Môžem pracovať na materskej?

zuzana_t
21. feb 2007

poradte...

alex21
22. feb 2007

Pri málo informáciach sa zle radí. skus napísať o akú prácu sa jedná. Ak si živnostníčka tak ano. ak si zamestnanec ta nie. Na materskej nemôžeš pracovat na pracovnú zmluvu ani na dohodu o vykonaní práce.

zuzana_t
autor
22. feb 2007

som aj zivnostnicka aj zamestnana, jedna sa mi prave o tu zivnost...

lasenka
22. feb 2007

zuzka, ak si zivnostnicka, tak nie je problem, to urcite ! mam susedku, ktora je v takej situacii ako ty a makaaaa 😉

alex21
22. feb 2007

Pri zivnosti môžeš.

megie
22. feb 2007

Myslím, že pri živnosti sa môže pracovať aj na MD, ale to už potom nedostanete nič od štatu... čo je logicke viac menej... 😒

zuzana_t
autor
22. feb 2007

podla mna by som mala dostat aj matersku.. to je ako ked date dieta do sukromnych jasiel....

alex21
22. feb 2007

Je rozdiel poberanie materskej a poberanie rodičovského príspevku. Pri materskej môžeš pracovať len ako živnostníčka. Na materskú má nárok žená, ktorá bola nemocensky poistená viac ako 270 dni pred pôrodom. Neviem či si si zo živnosti platila odvody na nemocenské poistenie.Ak áno máš narok na materskú so živnosti. Spomínala si, že si ešte aj zamestnaná ak si aj v zamestnaní dosiahla alebo dosiahneš viac ako 270 dní nem. poistenia tak budeš mát nárok na materskú aj zo zamestnania a budeš dostavať dve. Ak nemáš nárok na materskú tak odo dna narodenia dieťaťa dostávaš rodičovský príspevok a v tedy môžeš byť aj zamestnaná na základe prac. zmluvy. aj byť živnostníčka. Len nemôžeš umiestniť dieťa do štátneho zariadenia.
Neviem čo vlastne chceš vedieť skús presnejšie formulovať otázku. 😉

macamaca
8. mar 2007

Ahoj Alex21, ja mam podobny problem ako zuzana_t. Som zivnostnicka a chcem pracovat pocas MD, normalne, legalne, na fakturu. Je to teda v poriadku? Nemusim sa bat, ze mi niekto odoberie materske ked budem pracovat? Netreba to SocPoist nejako nahlasit?
A este jedna otazka - musim nieco hlasit aj zdravotnej poistovni? Teda, ze som na MD? Ved poistne budem platit aj tak, ci nie?

danona
9. mar 2007

alex- ešte jeden dotaz na teba......prosím ťa, som zamestnaná,aj SZČO ale na MD.. 29.3 nastupujem na rodičovskú dovolenku, dalej som aj SZČO, budem si platiť odvody do soc. poisťovne, však? no, a popri tom môžem mať príjem na základe príkaznej zmluvy??

alex21
12. mar 2007

macamaca - uz si na materskej alebo sa len chystáš. A matersku budeš poberat na základe akého poistenie. To znamená či máš aj zamestnanie a tam sa ti platia odvody alebo máš len živnosť a máš povinnosť platit odvody alebo si si platila dobrovolne.

danona - so SZČO si budeš platit odvody podla toho či ti vyplýva povinnosť alebo nie. To záleží podla toho aký si mala príjem ako SZČO. Ak momentálne nemáš príjem ako SZČO a nechcela by si platit odvody tak stačí prerušiť živnosť na obdobie rodičovskej dovolenky ale potom ani nebudeš môcť vykonávať živnosť. Čo sa týka príkaznej zmluvy tak na základe tej by si mohla pracovať. Nejedná sa o prijem zo zavislej činnosti ani z podnikania. Ale s prikaznou zmluvou nemam skusenosti a nerada by som ti zle poradila. Skus si zavolat do sociálnej poistovne nejakej pani ktorá ta ma na starosti a porad sa s nou.

danona
12. mar 2007

alex, ok, dakujem ti velmi pekne že si si našla čas... 😵

tinax
11. apr 2007

existuje nejaky legalny sposob ako ma zamestnavatel moze financne podporovat na materskej?

andrejkaznr
2. máj 2007

Ahojte dievky...Ja mám ten istý problém. Mám dvojročného synčeka, poberám rodičovský príspevok a začala som pracovať na 4 hod denne, uzavreli so mnou normálnu pracovnú zmluvu, malého som do jasličiek nedávala - stará sa mi onho jeden týžden svokra a druhý týžden moja maminka, striedajú sa. Len mám pochybnosti či to takto môžem, nebudú ma nejako stíhať, príp. nebudem musieť dodatočne rodičovský príspevok? A mám to ísť nahlásiť na ÚPSVaR? Poradte mi prosím niekto...

mirko06
2. máj 2007

ahojte,
tak s tou pracou je to tak, ze pokial si normalne zamestnana a poberas rodicovsky prispevok, mozem pracovat a to je jedno, ci cely den alebo len par hodin. ide o to, ze pokial mas dietatko v jaslich alebo skolke, ktore nie su statne, cize sukromne, alebo mas dietatko pri sebe doma, alebo sa ti on niekto stara, mas aj narok aj nadalej na poberanie rodickovskeho prispevku. akurat mas nahlasovaciu povinnost voci UPSVaR, kde im staci poslat list, ze robis u toho a toho od vtedy a vtedy a hlavne tam je nutne uviest, ze dieta nemas umiestnene v statnej skolke alebo jasliach. to je vsetko.
co sa tyka zivnosti, tak to neovladam.

tinax
2. máj 2007

andrejka, pokial si na rodicovskej, malo by to byt v poriadku. Skus si pozriet viac na webe: http://www.portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx...

grettka
2. máj 2007

andrejka, je to v poriadku, len ako pise mirko, mas ohlasovaciu povinnost na urad prace soc. veci a rodiny, kde uvedies ze nemas dieta v statnom zariadeni. Nie je na to tlacivo, normalne to napises ako oznamenie-list. Mame momentalne 3 taketo zamestnankyne, maju deticky, ktore este nedovrsili tri roky, a ziadna z nich dietatko nema v statnom zariadeni, tak nadalej mozu poberat rodicovsky prispevok. Nemusis sa obavat, ze by si o rodicovsky prispevok prisla, to iba v pripade, ze by dietatko bolo v statnom zariadeni, v nich totiz urad prace kontroluje stavy deti a ci ich rodicia nahodou nepoberaju prispevok.

andrejkaznr
3. máj 2007

Dakujem dievčence, ste veľmi milé že ste mi poradili, to mi ale odľahlo, malý nie je v žiadnom zariadení, starajú sa onho obe babky, striedajú sa pri nom, jeden týžden jedna a druhý týžden druhá. Dobre, tak ja teda bud zájdem alebo napíšem list na UPSVaR a malo by to byť v poriadku. Ďakujem vám ešte raz a prajem krásny dníček...

belnea
16. jún 2007

ahojte, nechodim sem velmi casto, ale potrebujem radu pre kamosku, ona nema internet a myslim, ze tu by ste mi mohli poradit.ona je teraz na MD, respektive uz pobera rodicovsky prispevok a chcela by ist do prace s tym, ze dietatko necha u mamy, lebo ona je nezamestnana, tak jej pomoze, podla toho, co citam by nemala prist o rodic.prospevok.ma vsak aj dietatko z prveho manzelstva a prave preto, ze bola na MD, dala si zvysit vyzivne, co jej schvalili, boji sa vsak,ze ked sa jej byvaly dozvie, ze uz pracuje, da si on zase vyzivne znizit, lebo dovodom zvysenia bolo, ze zostala na MD.Musi nahlasit na socialku, ze uz robi? A ked to nenahlasi, co sa moze stat?dakujem za info. 🙂

vavka33
10. sep 2007

mam podobny problem,ako uvadza belnea,prave som dostala ponuku ist pracovat popri rodicovskej dovolenke,vychadza to okolo 25hodin tyzdenne.Neviem,ci mozem robit popri RD,na zmluvu,alebo na dohodu.Je tu este jeden problem,ja som zamestnana 200km od bydliska,este som nedalavypoved,takze to by som musela najskor poziadat o rozviazanie prac.pomeru,alebo ako to je?ci mi staci v novej robote pracovat na dohodu?
neviem,co mam urobit a do zajtra sa mam rozhodnut.Je to praca v skole.

lienocka235
10. sep 2007

vavka v podhode mozes ist pracovat popri RD len nesmies dat dieta do statnej skolky lebo by si prisla o rodicovsky prispevok...
o rozviazanie pracovneho pomeru mozes poziadat pisomne doporucene poslat a s tym ze doklady novemu zamestnavatelovi dorucis neskor... to je Ok ono ich budes potrebovat realne aj tak v marci ked budes davat danove priznanie.. aj ja som to tak robila podpisala som zmluvu a potom som napisala predchadzajucemu zamestnavatelovi ze chcem vypoved k tomu datumu a bolo to OK tiez som bola na rodicovskej ked podpises novu zmluvu musis to nahlasit na urade.. socialke a oni ti daju podpisat take lastro ze dieta nedavas do statnej skolky a bude ti chodit nadalej rodicovky...
v skolstve by som ti doporucila ist na zmluvu a hlavne na dobu neurcitu..

vavka33
10. sep 2007

Lienocka,moc dakujeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeem.

nathalie111
4. dec 2007

vie mi niekto poradit?
dostala som ponuku pracovat 2hodiny tyzdenne na dohodu,pracu budem vykonavat doma,takze mala bude pri mne,len sa o nu,(v pripade potreby)bude starat mamina...treba nieco niekam nahlasovat aj v tomto pripade?
(a treba potom podavat danove priznanie z tejto dohody?)
dakujem za rady ;)

maca793
9. dec 2007

pracovať v pohode môžeš, ako je to s tým daňovým, to neviem, ja tiež pracujem brigádne, roznášam letáky, ale či nám si podať daňové, to neviem. a môžeš to spraviť tak, že nik o tom nebude vedieť. 😵

julka
10. dec 2007

nathalie 111, maca 793 - danove priznanie za rok 2007 sa musi podat pri prijme vyssom ako 47 808 korun

nathalie111
10. dec 2007

julka,dik 😉

alex21
11. dec 2007

Ešte pridám dalšiu informáciu. Ak je príjem do 5000,- mesačne tak je dan zrážaná zrážkovou danou a nie preddavkovou. A zrážková dan sa považuje za vysporiadanu. Je to taká ista dan ako sa napr. používa pri zdanovani úrokov na vkladoch alebo terminovaných účtov.

seki
12. dec 2007

Ahojte
vraj existuje nejaky prispevok okrem rodicovskeho prispevku, ked zena ide pracovat a neda dieta do st. skolky. Plati to este? V akej je vyske? Akym sposobom sa on ziada? Dakujem za rady.

alex21
13. dec 2007

seki ak nedáš dieťa do štátom dotovanej škôlky ostáva ti rodičovský ak ho umiestniš do št. škôlky albo jasiel tak o rodičovský príchádzaš.

elika
21. aug 2008

Ahojte, prosim poradte mi. Pred nastupom na matersku dovolenku som bola riadne zamestnana 3 roky a som dalej. Teraz som na materskej a poberam rodicovsky prispevok, v priaci ma dalej eviduju ako zamestnanca. Chcela by som si zalozit zivnost. Musim nieco nahlasit zamestnavatelovi, a mozem vobec byt zaroven zamestnanec a mat aj vlastnu zivnost? A ako zivnostnicka si zrejme musim za seba platit odvody ako ked som zamestnanec? Dakujem za informacie

adrioska
21. aug 2008

Elika, mozes byt zamestnanec a zaroven mat aj zivnost, zametnavatelovi to nemusis nahlasit. V Soc. poistovni si prvy rok nemusis platit odvody, iba ak dobrovolne by si chcela, ale aj na to by si sa musela prihlasit. Po roku platenie odvodov zavisi od vysky Tvojho hrubeho prijmu zo zivnosti. To ti potom na SP povedia...A v zdravotnej neviem ako to je, ked si teraz aj na rodicovskom, to sa radsej informuj tam...