvidime.... 😉

kaktusik007
3. dec 2010

@katka888 zakony su na nete!!!! idem studovat 😀

zuzanat
3. dec 2010

@kaktusik007 prosim ta, a zamestnavatel potom posle ten papier do soc. poistovne? Ja mam aj DNP, tak ten papier si mam hned sama tam odovzdat? Dakujem!

kaktusik007
3. dec 2010

@zuzanat no tak asi ano, ja netusim, nikdy som sa o dnp nezaujimala 😀 ak chces mat istotu, tak si to tam posli sama, ale matersku ako taku (teda ten papier) ti aj tak musi zamestnavatel potvrdit....
a nezabudni, ked si to tam odnesies, vlastne cokolvek na socialnu poistovnu, sprav si kopiu a nechaj si orazit prevzatie!!!! 😝

gapa
3. dec 2010

@zuzanat
- jednu žiadost o materské dáš zamestnávatelovi (vyznačíš, že si uplatnuješ zo zamestnania a že si uplatnuješ nárok aj z iného nem.poistenia, napíšeš číslo účtu, kam ti materské majú posielať a podpíšeš sa). Zamestnávatel potvrdí niečo do žiadosti o mateské (myslím mal by tam byť posledný den vykonávania práce, predpokladám), vypíše ešte jedno potvrdenie o výške vym.základov a odnesie to na SP podla sídla firmy.
- druhú žiadosť tiež vyplníš. uvedieš, že si uplatnuješ nárok z dnp, že si uplatnuješ nárok aj z iného NP, napíšeš číslo účtu a podpíšeš sa. Tú musíš sama odniesť na SP podla bydliska a urob si tie kopie a nechaj na kopii opečiatkovať prevzatie.

potom kopiu RL musíš poslať ku každej žiadosti osobitne a tiež k prihláške na dôch.poisteie. Tj. pre SP budeš potrebovať 3x kopiu RL dieťaťa.

kaktusik007
3. dec 2010

@gapa nevies mi prosim poradit kde by som nasla novelu 461/2003 s pozmenovacimi navrhmi ako nakoniec presla vcera parlamentom??? najlepsie v uplnom zneni aj s povodnou 461/2003 😀 😀 😀

mathias2009
3. dec 2010

a zostava tých 256€ tým,co ho dostavaju,ci nie??

kaktusik007
3. dec 2010

@mathias2009 ak podpise ujo z graslakovicovho palaca, do 20 mesiacov veku dietata

mathias2009
3. dec 2010

@kaktusik007 tak to este nie je iste???

zuzanat
3. dec 2010

@gapa dakujem!

kaktusik007
3. dec 2010

@mathias2009 kedy je zakon isty predtym, ako je podpisany prezidentom a vyjde v zbierke zakonov????????? 🙄 😠

mathias2009
3. dec 2010

@kaktusik007 no lebo dnes v novom case bolo,ze mamicky pridu o 66e,tak preto neviem na com som

kaktusik007
3. dec 2010

@mathias2009 tak ked sa riadis novym casom... nemam slov 😀 😀 😀 😝

mathias2009
3. dec 2010

@kaktusik007 nie neriadim sa,ale raz je to tak a raz onak.....preto sa pýtam

gapa
3. dec 2010

@kaktusik007
predpokladám, chvílku to potrvá, než skompletizujú schválený zákon, ako bol v celku schválený. PRiznávam, že sa v tom nevyznám až tak. Ale nebol schválený ten § 57 (minimálny VZ napr. pri tzv. reťazových pôrodoch ...) v takom znení, ako bol návrh výboru pre soc.veci, pod číslom 26 v spoločnej správe. (vid hlasovanie č.53)
Ale bolo v ROZPRAVE 5 pozmenujúcich a doplnujúcich návrhov, z ktorých boli schválené 3 (číslo hlasovania 57,58, 59
http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=schodze/hla...

ale ich znenie nevieme, netuším, či návrhy z rozpravy sa niekde uverejnujú.
Takže asi trpezlivosť, oni to na stránku uverejnia v schválenom znení, čo ide na podpis prezitentovi, tu
http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/zako...

kaktusik007
3. dec 2010

@gapa ja vychadzam z toho ze mihal mi napisal ze je to opravene, tak mu verim ze zrovna to v tej rozprave opravili 😀 a ano... tam som to pozerala... len som hladala tie rozpravy a to som nevedela najst.... ale tak... ostava nam verit 😵
dakujem 😉

kaktusik007
3. dec 2010

@gapa malo to byt hlasovanie 58, predkladala to blahova 😉

gapa
3. dec 2010

@kaktusik007
mne odpísal poslanec z opozície 🙂 ale vlastne písala som všetkým, čo podali pozmen. návrhy v rozprave, lebo všetci sú z výboru pre soc. veci. Ten prvý nárvh s tým minimom (z dielne našej vlády) podal p. Brocka, tak možno on to opravil? a možo na tom § 57 ods.2 nič nemenili.

kaktusik007
3. dec 2010

@gapa mne napisal ze to bude predkladat blahova... a aj tak je, co si dala link... v tych pdfkach.... akurat to ohranicenie tam ostalo 😀 takze pekne si to idem prepocitat... a asi klesnem s materskou.... ale sak nevadiiii, hlavne ze nie je z minima 😉

katka888
3. dec 2010

@kaktusik007
ake ohranicenia myslis?

kaktusik007
3. dec 2010

@katka888 http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/zako... uplne dole, pdfko blahova natalia
a tam v nom bod 5 uprava bodu 46 - uhrn dennych vymeriavacich zakladov

kaktusik007
3. dec 2010

akurat blahova to obhajovala ze to plati pri sucte vz z viacerych poisteni... takze je sanca, ze sa ma to netyka, kedze mam vz iba z prace a nie aj s dnp???
@gapa

katka888
3. dec 2010

@kaktusik007
mne vyslo, ze v roku 2011 / podla vseo vym zakl za rok 2009 / to bude 1116 eur a ja mam dokopy 1161,5. cize o kusok menej, no co uz 😒

kaktusik007
3. dec 2010

@katka888
@gapa stresujem zbytocne!!! 😀 😀 😀 😀 no nic... to bude asi tou tehu demenciou... ale aj tak sa musim pochvalit, ono mi to nepali az tak uplne ze zle 😀 😀 😀 😀 😝

katka888
3. dec 2010

@kaktusik007
jednej veci nerozumiem, teraz som kukala a max vym zaklad od jula 2010 je 1116,75 , cize to iste ako ten 1,5 nasobol vypocitany zo vseob vym zakladu 2 roky dozadu... ved vies co myslim 😉 , a ja si doplacam dnp do vysky 1161,50
😀 😀 😀 .

beruska113
3. dec 2010

@kaktusik007
super, ze to tak sledujes. dakujeme.

mcoya
3. dec 2010

@kaktusik007
ahojik, tak ak som to spravne pochopila, tak to schvalili tak, ze by sa mi materska na druhe dieta bude pocitat z tej istej mzdy ako pri prvom dietati. Ano?
Dokonca by to malo byt 60 percent z vymeriavacieho zakladu po dobu 34 tyzdnov. Ano?
A este by som Ta chcela poprosit, nevies, aka je teraz maximalna vyska toho vymeriavacieho zakladu? V roku 2008 to bolo nejakych cca 27000 Skk, ale potom sa to vraj zvysovalo. Nevies, kolko to prosim Ta je teraz resp. od januara.
Juj a este jedna otazka mi napada, ze niektore baby si tu sami nieco priplacali, co to je a preco, prosim Ta?

DAKUJEM