Môžem na materskú nastúpiť 8 týždňov pred pôrodom?

sisacha
29. okt 2009

Ahoj , mozem na materskú dovolenku nastúpiť aj 8. tyzden pred porodom ? Viem , ze sa nastupuje 6. tyzden ....Neviem ako to je?

henika40
18. apr 2013

@martinka150 klepla som sa, teda opacne, lepsie by bolo ist 6 tyzdnov pred terminom.... ak by sa dalo 😒 ale tak mi to sestricka navrhovala, tak dufam, ze to pojde bez problemov....

aicha15
23. aug 2014

nechcem zakladať novú tému tak píšem tu. Pracujem v škole a v septembri už nechcem nastúpiť (rodiť by som mala podľa všetkého v novembri) Vychádza mi to presne že nastúpim v 32 týždni na MD. Môj lekár robí iba poobede. A 2. septembra je oficiálny začiatok šk. roka. Chcem sa Vás opýtať či nemáte skúsenosti s tým, že môžem ísť za lekárom napr. 28. augusta a vypíše mi nástup na materskú 2 septembra? Alebo musím počkať do toho 2 septembra?

evittam
23. aug 2014

@aicha15 Ahoj, záleží od lekára ale nazaj by nemal mať problém ťa vypísať o niečo neskôr ako k nemu prídeš, veď sa s ním dohodni. A ty vlastne dáš doklad v práci až toho 2.9. 🙂

evittam
23. aug 2014

@aicha15 A ozaj ja som bola na poradni tiež týždeň pred tým ako ma vypísal a už mi papier normálne dal. To je v pohode a ak môžem poradiť doklad nech si v práci prefotia a ty si ho nechaj potvrdiť a sama zanes na sociálnu poisťovňu. 😉

aicha15
23. aug 2014

@evittam ďakujem za odpoveď, skúsim ísť za ním tento týždeň. Ja som v poradni bola akurát 20.08 keby som troška počkala išla by som rovno 27. a dal by mi aj papier...ale to už nevadí

evittam
23. aug 2014

@aicha15 🙂

sorciera24
23. aug 2014

@aicha15 o tom sa treba rozpravat s lekarom skor....neviem, ci sa da nbastupit 8 tyzdnov pred len tak, bez rizikoveho a predchadzajucej PN.....zaelzi asi od lekara.....
pozeram, ze amme rovnako terin (1.11.)...ja som tiez ucitelka......nastup na MD (tych 6 tyzdnov) mam 20.9. ....papier mi uz dr. dala.... ja tiez nejdem ucit uz od septembra (to by bola blbost)...ja mam este dovolenku, takze cerpam tu do toho 20teho...inak sa ma pytala, ci mam dovolenku, ci ideme riesit ONkou na tych apr tyzdnov (ta je myslim aj vyhodnejsia)...inak ako ratam, tak ratam,a k ams ofic. termin porodu podla MS 1.11. tak 8tyz. pred je aj tak az od 6.9. (nie od 2.9.)....anstupit na MD sa nemoze ani o den skor....ak teda nemas dovolenku, rieisla by som to asi ardsej PNkou....popytaj sa tvojho lekara

aicha15
23. aug 2014

@sorciera24 s lekarom som sa o tom rozpravala nema s tym problem. V sobotu o tyzden budem v 32 tyzdni co je presne 8 tyzdnov pred.

aicha15
23. aug 2014

@sorciera24 aj ked je mozno Pn vyhodnejsia ale pride mi to na vela papierovaciek najpr Pn potom Ps a potom materska. Ja neviem kolko dni mam dovolenky ale skusim to v pondelok poriesit so zastupkynou

aicha15
23. aug 2014

Ak by som mala dostatok volna ostanem doma vezmem si dovolenku a toho 6 nastupim na MD

sorciera24
23. aug 2014

@aicha15 musis mat ukonency 32tt....aby to bolo rpesne 8 tyzdnov pred atumom porodu (to je zo zakona)....ak mas dovolenku, tak ber preboha dovolenku.......mne dokonca este 12dni dovolenky po nastupe zvysi.... mas termin porodu teda 1.11.?....tak si to spatna od zadu od enho rataj...6tyzdnov je 20.9.....8tyzdnov je 6.9. ...logicky.....a viem, ze to ide na soc. poistovnu a nesmie to byt ani den skor (svokra tam robi)

aicha15
23. aug 2014

@sorciera24 vsak v poriadku...som nevedela ze musi byt ukonceny 32 Tt hlavne klud.

sorciera24
23. aug 2014

@aicha15 ja som len chcela poradit....aby si neprisla o peniazky ....hlavne si to pozistuj a popytaj sa aj svojho lekara.....mne uz tento tyzden moja dr. dala papier od 20.9. ....bud. tyzden to v praci odovzdam;)

aicha15
23. aug 2014

Ja zistim ako to je s mojou dovolenkou a zasla by som k lekarovi tiez po papier. A asi MD budem potom cerpat od .8.9 kedze 6 a 7 je vikend. Od soboty mi napisat md nemoze nie? za rady dakujem
@sorciera24

sorciera24
23. aug 2014

@aicha15 praveze, do MD sa rataju aj vikendy....a tie vikendy ti ratat musi! 🙂 ved by si prila o zapalteny vikend 😉 ....v praci ti ich nik nazplati, ale MD plati na akzdy den....cize aj vikendy🙂 to ej ako s PN....tiez ti ju davaju aj cez vikend....

aicha15
23. aug 2014

Dakujem 😉

havana_frost
23. aug 2014

@aicha15 Ked mas ustretoveho lekara a nema s tym problem, nech ti napise predpokladany termin podla potreby, teda o 2 tyzdne skor alebo ako to vychadza. ze sa dieta uz narodi inokedy, no stava sa 🙂

ev6
20. sep 2017

Nastup na matersku si urcuje sama zena v rozmedzi 6-8 tyzdnov.ked aj lekar napise na ziadost iba 6 tyzdnov pred planovanym dnom porodu, zena si tam dopise ze ziada nastup na matersku.. uvedie datum.. Musi to byt ale max tych 8 tyzdnov. A takto odovzda tlacivo zamestnavatelovi alebo socialnej poistovni. Tato info je zo socialnej poistovne, bohuzial mnoho zien ma problem s lekarom , ze im nechce napisat 8 tyzdnov a nikde sa nedocitaju, ze zena ma pravo si urcit kedy chce nastupit na matersku. Dcera mala tiez ten problem tak sme sa boli pytat na socialke .

martinape85
27. feb 2019

@ev6 vdaka za rozumnu odpoved, lebo aj v zakone je lehota 6-8 t bez akychkolvek obmedzeni, to uz co dr to perla 🙈