Môže otec na materskej robiť na plný úväzok?

lenusska87
12. sep 2017

Prosim surne o radu...manzel je na materskej dovolenke od jula, zamestnanie mu trva, ale nasiel si uz inu pracu, v tej, z ktorej cerpa matersku chce dat vypoved. Dnes mu ale v novej praci povedali, ze jednoducho ak je na materskej, nemoze pracovat na plny uvazok, lebo ma dieta v 100% starostlivosti, tak vraj moze iba na dohodu... Boli sme v tom, ze ak je aj na materskej, moze dalej pracovat, ale na iny pomer, ako na ten, z ktoreho cerpa matersku, a je jedno ci je to dohoda alebo pracovna zmluva... Viete mi to niekto objasnit, ako to teda je?

xili99
12. sep 2017

Veď ale logicky keď si na materskej tak nemôžeš pracovať a nezáleží na tom či je to muž alebo žena, ty tiež keby si na materskej tak si nemôžeš len tak meniť prácu. Ale neviem čo by v tej novej práci sledovali keby mu toto povedali, ešte keby ho chceli zavádzať v tej starej tak pochopím ale takto veľmi zmysel nedáva

dai
12. sep 2017

@lenusska87 ked poberas prispevok od statu na 100% starostlivost tak nemozes zaroven predsa 100% pracovat - ci ako ste si to predstavovali? to by potom kazda zena mohla akoze zostat na materskej a hned 1vy mesiac sa zamestnat niekde inde - dieta hodit babke na krk a ona robit plus prispevky poberat🙂

bambulka1122
12. sep 2017

Neviem ako to uplne presne funguje, treba sa poinformovat prip. poguglit, ale kamoska s manzelom to tiez vyuzili. On nastupil na matersku a zaroven zmenil robotu. V novej praci nastupil na tpp a nebol s tym najmensi problem...
Takze ano, da sa to

jallka11
12. sep 2017

to je podľa mňa úplne normálne, že keď je človek na materskej tak nemôže pracovať, teda ani zmeniť prácu. veď aj keď je žena na materskej tak nemôže pracovať

9lf9
12. sep 2017

Aj zena na materskej moze pracovat, tak isto aj muz, ale na iny TPP ako na ten z ktoreho je na materskej.

azalka22
12. sep 2017

najistejsie -zavolat/zbehnut do najblizsej pobocky SP a spytat sa.
pokial viem, je to mozne.

9lf9
12. sep 2017

aj tu na fore je niekolko diskucii- otec na materskej tak staci tam pozriet je to tam pisane

ckatka
12. sep 2017

otazka - ak je muz na materskej, stara sa o dieta of rana do 3 kym pride zena z prace - preco by sa nemohol zamestnat niekde na pracovnu dobu povedzme of 4 do 10 vecera? na tpp... ci?
zaroven - ak je zena na materskej, preco by nemohla sa zamestnat na tpp do nejakej firmy s flexibilnou pracovnou dobou a pracovat kym dieta spi? ako to je? dakujem

katka1981
12. sep 2017

@lenusska87, a vy zijete kde, v Kocurkove?

najk
12. sep 2017

Jasne,ze moze popritom pracovat v inej firme na plny uvazok. Aj moj to tak teraz ma. Su tu ale holky,co sa vyznaju viac a poradia Ti

saurian
12. sep 2017

moze pracovat na plny uvazok, len nie z tej istej zmluvy.... a v povodnej ak cerpa matersku nemozu s nim rozviazat prac pomer, je vyhodnejsie vypoved nedavat, pretoze pocas materskej mu vznika narok na dovolenku, a teda po skonceni poberania materskej sa moze potom az dohodnut na ukonceni PP... prip ako zadne vratka ak by mu nova praca nevyhovovala....

lenusska87
autor
12. sep 2017

Dakujem za pomoc a odpovede babam, ktore sa v tom vyznaju... Tak dufam, ze sa to vyriesi..
A pre ostatne baby, v skratke - aj matka aj otec mozu pocas poberania materskeho prispevku, ano mozu pracovat.
@katka1981 nie nezijeme v kocurkove, preco? 😀 precitajte si odpovede vyššie...

lenusska87
autor
12. sep 2017

@bambulka1122
@9lf9
@azalka22
@najk
@saurian dakujem vam velmi pekne... Bolo mi to jasne, ale dnes ma ta personalistka v tej novej robote zaskocila... Tak snad to bude ok

dai
12. sep 2017

@ckatka lebo vsetci vieme ze je to len vychcanost ludi🙂 ale kludne sa mozme tvarit ze to je takto...ved nejake ospravedlnenie na poberanie materskej aj ked sa o dieta stara niekto iny sa uz najde, ze ano🙂

jamika27
12. sep 2017

@lenusska87 môže pracovať, asi to je len neznalosť personalistky v novom zamestnaní. A podľa mňa nemusí ani podávať výpoveď kým sa materská vypláca - ale to som si nie istá.

Určite sa dá pracovať na plný úväzok, aj keď ti plynie materská z iného úväzku.

ps: a neviem prečo by to bola vypočítavosť, keď je tá možnosť, nech to využije každý!!! 🙂

dai
12. sep 2017

@jamika27 prepac - ak nerozumies preco kazdy nevyuziva vsetko co system ponuka aj ked nato nema moralne pravo tak to ani nema vyznam vysvetlovat🙂 ten prispevok je urcenu pre niekoho kto sa stara o dieta ako nahrada jeho prijmu - ak sa naozaj stara tak prepac ale nema kde dat ten dalsi tpp - chapeme sa? Ak sa nestara tak si to nema co narokovat ...
Uprimne - je mi luto ze som sem zase nieco napisala...

katka1981
12. sep 2017

@lenusska87, tak z toho som jelen 😲 Ale zijete v Kocurkove, rovnako ako ja 😉

drops
12. sep 2017

@lenusska87 Moze. Kopirujem z FB Jozefa Mihala:
Osoba, ktorá poberá materské z poistenia zamestnanca, nesmie mať z tohto zamestnania príjem za aktívnu prácu, nesmie v tomto zamestnaní pracovať.

Môže však dostať dodatočne vyplatenú odmenu za prácu vykonanú pred nástupom na materskú. Alebo môže mať vyplatený príjem nie za prácu ale napríklad príspevok zo sociálneho fondu.

Zamestnanec však môže mať príjem z iného zamestnania, z ktorého materské nepoberá. Napríklad z novo uzatvoreného pracovného pomeru (aj u toho istého zamestnávateľa – pozor, musí ísť o iný druh práce) alebo z dohody, môže si založiť živnosť a pod.

najk
12. sep 2017

@dai akoze na to nema moralne pravo? Odvadza do systemu tisice eur a zakon mu umoznuje nechat si vyplacat matersku. Co je na tom nemoralne?
To ked v inej diskusii baby riesia ako si kratkodobym navysenim odvodov navysit matersku je moralne?
To, ze som 7 rokov odrobila a odvadzala slusne peniaze do systemu, ale rok pred otehotnenim som ostala doma, lebo sa nam otehotniet nedarilo a uz som potom nemala narok na matersku je moralne? Dostala som 200 eur ako hociktora ciganka, co neodrobila ani den. Takze o moralke by som v tychto pripadoch pomlcala..
Podla mna by to vyuzil kazdy, kto by o tom vedel a kazdy, kto by sa nebal toho, ze s tym bude robit zamestnavatel problemy

dai
12. sep 2017

@najk 🙂 jasne - ospravedlnit amoralnost vie kazdy druhy slovak🙂 prepac ale tym ze si to pred sebou ospravedlnis sa to moralnym nestane... a prepac ale nie - predstav si ze su ludia co to nevyuziju aj ked o tychto medzeriach v zakonoch vedia - lebo oni tu moralku maju...
A ak si citas moje prispevky v temach pre vychcane zienky na mk - od predlzeneho plateneho rodicaku so zdravym dietatom na 8 hodin v skolke cez max m

dai
12. sep 2017

Matersku ci podporu pre zeny ktore odvadzali do statneho z min prijmu - moj postoj je konzistentny - vo vsetkych pripadoch ide o rovnaku medzeru v zakone umoznujucu amoralne spravanie - a ze tieto rady rozdava aj byvaly minister - no sme hold na slovensku ...☹

sorciera24
12. sep 2017

@lenusska87 moze pracovat na plny uvazok, ale musi to byt na novu zmluvu....kludne moze byt na mateskej zo starej prace (z tej da vypoved) a uz pocas poberania materskeho anstupi do novej prace - co je novy prac. pomer, nova zmluva....moze pracovat na plny.....moj tak robil

sorciera24
12. sep 2017

@dai nepoznam nikoho, kto tuto moznost pozna a nevyuzil ju......odvadzame roky odvody, tak rpeco nemozem si prilepsit vlastne dalsou rpacou...lebo ved makam navyse meisto 200E?....nechapem...kebyze ludia obchadzaju zakon, nepoviem nic.....ale zakon toto umoznuje.....tak aka moralita?
(kde bola moralnost zamestnavatela mojho muza, kt. vlastne nemal sancu odsit z firmy.....toto bola jeho jedina moznsot...nebudem rozoberat spinave podmienky........bol by hlupy ak by toto nevyuzil a niekto, kto v zivote nebol v takej situacii, moze si dovolit hocico...tu bude pisat o moralke?....)
cely zivot sme boli moralni a vsetci naokolo to len vyuzivali a teraz ked si chcem zakonne! podotykam zakonne uplatnit nieco, co mozem...som amoralana?....koncena toto.....(pre mna je amoralne spravanie ohovaranie tychto ludi.......hoci ich do ich zivotov prt.....halvne, ze vrahovia, tyrani, drzi vodici, a halvne nasi politici kt. skutocne porusuju zakon...a obeaju tento stat o ovela viac ako my o tych par "supov".....ti su v pohode......ale uz som poucena a uz konecne myslim aj na svoju rodinu....

marlenka222
12. sep 2017

@najk Mne chybal tyzden, dostala som rp ako stovky zien,ktore ani prstom cely rok nehli. Manzel ako zivnostnik plati statu tazke stovky eur na daniach, nech mi niekto rozprava o moralnosti. Ak je moralne,ze cim vacsie dane,tym vacsie odvody pre socialnu a zdravotnu poistovnu, tak potom moralne je aj to,ze ma narok aspon on na matersku. Nech skusi niekto zit z 200€ ked ma on uraz alebo PN. To je potom uz moralne. To je v poho lebo sa stavas obycajnym chudakom a s prepacenim zebrakom. Lebo ti stat dal 200€ na dieta ako utechu ze rp. Pravda,zrusme este aj tie, ved pre Pana, to je na 3 roky!!!! Nehorazna suma,ked ta nebude zivit manzel, si ani chlieb nemas za co kupit. Preco ked do statu platia obaja rodicia nemozu obaja v rovnakej miere cerpat zo statu? Lebo je to vychcanost. Oj smutno mi je z niektorych prispevkov. Ale tym zenam ktore to vidia ako vychcanost by som nechala zazit ked financne nevychadza aj platit statu aj zivit rodinu. Vtedy ci by ked je tato moznost neriesili rovnako tym ze manzel pojde a bude zaroven aj robit aby nejak prezili a nezobrali im urady skrz exekucie nic.

emilia25
12. sep 2017

U nas si toto neviem predstavit.ja v takom to pripade by som bud musela nastupit do prace co u mna uz nehrozi alebo dat vypoved co urobim az po rd a byt tak na urade bez prace pri malej.a muz by to sice urobit mohol ku koncu rd ale na co.tych par mesiacov poslednych si aj tak musim uz nieco hladat.ale v muzovej robote to robia bezne dokonca aj z dlhodobej pn isiel jeden hned na md.

dai
12. sep 2017

@sorciera24 tak vidis - ja s muzom vieme o vsetkych dierach v zakone a nevyuzili sme ani jednu... pricom sa tu fakt mozem rozlievat nad nespravodlivostou kedze mam obmedzeny strop materskej, dostavam tolko isto ako akakolvek vychcana mamina co si 3 mesiace odvadza z maxima etc. ... nie, nevyuzivam lebo je to rovnako amoralne ako to co robia nasi politici ako si ty napisala🙂 si myslis ze oni nemaju svoje dovody? Svoje oapravedlnenia? A ze to nemaju pravne osetrene? 🙂 podla tvojej moralky je teda vlastne vsetko ok🙂 co robis ty v malom oni vo velkom - urcite by tiez napisali ze nepoznaju nikoho co ma ich moznosti a nevyuziva ich😉 co my vlastne potom chceme? Ked v malom je vacsina rovnako amoralna ako vacsina v malom🙂
A ak su pre teba amoralni ludia co na taketo spravanie upozornuju 🙂 no - preto je slovensko kde je a voli si co voli🙂

dai
12. sep 2017

A ako som pisala - len co som svoj prispevok odoslala som ho uz aj olutovala kedze viem kolko matiek sa tu hned najde co cloveka s chrbtovou kostou hned oznacia za ohovaraca, ze zavidi a pod. A najde si 15milionov dovodov preco prave oni maju pravo na danu amoralnost... vidime to vo vsetkych temach podobnych tejto🙂

andisko
12. sep 2017

prepacte, nevyuzili sme to, lebo sa nedalo, ale aj tak.. zeny, zavidite nos medzi ocami? odkial si myslite, ze idu tie peniaze, co teraz vyberie otec na materskej? neodvadzal doteraz dost do socialky? je mlady, je zdravy, nevycerpa to nijako na PNkach a na podpore v nezamestnanosti. nie, ze by ste sa tesili kazdemu cloveku, co odvedie 100e a vycerpa 50e naspat.. vy budete zavidiet a zavidiet a hovorit o chrbtovej kosti. coze??? :D ved cerpaju svoje vlastne odvody, nie vase!

dskjhfdlkdjhl
12. sep 2017

@dai toto nevysvetlis, zavidis a basta😝 A este sa potom niekto cuduje, ako to tu vyzera, skoda reci.

andisko
12. sep 2017

mna to s prepacenim serie preto, lebo na matersku s 1. dietatom som isla zo zivnosti, zamestnavatel nas presviedcal, ze to je v pohode. vsetko to iste ako tpp. a ked som mala cerpat prvu matersku, tak som zistila, ze vyssiu dostanem, ked prestanem platit odvody nez ked si ich budem stale platit v tej vyske, ako platim. to bolo prve "what??" niekto mi da viac penazi, ked ja mu dam menej?? ano, lebo vypocty. na druhu matersku som nemala narok. keby som s rovnakymi odvodmi isla na matersku ako zamestnanec, nie zivnostnik, mala by som maximalku... takze viac upresnovat netreba.. treba vyuzit co system da. lebo system co moze, to zoberie, tak to je.