Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

danicca
28. jún 2015

zdravicko zienky, mam trosku zmatok v tych uvazkoch ale nastastie dost casu na rozmyslenie 🙂
TPP od 2010 (dva polovicne uvazky), od 23.5.2014 materska (od febr 2015 rodicovska) a zamestnavatel mi ponukol robit 2x do tyzdna na par hodin len nevieme ako spravit zmluvu aby mi to nepokazilo pripadnu dalsiu matersku 😉 ci teda dohodu alebo je ina moznost? ziadne kratenie uvazku samozrejme nie 😵

dasiacik
7. júl 2015

Ahojte babulky 🙂 Potrebujem Vašu pomoc.Určite sa to tu už niekde riešilo,ale nemám čas to hľadať.
V júli 2013 som nastúpila na materskú dovolenku,písomne som to oznámila zamestnávateľovi nejaký čas predtým,následne som porodila synčeka.A dodnes som s ním doma na rodičovskej dovolenke.Od zajtra mi začína druhá materská dovolenka,čiže presne 2roky potom,nakoľko som opäť tehotná a o nejakých 6týždňov porodím.V tom roku 2013 som bola normálne zamestnaná,zmluva na neurčito,čo vlastne platí doteraz.Len potrebujem vedieť kde nájdem nejaký vzor tlačiva,ktoré treba poslať do práce a tak ich informovať,že prechádzam z rodičovskej dovolenky opäť na materskú?Lebo akurát dnes ma moja gynekologička vypísala,s tlačivom som išla do Sociálnej poisťovne a oni mi tam pre zamestnávateľa nič nedali.Tak som z toho trošku rozladená,lebo som bola presvedčená,že práve tam mi dajú nejaký papier,ktorý pošlem zamestnávateľovi.Ale,vraj nič také nedávajú.Tak mi,prosím,poraďte čo a ako napísať do práce? 🙂 Chcem mať všetko na poriadku.
Ďakujem.

zalka
7. júl 2015

@dasiacik a prečo si žiadosť o MD neodniesla zamestnávateľovi, on ti ju mal potvrdiť a až potvrdenú ju odnášaš do SP ...
a tým pádom zamestnávateľ by vedel, že si na MD... on to vedieť musí, musí ťa prehodiť zo stavu RD na stav MD aj v poisťovniach ...

dasiacik
8. júl 2015

@zalka
Lebo mi bolo povedané,že to mám odniesť na sociálku.Vraj zamestnávateľa vôbec nemusím informovať,ale to sa mi nezdá.

evittam
8. júl 2015

@dasiacik Tak to ta zle informovali,a kto ti taku hlupost povedal? Asi tam nie je pre srandu miesto na potvrdenie od zamestnavatela.Ved SP bude ziadat od zamestnavatela aj tvoj predpokladany prijem,aby mohli vyratat vysku MD.😉

dasiacik
8. júl 2015

@evittam
No,ale ja som bola teraz posledne 2 roky na materskej + RD.

evittam
8. júl 2015

@dasiacik No ved v poriadku,to nic nemeni na tom,co som napisala.

majusqa77
8. júl 2015

@dasiacik chod na socialku a vyziadaj si kopiu ziadosti o materske. pripadne sa ozvi tete, co ta ma na starosti, ci to nepreposle zamestnavatelovi ona. tak ci tak - mala si to riesit cez zamestnavatela. btw. zamestnavatela si mala o tehotenstve informovat uz davno 🙂

zalka
8. júl 2015

@dasiacik ved práve preto na tú žiadosť o MD potrebuje zamestnávateľ mzdárka napísať koľko by si zarobila ( predpokladaný príjem) ak by si robila ... chod na SP pýtaj tú žiadosť späť .. potom chod k zamestnávateľovi, a nech ti ju potvrdí ( mzdárka môže i príjem zvýšiť predpokladaný v normálnej miere ak šli platy na firme hore) ... a potom zanes ju opäť na SP ... lebo kým to SP pošle zamestnávateľovi, a ten späť ... tak i porodíš a budeš bez peňazí ....

dasiacik
8. júl 2015

@evittam
@majusqa77
@zalka
Kocky,tak som volala na socialku a vraj to tam pani,ktora tam bola vcera cele domotala a preto mi nepovedala,ze s tym papierom mam ist do prace.

zalka
8. júl 2015

@dasiacik no a ako to rozmotajú ked pani domotala? ... chod ty na firmu s tým , dohodni sa aj zo mzdárkou, lebo mzdárka ti tam hodí minimálnu mzdu ak niečo ona domoce a ty budeš mať minimálnu MD :..

evittam
8. júl 2015

@dasiacik Presne ako pise zalka-treba si to obehat,lebo budes bez penazi alebo s min.MD. Mzdarka by ti mala potvrdit prijem aky si mala predtym,pripadne ak sa da dohodnut nech ti potvrdi vyssi-budes mat aj vyssiu MD.

adush123
9. júl 2015

@majusqa77 ahoj a ako skoro si myslis ze treba zamestnavatela informovat o dalsej materskej ked som na rodicovskej?

majusqa77
9. júl 2015

@adush123 ono nieje nikde napisane kedy. Ja by som to riesila cca mesiac pred nastupom - jednak nech vedia ze dalsich xy rokov neprides a jednak nech nieje mzdarka prekvapena, ked jej pride ziadost o materske

adush123
9. júl 2015

@majusqa77 dakujem.

zuzanka883710
13. júl 2015

@zalka. Ahoj zalka... Rada by som vedela, keď mi končí zmluva teraz 15.7 a hneď sa zamestnam u známeho či mi skončí rodičovský príspevok? Mám naňho nárok aj keď znením zamestnávateľa, však? Nemusím nikde nič odovzdávať? Len Ma známy prihlási ako novú zamestnankyňu aj na sociálku aj na zdravotku či sa mýlim? Ďakujem 😉

zalka
13. júl 2015

@zuzanka883710 tak teraz nerozumiem,
si na RD? pracuješ?
či si na RD a končí ti PP na dobu určitú? a si zase tehotná?
či načo vlastne sa pýtaš ...

zuzanka883710
13. júl 2015

@zalka sorry, mám zmluvu na dobu určitú a som na rodičovskej a som opäť tehotná... Známy Ma zamestná lebo inak by som nedostala materskú... Len či ak ma zamestná budem mať nárok na tú rodicovsku? Či treba niekde nejaké papiere dávať? Stačí ak ma on len všade zaregistruje... Dúfam že už sa v tom vyznas 😉

zalka
13. júl 2015

@zuzanka883710 no nárok na MD máš ... zo starého zamestnania ale ak by ťa potom zamestnal známy .. a nič by si neodpracovala tak mám pocit, že nárok na MD by nebol ... lebo by sa ti neobnovilo nemocenské poistenie
treba odrobiť niečo a tak bude nárok na MD ... čo bolo v orku 2014? pracovala si alebo si bola celý rok na RD?

zuzanka883710
13. júl 2015

@zalka bola som na materskéj a predtým na marodke...áno ja budem pracovať, len či neprídem o rodicovsku Ak začnem pracovať?

zalka
13. júl 2015

@zuzanka883710 nie o RP neprídeš pracovať môžeš ...

danicca
14. júl 2015

@zalka prosím Ta na čo treba dať pozor pri dohode popri RD aby nepokazila ďalšiu materskú? Iba dĺžka 270 dní? Vo firme som na Tp a zavolali ma na výpomoc ale plánujeme druhé babo 🙂 vďaka !

dena1973
14. júl 2015

@danicca ak budes mat odracovane 270 dni z dohody, ktora bude trvat k nastupu na materske resp. ochranna lehota a + bude ti nadalej trvat TPP, tak si budes moct uplatnit narok na materske z oboch poistnych pomerov t.j. zo subehu poisteni.
Pokial z dohody 270 dni NP mat nebudes, tak materske si uplatnis iba z TPP ( ak ti bude trvat k nastupu na materske).

zalka
14. júl 2015

@danicca na výpomoc ... jedine nová zmluva alebo na dohodu môžeš pracovať ak si nechceš pokaziť budúcu dalšiu MD ... nie na starú na to pozor .. na starej zmluve pekne ostan na RD

danicca
14. júl 2015

@dena1973 @zalka ďakujem veľmi pekne, obávala som sa aby mi to ta nová zmluva na dohodu nespriemerovala 😉

majba
18. júl 2015

Ahojte, v tych informaciach mam nejaky zmatok, tak by som potrebovala poradit. Od 1997 mam TPP. Od maja 2014 som bola na PN na rizikovom, od decembra 2014 som na MD. MD mi konci teraz koncom jula. Potom nastupujem na RD. Zaciatkom roku 2015 by som chcela znova otehotniet. ale to uz teraz viem, ze ma Dr. vypise na PN. Budem dostavat PN a zaroven aj RD? A po skonceni PN nastupim opat na MD, myslim, ze by to malo byt v 2015. z coho sa mi vypocta materska? Ci by som mala medzitym cerpat dovolenku?
Dakujem velmi pekne za radu.

majba
18. júl 2015

@zalka Ahojte, v tych informaciach mam nejaky zmatok, tak by som potrebovala poradit. Od 1997 mam TPP. Od maja 2014 som bola na PN na rizikovom, od decembra 2014 som na MD. MD mi konci teraz koncom jula. Potom nastupujem na RD. Zaciatkom roku 2015 by som chcela znova otehotniet. ale to uz teraz viem, ze ma Dr. vypise na PN. Budem dostavat PN a zaroven aj RD? A po skonceni PN nastupim opat na MD, myslim, ze by to malo byt v 2015. z coho sa mi vypocta materska? Ci by som mala medzitym cerpat dovolenku?
Dakujem velmi pekne za radu.

zalka
19. júl 2015

@majba no ak nebudeš pracovať .. tak PN nedostaneš .. lebo nie si teraz počas RD nemocensky poistená,
ak by si otehotnela a chcela by si PN .. tak by si musela sa vrátiť do práce z RD .. pár dní napr. dovolenkovať a potom ísť na PN ... len takto dostaneš PN zaplatenú

majba
26. júl 2015

@zalka Dakujem za odpoved. V praci som si zistovala ci mozem cerpat dovolenku a tam mi moj nadriadeny povedal, ze mozem ale ze uz zrusil moje pracovne miesto a uz sa nemam kam vratit. Tak neviem, ci by mi pocas cerpania dovolenky nedal vypoved.
Chcem sa este opytat, ze ak by som dovolenku necerpala, dalo by sa, dobrovolne pripoistit? Ci je to blbost. A poberanie PN a sucasne aj RD je mozne?

azalka22
29. júl 2015

ahojte, prosim posudit moju otazku. teraz som na RD (do 5/16). v dec idem na MD. moze v dec prejst na RD moj mm ako hlavny starajuci sa o dieta? vdaka