Nárok na čerpanie materskej 37týždňov. Ako to vybaviť?

wewe4
19. aug 2009

Ahojte, prosím poraďte mi kedy, kam a akou formou mám poslať žiadosť, keď chcem čerpať materskú 37 týždňov.
Budem slobodná mamička..síce s priateľom sme spolu, ale oficiálne spolu nežijeme, takže myslím, že by som na to mala mať nárok...3
ďakujem

jaduska
21. aug 2009

toto máš čas vybaviť pred koncom materskej (tých 28 týždňov), treba to vybaviť na sociálke, ktorá ti bude vyplácať materské, treba napísať žiadosť o poskytovanie materského 37 týždňov z dôvodu, že si osamelá matka (hoci zrejme nie si, ale to nechám na teba) a zároveň dať čestné prehlásenie, že nežiješ v spoločnej domácnosti s druhom...

zanebudka
22. aug 2009

ahoj
ja som to nevybavovala až po uplynutí 28 týž, ale hneď. na sociálku som dávala papier že som slobodná a mali mi na základe neho určiť nárok na 37 týž, ale prišlo mi rozhodnutie, kde mi priznávajú len 28, proti tomu som sa odvolala, musela som priložiť vyhlásenie že som slobodná a prišlo mi nové rozhodnutie, kde mi už priznali správny nárok, nikto na sociálke mi nepovedal, že o to by som mala žiadať až po uplynutí 28 týždňa. skôr by som povedala, že ak by som sa nebola odvolala hneď neboli by mi tých 37 týž. neskôr priznali. ale netvrdím to na 100%, aby som niekomu neublížila.

gapa
22. aug 2009

niektorá mamička tu písala, že to požadovali od nej až nejako tesne pred uplynutím 28týždna materského. Asi záleží aj na pracovníčke ako to rieši, či chce mať vyhlásenie čerstvé k 28týždnu, lebo môže sa stať, že počas poberania materského sa mamička vydá a nie je už osamelá. Takže osamelosť musí trvať k 28týždnu poberania materského a vlastne až do toho 37týždna, inak by to (napr. ten sobáš) mamička mala oznámiť na SP ako zmenu, ktorá má vplyv na nárok na materské.