Môže ostať na materskej s adoptovaným bábätkom muž?

mata25
18. okt 2008

pozerala, som si vsetky temy, a aj zakony ale som z toho blba. tak sa chcem spytat, planujeme adoptovat babatko, moze zostat na materskej dovolenke manzel?
a chcem sa spytat ci je to nejako kontrolovane, ci je na tej MD, alebo RD naozaj ten rodic, ktory je tam nahlaseny a pobera za to aj peniaze?
asi to znie trocha spekulativne, ale ja som SZCO a manzel je zamestnany, takze by sme preferovali aby on zostal doma s miminkom, ale realne by sme sa striedali a on by tiez asi zacal robit na zivnost, len by za neho stat platil odvody, teda ak to tak je.

jaduska
18. okt 2008

Nie som si istá, či by zaňho platil odvody štát, keby bol SZČO...

etnicka
20. okt 2008

Ked som szco, nemam pravo na rodicovsku dovolenku? musim si teda na tu dobu prerusit zivnost? a ak si budem pocas RD privyrabat, nebudem tu zivnost potrebovat?

nikol_79
21. okt 2008

etnicka pokiaľ viem tak keď si SZČO máš nárok na materské, ktoré ti vyplýva z povinne plateného nemocenského poistenia, podľa výšky odvodov. Ale živnosť sa nepozastavuje, počas materského si oslobodená od platenia, ale počas rodičovskej dovolenke, ktorá nasleduje po materskej, si už odvody platiť musíš, zatiaľ je to tak, že ak bábo nedáš do jaslí ani do škôlky, nestrácaš nárok na rodičovský príspevok, ale odvody platiť musíš, ináč by si musela živnosť pozastaviť, a je jedno že nepracuješ a si doma s bábom, keďže ti platí živnosť, beží ti aj zárobková činnosť.