Materské v roku 2009. Poradíte?

anib
10. dec 2008

Ahojte, chcem Vás poprosit o radu:
Som SZCO od 9/2005. Povinne nem.poistena som od 7/2006. DNPO som s min.VZ /357.-Sk/ od 2/2008.V auguste 2008 som otehotnela, a 27.8.2008 som podala na soc.poistovnu prihlasku s rozdielom VZ /974.-Sk/. Teraz som na PN. Gapa mi radila, ze to DNP musi trvat 26t, cize u mna pribl.do konca februara 2009, respektive az do nastupu na MD okolo polky 3/2009.
Poziadat o MD mozem na ten 183den.
1. Je to iste, ze pocas poberania MD mozem byt este SZCO? /a tiez,ze nebudem platit odvody do soc.poist, a do zdr.p. len preddavky?/
2. Ked si teraz na soc.poistovni pojdem zmenit vysku platby DNP na minimum /po novom 13 EUR od toho 1.1.2009/, kedy sa mozem uplne z DNP odhlasit, akonahle nastupim na MD?
Totiz ide mi o to, ze asi podla toho noveho zakona platneho od 1.1.2009 uz pravdepodobne ukoncim zivnost po dobrati MD.Je to vobec hned mozne /napr.budem na materskej do septembra,mozem zivnost zrusit uz aj v auguste???/
Nebudem mat na vyber, ked by som dostavala len 1195.-Sk, aj keby som s dietatom bola cely den doma ja.
Fakt neviem, aky postup by som mala zvolit. Ak viete, poradte prosim. Dakujem 😒

gapa
10. dec 2008

1.áno, počas MD, môžeš mať aj príjmy, lebo poberanie materského nie je u povinne nem.poistených SZčo nijako obmedzený poberaním príjmu ako je to u zamestnancov v § 30 písm.b) zákona o sociálnom poistení. Preddavky na zdravotné sa myslím musia platiť.
2. aj po ukončení poberania materského je myslím možnosť, ak podla § 26 ods.4 zákona o sociálnom poistení, počas poberania rodič.príspevku čestne prehlásiš, že nevykonávaš činnosť SZčo (presne si pozri znenie v zákone) alebo prerušíš živnosť, tak odvody do soc.poistovne nadalej nemusíš platiť. Je to aj rozobraté na porade. Nepovažuješ sa za osobu zárobkovo činnú, takže by si mala mať nárok na rodičovský príspevok (toto bolo zase spomínané v odpovediach na otázku SZčO a nároku na RP, čo je na nu link v téme o rodič.príspevku)

Na tvojom mieste, ak nechceš už nadalej DNP mať, by som asi nezrušila DNP do konca roka 2009, lebo ak ti vznikne očr alebo PN ešte v r.2009 po ukončení poberania materského, môžeš čerpať nemoc. dávky z DNP z vyššieho VZ z r.2008.
No ak by si si chcela DNP ponechať, dalo by sa myslím v tvojom prípade (teda záleží od začiatku a dlžky poberania materského) celkom rozumne vymyslieť nárok z maxima na rok 2010, samozrejme by to znamenalo po ukončení poberania materského platiť z vyššieho VZ a ..... NO to bolo tiež na porade už prebrané.
Ale máš pravdu, odhlásiť sa môžeš už napr. druhý den poberania materského, aj ked vzhladom na to, že počas poberania materského z DNP nemusíš toto poistenie platiť a dni DNP ti aj tak bežia, to nepovažujem, za až tak rozumné.
No sama si musíš rozmyslieť. Záleží aj od toho ako by si nem.dávky čerpala. Ak by si mala aj napr. druhé dieťa, čo chodí do škôlky alebo bývaš chorá, tak by to bolo jasnejšie.

No a vyššie uvedené tvrdenia, si samozrejme predtým over v SP, UPSVaR, prípadne pozri aj na porade.

anib
autor
10. dec 2008

Gapa, ďakujem Ti veľmi pekne. Ten blbý zákon opäť všetko zmenil a neviem, co by bolo najlepšie ako urobiť.
Či so živnostou skoncit, či, ked muz je zivnostnik - tak to prepisat naňho a uplatni si potom v dan.prizn.o rok odpoč.pol. aj na dieťa, alebo po pol roku materskej, moja mamina na živnost ako opatrovatelka /i ked neviem,co by to vsetko pre nu ako 55r obnásalo/ - ale aj tak by som bola s dieťatom ja. Fakt neviem, iba to celé skomplikovali. Nevieš, kde je celé znenie tohto už schváleného zákona? ☹

gapa
10. dec 2008

http://www.employment.gov.sk/new/index.php?SMC=...

na prvom linku úplne naspodu je schválené znenie zákona

na druhom linku je zákon o rodič.príspevku v aktuálnom znení (pracovná verzia ministerstva)

anib
autor
11. dec 2008

Ďakujem Ti, idem sa na to hneď mrknúť. Krásny deň. 😉

anib
autor
11. dec 2008

Ten prvý mi nechce otvorit, su tam dake kody, a druhy kukam od hora dole - ak myslis ten č.448/2008 a nič konkretne tam neviem najst.

gapa
11. dec 2008

skús tuto, zákon č. 789
http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/preh...

ten druhý link je pôvodný zákon o rodičovskom príspevku (t.j. jeho znenie platné do 31.12.08, teda t.č. aktuálne) a ten prvý je doplnenie tohto zákona + nový zákon o príspevku na starostlivosť o dieťa.

a som pozerala do toho zákona. No a veru podla znenia si nie som istá, či treba prerušiť živnosť priamo na živn.úrade alebo stačí len to čertné prehlásenie, aby si nebola považovaná za zárobkovo činnú osobu. To sa snád ešte vyvrbí a bude to jasnejšie. No v odpovedi od ministerstva na jednej stránke som našla aj tú možnosť s čestným vyhlásením. Tak ešte neskôr možno pozriem aj tam, či som si to zle nepospájala.

hanam
11. dec 2008

Ahoj gapa,
myslim, ze sa v mnohych veciach super vyznas. Mohla by som ti do IP napisat svoj problem. Je to trochu dhsie a preto to nebudem tu rozpisovat. Dakujem.

anib
autor
7. jan 2009

Ahojte rada by som sa Vás popýtala ešte na pár vecí:
Som SZČO, momentálne na Pn. Predpokladaný termín pôrodu mám 24.4.2009, čiže predbežný nástup na MD je okolo 13.3.2009. /podmienku 270 dní by som mala mať splnenu, aj tým 183 dňom od posl.prihlasenia okolo 25.2.09/
Potrebujem vedieť:
1,) Keď budem na MD od marca do napr. 25.9.2009 tých 28t, do soc.poistovne odvody platiť nemusím, do všzp len preddavky a DNP /teraz platím rozdiel min.mzdy a maxima/ a neviem, či si ho mám nechať až do septembra, alebo až k 1.3.2009 zmeniť na minimum?Alebo môžem po ukončení živnosti ako nezamest.platít do k.r.2009 DNP?
2.) Môžem si začať vybavovať zrušenie živnosti už aj v auguste, s tým, že aktuálnym dátumom zrušenia bude napr.25.9.2009? Totiž dovtedy mi bude trvať MD, a keďže vďaka novému zákonu nechcem prísť o rodič.príspevok 4780,-Sk, živnosť si založí muž.
3.) Po ukončení MD sa mám íst prihlásiť na UPSVaR so žiadosťou o RP, to budem už braná ako nezamestnaná a mám si platiť aj to poistenie v nezamestnanosti počas tých 3 rokov, je jedno, či bude manžel živnostník, budem mať nárok na dávky v nezamestnanosti/či skúmajú príjem, oplatí sa to vôbec platiť, vôbec neviem, kolko to mom.je/. Nechcem vyzerať ako nejaká prešpekulovaná, jednoducho si potrebujem niektoré veci zistiť, lebo človek ani nevie na čo má dnes nárok, keď je vsade na uradoch taká neochota. Dakujem. 🙂 🙂 🙂

livi
8. jan 2009

ahoj gapa, písala som ti už skôr ohľadom zvýšenia materskej a platenia DNP. platím si ho od 29.-ho októbra 2008. termín pôrodu mám pravdepodobne 23.8.2009. písala si, že nárok na vyššiu materskú vzniká ak splním 270 dní do termínu pôrodu, no na soc. poisťovni mi tvrdia, že to musím splniť do nástupu na materskú, čo mi podľa všetkého nevyjde. vieš mi prosím ťa poradiť konkrétny zákon, kde sa o tomto píše? vďaka

anib
autor
8. jan 2009

ahoj livi, tych 270 dni musi byt naozaj do nastupu na md a nie do datumu pôrodu
Toto mi dakedy radila gapa:
To, čo si čítala na porade, je pravda. Treba sa najneskôr do 8tt odhlásiť a nanovo prihlásiť a potom nastúpiť na MD až po 26týždnoch!!! O materské treba požiadat až na 183 deň.
Ak ti budú ku dnu nástupu na MD trvať obidve nem.poistenia (DNP a aj povinné NP SZčO), tak ti vznikne nárok z oboch z nich. Budeš mať už z oboch splnenú podmienku 270dní ...

gapa
8. jan 2009

livi,
zákon o sociálnom poistení § 48 ods.1
270dní stačí do pôrodu (t.j. do dna pred pôrodom)

ale ak chceš vyššie materské z DNP, tak do nástupu na MD treba splniť podmienku, aby DNP od "posledného prihlásenia" trvalo viac ako 26týždnov, t.j. nastúpiť na MD najskôr 183-tí den od posledného prihlásenia, aby sa materské z DNP rátalo zo skutočného vym.základu a nie z minim.mzdy. - § 57 ods.1 písm.c + ods.2

gapa
8. jan 2009

aha, až teraz čítam príspevok od anib.

ono je lepšie, ak sa splní do nástupu na MD, lebo potom nie su problémy s platením DNP. V SP potom asi nevedia povedať, dokedy treba v takom prípade platiť DNP, ak bude 270-ty den v období medzi nástupom na MD a pôrodom. POdla príspevkov mamičiek to riešia tak, že treba v takomto prípade platiť DNP aj po nástupe na MD až do dosiahnutia toho 270-teho dna z DNP. No toto zákon neupravuje, takže sa im nečudujem.

A neviem, či sme sa dobre rozumeli anib, no treba z každého nem.poistenia zvlášť!!! splniť podmienku "aspon 270dní nem. poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom". Dajú sa prirátavať aj dni z ukončeného nem.poistenia, no ako to presne realizuje SP, nemôže nik garantovať.

anib
autor
9. jan 2009

Ahoj gapa, ano rozumeli sme sa 😉 , povinne nem.poist. mam uz od r.2006 a DNP som od 2/2008,tak tam tiež vyjde tych 270dni. Gapa pozri mi prosím ešte moju otázku zo 7.1.2009, a či mam tu živnosť ukončiť, alebo len pozastaviť /viem,ze minim.sa dá na 6 mes, pri POZASTAVENI ZIVNOSTI a poberaní rodič. príspevku som ako braná, platím nejake odvody - čo sa vybavuje ?/ Ďakujem 🙂

janulap
9. jan 2009

Maminky,chcem sa opytat.Svagrin azacala 2.1.09 pracovat a jej 2,5rocna dcerka zacala v oktobri 08 chodit do sukromnych jasli.A teraz nevieme.Tyka sa jej ten novy zakon tiez?Bude dostavat len prispevok na dieta+ vydavky co ma na jasle alebo jej ostane rodicovsky prispevok?
Dakujem pekne 🙂

livi
9. jan 2009

ahojte. ďakujem za rady. teda by to malo vyjsť podľa toho. keďže si DNP platím od 29.10.2008. tak si ešte vytlačím ten zákon a pôjdem tetám na SP vysvetliť, že mám nárok na vyššiu materskú 🙂 vďaka

daji
9. jan 2009

ahojte ak mam vymeriavaci zaklad 5 566sk (nova prac. zmluva v hrubom 16 000,- od 22.12.2008 ) tak kolko dostanem matersku? Ja som pocitala cca 11 480 sk - pocitaju sa do toho aj sviatky? Neviem ci som dobre pocitala, dakujem. Mam odrobenych 5 dni plus 3 dni sviatky. Dakujem

livi
9. jan 2009

daji - mala by si dostať 55% z tvojej hrubej mzdy za predchádzajúci rok (nie ten posledný odrobený rok, ale ten predošlý). z tohto roka si vypočítaj priemernú mesačnú mzdu - malo by to byť 55 % z tejto priemernej mzdy.

livi
9. jan 2009

aby som nezabudla - ako sa to tu už písalo, musíš byť povinne nemocensky poistená min. 270 dní v posledných 2 rokoch pred pôrodom (aspoň dúfam, že to dobre píšem). ja som sa veľa dozvedela v téme materské 2008, alebo sa opýtaj gapy, tá ti určite bude vedieť poradiť 😉

gapa
9. jan 2009

daji,
ak tvoj PP potrvá do nástupu na MD a nastúpiš na MD v r.2009, čo predpokladám platí podla tvojho 32tt, a nebola si PN, očr,..., tak v RO 22.12.-31.12.08 na 10kalend.dní vychádza denný vym.základ 556,60, z toho materské je 55% t.j. cca 306Sk na kal.den a cca 9180,- na mesiac s 30dnami a 9480 s 31dnami.

gapa
9. jan 2009

janulap,
podla mna, ak ide o súkromné jasle, nie súkromnú škôlku, tak bude nadalej dostávať RP, no nástup do práce aj do jasiel treba nahlásiť na UPSVaR.
Ak by išla do súkromnej "Mš", tak podla mna, by mala nárok len na príspevok na starostlivosť o dieťa a to vo výške preukázaných nákladov, ale max. do výšky RP.

NO nech sa spýta na upsvar, ked to bude oznamovať. Asi budú chieť nejaké potvrdenie z tých jasiel predpokladám. POtom daj vedieť.

ruth
9. jan 2009

neviete mi poradit, ci sa zapocitava pocas materskej a rodicovskej dovolenky prax? dakujem

gapa
9. jan 2009

ruth, na aké účely? si učitelka? kvôli triede?

ruth
9. jan 2009

nie ale mam tabulkovy plat odborny referent v skolstve

tlenka
9. jan 2009

ahoj gapa, chcela by som sa opytat, prispevok pri narodeni dietata 4 560 Sk a priplatok k prispevku pri nar. diet. 20 440 Sk dostane mamicka bez ohladu na to, ci je slobodna alebo vydata, tak? treba chodit pravidelne na vysetrenia a pod.
a este sa chcem opytat, ako je to s materskym, vydate ju poberaju 28 tyzdnov a osamele (t.j. slobodne) matky 37 tyzdnov, dobre som to pochopila?
dakujem za odpoved 🙂

eviqa
9. jan 2009

Ahojte tehulky
Ahoj gapa, sledujem tak toto forum a zisťujem, že ty si taký sociálny poradca tehuliek. Tak dúfam, že mi poradiš v rozhodnutí.
Som v 10tt, prednedávnom som sa dozvedela o DNP, ale taktiež som sa dozvedela aj to, že budeme mať mimčo, takže už mi zrejme nevychádza nárok získať lepšiu materskú vdaka DNP.?
Chcem sa ale opýtať, pretože som počula, že si to DNP môžem uplatňovať aj potom, ked napríklad budem marodovať či už so sebou alebo s mimčom. Oplatí sa mi teda platiť to DNP? Prosím porad, neviem sa rozhodnúť. 🙂 Ďakujem.

janulap
9. jan 2009

gapa dakujem 😉
Ono su to nejake ortopedicke jasle....ze vraj jej nieco hradi aj poistovna a svagrina tusim doplaca na kazdy den 50sk....

gapa
9. jan 2009

ruth,
až ked som odtukla otázku na teba som si vlastne uvedomila, že odpoved vlastne neviem. 😢
Len ma to zaujímalo na porade, lebo som písala o praxi v inej súvislosti. Myslím, že tam odpovedala pracovníčka, ktorá s tým dávnejšie robila a hovorila, že sa to kedysi nezapočítavalo v plnej výške. Takže toto ber len velmi orientačne. 😨

gapa
9. jan 2009

tlenka,
- príspevok 4560+20440 áno, nezávisí od toho, či si slobodná alebo vydatá, sú tam iné podmienky
- materské mamičky, ktorým sa narodilo viac detí alebo osamelé majú nárok na 37týždnov poberania materského. Definícia osamelosti nie je jednoznačná, lebo v zákone o soc.poistení chýba, takže neviem akú používajú. V zákonníku práce je takáto: osamelý zamestnanec je zamestnanec, ktorý žije sám a je slobodný, ovdovený alebo rozvedený muž, slobodná, ovdovená alebo rozvedená žena. Alebo aj osamelý muž alebo žena z iných vážnych dôvodov.
🙂 😉

gapa
9. jan 2009

eviqa,
tak toto by bolo nadlho. V zákone sú určité nejednoznačnosti a protichodné názory. Musela by som ti vysvetliť tie dve možné cesty vysvetlenia. Ide o to, či by si musela počas poberania materského zo zamestnania platiť DNP alebo nie. Odpoved na túto otázku neviem, lebo v zákone to nie je jednoznačne povedané. Donedávna bolo pre mna dosť jednožnačné, že si musela platiť, aj očas poberania materského zo zamestnania, ak nepoberáš materské z DnP. Teraz som sa stretla s rozhodnutím zo SP už po odvolaní, že DNP vtedy platiť netreba. To by bolo pre teba velmi výhodné, lebo by si platila len krátku dobu, no nebudem to tu rozoberať a radiť ti, ak ti to neviem zaručiť. Sama mám opačný nároz, ako bol postup SP v tomto prípade. To by si sa v tom musela najprv zorientovať a prebrať oba varianty, podla tvojich konkrétnych údajov (dátumov a výšky mzdy) a zistiť, či by si neprerobila ani na jednom z nich.
Sama som sa aj kvôli tejto nejednoznačnosti (okrem toho som to nejako nestíhala) teraz pred koncom roka neprihlasovala na DnP.

Som ťa asi nepotešila. 😢 😲