Materské v roku 2009. Poradíte?

anib
10. dec 2008

Ahojte, chcem Vás poprosit o radu:
Som SZCO od 9/2005. Povinne nem.poistena som od 7/2006. DNPO som s min.VZ /357.-Sk/ od 2/2008.V auguste 2008 som otehotnela, a 27.8.2008 som podala na soc.poistovnu prihlasku s rozdielom VZ /974.-Sk/. Teraz som na PN. Gapa mi radila, ze to DNP musi trvat 26t, cize u mna pribl.do konca februara 2009, respektive az do nastupu na MD okolo polky 3/2009.
Poziadat o MD mozem na ten 183den.
1. Je to iste, ze pocas poberania MD mozem byt este SZCO? /a tiez,ze nebudem platit odvody do soc.poist, a do zdr.p. len preddavky?/
2. Ked si teraz na soc.poistovni pojdem zmenit vysku platby DNP na minimum /po novom 13 EUR od toho 1.1.2009/, kedy sa mozem uplne z DNP odhlasit, akonahle nastupim na MD?
Totiz ide mi o to, ze asi podla toho noveho zakona platneho od 1.1.2009 uz pravdepodobne ukoncim zivnost po dobrati MD.Je to vobec hned mozne /napr.budem na materskej do septembra,mozem zivnost zrusit uz aj v auguste???/
Nebudem mat na vyber, ked by som dostavala len 1195.-Sk, aj keby som s dietatom bola cely den doma ja.
Fakt neviem, aky postup by som mala zvolit. Ak viete, poradte prosim. Dakujem 😒

gapa
12. mar 2009

ludka nie, nečítaš moje príspevky pozorne.
v takom prípade nepresahuje hrubá mzda maximum na kal.den, preto bude vym.základ len tvoja HM za tie tri prac.dni a deliť sa bude 5-timi pracovnými.
tj. 1000eur : 22 x 3prac. dni, zaokrúhliť na eurocenty a toto : 5dní je tvoj denný VZ. % z toho je materské na den.

gapa
12. mar 2009

55% z toho je tvoje materské na 1kalend. den.
Za mesiac s 30dnami je materské 30x denná dávka
za mesiac s 31dnami je materské 31x denná dávka
vypláca sa v nasledujúcom mesiaci a po dobu obvykle 28týždnov t.j. 7x28dní

gapa
12. mar 2009

tanitta,
záleží aký si mala VZ v r.2008 (1-4/08 teda do nástupu na PN) a či predpokladáš, že budeš čerpať PN alebo očr s deťmi.
Ak máš dostatočne zaujímavý VZ, tak sa ti oplatí napr. zmeniť VZ na minimum a čerpať ošetrovné príp. nemocenské v r.2009 ešte z tohto vyššieho VZ. Posúdiť, čo je ešte vysoký VZ je však na tebe. Platí sa teraz minimálne 4,4% z VZ 295,5eur mesačne. Počas očr (maximálne 10dní) nemusíš platiť DNP.

gapa
12. mar 2009

erika,
je podstatné, či ti budú k nástupu na MD trvať obe nem.poistenia. Ak budú trvať obe a z každého zvláš splníš podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posl.dvoch rokoch pred pôrodom, tak nárok bude z oboch.
Nárok na materské v prípade, ak trvá len jedno NP a druhé už nie, aj ked by plynula 6mesačná ochr.lehota (len v prípade, ak si bola už tehotná v čase ukončenia tohto NP), tak nárok z toho NP, ktoré netrvá nie je jednoznačný, také sú info od mamičiek, nemám však osobnú skúsenosť.

Ak platíš v sumáre z viacerých NP (zamestnania + DNP) z VZ vyššieho ako je maximum, tak na základe písomnej žiadosti ti vrátia preplatok na DNP. Samozrejme, ak by ti vznikol nárok na materské len z DNP, tak sa berie na výpočet len VZ v sume rozdielu maxima mínus VZ zo zamestnania, a to za každý mesiac zvlášť.

k 3
ak budeš na UP a DNP ti bude trvať a sponíš podmienky, tak nárok z DNP budeš mať. NO otázne je, či budeš mať nárok zo zamestnania. To vôbec nie je isté.
Podstatné je, ako dlho budeš tehotná pri ukončení PP, či do 8tt, alebo nad 11tt. Ak si medzi tým, tak to je najhoršie. Do 8tt si môžeš ešte prihlásiť na DNP, aby bola dosť vysoká materská (dni ukončeného zamestnania sa ti prirátajú k dnom DNP a podmienku 270dní splníš). Ak si po 11tt, tak stihneš nastúpiť na MD ešte v ochrannej lehote zo zamestnania.

tanitta
12. mar 2009

gapa... platila som len min VZ 1-4/08...pn a ocr by boli aktualne v r2010...i tak pn a ocr sa pocas MD nemoze a pocas RD sa moze cerpat aj pn aj ocr?..

gapa
12. mar 2009

počas RD áno z DNP.

ludka77
12. mar 2009

Tak už to mám hádam v hlave na poriadku 😝 a ak dobre rátam tak sa mi oplatí ísť na PN od 20.3 s tým že nástup do zamestnania bude od 13.3. (5 pracovných a 7 kal.dní)
Tak max základ za 7 kalendárnych dní v marci je 1003,09: 31 x 7 to je 226,51 eur.

Môj základ za 5 pracovných dní a teda 7 kalendárnych je: 1000 : 22 x 5 to je 227,27 eur

Keďže maximum je 226,51 a prešvihla som to o cca euro tak sa mi bude rátať z toho maxima a nie z HM.

Takže na jeden deň je to 226,51: 7kal. dní je 32,35 a z toho 55% 17,80 eur!

Takto sa mi to oplatí teda viac ako by som išla na PN po 3 prac dňoch (5 kal.dni)

gapa už ti dám hádam pokoj 😀 si fakt zlatá

evita
12. mar 2009

Ahoj Gapa,ja sa chcem spýtať. Som zamestnaná a od augusta 2008 si platím DNP aby ked sa nám podarí otehotnieť som mohla ísť hneď na rizikové.Plat mám 12000sk hrubé a DNP si platím 880sk.Môžem znížiť v roku 2009 DNP a ak by som išla na PN dostávala by som PN-ku z maximálneho VZ?Alebo musim platiť ďalej tých 880sk?

gapa
12. mar 2009

evita,
všetky nem.dávky, na ktoré si uplatníš nárok v r.2009 budú rátané z VZ v r.2008 (resp. pri DNP z obdobia od prihlásenia v 8/08 do 31.12.08). Pri nemocenskom a materskom musí byť splnená aj z DNP podmienka aspon 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN/pred pôrodom.
Takže po uplynutí 270dní bude predpokladám nárok na maximum z VZ cca 30219,-Sk.

VZ si môžeš znížiť(uplynulo 6mesiacov, takže je to možné), no to bude znamenať, že ak by si nastupovala na MD až v r.2010, tak dávka by bola rátaná z DNP z r. 2009, kedy denný VZ ovplyvní aj to minimum.

Tiež ak rátam, tak máš na DNP preplatok, ak si mala každý mesiac hrubú mzdu 12000,- a VZ z DNP 20000,-, lebo maxim. VZ od 8/08 bol 30219,-Sk. Môžeš si ho napr. po znížení VZ písomne vyžiadať vrátiť.

drahomirka
13. mar 2009

jedna otázočka na margo vecí
termín pôrodu - 15.5.
nástup na materské - 20.3.
tak tých 270 nemoc. splnam, ak som bola zamestnaná od 9.5.2007 do 30.6.2007
od 4.9. 2007 (okt.2008 nástup na PN) do 15.3.2009
nový PP od 16.3. 2009 ...
je to v poriadku, áno?

adrikanatasa
13. mar 2009

Ktoré pravidlá porušuje: | Zruš baby spýtam či mi náhodou nebudete vedieť poradiť. Takže 13 jan. som sa prihlásila na DNP s cieľom zvýšiť si materskú nakoľko som sa chystala otehotnieť. Aj som otehotnela ale bohužiaľ už aj potratila .. Teraz mám mať aspoň pol roka pauzu a chcem vedieť či mám stále platiť DNP alebo zrušiť a znovu začať až tesne pred otehotnením čo by ak pánbožko dá mohlo byť koncom roka.. Dala som si vymeriavací základ vyše 500 eur takže 4,4% z 500 eur ktoré teraz platím je dosť vysoká suma ..

adrikanatasa
13. mar 2009

Otázka v podstate znie. pokial by som tych 270 dni dosiahla este pred nastupom na matersku, mozem ho ukoncit? Alebo ho musim platit az do nastupu na matersku? Dakujem za odpovede...

gapa
13. mar 2009

adrikanatasa,
nepíšeš nič o ostatných nem.poisteniach. Takže napíšem tolko, že je lepšie, ak nem.poistenie t.j. aj DNP trvá k nástupu na MD, aj ked je určitá možnosť získať nárok na materské aj v ochrannej lehote. No nie vždy to vraj SP uzná.
Ak ti ide len o materské (nie nemocenské z DNP), tak na tvojom mieste by som si teraz platila DNP aspon 88dní (3mesiace). Potom sa môžeš odhlásiť a nanovo sa prihlásiť najneskôr do 8týždna tehotenstva, ak nastúpiš na MD v 34týždni tehotenstva. (lebo 8+26=34tt). No lepšie sa prihlásiť skôr, ak by si napr. nastupovala na MD už 8týždnov pred pravdep. termínom pôrodu alebo ak by boli komplikácie a predpokladáš, že by si mohla porodiť ešte skôr, tak radšej sa prihlás pred otehotnením. Lebo potom bude velmi dôležité, aby si nastúpila na MD .(ak by si porodila skôr ako 6-8týtdnov pred PTP, tak je dnom nástupu na MD den pôrodu) až po uplynutí 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP.

adrikanatasa
13. mar 2009

gapa ďakujem pekne, mám aj TPP v ktorom som zamestnaná od 01/2007 a ten stále trvá a myslím že trvať aj bude, zatiaľ to tak chvalabohu vyzerá! S otehotnením mi doporučili počkať aspoň do oktobra novembra čiže by som DNP pol roka platila zbytočne.. ešte raz ďakujem

gapa
13. mar 2009

drahomíra,
ak si uplatnuješ nárok z toho posledného trvajúceho zamestnania, tak je to bohate splnené z toho predposledného PP.

adrikanatasa
13. mar 2009

gapa keď ťa tu mám tak sa spýtam vypočítali mi mesašne platiť 22,10 eur. Teraz neviem či to je jedno koľko má mesiac dní alebo to treba nejako prepočítavať? Veď február má 28dní , marec 31 a tá suma je i tak stále rovnaká??

gapa
13. mar 2009

adrikanatasa,
odvod sa platí za mesiac 4,4% z VZ. Takže je to jedno.

Ak by si však mala platiť len za časť mesiaca, tak potom je dôležité, kolko má mesiac dní, t.j. delí sa počtom dní v celom mesiaci a nástobí počtom dní, za ktoré máš povinnosť platiť.

adrikanatasa
13. mar 2009

gapa ďakujem, za ten január som si to vypočítala len za tých 19 dní ,
takže teraz za ďalšie mesiace už bude stále rovnaká suma.. dík
gapa a ty pracuješ na SP keď to všetko ovládaš? 😉

gapa
13. mar 2009

daj pokoj 🙂
to by som sa v tom asi tak nevyznala 🙂 aj ked nehovorím, že sa nemôžem mýliť, no už to lúskam cca rok a pol

evita
13. mar 2009

Ahoj Gapa ďakujem za všetky baby ,lebo je málo ľudí ktorý chcú pomáhať ostatným.Veľmi si to cením.

gapa
13. mar 2009

🙂 🙂 🙂 dik

adrikanatasa
16. mar 2009

Gapa prepáč že ťa ešte otravujem písali sme spolu min. týždeň viď príspevok vyššie 🙂 tak ma napadlo, či by nebolo dobré platiť si to NP až kým neotehotniem nakoľko pravdepodobne nebudem mať bezproblémové tehotenstvo a určite si pôjdem aj poležať do nemocnice takže keby som si platila DNP aspoň 270 dní tak by som mala tým pádom aj vyššiu marodku v prípade dlhodobej práceneschopnosti či nie? A ako je to potom s materskou keby som bola celých 9 mesiacov na rizikovom a potom by som hneď išla na materskú, bolo by mi k niečomu to dobrovoľné platenie nemocenskéko poistenia? Resp. bola by materská taká vysoká aj keby som predtým celé tehotenstvo premarodila? Veeela otáok ja viem ale ak budeš mať chvíločku čas tak ťa pekne poprosím o tvoj názor🙂 dakujem pekne 😉

tilly
16. mar 2009

a viete mi poradiť ako to je s rodičovským príspevkom a živnosťou? môže byť živnosť aktívna?

zizaka
16. mar 2009

Ahojte baby, ja len či náhodou niektorá z vás nevie ako je to s rodičovským príspevkom od januára 2010, mám nastúpiť v septembri do práce, ale keby ho v januári zvyšovali asi by sa mi to veľmi neoplatilo

gapa
17. mar 2009

adrianan.
ak by si mala sponenú podmienku aspon 270dní ... den pred nástupom na PN, tak by si mala nárok na nemocenské aj z DNP. či by aj materské bolo rátané z toho istého VZ sa nedá povedať na 100%, lebo záleží na konkrétnych dátumoch. Ak by si mala v rozhodujúcom období pri nástupe na MD taký istý VZ ako pri nástupe na PN, tak áno. Ak by sa medzitým zmenil kalend. rok, tak by to bolo už iné RO, lebo "obvykle" je to predchádzajúci kalend.rok. Samotná PN však nevadí, lebo DNP trvá aj počas poberania nemocenského.

gapa
17. mar 2009

zizaka, RP sa bude zvyšovať predpokladám o 100-200Sk od 9/09 a nie od 2010, nič také nie je schválené.

gapa
17. mar 2009

tilly, ak si začala poberať RP za obdobie pred 1.1.09, tak áno.

stanusa
17. mar 2009

ahoj gapa
plánujem sa prihlásiť na DNP, známy mi vravel, že od budúceho roka bude materská vo výške mesačného platu - je to pravda?

gapa
17. mar 2009

nie je.

stanusa
17. mar 2009

ďakujem gapka a veľa zdaru 🙂