Nárok na materskú dávku, keď som pracovala aj v zahraničí

alexi33
24. jan 2017

Dobrý deň. Viete mi niekto poradiť?
V máji by som mala nastúpiť na MD, a v priebehu 2 rokov predtým som cca 7-8mesiacov pracovala na Slovensku a 1 rok v španielsku. Ako postupovať ak si chcem uplatniť aj obdobie, ktoré som pracovala a odvádzala v Španielsku. Ďakujem

mima4
24. jan 2017

@alexi33
toto pisem ako laik..
ale nemozes podla mna dostavat matersku podla dvoch statov, musis vediet, ci splnas podmienky na matersku v ramci danej krajiny a tak si zvolit..
v spanielsku mas narok na matersku asi 16 tyzdnov...

natalienka12
24. jan 2017

@alexi33 nebudeš mať nárok na materské v SR, pretože nesplnas podmienky.

skyahiah
24. jan 2017

@alexi33 aby si dostavala matersku na Slovensku, musis byt dva roky pred porodom minimalne 270 dni nemocensky poistena. Zaroven musis byt v case podania naroku na materske bud zamestnana, alebo povinne poistena SZCO, alebo dobrovolne nemocensky poistena, pripadne v ochrannej lehote.

Nepises, kedy ti zaniklo nemocenske poistenie v Spanielsku. Ak to bolo pocas tehotenstva, tak si v ochrannej lehote 8 mesiacov.

Ak by si chcela zapocitat obdobie poistenia zo zahranicia, musis si dat v prislusnej institucii v Spanielsku potvrdit trvanie poistenia, zvycajne to byva na formulari E104, a odovzdat potom Socialnej poistovni. V tomto pripade sa ti vsak nebude zapocitavat prijem zo Spanielska na vypocet materskej, ale slovensky minimalny vymeriavaci zaklad.

Nebolo by ti vyhodnejsie skusit ziskat materske zo Spanielska, ak mas tam nan narok? (neviem vsak aky tam maju system)

simona8695
24. jan 2017

Dobrý deň.Ja sa chcem opýtať niečo podobné.Plánujeme s partnerom tehotenstvo.Bola som zamestnaná na Slovensku cca. 10,5 mesiaca.Momentálne som na úrade práce od novembra.Neviete mi niekto poradiť či mám nárok na materskú?Alebo už nie,kedže som na úrade práce.Za každú odpoved dakujem. 🙂

loginexistuje
24. jan 2017

@simona8695 Nie musis sa zamestnat ak chces materske

simona8695
24. jan 2017

Ďakujem

alexi33
autor
27. jan 2017

@skyahiah pracovala som v spanielsku dokopy 10mesiacov.. ale tiez neviem aky tam maju system. Po spanielsky neviem takze vybavovat nieco s nimi po uradoch je na dlhe lakte. Na socialke mi povedali ze si musim vybavit tlacivo e104. Ale je to tazke lebo by som musela odcestovat do spanielska a pockat cca mesiac kym mi to potvrdia

skyahiah
30. jan 2017

@alexi33 No, ak nemas moznost si vybavit to tlacivo, tak by bolo pre teba najlepsie sa teraz zamestnat, aby ti do porodu spolu s minulym zamestnanim vyslo tych 270 dni poistenia. Uplne najlepsie by bolo odrobit minimalne 90 dni (kalendarnych) bez prerusenia PN-kou alebo OCR-kou s co najvyssim vymeriavacim zakladom v novej praci, z tychto mesiacov by ti potom pocitali materske.