Materské v roku 2009. Poradíte?

anib
10. dec 2008

Ahojte, chcem Vás poprosit o radu:
Som SZCO od 9/2005. Povinne nem.poistena som od 7/2006. DNPO som s min.VZ /357.-Sk/ od 2/2008.V auguste 2008 som otehotnela, a 27.8.2008 som podala na soc.poistovnu prihlasku s rozdielom VZ /974.-Sk/. Teraz som na PN. Gapa mi radila, ze to DNP musi trvat 26t, cize u mna pribl.do konca februara 2009, respektive az do nastupu na MD okolo polky 3/2009.
Poziadat o MD mozem na ten 183den.
1. Je to iste, ze pocas poberania MD mozem byt este SZCO? /a tiez,ze nebudem platit odvody do soc.poist, a do zdr.p. len preddavky?/
2. Ked si teraz na soc.poistovni pojdem zmenit vysku platby DNP na minimum /po novom 13 EUR od toho 1.1.2009/, kedy sa mozem uplne z DNP odhlasit, akonahle nastupim na MD?
Totiz ide mi o to, ze asi podla toho noveho zakona platneho od 1.1.2009 uz pravdepodobne ukoncim zivnost po dobrati MD.Je to vobec hned mozne /napr.budem na materskej do septembra,mozem zivnost zrusit uz aj v auguste???/
Nebudem mat na vyber, ked by som dostavala len 1195.-Sk, aj keby som s dietatom bola cely den doma ja.
Fakt neviem, aky postup by som mala zvolit. Ak viete, poradte prosim. Dakujem 😒

mimkaa10
28. júl 2009

gapa
do vymeriavacieho základu na výpočet materskej sa ráta hrubá mzda, to už viem. Chcem sa ale opýtať, pokiaľ mám k hrubej mzde mesačne odmeny, z ktorých sa mi platia odvody, tak u mňa je vymeriavací základ hrubá mzda + odmeny, však?

gapa
28. júl 2009

mimka,
je základná mzda + odmeny + prémie ... , to spolu je hrubá mzda. Ak neprevyšuje maximum, tak je to aj VZ pre NP.

mimkaa10
28. júl 2009

jj, to som si aj myslela, vďaka

desszi
28. júl 2009

Ahoj, chcela by som poradit.
Od 7. jula som na materskej, termin porodu mam 18. augusta, od 7.novembra som si platila DNP. Mam narok na vylepsenie materskej z DNP? Nie je tam nejaky maximalny strop vzhladom k tomu ze hruby prijem v zamestnani som mala velmi slusny?
A dalsia otazka zijeme s priatelom bez papierov v jeho byte, chcela som si u neho nahlasit trvaly pobyt, ale povedali mi nech to nerobim, aby som mohla poberat matersku 37 tyzdnov. Nadalej mam teda trvaly pobyt u rodicov. Priznaju mi matersku po dobu 37 tyzdnov, aj ked na matrike sme dali suhlasne vyjadrenie o otcovtsve a drobec bude mat po nom priezvisko a budeme byvat v jeho byte? Je nieco na co si mam dat pozor? Nepatra po tom SP?
A ako je to s malym? Kde bude mat trvaly pobyt? V mieste bydliska matky, teda mna?
Dakujem za pomoc a odpoved.

gapa
28. júl 2009

desszi,
ak porodíš najskôr 4.8.09 a nemáš nedoplatok v SP, tak nárok z DNP ti vznikne.
Samozrejme strop existuje. Aj vo výške vymeriavacieho základu za mesiac na 1osobu (ten je momentálne 1084,55eur, do 30.6.09 bol 1003,09eur a od 1.7.08 do 31.12.08 vlastne 30219,-Sk). Ak si ho v súčte vym.základov zo zamestnania + DNP prekročila, tak sa kráti VZ z DNP. A tiež je strop vo výške denného vym.základu, z ktorého sa ráta materské pri nároku z viacerých nem.poistení.

desszi
29. júl 2009

Velmi pekne dakujem gapa, pomohla si mi 🙂

gapa
29. júl 2009

😉
ak si strop v odvodoch prekročila, tak máš na DNP preplatok.

desszi
30. júl 2009

gapa IP, prosim precitaj, dakujem.

tintiniacik
5. aug 2009

Ahojky chcela by som sa opýtat s coho sa vyráta materska ci z hrubej mzdy co mam na zmluve alebo zo mzdy co je na výplatnej paske alebo s coho vlastne.
Dakujem krasne

gapa
5. aug 2009

tintiniacik,
z vymeriavacieho základu pre nemoc.poistenie za tzv. rozhodujúce obdobie. Ak máš dlhodobejší PP, tak je RO predchádzajúci kalend.rok. A vym.základ pre NP je obvykle hrubá mzda.

danielasr
21. aug 2009

ahoj gapa, prosim ta jedna mala otazocka, ak som od 25.7.na materskej a platila som si dobrovolne nemocenske, je teraz potrebne podat registracny list FO na odhlasenie? asi nestaci len zrusit bankovy prevod? dik za odpoved,

gapa
22. aug 2009

danielasr,
ak si si podala žiadosť o materské aj z DNP a máš z neho na materskké nárok, tak netreba žiadny RLFO, len zrušíš bank.prevod, resp. zaplatíš pomerne podla počtu dní v mesiaci nástupu na MD. Potom znovu treba len začať platiť po ukončení poberania materského, ak si DNP ponecháš.

pudo
28. aug 2009

Ahoj GAPI,
prosim ta... kedy podavat ziadost o materske? Musim mat najprv papier od gynekologa/porodnika? A kam mam ist ziadat o matersku? A co vsetko k tomu budem potrebovat?
Dakujem pekne, pudo

lul
8. okt 2009

ahojte chcem obnovit tuto temu otazkou:

co vsetko treba vybavit po nastupe na MD? som szco aj dnpo, papier na socialku aj na zdravotku som uz zaniesla, co este ine treba vybavit?

gavslavka
8. mar 2010

prave som sa dozvedela že mam narok na rodičovský prispevok.ale nepodala so s žiadost pretože uradnička chcela odomna najprv papier z rakuska kde som bola zamestnana takto pridem o4 mesiace čo robit .mam saa stažovat