Musím po nástupe na materskú vybavovať niečo v DSS?

siouxsie
24. aug 2009

dňom 16.07.2009 som na základe rozhodnutia Sociálnej poisťovne nastúpila na MD a stala sa poberateľkou materského príspevku. nakoľko som účastná na starobnom dôchodkovom sporení ako sporiteľ - zamestnanec, bola som na SP osobne vypísať a podať tlačivo "Oznámenie sporiteľa o účasti na starobnom dôchodkovom sporení" (časť A).
neviete mi náhodou niekto poradiť, či musím ísť takisto niečo v súvislosti s druhým pilierom vybaviť aj do správcovskej spoločnosti?
ďakujem.

lindush
16. sep 2009

baby,mam otazku,snad mi budete vediet niektora poradit..

od 1.7 som na MD....vymer zo soc.poistovne mi vsak prisiel az 28.08,preto som zatial neposielala nic do Soc.postovne(kedze mam info,ze cast A sa ma poslat az do 30.dni po doruceni vymeru materskej)

Takze dnes som chcela ist poslat do Socialky cast A,cast B a vyhlasenie,ale neviem,ci musim aj ten RLFO,kedze maly sa mi narodil 19.08 a pracovny pomer mi trval len do 30.08 (mala som zmluvu na dobu urcitu)

vopred dakujem

gapa
16. sep 2009

lindush,
tak by som celkom bola zvedavá, čo povedia na tvoj prípad v SP.

No na tvojom mieste hned zájdem na SP s
kopiou RL
+ vyhlásenim o riadnej starostlivosti
+ oznámením sporitela časť A+B
+ RLFO
a na túto prihlášku/RLFO napíšem
- v časti 10 dátum narodenia dieťaťa a
- dátum začiatku poistenia bud 31.8.09 (lebo do 30.8.09 si bola dôchodkovo poistená štátom ako zamestnanec poberajúci materské vid § 128 ods.5 zákona o sociálnom poistení, čo od 31.8.09 už neplatí, lebo nie si dôchodkovo poistená ako zamestnanec, aj ked materské poberáš nadalej)
alebo ak by protestovali, tak dátum narodenia.

Ak by si prešvihla 45kalend.dní od narodenia, tak potom ťa podla mna prihlásia najskôr odo dna, kedy prídeš na SP. No netuším aká je prax. Toto som skúsila vydedukovať zo zákona (§22 ods.1 zákona o sociálnom poistení).

A daj vedieť ako si dopadla. Napr. aj IP 🙂

lindush
16. sep 2009

dakujem za rychlu odpoved gapa 🙂
urcite dam vediet,ako som dopadla

bibinka
16. sep 2009

ahojte, môžete mi niekto poradiť? Začala som pracovať na HPP a na personálnom mi navrhli,aby som vstúpila do 3.piliera. že to je vlastne akoby nadštandart k dôchodku a že pre mňa to znamená len toľko, že zamestnávateľ mi bude platiť čiastku 2% z hrubej mzdy, ja nič nebudem platiť. A na dôchodku mi tú čiastku vyplatia.V podstate je to dobrá vec, len či to bude možné zrušiť, pokiaľ by som zostala nezamestnaná, resp.by som zmenila zamestnávateľa a ten by mi to nechcel platiť? Aby som to potom nemusela platiť ako samoplátca 😝

ďakujem.

tulipanike
17. sep 2009

ahoj, vedeli by ste mi poradit? od asi polky januara 2010 nasrupujem na matersku - ako je to s vybratim dovolenky na rok 2010? Da sa vycerpat cela? Alebo len nejaka cast? Alebo?

Dakujem

gapa
17. sep 2009

tulipanike,
záleží len od zamestnávatela.

Môže ti poskytnuť dovolenku ešte pred vznikom nároku na nu, ak je predpoklad, že ti do konca roka nárok vznikne. Ale nemusí. A takýto predpoklad, ak nastupuješ na MD je, lebo aj dni MD sa považujú za odpracovanú dobu. Celoročná dovolenka za r.2010 však bude krátená o dni rodič.dovolenky, ak dní v r.2010 bude viac ako 100, čo bude.

gapa
17. sep 2009

bibinka,
si si istá, že ty si nebudeš prispievať ničím. Sa mi to celiom nezdá, aj ked to nemusí byť 2%, no niečo by som predpokladala, že aj ty musíš odviesť. No ak nebudeš zamestnaná, tak nevadí, že nikto odvádzať príspevky nebude. No nevyznám sa v tomto, len manžel má tiež III. pilier.

klauduska
18. sep 2009

pri III.pilieri je to tak,ze aku sumu si ty chces odavadzat z vyplaty,tolko ti da aj zamestnavatel,u nas do vysky 2%.Napr. ja si odvadzam zo svojej mzdy 400,-Sk a tou istou ciastkou mi prispieva aj zamestnavatel.
Teraz prave idem riesit to,aby som mohla prerusit toto "sporenie" na dobu kym budem na MD a RD a opat zacnem sporit az ked sa vratim do prace.Pri zakladani zmluvy mi bolo povedane,ze je to mozne,len este neviem aqke presne kroky spravit.Neviem sa dotycnemu dovolat.... 😉

bibinka
18. sep 2009

kočky- ďakujem. no mne sa to tiež nezdalo, a pani personalistka sa na mňa kukala akoby cez prsty, že si chcem vziať čas na rozmyslenie 😝 😝 😝 . inak, ja som to o tom III.pilieri počula prvýkrát v živote 😅 😕

lindush
18. sep 2009

gapa,

dnes som bola na tej socialnej poistovni a odovzdala som to vyhlasenie o riadnej starostlivost,oznamenie sporitela cast A aj B a aj ten registrac.formular FO(ten som vypisala az na mieste,lebo som si nebola ista ako)

takze aj v mojom pripade je to Ok,pani mi dala info,ze kedze do 31.8 som bola zamestnanec(minule som ti omylom napisala ze do 30.8)tak od 1.9. bude za mna platit stat.Nemusela som dokladat nic navyse.

tak len pre info 🙂

gapa
20. sep 2009

lindush,
dík 🙂
a teda aký dátum si uviedla na RLFO ako dátum vzniku poistenia (1.9.9 ???) alebo dátum narodenia? či dátum podania žiadosti. To bolo zaujímavé, ostatné je bežný postup. 🙂
Iné doklady netreba, len ide o to aby si mala súvislé DP.

bibinka
20. sep 2009

klauduska- tak potom sem hoď info, ako možno na čas prerušiť platby, keby som si ten III.pilier chcela založiť. 😉

lindush
20. sep 2009

gapa,tu cast som nevypisovala vobec,pani sa ma akurat pytala na datum narodenia,takze neviem,ktory udaj bol nakoniec smerodajny

cicimon
21. apr 2010

ahoj,
chcem sa spytat, kde som poistena v obdobi od nastupu na MD po den pdania prihlasky? od 9.3. som na MD, mala sa narodila 3.4. ale rozhodnutie o MD mi este neprislo, vsetky papiere na .2 . pilier sme ale odniesli 7.4. aj s RL dietata.

gapa
21. apr 2010

cicimon,
ak si stále zamestnaná, tak si stále poistená v soc.poistnovni ako zamestnanec. A do II.piliera ak trvá dôch.poistenie zamestnanca a máš nárok na materské by mali odvádzať, ak si odniesla do 30dní od právoplatnosti rozhodnutia o materskom vyplnené tlačivo " oznámenie o účasti na dôch.sporení, časť A" na SP.

gapa
21. apr 2010

ak zametnaná nie si alebo povinne poistená szčo, tak do pôrodu nie si dôch.poistná.

gilmorka
6. máj 2010

Ahojte. Poradite? Som zamestnana od roku 2006, od 2.11.2009 som bola na rizikovom tehotenstve, cize na PN az do 3.5. a od 4.5. som oficialne na materskej. Som prihlasena v druhom pilieri od kedy pracujem, od roku 2006. Ako mam postupovat, aby mi socialna poistovna odvadzala aj do druheho piliera? Zatial nemam este ani ziadne rozhodnutie o vyske materskej ani nic.
Niekde som citala, ze poziadat social.poistovnu, aby za mna odvadzala do druheho piliera, mam az po porode. Je to tak? Alebo mam ziadat hned ako mi pride rozhodnutie o materskej? Mam v tom trochu hokej

andrea16
29. jún 2010

ahojte baby,poradite niektora prosim?
13.6.2010 som nastupila na MD, od 15.12.2009 až do nastupu na MD som bola na rizikovom,t.j.cely cas na PN.
PP mi skoncil 31.12.2009,bol na dobu urcitu /nastastie som stihla ochrannu lehotu/.
Som v 2.pilieri a chcem, aby stat za mna platil dochodkove poistenie do tohto piliera. Ktoru cast /oznamenie sporitela o ucasti na doch.poisteni/ mam vypisat a zaslat na SP, cast A alebo B? A tiez mam cakat 30 dni na pravoplatnost rozhodnutia o poberani materskeho?
Alebo vsetky tieto papiere /RLFO+oznamenie sporitela o ucasti na doch.poisteni+vyhlasenie FO/zaslem az po narodeni dietata? Dakujem za odpoved.