Materské v roku 2009. Poradíte?

anib
10. dec 2008

Ahojte, chcem Vás poprosit o radu:
Som SZCO od 9/2005. Povinne nem.poistena som od 7/2006. DNPO som s min.VZ /357.-Sk/ od 2/2008.V auguste 2008 som otehotnela, a 27.8.2008 som podala na soc.poistovnu prihlasku s rozdielom VZ /974.-Sk/. Teraz som na PN. Gapa mi radila, ze to DNP musi trvat 26t, cize u mna pribl.do konca februara 2009, respektive az do nastupu na MD okolo polky 3/2009.
Poziadat o MD mozem na ten 183den.
1. Je to iste, ze pocas poberania MD mozem byt este SZCO? /a tiez,ze nebudem platit odvody do soc.poist, a do zdr.p. len preddavky?/
2. Ked si teraz na soc.poistovni pojdem zmenit vysku platby DNP na minimum /po novom 13 EUR od toho 1.1.2009/, kedy sa mozem uplne z DNP odhlasit, akonahle nastupim na MD?
Totiz ide mi o to, ze asi podla toho noveho zakona platneho od 1.1.2009 uz pravdepodobne ukoncim zivnost po dobrati MD.Je to vobec hned mozne /napr.budem na materskej do septembra,mozem zivnost zrusit uz aj v auguste???/
Nebudem mat na vyber, ked by som dostavala len 1195.-Sk, aj keby som s dietatom bola cely den doma ja.
Fakt neviem, aky postup by som mala zvolit. Ak viete, poradte prosim. Dakujem 😒

gapa
31. jan 2009

kedy presne si sa prihlasila na dnp?

ivka789
31. jan 2009

gapa: niekedy okolo 18 - 20.5.2008 uz presne neviem

gapa
31. jan 2009

to nemáš kopiu prihlášky 😨

gapa
31. jan 2009

treba si to teda presne ZISTIT na SP a na druhý krát si nechávaj zo všetkého kopiu a nechaj si potvrdiť pečiatkou prevzatie na SP na tejto kopii. Nevieš nikdy čo stratia a v takom prípade by si nemala o tom ani dôkaz. A tie dátumy su podstatné!!!

Ak si sa teda prihlásila presne 20.5.08 a odvtedy si nemala žiadnu medzeru, tak treba aby si platila DNP až do 13.2.09. Ak porodíš najskôr 14.2.099, tak ti vznikne nárok na materské aj z DNP. Ak porodíš skôr, tak nárok na materské ti nevznikne. Ak si sa prihlásila iný den, tak dátum treba podla toho posunúť, no musíš platiť až do 270-teho dna DNP (tak informovali mamičky na porade, osobnú skúsenosť nemám) 😉

trombofilka
1. feb 2009

Ahoj!
gapa, prosím o radu. S partnerom žijeme v spoločnej domácnosti / 10 rokov/i, ale každý má trvalé bydlisko u rodičov a nikde nie sme zahlásení, že spolu bývame. Máme 3 mesačné dieťa, ktoré je prihlásené tiež na adresu mojich rodičov. Dieťa má priezvisko po otcovi. Chcem sa opýtať ,či mi prináleží 37 týždňov materskej dovolenky ako slobodnej matky. Ďalej by som sa opýtala na to, či môj partner / nemôžem povedať že druh lebo nie sme spolu na úrade prihlásený, aspoň tak to viem/ by mohol ísť na rodičovskú a poberať ju v úplnej výške aj keď poberá výsluchový dôchodok a pracuje ako poisťovací poradca, ale nie je SZČO. ďakujem

tina2610
4. feb 2009

Dobry den,
....citam vsetky prispevyk na tejto stránke uz hodnu chvilu,... zacala som ich poctivo skumat az v case ked som otehotnela.
Ja budem asi trocha iny pripad ☹ , lebo doposial som nenatrafila na podobny problem ako mam ja, preto prosim o radu alebo aspon o vas nazor.

Hned na zaciatku som si zistila vsetky sposoby ako si legalne zvysit matersku, no po jednoznacnej dohode zo zamestnavatelom v zaciatku tehotenstva o ukonceni a nasledne uzatvoreni noveho PP (s max. vym. zakl.)tesne pred nastupom na MD som nic ine dalej neriesila. Pocas uplynulych 8 mesiacoch prebiehalo vsetko tak ako malo.
Problem nastal az teraz tesne pred mojim nastupom na MD, ten problem nenastal u zamestnavatela (chce splnit to co mi slubil), neskutocny problem v tom vidi nasa mzdárka resp. externa firma, ktora nam robi učt.+ mzdy.

Totizto postup, ktorý je tu tak pretriasany a javuci sa ako najjednoduchsi jej pripada neskutocne zly a ona v tom vidi jednoznacne trestny cin, splietla mojmu zamestnavatelovi tak hlavu, ze sa on boji takyto krok vobec podniknut.

Strasi ho s kontrolou a nesledne pokutou zo strany soc. pois. + trestným stíhaním......
Darmo jej vysletlujem, ze to je vsetko o spravnych argumentoch.....

Tak, ak mate niekto podobnu skusenost, resp. nejaku radu sem s nou 🙂

Dakujem

Tina

simona55
4. feb 2009

mozem sa spitat uz je schvaleny rodine pridavky co sa maly svysit o 640sk no treas uz ero

leontinka27
8. feb 2009

Ahoj baby. Chcem Vas poprosiť o radu.Som študent.Štát za mňa neplatí odvody do soc.poist.Chcela by som íst v roku v 2009 poprípade v roku 2010 ak sa mi podarí otehotnieť na materskú.Chcela by som vedieť ako dlho a koľko peňazí by som mala odvádzať do soc.poist.aby som dosiahla najvyššiu materskú.Viem že musím splniť 270 dní DP.Ale tiež nechcem platiť tých 40,10 eur celé mesiace lebo by sa mi to neoplatilo.Viete mi poradiť ako to správne načasovať a urobiť.Pani na soc.poist.mi nechcela veľmi poradiť.Čítala som si aj rady od pána Mihála ale konkrétne k môjmu prípadu tam nič nebolo.Dakujem

jaduska
8. feb 2009

Pozri, ak chceš dostávať materské, tak si to nemocenské poistenie platiť musíš. Nakoľko otehotnenie je dosť nevyspypateľná vec, ktorú si na 100% naplánovať nevieš, tak ti neostáva nič iné, iba začať si platiť DNP z minima a dúfať, že sa tehotenstvo zadarí vtedy, keď bude treba. Ak už budeš tehotná, tak potom to budeš riešiť ďalej - zvýšenie vym.základu a pod. Dovtedy sa ešte možno zákony zmenia. Ak nemáš chuť DNP platiť, tak neostáva nič iné, iba začať nejaké peniažky odkladať, aby si potom počas materskej mala zásoby 😉

jaduska
8. feb 2009

tina - opýtaj sa tej mzdárky na konkrétny zákon a paragraf, ktorý zakazuje zamestnávateľovi ukončiť so zamestnancom pracovný pomer a na druhý deň s ním uzatvoriť nový? Aký trestný čin? Veď podá normálne odhlášky, prihlášky, všetky povinnosti podľa zákona budú splnené. Ak to zamestnancovi a zamestnávateľovi vyhovuje, tak môžu končiť a uzatvárať pracovný pomer aj 100x do roka (trošku nadsádzka, ale kto to zakazuje????)
Ja tiež teraz týždeň pred materskou chcem nastúpiť do práce, vyčerpať dovolenku a aspoň trošku zvýšiť materské. Koho tým okradnem? Veď do konca života im už budem iba platiť, platiť a platiť a v dôchodku od nich dostanem aj tak veľké h.....

jaduska
8. feb 2009

simona - nezvýšili sa o 640 Sk, ale na 640 Sk 😉

leontinka27
8. feb 2009

Jaduška jasne s tým rátam ale neviem či mam platiť tých 40,10 eur hneď alebo až zistím že som tehotná.Mám aj odrobené niejaké mesiace v práci.Ja som sa niekde dočítala že nemusím platit ten najvyšší vymer.zakl.od začiatku DP ale stačí až ked budem tehu.Ale tiez je niejaký zákon ýe musíš platit 26 týždnov ten istý stále a nemožeš ho zmeniť až po tých 26 týždnoch.Kolko musím mat zaplatené z toho najvyššieho aby mi uznali ten najvyšší VZ.Najskôr by som chcela platit ten NVM a ked zistím že som tehu tak ten NVZ.Len neviem či to je tak správne nechcem urobiť chybu

gapa
8. feb 2009

leontinka, vid v téme dobrovolné nem.poistenie

zuzikl
9. feb 2009

Ahojte kocky,
ahoj gapa, rada by som sa ta spytala konkretne na moj pripad.
Od 9.3.2009 mam nastupit na matersku (termin porodu mam 18.4.2009, 6 tyzdnov) a pracujem vo verejnej sprave(2 roky suvisle) a ostalo mi este 23 dni dovolenky za rok 2008 a 25 dni dovolenky za rok 2009, cize spolu mam 48 dni dovolenky (narok). Ako to mam spravit aby to pre mna bolo co najvyhodnejsie s cerpanim alebo pripadne s preplatenim dovolenky (kolko mi moze zamestnavatel preplatit, pripadne moze mi ju nechat prepadnut (napr. za rok 2008) pocas 3 rokov, co budem doma)? Je dobre si nechat cerpanie dovolenky za rok 2009 medzi materskou a rodicovskou (v mojom pripade september 2009)? Teraz momentalne neviem povedat ci sa po 3 rokoch vratim naspat k tomuto zamestnavatelovi.
Este ma zaujima ci by som mohla pre tohto zamestnavatela vykonavat pracu na dohodu alebo na polovicny uvazok z domu? Je to zakonom povolene, tak aby som neprisla o matersky alebo rodicovsky prispevok? Co by bolo pre mna najvyhodnejsie?
Dakujem 🙂

jaduska
9. feb 2009

zuzikl - dovolenka za rok 2009 sa ti bude pravdepodobne o niečo krátiť, keďže po materskej nastúpiš na rodičovskú, takže to číslo nie je presné. Čo sa týka čerpania, na tvojom mieste (po mojej osobnej skúsenosti) - ja by som si ju nechala. Prepadnúť ti nemôže, aj keby si išla na tri materské/rodičovské dovolenky za sebou. A keď sa náhodou do toho zamestnania vrátiš, tak sa ti určite zíde, ver mi. A ak sa nevrátiš a po skončení rodičovskej dáš výpoveď, tak ti ju musia preplatiť. Ale máš samozrejme možnosť vyčerpať si ju po skončení materskej, pred nástupom na rodičovskú. Ale počas čerpania tejto dovolenky budeš mať rodičovský príspevok krátený na cca 1200 Sk.
Čo sa týka zarábania počas MD/RD, tak na MD je jediná možnosť na dohodu, na RD môžeš aj na polovičný, ale tým pádom sa ti bude krátiť rodičovský príspevok, takže je tiež výhodnejšie pracovať radšej na dohodu.

gapa
9. feb 2009

zuzkl,
nedá sa povedať, čo je najvýhodnejšie, lebo každý si pod tým predstavuje iné. Zamestnávatel ti nemôže predplatiť nič, musíš si dovolenku vyčerpať. Dovolenka ti neprepadne ani za tie 3roky, no ak nastúpiš do práce, tak ju musíš vyčerpať do konca toho kalendárneho roku, kedy nastúpiš (t.j. ak nastúpiš napr. 19.4.2012, tak najneskôr do 31.12.2012, inak by ti už prepadla). Ak ukončíš PP napr. niekedy po dovršení 3-och rokov dieťaťa, tak bud si ju ešte môžeš vyčerpať pred ukončením PP alebo pri ukončení PP ti ju zamestnávatel musí preplatiť. Je tu o výhodách a nevýhodách jedna téma, takže pozri sa na príspevky tam.

na dohodu pracovať môžeš aj počas MD aj RD a o materské ani rodi.príspevok neprídeš, ak sa o dieťa bude počas vykonávania dohody starať manžel alebo napr. niekto z rodiny (teda nie napr. na živnosť).
Ak by si pracovala na polovičný uväzok, tak poberať RP nemôžeš (len príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške 25% RP) a ani materské.
To samozrejme platí podla teraz účinných zákonov.

jaduska
10. feb 2009

pre tinu2610 - k tomu, čo písala 4.februára o 10.14 :

práve som dotelefonovala s účtovníčkou vo firme, kde som pracovala. Pri nástupe na druhú materskú som zvýšenie príspevku tiež riešila ukončením starého prac.pomeru a následne na druhý deň uzatvorením nového. Firma mala kontrolu zo sociálnej poisťovne a kontrolórka iba skonštatovala, že sme to tak urobili kvôli vyššej materskej a nič viac - žiaden postih, žiadne pokuty, žiaden trestný čin. Jednoducho je to legálna možnosť, tak prečo ju nevyužiť? Na sociálke o tom tiež vedia, že sa to robí, ale žiaden zákon tým nie je porušený. Takže môžeš byť ty, aj tvoj zamestnávateľ pokojný.

tina2610
10. feb 2009

Dakujeeem za tvoju reakciu a hlavne za posmelenie, velmi si mi pomohla 🙂.

Nakoniec som si to "vydupala" 🙂 ,

....aj ked troska zlozitejsim sposobom, ale predsa som v podstate docielila to, ze mam najvyssiu moznu matersku, ukludneneho zamestnavatela a ekonomku zmierenu s osudom 🙂.

Dakujem este raz!

Tina

jaduska
10. feb 2009

Super tinka, že ti to vyšlo....človeku sa aspoň trochu vrátia tie peniaze, ktoré budeme vrážať do štátu po skončení materských povinností...

keilka
11. feb 2009

Ahojte, mohli by ste mi prosim poradit?

Pracujem 2 roky v jednej spolocnosti, ktora zatvara prevadzku a tak nas hromadne prepustaju, ja som tehotna, v 4 mesiaci, ked prevadzka zavrie budem cca v 6. mesiaci, takze to znamena, ze by som este mala pracovat a nie byt doma.
Mam ist na urad prace, kde im oznamim moju situaciu a zaevidujem sa ako nezamestnana, mam ist na pn-ku,alebo jednoducho doma sediet kym nebudem mat narok na odchod na matersku dovolenku.
Ide mi tam o to, aby som dostala hlavne potom tych 55 percent z toho vymeriavaceho zakladu ako matersku.

Kedze spolocnost konci, potrebujem si nieco od nej vyziadat na to aby mi potom bola aj skutocne ta materska vyplacana,alebo ide to vsetko automaticky?

Dakujem

orchidea1980
23. feb 2009

ahoj gapa, chcela by som ťa ešte na niečo spýtať. Keby som bola tehotná a zrušili by našu firmu, kde som zamestnaná, tak predpokladám, že by som ostala doma na PN. Z čoho mi vypočítajú materskú? 😨
Momentálne zamestnaná som, aj spľňam 270 dní. Takže materské s nástupom v roku 2009 by vypočítali z roku 2008? To platí aj vtedy, keby som bola celý čas doma na PN? ďakujem.

orchidea1980
23. feb 2009

vlastne ja som chcela niečo podobné spýtať ako keilka 🙂 . až teraz som si všimla jej príspevok, díky

masatko
28. feb 2009

caute žienky, uz som na tomto fore nieco vyse hodiny a musim priznat, ze mam zo vsetkeho dobry chaos. 😒
som SZCO od roku 2006 a v tomto planujem narodenie dietatka. vsetky odvody do socialky a zdravotnej poriadne platim.
1.zaujimala by ma moja buduca kompletna vyska MD (za rok 2008 to robi 8300 EUR). da sa este nejako navysit, odvolavate sa na doplnkove poistenie.
2.este stale mi je nejasne, ci si musim zrusit zivnost pocas materskej, alebo nie, kedze pri mojom style zamestnania by som si dokazala zaobstarat nejaky ten prijem. ak si ju ponecham, platim odvody do soc a zdravotnej ja, ci stat?

dakujem mockrat

anib
autor
28. feb 2009

masatko, takto: som tiez szco
1,)píses,ze planujes v tomto co?roku narodenia babatka?-to stihas - myslis,ze tento mes marec sa ti to podari a - do decembra porodit.? 😕 😉 mozno ano,ale ak nie:
Ak by si vsak otehotnela tento rok a porodila az v roku 2010 -tak ti MD budu ratat pravdep.za rok 2009, preto sa Ti tento rok oplatí dobrov.nemoc.poistit s tym max VZ. Radsej si to plat hned v tej vyssej vyske,lebo zmenu DNP môzes dat az po 6mes a to ak otehotnies v tom case,nemusis mat max mater,lebo naj je do 6-8 tyzdna tehotenstva podat odhlasku a hned na druhy den prihlasku - a to treba 26tyzdnov platit az do nastupu na MD.

1,k tej prvej otazke: to si mala v r.2008 mesacny prijem cca 20000,-?
navysit sa da: prihlasit sa treba na DNP s max VZ +-32000 a z toho platit odvody 4,4% mesacne do 8dna nasled.mes. /tj ak chces max matersku tak z 32000-20000ak si mala taky prijem=tak 4,4%platis zo sumy 12000,-. a potom ti vyjde polovica z tych 30000,- MD
2, Pocas materskej zivnost nie si povinná zrusit - myslis MD,ktorá sa poberá 6mesiacov tá vyssia a potom po pol roku prechádzas na rodičovsku dovolenku-teda beries rodicovsky prispevok 4780sk,ale tu uz musis ak chces tuto sumu poberat, bud zivnost zrusit,alebo prerusit - inak dostanes len prispevok na starostlivost o dieta 1195sk. Alebo das babo opatrovat nej.inej zivnostnicke a dostanes 4780,-ale to pre nu/musis vykazat,ze si tu sumu jej vyplatila./ Tak asi tolko.

masatko
2. mar 2009

anib, dik moc za objasnenie. no male je uz mozno na ceste 😉 ale este sa nechcem unahlit, kedze v poslednom case som to mala v praci velmi perno, no a stres sa podpise pod cokolvek, ale je to velmi pravdepodobne. 😵 uvidim co povie lekar. no chcem byt predom informovana, no a od koho ineho ako od expertiek na fore - najspolahlivejsi to zdroj 😉 😉 😉 dakujem este raz

masatko
2. mar 2009

este jeden dotaz, co ked dam dieta po siestich mesiacoch opatrovat mame?

janka132
2. mar 2009

ahojte,mozete mi prosim poradit, lebo som po prečítaní roznych tem akosi zblbla 😅
Som zamestnaná, teraz na MD, poberam rodič.prispevok. mam možnost pracovat na dohodu(v inej firme, nie u mojho zamestnávatela). Dieta zacalo navstevovat sukr.detské jasle(od 1.2.)lebo som sa potrebovala zaucit do novej prace a dohodu podpísem až tento tyzden. Pridem teraz o rodicovsky prispevok?ja som myslela ze ostava ked dam dieta do sukr.jasli. a ja idem do práce.? treba nahlasit na Upsvar, že dieta je v jasliach a co sa hlasi na socialnu poist.?? dakujem

anib
autor
3. mar 2009

masatko, ak si uz teoreticky tehotna a nie si DNP,tak to uz pravdep nestihnes,lebo aj tam je podmienka byt poist 270dni, este ak ti odpise gapa blizsie k tomu...

gapa
3. mar 2009

janka132,
podla mna, ak dieťa začalo navštevovať súkr.jasle od 1.2.09, tak máš nárok na RP len do 1/09, za 2/09 už nie. Treba to nahlásiť na UPSVar. Ak začne/začal tvoj prac.pomer ešte vo februári2009, tak za 2/09 si môžeš požiadať o príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške preukázaných nákladov. Ak začne PP až v 3/09, tak až od 3/09.

No ale ako pozerám kalendár, tak 1.2.09 je nedela. 😨 🙂 Takže ak ti potvrdia v jasličkách, že dieťa začalo navštevovať jasle až od 2.2.09, takže 1.2.09 ešte splnaš podmienky na nárok na RP, tak máš nárok na RP ešte aj za 2/09 (lebo stačí 1den a máš nárok na celomesačnú dávku RP 4780,-Sk teda už v eur)
😉

janulik176
4. mar 2009

Ahojte, chcem sa Vas opýtat ako je to s materskou. V decembri 2008 mi skončil pracovný pomer počas ktoreho som bola na PN až do 1. marca 2009 a teraz od 01. marca 2009 som nastupila na matersku. Neviem,ale ci je potrebne sa ist hlasit na úrad prace alebo na zdravotnu poistovnu, kedže vymer materskeho mi este zatial neprišiel. Z coho sa mi vlastne vyrata materska? Dakujem za odpoved.......