Papierovačky pri nástupe na materskú dovolenku

graziela
6. apr 2008

Ahojte,
viete niektora poradit zopar bodov, na ktr. by nastavajuca mamina nemala zabudnut pri nastupe na matersku dovolenku? Mozno sa uz o tejto teme diskutovalo, ak ano, dajte psm link.
Dakujem

bamarama82
15. nov 2010

@gapa ahoj gapa, uz kedysi si mi radila, tak sa na teba obraciam znova. nejdem pisat celu historiu moju... ale 5.10. som nastupila na matersku a stale mi neprisiel nejaky vymer alebo oznamenie o priznani materskej. kedy to tak asi chodi? dalej potrebujem vediet, kedy a s cim mam zajst na SP a co vybavit... som momentalne nezamestnana ale materske mam z ochranenej lehoty 6mes. a platila som si aj DNP takze mi vychadza. neviem ako je to s II.pilierom v mojom pripade. cele tehu som bola na rizikovom PN a ked mi skoncil PP 30.6. som sa k 1.7. nahlasila na dobrovolne doch.poist a dobrovolne poist. v nezam. lebo pocas PN sa nic neplati, z toho sa odhlasim dnom skoncenia materskeho. len neviem ako je to teda s tym dochodkovym II.pilierom. dakujem

gapa
17. nov 2010

@bamarama82
vzhladom na to, že ti netrvá žiadne POVINNé dôch./nemocenské/ poistenie, tak sa treba prihlásiť na dôch.poistenie štátom do 45dní po pôrode. Budeš dôch.poistená štátom od pôrodu, ak tak urobíš. Treba k prihláške na RLFO priložiť okrem iného aj Oznámenie o účasti na dôch. sporení časť B. Časť A sa teba netýka, vzhladom na to, že ti žiadne povinné poistenie netrvá (povinné sú len poistenie zamestnanca a povinné poistenie szčo, nie dobrovolné). Takže do II. piliera ti začnú odvádzať až odo dna pôrodu, ak podáš prihlášku do 45dní aj s prílohou o dôch.sporení.

Aha, ty si čerstvá mamina, tak gratulujem k dcerke. A obom vela zdravíčka a šťastia. 🙂
Rozhodnutie by malo prísť do 60dní, no môžeš tam pre istotu zavolať, či nie je nejaký problém. Ale mojej známej prišlo až cca okolo 60dní po podaní žiadosti. Asi si komplikovanejší pre nich prípad, ked ide o súbeh poistení a jedno je v ochrannej lehote po PN. To tety niekedy nezvládajú. 😉
Tak nech to vyjde a by som bola zvedavá, ako to potom s tebou bude s dôch.poistením dobrov. poist. ale to aj tak asi skôr nebudeš vedieť. No a nezabudni, že bez poistenia v nezam. maximálne 1rok, ak chceš neskôr nárok na podporu! /to samozrejme platí podla teraz platných zákonov, čo platiť stále nemusí/

bamarama82
18. nov 2010

@gapa Dakujeme... a to poistenie v nezamestnanosti som trosku nepochopila. to by som potom nedostala podporu? odrobene mam cez 2 roky, teraz som na MD.takze pocas RD si to musim plait?
a k tomu dochodkovemu-neviem co mi tam povedia ked sa pridem zaregistrovat aby to za mna platil stat ked som prihlasena na dobrovolne-ale neplatim ho vzhkladom na dlhodobu PN a teraz MD.

apple7
18. nov 2010

@gapa Ahoj, poradis mi prosim ta? od 23.11. idem na MD, staci ak odovzdam papier zamestnavatelovi?
alebo mam este s niecim utekat na soc. poistovnu? a co s 2. pilierom? Dakujem za radu...

gapa
18. nov 2010

@apple7
stačí zamestnávatelovi. Ked ti príde rozhodnutie, že ti materksé priznali, tak do 30dní treba na SP jeden papier odniesť, tusím sa to volá "oznámenie o dôch.sporení, časť A.
časť B odovzdáš potom s ostatnými prílohami a prihláškou na dôch.poistenie najneskôr prvý den čerpania rodič.dovolenky

rob si zo všetkého kopie a na nich nechaj potvrdiť prevzatie soc.poistovnou (hlavne ten II:pilier + RLfo)

gapa
18. nov 2010

@bamarama82
záleží kedy sa na up zaregistruješ. Sledujú sa len posledné tri roky pred zaregisrovaním, t.j ak sa zaregistruješ v den troch narodenín, tak sa sleduje len obdobie od narodenia. A od skončenia PP už nie si poistená v nezam.

to dôch. som tiež zvedavá. Ale zákon nezakazuje takú kombináciu, dobrov. dôch.poistenie + poistenie štátom. Preto som ti to rozpísala, že len ak by si mala povinné, tak sa to nedá. Asi ale toto bude dosť zaujímavá kombinácia. Možno by som na tvojom mieste sa potom odhlásila z dobrov.poistenia napr den pred pôrodom (t.j. jedine, že by si tomala vyplnené a niekto to potom odniesol za teba, lebo treba do 8dní odo dna odhlásenia). Lebo z mojich skúseností, niekedy sa radšej takýmto neštandardným kombináciam treba vyhnúť, ak sa velmi nevyznáš v zákone. Ale môžeš spraviť aj tak, že sa odhlásiš čo najskôr sa bude dať, ked pôjdeš s prihláškou. Toto neviem poradiť, čo je výhodné, neviem, ako sa rátajú dôchodky. Ale je to na tebe.

kvetinka211
18. nov 2010

@gapa ahoj Gapa ... chcela by som sa tiež s Tebou poradit kvoli dobr. doch. poisteniu ... momentalne mam len dnp a 14.12 nastupujem na matersku. Uz som raz tusim v 2008 mala dobr. dochodkove, kvoli tomu, aby som sa mohla prihlasit do II. piliera, potom som ho zrusila. Ak chcem, aby na mna stat platil do I a II piliera pocas materskej, musim si nove dobr. dochodkove urobit este pred porodom, teda ku dnu nastupu na matersku, potom do 45 dni od porodu sa prihlasit tym A a neskor B tlacivom na II. pilier a kym mi bude trvat materska a rodicovska tak nebudem platit nic? Dakujem velmi za uistenie 🙂

gapa
18. nov 2010

@kvetinka211
predpokladám netrvá ti povinné poistenie zaemstnanca ani povinné poistenie szčo.

štát za teba bude platiť za obdobie od pôrodu (nie od násutpu na MD) do I.piliera v prípade, ak si podáš prihlášku na SP najneskôr do 45dní od pôrodu. Do II.piliera bude platiť v prípade, že k prihláške pripojíš jeden papier, tuším sa volá "oznámenie o účasti na dôch.sporení časť B. ---- takto to platí v r.2010. Ty máš predpokl. pôrod v r.2011, tak sú možné nejaké zmeny v týchto postupoch a tlačivách.

Dôch.poistenie v období od nástupu na md= začiatku poberania materksého do pôrodu by sa dalo vykryť dobrovolným dôch.poistením, ktoré netreba platiť počas poberania materského. Ale na to potom bacha, aby si sa nezabudla odhlásiť. Ale kedy sa odhlásiť, tak je aj pre mna nie jednoduché odpovedať. Už som to písala pred chvílou, vid príspevok vyššie. Ale ak by si sa neodhlásila najneskôr posledným dnom poberania materského, tak by dobr.dôch.poistenie bolo treba platiť a to sú iné peniaze!

kvetinka211
18. nov 2010

@gapa dakujem za odpoved. Ano, momentalne nemam ziadne doch. poistenie (a mam status studentky). Takze ak to spravne chapem, ak nechcem nic platit, teraz sa radsej nebudem nikam prihlasovat a potom po porode budem davat tie dve tlaciva (ak sa nezmeni zakon) ... len to mi nebolo jasne, ci mi nemusi nejake poistenie bezat, aby som vobec mohla tie ziadosti podat ...

gapa
18. nov 2010

@kvetinka211
tých príloh k prihláške na RLFO je viac. Písala som zjednodušene. Treba kopiu rodného listu a aj prehlásenie o riadnej starostlivosti.

a meliem to dokola. Treba si robiť z toho kopie a prevzatie soc. poisťovnou nechať na kopii potvrdiť.

bamarama82
19. nov 2010

@gapa vidis to ma nenapadlo urobit si kopiu na SP z tych prihlaseni na II.pilier, letela som domov za malou kojit. pani na SP mi povedala ze sa nemusim odhlasovat z dobrovolneho doch.ani v nezamest, ze to nevadi ta kombinacia, ze sa mam teda odhlasit ked mi bude koncit materska, lebo teraz to nemam povinnost platit. potom si ostanem platit len DNP, ale neviem ci si mam potom zvysit VZ na DNP, teraz mam minimum, elbo sa mi ratalo na MD aj VZ z roboty, chcela by som to kvoli PN pocas RD, ale neviem z kt. obdobia sa to potom vyratava.

a ohladne ÚP, mne na SP kedysi povedali ze to ma pocas rizikoveho tehu n UP nezaregistruju, ale boh vie kao to je. cize keby som sa sla teraz na MD zaregistrovat, tak by sa mi po skonceni RD ratali tie roky co som robila alebo ako? nechapava som

gapa
19. nov 2010

@bamarama82
netuším o čo ti ide. Do čoho by sa malo rátať. Počas poberania nemocenského a myslím aj materského ta nezaevidujú na UP.

do dôchodku sa ti bude rátať obdobie od pôrodu.

do odpracovných rokov na účely nároku na vyššiu dovolenku sa obdobie evidovania na úp ráta al e ráta sa aj obdobie riadnej starostlivosti o dieťa do 3rokov, t.j. aj tak sa ti to ráta.

bamarama82
19. nov 2010

@gapa aha takze nema vyznam pre mna ist na UP. som sa zlakla ze ked som nebola zaevidovana ze potom by som nemala narok na podporu. ale kym ja skoncim RD kto vie ako to vobec vsetko bude.

gapa
19. nov 2010

@bamarama82
evidovanie na UP nesúvisí s nárokom na podpru. Ani počas evidovania na UP ti netrvá poist. v nezam. To ak si nezam. tak si musíš platiť sama potrebnú dobu, ak chceš mať neskôr nárok na podrpou.

bamarama82
20. nov 2010

@gapa myslela som ze ked mam odpracovane 2 roky pred MD tak sa mi to rata a po RD mi vznikne narok na podporu

gapa
20. nov 2010

@bamarama82
RD čerpčeš len v prípade, že ti TRVá prac.pomer!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! T.j. poistenie v nezam. trvá len počas trvania prac. pomeru, nie počas nezamestnanosti!!!!!
Tj. ak sa zaregistruješ na UP do 1roka po ukočení PP, tak ti nárok na podporu vznikne. Ak neskôr a nebudeš si platiť dobr.poistenie,t ak podla teraz účinného zákona ti nárok na podporu nevznikne.

apple7
22. nov 2010

@gapa Dakujem velmi pekne 🙂

zuzimia
24. nov 2010

@gapa,
citam tu tvoje fundovane odpovede, chcem ta aj ja poprosit o radu. 23.12. nastupujem na MD, som zamestnanec a zaroven si platim DNP od oktobra minuleho roka. Ked donesiem zamestnavatelovi papier od gynekologa o nastupe na MD, mam zaroven ist do soc. poistovne s rovnakym papierom ohladom DNP? Alebo ako to treba riesit? A co 2. pilier? Treba tam nieco zvlast? To DNP platim z minima, a to preto, aby mi sucet obidvoch posteni dohromady dal maximalny vymeriavaci zaklad.ň
Dakujem velmi pekne za radu.

gapa
24. nov 2010

@zuzimia
áno, od lekára si pýtaj 2x žiadosť o materké a z dnp sama odnášaš do sp. Na obe uved, že si nárok uplatnuješ aj z iného nem.poistenia. MOžno za vystavenie toho druhého budeš lekárovi platiť cca 31Sk =cca 1eur? lebo soc.poistovna uhrádzala aspon predtým len vystavenie jedného.

II.pilier teraz platí:
do 30dní od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o priznaní materského (najlepšie do 30dní od doručenia, resp. skôr) odniesť na SP tuším sa to volá Oznámenie o účasti na dôch.sporení, časť A

potom k prihláške na RLFO podanej najneskôr v prvý den RD priložiť okrem iného aj to už spomínané tlačivo Oznámenie o...... , ale tentoraz podpísať časť B.

Resp. snád v r.2011 nebude zase iný postup.??

zuzimia
25. nov 2010

@gapa
Dakujem.

krajinka
26. nov 2010

@gapa
ahoj, asi pred mesiacom sme sa spolu bavili, chcela si vediet, ake potvrdenia chcu v ZP pri nastupe na matersku...konkretne ide o Doveru...prisla mi smska, aby som kontaktovala zakaznicku linku ohladom doplnenia udajov a tam len stacilo babe povedat, ze som na materskej...ze potom len budu chciet potvrdenie o ukonceni 😉

gapa
26. nov 2010

@krajinka
aha, takže budú chcieť od SP potvrdenie o období poberania materského? lebo SP nedáva automaticky žiadne potvrdenie o ukončení poberania materského, len rozhodnutie o priznaní materského. Jedno potvrdenie o obdbobí poberania materského si budeš vypisovať a podávať na potvrdenie do SP, lebo ho budeš potrebovať k žiadosti o rodič.príspevok na UPSVaR, žeby sa dalo použiť aj to? jeho kopia?
a díky za tvoju info 🙂

krajinka
26. nov 2010

@gapa
som sa zle vyjadrila 😝
ja uz poberam rodicovsky prispevok, len si to poznacili...ze az po skonceni materskej - teda presnejsie rodicovskej budu chciet nejake potvrdenie, ze som sa vratila do roboty alebo som na urade prace 🙂

krajinka
26. nov 2010

@gapa
a nemaju oni nejake info zo Socialky?
lebo presne vedeli, kedy mi konci materska a zacina rodicovska...a odo mna to teda nemaju 😀

gapa
26. nov 2010

@krajinka
jaáááj, tebe trvá prac.pomer, tj. čepeš si md a rd v zamestnaní, tak to je potom o inom. Možno sme sa zle rozumeli.

Nahlasovať na ZP a potvrdenia doniesť treba ak si nezamestnaná, ak ti skočí PP počas MD, rd ...

nie ak prac.pomer trvá! 😉

krajinka
26. nov 2010

@gapa
nieee som nezamestnana, to som uviedla len ako priklad 🙂

krajinka
26. nov 2010

@gapa
zas som to blbo napisala 😅 ...som nezamestnana, takze im potom len donesiem potvrdenie, ze som na urade prace 🙂

solinkarka
26. nov 2010

@krajinka ahoj mozem sa spytat? ked budem poberat iba rodicovsky pripsevok lebo nebudem mat odpracovanych 270dni to sa potom musi chodit znova hlasit na UP? 😒

krajinka
26. nov 2010

@solinkarka kym poberas rodicovsky tak nie, az po skonceni rodicovskej dovolenky 🙂

teress
14. jún 2011

@gapa ahoj,skvele tu všetkým radíš, tak by som sa rada opýtala na 2.pilier, na MD som nastúpila 8.6. , stále som zamestnaná na dobu neurčitú, pn som odovzdávala ekonómke v práci, aj papier o nástupe na MD som posielala jej. Mám aj 2 pilier, treba niečo niekde oznamovať? mám aj tretí ale stým asi nič však. mám v tom chaos a nikde ti ani neporadia čo a ako. Ešte jedna otázka materskú mám očakávať kedy? toho 15.7?a prídu mi peniažky aj za tých 7 dní pn?