Papierovačky pri nástupe na materskú dovolenku

graziela
6. apr 2008

Ahojte,
viete niektora poradit zopar bodov, na ktr. by nastavajuca mamina nemala zabudnut pri nastupe na matersku dovolenku? Mozno sa uz o tejto teme diskutovalo, ak ano, dajte psm link.
Dakujem

lul
16. okt 2009

ahojte,

potrebujem poradit...

som szco bez zivnosti, od 1.10.09 som na MD, od 1.11. 09 davam vypoved (cize uz szco bez zivnosti nebudem). som v druhom pilieri, co robit?

lul
16. okt 2009

docitala som sa, ze treba odovzdat Ozn. sporitela o ucasti na starobnom dochodkovom sporeni. ale neviem, ci A alebo B, rozhodnutie o priznani MD som este nedostala.

a co treba do zdravotnej poistovne?

lul
16. okt 2009

prosim vas a nerozumiem tomuto vyroku, ktory citam na strankach soc. poistovne:

"najneskôr v deň podania prihlášky na dôchodkové poistenie z tohto dôvodu."

gapa
17. okt 2009

lul,
neviem, či si aj povinne dôch.poistená ako szčo. Len v takom pripade sa ťa týka aj platenie dôch.poistenia aj v čase od nástupu na mD do pôrodu (počas poberania materského). A len v takom prípade treba do 30dní do SP dať oznámeie sporitela o účasti na dôch.sporení, časť A.

Ak nie si, tak si treba dať prihlášku do 45dní od pôrodu s oznámním sporitela .... časť B.

adamica
18. okt 2009

ahojte.vie mi niekto poradiť? som nezamestná od 1.1.2009 a neviem čo všetko sa vybavuje pred pôrodom a po ňom. na čo budem mať nárok po narodení dieťaťa? robila som 2,5 roka, kým som nešla na úrad práce.termín pôrodu mám 15.marca 2010.väčšinou sa tu píše len pre zamestnané.dakujem za každú odpoved 🙂

gapa
18. okt 2009

adamica,
na tvojom mieste máš šancu získať aj nárok na materské/nemocenské, ak sa aspon pár dní pred nástupom na MD prihllásiš na dobrovolné nemocenské poistenie (DNP) a zaplatiš v splatnosti poistné. Nárok bude síce len z minima ale ak sleduješ media, tak to bude mať aj iné výhody napr. zvýšený rodič.prísp., ak schvália zákon ako ho predložili.
Ešte lepší by bol krátkodobý prac.pomer, tam by si mala nárok na vyššie materské, možno aj maximum, ak by si mala vysoký vym.základ.
Ale to je na inú tému ako na túto. T.j. na tému o materskom, nech tu nie je až taký mišmaš. alebo si

lul
18. okt 2009

gapa to veru neviem ani ja, ale asi nie. Ako to zistim?

gapa
18. okt 2009

v SP.

klauduska
20. okt 2009

Baby,

za ako dlho Vam prislo rozhodnutie zo SP o urceni materskej?

parvitas
20. okt 2009

klauduska, mne do mesiaca

krpuch
20. okt 2009

ked idem 5.12. na matersku, kedy mi pride 1.krat materska?

mima595
20. okt 2009

v januári 2010 - materske sa vyplaca mesiac pozadu - ako všetky pravidelne vyplácané dávky

to.beruska
23. okt 2009

kladuska ani ja nemam este papier zo SP

evazvarikova
26. okt 2009

Ahojte vie mi niekto poradiť: Na PN som od 25.8.2009 PN som skončila 19.10.2009 a od vtedy som aj na MD. Peniaze za Pn mi neprišli a už je 26.10.2009. Za august mi prišli od zamest.aj za sep.ale len za tie tri dni. Neviem kde sa stala chyba asi v /soc.pois./. podla mňa by som mala dostať teraz za september, alebo mi to nestihli spraviť neviem vie niekto poradiť? A ešte rozhodnutie koľko budem brať MD a ako dlho mi príde nejaké rozhodnutie? Ja by som mala dostaváť trištvrte roka od zamestnávateľa ako slobodná matka. Je to pravda?

klauduska
26. okt 2009

diky baby,prave dnes mi prisiel papier zo SP.Teraz by som mala pockat 30 dni,kym to rozhodnutie nabdobudne pravoplatnost a ist podat prehlasenie,ak som v II.pilieri....

gapa
26. okt 2009

klauduska,
na nič nečakaj a chod to odniesť do SP. Ak sa neodvoláš, tak právoplatnosť to predpokladám nadobudlo dátumom prevzatia. Treba do 30dní odniesť (no radšej skôr, lebo ozaj neviem presne, kedy je to právoplatné). Ak si zamestnaná, tak podpisuješ teraz časť A. Hned si môžeš zobrať zo SP aj tie druhé tlačivá (RLFO +fvyhlásenie + oznámenie časť B )

renatkas
27. okt 2009

Ahojte.

Chcela by som sa spytat, ci sa mozem dohodnut s gynekologom o nastupe na MD neskor. Standardne je to tych 6 tyzdnov pred porodom, mozem si ale tuto dobu skratit cojaviem na 2 tyzdne pred porodom?
Vdaka.

klauduska
27. okt 2009

gapa...diky moc,este ze si to napisala,lebo ja by som to chapala tak po svojom.....Inak sranda,ze to prislo obycajnou postou a nie doporucene... 😅 😅 😅

renatka...myslim,ze tych 6 tyzdnov je povinne zo zakona..... 😉

standa82
27. okt 2009

Renatkas, nástup na MD je stanovený podľa zákona na 6 (8) týždňov pred pôrodom. Kratšia doba byť nemôže. Len ak by si sa nejako dohodla, že ti na papieri posunie temín pôrodu a tým by si aj namaterskú išla ináč.

renatkas
27. okt 2009

uz som si to vygooglila.. takze je mozne nastupit na MD aj menej ako 6 tyzdnov, ale materska sa mi bude vyplacat iba po dobu, ako by som nastupovala tych 6 tyzdnom pred tym...

gapa
27. okt 2009

klauduska,
myslím, že aj mne. Preto si nie som istá, kedy to vlastne nadobúda právoplatnost, lebo v zákone som to už viackrát hladala, tak neviem. PReto radšej netreba čakať, aby nepovedali, že od odoslania alebo také niečo.

renatkas,
v prípade ak nastúpiš na MD neskôr ako 6týžnov pred PTP, ktorý stanoví lekár, tak máš nárok na materské len po dobu max. 22týžnov od pôrodu, t.j. záleží kedy v skutočnosti porodíš. Ak napr. nastúpiš na MD 4týždne pred PTP porodíš až 6týždnov po nástupe na MD (t.j. až v 42týždni), tak to vychádza na poberanie materksého obvyklých 28týždnov(6+22). Ak ale porodíš napr. týžden po nástupe na MD, tak budeš poberať materské len 23týždnov (1+22)

evazvarikova
27. okt 2009

klauduska, dnes som bola SP a pýtala som sa na II.pilier. Tak vyplnené tlačivá sú 4.

1, Oznámenie vypisuješ časť A aj B
2, Poučenie tam nič
3, Vyhlásenie vypisať celé tlačivo
4, Registračný list FO ---- kopiu rod.listu dieťaťa
bod 2, 3 10- dátum nar.dieťaťa

Tlačivá doniesť na SP po nar.dieťaťa po 45 dní tak mi to začiarkala pani v soc.poisťovni.

gapa
27. okt 2009

eva,
ak si ale zamestnaná, tak oznámenie časť A treba do 30dní od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o priznaní materského, tj. najlepšie hned, ked ti príde rozhodnutie!!! Ak by si to nestihla, tak počas poberania materského by za teba štát do II.piliera neodvádzal, len do I.piliera.

Ak ti PP bude trvať a aj materské poberaš, tak s ostatným stačí aj pred ukončením poberania materstkého/čerpania MD. Ale ak dáš do 45dní od narodenia a ti to hned zoberú, tak budeš mať po starosti. Potom stačí už len oznámenie B, ked už A si poslala. Všetko si prefoť a nechaj potvrdiť prevzatie na kopii. A založ do dôchodku, napr. k zápočtovým listom, ak by náhodou bol problém s tým pri nástupe na dôchodok.

a nezabudni poslať kopiu RL dietata aj na odd. nem.dávok, odkial ti vyplácajú materksé. Ak zo zamestnania a aj DNP, tak treba predpokladám na každé zvlášť.

evazvarikova
27. okt 2009

gapa, dik za rady aj zo včera. Tak dnes som si tu PN nahaňala a nakoniec mi v soc. poi. v Žiline povedali, že patrím do Košíc tam kde sídli podnik.To som nevedela ani by ma to nenapadlo.dali mi tel.číslo zavolala som si tam a povedali mi,že mi všetko vyplatia terazv novembri. Fakt záleží na babách v SP ked v tom nevie človek behať tak je to hrôza.Chcem sa ťa spýtať nevieš či ako slobdná matka mám nárok na nejaké príspevky?

tinika
9. nov 2009

ahojte, som trocha uz dopletena, lebo inac citam , inač na socialke hovoria.

Som szco, platim povinne odvody. 1.11 som nastupila na MD. Rozhodnutie este nemam. Ked mi dojde, tak do SP odnesiem Oznamenie sporitela o II. pilieri a vyplnim čast A? a ked sa maly narodi tak Vyhlasenie FO ze sa staram o dieta? A ked mi skonči MD tak RLFO a oznamenie sporitela čast B? Dakujem za rady

gapa
10. nov 2009

tinika,
ked ti príde rozhodnutie o priznaní materského, tak
- oznámenie o účasti na dôch.sporení časť A

ked sa narodí
- kopiu RL na odd. odkial poberáš nem.dávky

ak ti povinné NP szčo trvá a nemáš prerušenú živnosť, tak podla mna pred ukončením poberania materského s dátumom po ukončení poberania materského. Ale to predpkladám v prípade, ak od ukončenia RD prerušuješ na živnostenstkom a aj na soc.poistovni živnosť z dôvodu poberania rodič.príspevku (RP môžeš poberať len v prípade, že prerušíš/ukončíš živnosť). Predpokladám (neviem iste) že popri práci szčo nie je splnená OSOBNA starostlivosť o dieťa, lebo je predpoklad, že szčo vykonáva prácu s tým spojenú a nemôže sa stále osobne starsť o dieťa. No to by som aj ja rada vedela, či sa tým niekto zaoberal a ako toto posudzujú.
- RLFO
- vyhlásenie o starostlivsoti
- oznámenie časť B
- kopia RL
niektorým pre istotu to berú hned po narodení

tinika
10. nov 2009

gaga dakovam velmi pekne, tak nejak som si to aj ulozila v hlave, len stale niekto povie dačo, čo ma dopletie. Ano zivnost potom prerusim kvoli RP a kedze robim doma, tak ja si musim zariadit aby som to stihala, kus je to divne ale co uz

nella27
20. nov 2009

ahoj gapa, potrebovala by som poradit co sa tyka toho ze pocas materskej zostavam v II.pilieri, mne totiz rozhodnutie o materskej prislo, ale nebolo tam ziadne oznamenie o ucasti na doch. sporeni cast A, tak neviem ci si to mam sama radsej stiahnut a poslat, no a druha vec je ze zamestenavatel ma sidlo v Bratislave, takze mam to tlacivo potom zastlat na pobocku soc. poistovne do Ba, alebo podla mojho bydliska?
tomuto vobec nerozumiem a uz mam na to len par dni, kedze som vobec nevedela ze sa take nieco musi posielat do toho II. piliera.
vopred dakujem za odpoved

gapa
20. nov 2009

nella,
oni neposielajú žiadne čisté tlačivá, ak tam vyslovene nezavoláš a nevyžiadaš si ich.
Treba urýchlene na SP podla bydliska a ak poštou, tak doporučene, no lepšie osobne s pečiatkou na kopii.

pozri tu:
http://www.socpoist.sk/aktuality-informacia-pre...

aj na tlačivo tam je myslím link.

nella27
21. nov 2009

ok, dakujem pekne.....takze som si to vytlacila a staci teda vyplnit len tu cast A k tomu ze zostavam pocas MD v II. pilieri, hej?
v pondelok by som to tam hned odniesla.