Muž v práci a aj na materskej

bally
19. aug 2017

Zdravím žienky, idem si k vám po radu. Som toho času na rodičovskej dovolenke a muž pracuje na TPP. Stále zo všetkých strán počúvam, prečo si nevybavíme materskú pre tatina, no mne to nejako hlava neberie, ako sa to dá. Vraj je možné, aby som zostala doma s deťmi, s tým, že si budem musieť pozastaviť poberanie rodičovského príspevku. Tu mi potom vyvstáva otázka, čo budem akože ja. Budem na rodičovskej dovolenke len bez príspevku alebo si budem musieť u zamestnávateľa vybaviť na ten čas neplatené voľno a platiť si za seba odvody? Mohla by som potom po prípadnom neplatenom voľne opäť nastúpiť na platenú rodičovskú? No a teraz ako je to s chlapom - on bude poberať materskú, ale naďalej bude chodiť do práce. To mi príde strašne divné. Najmä keď som riešila počas materskej, že by som chcela robiť na dohodu a nedalo sa to, inak by som prišla o materskú. No ale späť k chlapovi. Dočítala som sa, že to platí pre iný pracovný kontrakt ako živnosť, dohodu, ... Chápem to teda správne, že pokiaľ pracuje na pracovnú zmluvu na TPP, tak nemôže túto zmluvu ukončiť a ísť na materskú a následne uzavrieť zmluvu novú opäť na TPP? Musel by ísť na živnosť? Ako to, prosím, je? Máte niektorá s tým skúsenosť? Už v tom chcem mať raz a navždy jasno. Ďakujem.

lula313
19. aug 2017

On pôjde na materskú presne tak ako ty-bude ju poberať, nebude chodit do prace a teda nebude dostavať plat. Ty by si vtedy mala nastúpiť do práce, čerpať dovolenku, alebo byt na úrade prace...

evittam
19. aug 2017

@lula313 Prepac, ale "trepes". Nerozdavaj rady ked tomu nerozumies.
@bally Ty pozastavis poberanie RP, voci zamestnavatelovi si nadalej na RD-nic neriesis. Na ZP sa prihlásis ako osoba starajuca sa o dieta do 6rokov. Muž pôjde na MD z aktuálneho PP, staci ak mu zamestmavatel umožní nasledovné:
Uzavrie s nim novú prac.zmluvu na inú prac.poziciu napr.len na dobu určitú na cas čo bude na MD. Len co sa tyka SP moze byt na dôchodkovom prihláseny len jeden z vas.😉

fokuska
19. aug 2017

@bally Ty ostanes na rodicovskej dovolenke, ale nebudes dostavat rodicovsky prispevok. Manzel bude z aktualneho TPP na materskej a bude dostavat matersku. Moze so zamestnavatelom uzavriet novu zmluvu - s inym nazvom pozicie s popisom prace ako v zmluve, z ktorej cerpa matersku.
Po vycerpani z materskej sa vrati na povodnu zmluvu a ty si opatovne poziadas o vyplacanie RP.

fokuska
19. aug 2017

@fokuska pardon, a inym popisom prace, nie rovnakym

28deniska5
19. aug 2017

@evittam
@fokuska tu novu zmluvu musi uzatvarat?

evittam
19. aug 2017

@28deniska5 Ano, nakolko z povodnej bude na MD takze na nu nemoze pracovat-dost logické.😉

28deniska5
19. aug 2017

@evittam ahaa.. uz chapem 🙂

vrana80
19. aug 2017

Super rady, dame doma rodinnu poradu a mozno to nejako vyuzijeme 😉

positano
19. aug 2017

U nas je to prave aktualne. Manzel je na materskej, ale neumoznili mu pracovat na inu zmluvu, takze je naozaj na "dovolenke" (ide o velku firmu a ich HR odmietlo vyuzivanie tychto dier v zakonoch) . Ja som ale dala v praci vypoved, lebo tak mam narok na nezamestnanecky prispevok a nemusim si ani platit odvody (nevyhoda je samozrejme to, ze po ukonceni tvojej RD sa nemas kam vratit, co mne osobne nevadilo). No a po skonceni muzovej materskej znova poziadam o poberanie rod. prispevku. Behania po uradoch mam sice dost na 10 rokov, ale to je u nas na Slovensku uz taky bezny folklor 🙂

bally
autor
19. aug 2017

@evittam s tym dochodkovym to nebude problem, kedze pracujem z domu na dohodu, takze odhlasena som. Dakujem za rady. A to moze mat 2 zmluvy na TPP? Toto mi nejde do hlavy. Este tu zivnost alebo dohodu by som pochopila, ale 2 zmluvy na TPP, to mi pride cudne 😂

evittam
19. aug 2017

@bally Mozes mat na TPP kolko len zmluv chces.

bally
autor
19. aug 2017

@fokuska dakujem 🙂 A nevies, ako sa v tomto pripade postupuje? Ma teda uzavretu pracovnu zmluvu. Poziada si o matersku a nasledne uzavrie druhu zmluvu, alebo ako? Bozinku, toto je fakt divna vec. Tento stat je na hlavu 😀 Nikdy by som neverila, ze budem chciet riesit nieco taketo, tak ale ked sa to da, tak preco nie 😉

evittam
19. aug 2017

@bally Poziada o MD z pôvodnej zmluvy a od nástupu na MD uzavrie so zamestnávateľom novu zmluvu.

srdiecko9
19. aug 2017

@evittam a prosim ta, vedela by si mi poradiť v situácii, ak muž prechádza na szco a pojde na materskú? Viem ze normalne pokračuje ako szco ale z čoho vypočítajú materskú? Ked 2017 ma TPP. A od 2018 bude szco a potom by sme chceli tu materskú poriešiť. Vdaka 🙂

evittam
19. aug 2017

@srdiecko9 No ak uz bude v čase nástupu na MD SZCO tak ai musí platiť odvody aby mal narok na MD a zavisi od doby kolko bude platit a ci mu vobec vznikne nárok. Ak by chcel MD z PP tak na nu musí nastúpiť do 7dni od skončenia PP.
Spravne? 🤔 @zalka, @majusqa77. 😉

mimi27712
19. aug 2017

@evittam možem sa aj ja spýtať niečo? Chceli by sme s mužom tiež využiť materskú obaja. Manžel je SZCO a platí si odvody z min. mzdy, takze predpokladám ze t tej minimalky mu aj bude ratana materská. Je možnosť, ze by si na nejaký čas zvýšil odody aby mal vyššiu materskú? Ďakujem

evittam
19. aug 2017

@mimi27712 No vyššie odvody by musel platit ale nie som si ista ako dlho - @zalka, prosim?😉

srdiecko9
19. aug 2017

@evittam aha takze by sa mu oplatilo ist na md hned po ukončení TPP a zároveň na živnosť ? A ja budem vlastne na neplatenej RD ? Odvody si nemusím platit?

evittam
19. aug 2017

@srdiecko9 Presne tak. Ty len zrusis vyplácanie RP a na ZP sa prihlasis ako osoba starajuca sa o dieťa do 6rokov. No a este sa treba dohodnúť kto bude nahlásený na dochodkove na SP-moze len jeden z vas.

srdiecko9
19. aug 2017

@evittam super, tak dakujem 🙂

evittam
19. aug 2017

@srdiecko9 Za malo.😉

zalka
19. aug 2017

@mimi27712 nie je možné aby si ako szčo zvýšil odvody ... dobrovolne platiť nemôže, a odvody povinné sú vypočítané z VZ podla príjmu predošlí rok, a výška odvodov sa mení vždy od 1.7. zo skutočného VZ ... čiže musel by veľmi veľa zarobiť rok 2017 potom čakať rok 2018 od 1.7. začať platiť odvody a v roku 2019 by sa mu rátalo z priemeru 2018 tj. 6m minimum+ 6mesiacov vyššie deleno 12 mesiacov ...

čiže dosť nereálne ... si myslím ...
mimochodom ak mng. platí min. odvody .. tak MD je cca 330e čo je o 120e viac ako RD ... a nebude muž platiť odvody do SP ... čo je ušporených 140e ,, takže suma sumárum ... aj pri MD z minima u muža szčo je o 260e rodina bohatšia

mimi27712
19. aug 2017

@evittam
@zalka ďakujem pekne kocky

fokuska
20. aug 2017

@bally Nech sa so zamestnavatelom vopred dohodne ci bude ochotny dat mu novu zmluvu. Vacsinou je to tsk, ze pracu bude robit presne tu istu, len to musi byt osetrene druhou zmluvou, v ktorej bude napisane nieco ine. Nemusi na to zamestnavatel pristupit.

alexandra523
21. aug 2017

@evittam môžem sa aj ja opýtať? Musíme byť manželia?

evittam
21. aug 2017
alexandra523
21. aug 2017

@evittam a ak som to správne pochopila, tak najprv budem po pôrode na materskej ja a potom môže poberať dalsiu materskú a zároveň pracovať na novú zmluvu priateľ? Ďakujem za odpoveď.

evittam
21. aug 2017

@alexandra523 Presne tak.

alexandra523
21. aug 2017

To vážne?? Normálne mi spadol kameň zo srdca. 🙂 Len ešte aby s tým súhlasil jeho zamestnávateľ. Ďakujem ti veľmi za odpoveď 😘

evittam
21. aug 2017

@alexandra523 Rado sa stalo.