Môžem na materskú nastúpiť 8 týždňov pred pôrodom?

sisacha
29. okt 2009

Ahoj , mozem na materskú dovolenku nastúpiť aj 8. tyzden pred porodom ? Viem , ze sa nastupuje 6. tyzden ....Neviem ako to je?

andzi
29. okt 2009

Zamestnankyňa nastupuje na materskú dovolenku v časovom rozpätí šesť až osem týždňov pred očakávaným dňom pôrodu. Určenie konkrétneho okamihu nástupu na materskú dovolenku v tomto období je vecou individuálneho rozhodnutia zamestnankyne. Vzhľadom na takto ustanovenú možnosť je zamestnankyňa v zásade oprávnená disponovať okamihom nástupu na materskú dovolenku výlučne v tomto časovom rozpätí. To znamená, že zamestnankyňou určený prvý deň materskej dovolenky, t. j. deň nástupu na materskú dovolenku, nesmie predchádzať prvému dňu ôsmeho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, t. j. nesmie byť skorším dňom, teda posledným dňom spadajúcim do deviateho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu a skorším dňom.

sisacha
autor
29. okt 2009

andzi, a ako to je s dovolenkou? Zamestanavatel mi ju preplati , alebo si alikvotnu ciastku mozem vybrat uz pred nastupom na MD?

orchidea1980
29. okt 2009

Zákon o sociálnom poistení: "Podmienky nároku na materské
§ 48
...(3) Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku
šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným
lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa
pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu.
Nárok na materské zaniká uplynutím 28. týždňa od
vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje
inak."

krevetka2
29. okt 2009

sisacha,
zamestnavatel ti moze nevycerpanu dovolenku preplatit iba v pripade skoncenia pracovneho pomeru. Ty si ju mozes vycerpat bud pred alebo po materskej dovolenke.

sisacha
autor
29. okt 2009

orchidea, co ak porodim neskor ....? ako 8 tyzdnov po nastupu na MD?

orchidea1980
29. okt 2009

sisacha-Dovolenku môžeš vybrať pred nástupom na MD. Alebo po ukončení MD a pred nástupom na rodičovskú dovolenku, môžeš vybrať dovolenku. Alebo až po návrate do roboty z materskej/rodičovskej dovolenky. Keď máš zmluvu na určitú a končí ti zmluva, keď budeš na materskej, tak dovolenku by mal zamestnávateľ vyplatiť. Hoci sú takí zamestnávatelia, s ktorými je ťažko a neboja sa ani zákona 😒
Ale vypočuj aj ostatné baby.

orchidea1980
29. okt 2009

sisacha-na materskú sa nastupuje 6/8 týždňov pred očakávaním dňom pôrodu. Deň pôrodu na 100% sa nedá určiť. Podľa mna nestane nič ak neporodíš do 8 týždňa ale o pár dní neskôr. To sa stáva. Vtedy už budeš na materskej 😉

sisacha
autor
29. okt 2009

orchidea som zamestnana na dobu neurcitu ...., dufam , ze to nebude problem ...myslim aj s tou dovolenkou

sisacha
autor
29. okt 2009

orrchidea_najradsej by som na MD uz isla hned , v praci je to huste ,ale som zdrava a viem , ze po case by som sa domka nudila ...

orchidea1980
29. okt 2009

Sisacha -tak dovolenku môžeš vyčerpať niekedy z horeuvedených možností. V prípade skončenia pracovného pomeru, by ti mali dovolenku vyplatiť.

orchidea1980
29. okt 2009

Sisacha, ak si z roboty vyčerpaná (psychicky) tak môžeš ísť na dovolenku. Ak máš dosť dovolenky. Alebo na PN. Neviem v koľkom tt si ale potom by si sa zas mohla vrátiť do roboty, keby si nudila doma. Zdravie je prvoradé!! 😉

sisacha
autor
29. okt 2009

V praci sa neprepinam , setrim sa kolko sa mi da , len obcas je to stresujuce ,ale myslim si ze kazda buduca mamina zaziva nieco podobne .

standa82
29. okt 2009

Sisacha, ak máš teda dovolenku tak su vyčerpaj a ak ti to poskončení dovolenky vychádza ísť nastúpiť na MD, potom nečakaj. Ak by si sa nudila, tak si cez dovolenku aspoň oddýchneš, nastúpiš do práce a potom pôjdeš na MD.

jana576
16. jún 2010

Ahojte dievčatá...chcem len pridat svoju skusenost...v pondelok som bola na poradni a dohadovala som si nastup na matersku...lekar mi povedal ze mozem nastupit len ten 8. tyzden alebo 6. tyzden, ze medzi tym sa neda...

solinkarka1
17. jún 2010

Neviete mi niekto poradit?? somzy toho na nervy ☹ .som nezamestnana uz rok teda uz nemam narok na matersku..budem vobec dostavat nieco mesacne?? 😢 PROSIM PORADTE MI

snezka11
17. jún 2010

@solinkarka1 budeš dostávať od začiatku narodenia bábätka rodičovský príspevok vo výške 164,22+21,99 rodinné prídavky, ak je tvoj manžel alebo partner zamestnaný a býva s vami tak aj danový bonus

snezka11
17. jún 2010

@jana576 keby bol ochotný tak ti posunie predpokladaný termín pôrodu mne to tak doktorka urobila a išla som na matersku kedy som chcela ja ale zase nemôže to byť rozdiel 2 tyždne podľa mňa by mohol urobiť tak kompromis cca 1 tyždeň

mucinka15
17. jún 2010

@solinkarka1 presne ako píše snezka11.. ja som nepracovala ešte vôbec a keď sa malý narodil, tak som dostávala rodičovský príspevok + rodinné prídavky..

jana576
21. jún 2010

@snezka11 podla mna normalne je posunut termin tak +- 2 dni ale tyzden!?

snezka11
21. jún 2010

@jana576 záleži akého maš ústretového doktora

stojdulka
21. jún 2010

ahote 🙂 baby myslíte si že by mi mohla dr. posunuť nástup na MD z 4.9. na 1.9.??? dosť by mi to zjednodušilo papierovanie okolo odvodov 😉

pupkana
28. sep 2010

no v tomto mám aj ja trošku miš maš... 🙂 ja zase neviem ako presne dopadnem na materskej... pretože ja som ostala tehotná presne v čase ked som dostala výpoveď, išla som na úrad práce, teraz dostávam podporu a posledná mi príde v novembri. ide o to že som si neni 100% istá ako to bude z peniazmi, v práci som bola zamestnaná skoro 3 roky. a mala som platenú zdravotnú a všetko ako má byť.... a jediné čo som sa dočítala je, že pokial som bola 270 dní pred pôrodom počas 2 rokov poistená tak mám nárok na materskú... len som si neni istá či je to tak aj pokial som teraz na tom úrade práce... ak niekto viete poradiť tak dakujem 🙂 a od prvého novembra nastupujem na MD a je to vlastne tých 8 týždnov pred pôrodom...takže presne načas?... 🙂

lalinka3
15. okt 2010

Ahojte som tu nova mam taky problem ze od roku 2007 som s dcerou bola na materskej som staek zamestnana a 17.12.2010 mi konci rodicovska dovolenka a cakame dalsie babo a predpokladany termin novej materskej 15.1.2011 ale problem je v tom ze zamestnavatel chce aby som nastupila do prace ale moja vzdialenost je 100km denne nakolko uz nebyvam v Ba a tam mam zamestnanie viete mi poradit kedze uz budem v decembri v 8.mesiaci ci mam ist radsej na PN alebo nastupit do prace aj kvoli dialke?Lekar by mi aj vypisla PN ale ako sa bude potom pocitat vyska mojej materskej ked som nemala ziaden prijem kedze som poberala len rodicovsky prispevok od roku 2008 a konci mi zanik od dovrsenia dcerinych 3 rokou co je uz tento rok 17.12.2010 co mi poradiet?Dakujem za kazdu odpoved

cencul1984
15. okt 2010

ahojky myslim si ze sef nech keca kolko chce ale jednoznacne do prace by som nesla 🙄 🙄 sla by som na PN ved 3 tyzdne a ryskovat to nie.... 😖 😲 a co sa tyka materskej budes poberat iba rod.prispevok 3tyzdne ta nezachrania neviem ci som pomohla ale ak by si chcela vyssiu matersku tak sa pocitaju posledne 3roky a kedze si na RP tak asi budes pokracovat tak a ktovie ako to s nami maminami bude od 1.12011 😢 😢 😢

lalinka3
15. okt 2010

@cencul1984
Myslite tead ze uz narok na materske nebudme mat ?aj ked som stale zamestnanec a mala som pri dcere narok na matersku?Co je skoda ak by to tak bolo ale ak aj nastupim na rodicovsku tak to nieje ziadna slava 190eur +rodinne pridavky to tiez nieje bohvie co a co s nami mamickami robia sa mi ani nechce pisat ved to je cele do placu
dufam,ze aspon nezrusia priplatky pri narodeni a ine priplatky co by am uz naozaj nahnevali

cencul1984
15. okt 2010

ked mate zmluvu na neurcito tak by mala byt materska a tak by si mala narok i na dovolenku tak to by si si ju mohla vycerpat tie 3tyzdne pred nastupom druhej MD to je vsetko tak pomotane ze prisampacku za socializmu nadavali ale mali sa isto lepsie ako mi teraz....a spominali nieco ze prispevok pri narodeni sa bude pri3dietatku rusit 😒 😒

lalinka3
15. okt 2010

Zmluvu mam dobu neurcitu aj som sa informovala na odstupne u kolegou ale majitel je taky lakomy ze ziadne odstupne on si radsej vraj pocka kym nastupim popripade ked dam vypoved sama co sa ale nestane uvidime ako to bude mali vraj zrusit prispevok ale ten ostava zatial v platnosti snad to teda nezrusia lebo uz sa neda nic dobre cakat od nich
vraj 30.11 je celkove rozhodnutie tak si asi musime pockat na tento datum ....

darka83
23. okt 2010

Ahojte mozem nastupit na MD 8 tyzdnov pred terminom porodu aj ked som na rodicovskej dovolenke so starsim synom? Dakujem

maryah
5. jan 2012

Ahojte, keď nastúpim na materskú dovolenku 8 týždňov pred termínom pôrodu, bude mi materská dovolenka trvať 28 týždňov alebo 30 týždňov? Viem, že keď sa na materskú dovolenku nastupuje 6 týždňov pred termínom pôrodu tak trvá 28 týždňv no neviem či toľko isto trvá aj pri nástupe na MD 8 týždňnov pred termínom alebo sa skracuje o tie 2 týždne... 😅

cicimon
5. jan 2012

@maryah materska je po novom 34t, takze je jedno, ci nastupis 6 ci 8t pred porodom, dokopy to bude stale 34t