Môžem na materskú nastúpiť 8 týždňov pred pôrodom?

sisacha
29. okt 2009

Ahoj , mozem na materskú dovolenku nastúpiť aj 8. tyzden pred porodom ? Viem , ze sa nastupuje 6. tyzden ....Neviem ako to je?

cicimon
5. jan 2012

@darka83 ak ta tak lekar vypise tak preco nie

maryah
5. jan 2012

@cicimon to fakt??? to sa zvýšila o 6 týždňov?

cicimon
5. jan 2012

@maryah no ak sa nemylim materska je uz od min roka 34t

maryah
5. jan 2012

@cicimon ja som si myslela, že trvá 28 týždňov... tak to by bolo super...

alohim
16. jan 2012

mna Dr. nechce dat 8 tyzdnov pred terminom porodu. Musi byt zdravotne riziko? Nie je to na rozhodnuti pacienta? Nemam vaznejsie komplikacie okrem bolest klbov (v praci stojim) ale som uz fyzicky a psychicky vycerpana.

gapa
16. jan 2012

@alohim
je to na tvojom rozhodnutí.
napíš otázku na soc.poistovnu poradna@socpoist.sk a odpoved ukáž lekárovi.

alohim
21. jan 2012

@gapa vďaka za radu, ja ešte uvdím a porozprávam sa ešte raz s Dr.

stanka77777
10. feb 2012

Ahojte, ak by ste mali záujem, prečítajte si články o materskej a rodičovskej dovolenke, tu sú na ne linky: http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka......, a druhý: http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka....... V predmetných článkoch je množstvo potrebných informácií a cenných rád k problematike materskej a rodičovskej dovolenky a ku všetkému, čo s nimi súvisí.

stanka77777
10. feb 2012

Keďže som dostala pár upozornení, že mnou uvádzané linky nefungujú, uvediem ich ešte raz.

Tu sú:

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

andu9
15. mar 2012

Píšete, že je možné nastúpiť na materskú 6 alebo 8 týždňov pred pôrodom. Mňa doktorka vypísala 8 týždňov pred pôrodom na materskú, a keď mi mal prísť materský príspevok, takže mesiac po nástupe na materskú, mi prišlo predvolanie zo SP, že mi materskú nedajú, že mám zle vypísané tlačivo, lebo nemôžem ísť na materskú 8 týždňov pred. Vraj si mám prísť vybaviť nové tlačivo. Máte s tým niektorá skúsenosti?

katren
15. mar 2012

@andu9 zo zdravotnych dovodov mozes ist na matersku 8tt pred porodom....ale musis tam mat uvedeny dovod....

andu9
15. mar 2012

To sa doktorka poteší, keď jej donesiem späť žiadosť o materské mesiac po jej vypísaní!!! Čo na tej poisťovni robili, že na to prišli až teraz?

svistinka
16. mar 2012

@andu9 to je najake divne, ja som tiez nastupila na matersku 8 tyz. pred terminom porodu a doslo mi zo socialky , ze mi to uznavaju aj s vypoctom materskej a nemala som na ziadosti uvedeny ziadny dovod. Dufam, ze mne uz nepride predvolanie.

31majka12
18. mar 2012

@sisacha ahoj ja som bola na rizikovom a lekar ma automaticky vypisal na matersku 8 tyzdnov pred porodom

montinka
18. mar 2012

mozes mna sa pytali ci chcem ist 6 alebo 8 tyzdnov pred porodom na matersku

gapa
18. mar 2012

@andu9
predpokladám tebe už netrvalo nem. poistenie (prac.pomer, či dnp) k nástupu na MD a uplatnovala si si nárok v ochrannej lehote. To je jediný prípad, kedy vzníká nárok PRESNE 6týž. pred očakávaným termínom pôrodu alebo dnom pôrodu, ak pôrod nastal pred nástupom na MD. Teda nedá sa ísť ani o den skôr.

Inak sa dá nastúpiť na md ktorýkolvek den v rozmedzí 6-8týž. pred očakávaným termínom pôrodu (teda nie len presne bud 6 alebo 8, ale môžeš napr. aj 6týž.+4dni pred ). A to bez ohladu na to, či si predtým pn alebo nie. Je to na rozhodnutí mamičky aj ked lekári zo zvyku dávajú rizikové nastúpiť na md skôr, tých 8týž. pred.

andu9
30. mar 2012

@gapa
Áno, išla som z ochrannej lehoty, je to presne tak ako píšeš. Len myslím že ma mal na to niekto upozorniť skôr, nie mesiac po podaní žiadosti.

gapa
30. mar 2012

@andu9
tak to áno, mali ti to oznámiť skôr. A nestačilo len prepísať dátum na žiadosti? A ako to bolo s pn? si nemala potom s tými 2mi týždnami problém v zdravotnej poistovni? (ak si bola evidovaná na up asi nemala, len si asi nedostávala nemocneské, ale podporu, ak si mala nárok.)

andu9
19. apr 2012

Nebola som evidovaná na UP, ale som bola na PN, ktorú mi doktorka ukončila pred nástupom na MD. A pre ten posun a to mesačné oneskorenie sa mi už nedalo na tie dva týždne predĺžiť PN, tak som bola bez príjmu.

dida238
6. sep 2012

ahoj, prosím Vás poraďte mi. Čakám babo a som nezamestnaná. Chcela by som nastúpiť 8 týždňov prd pôrodom na materskú dovolenku je to možné ?

suelop
6. sep 2012

@dida238 Ja som sice nebola nezamestnana, ale na MD som nastupila v 32tt, cize 8t pred terminom porodu. Da sa to zo zdravotnych dovodov.

dida238
6. sep 2012

ďakujem za radu.

macichova
15. jan 2013

Ahojte,
prosim Vas, chcem sa spytat, ci mozem na matersku nastupit 4 tyzdne od ocakavaneho terminu porodu? A tiez, kedze materska trva 34 tt, ci mi tie dva tyzdne nezaniknu, ked nastupim 4 tyzdne nie 6 tyzdnov na matersku?

zalka
15. jan 2013

@macichova ked nastúpiš na MD 4 týždne pred očakávaným pôrodom tak MD nebude trvať dokopy 34 tt, ale sa ti ukráti a bude vyplácaná len 32tt, resp. po pôrode len 28 tt.

martinka150
21. feb 2013

ahojte, do dnes som bola na PN a od zajtra nastupujem na matersku 8 tyzdnov pred porodom. ako dlho teraz trva materska? 28 ci 34 tyzdnov. nebudem okratena o dva tyzdne materskej, kedze idem o 8 tyzdnov skor?

martinka150
21. feb 2013

a matersku teda dostanem uz na buduci mesiac cize v marci? za februar od 22.2 do 28.2.

zalka
21. feb 2013

@martinka150 o nič ukrátená nebudeš .. MD sa vypláca 34t . A áno MD sa vypláca po skončení mesiaca, presne ako PN.

henika40
18. apr 2013

@martinka150 ahoj, z PN sa na matersku moze ist aj 8 t pred terminom porodu? hladam info, ci to ma byt 6 alebo 8 tyzdnov..... aj mne by vyhovovalo viac 8 tyzdnov....
vidim, ze mas termin porodu, drzim palce, nech je vsetko v poriadku....

martinka150
18. apr 2013

@henika40 ahoj, ano mozes, povec to lekarovi, ze chces ist 8 t pred terminom. Ja som bola tiez PN a mje to gynekolog sam navrhol ci nechcem ist 8 t pred terminom. Dakujem 🙂

henika40
18. apr 2013

@martinka150 prave to, sestricka mi aj hovorila o 8 tyzdnoch pred terminom, co mi aj velmi vyhovuje... len aby to bolo aj v sulade so stanovenymi rozmedziami, fajn, ze to ide 😉 ... zelam rychly a bezproblemovy porod, no a vela sil, budes to potrebovat 🙂